Foto: Freepik

Kad dārzā stādīt zemenes? Tagad! 0

Valda Laugale, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Ukrainas “Telegram” kanālos masveidā izplatītas ziņas ar aicinājumu nolikt ieročus
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lasīt citas ziņas

Parasti vietējos stādus pie mums var iegādāties un stāda divos termiņos: pavasarī – aprīļa beigās, maija sākumā un vasaras beigās – augustā, septembra sākumā. Pavasarī stāda jau iepriekšējā gada rudenī izveidojušos stādus, bet vasaras beigās – jaunizaugušos. Katram stādīšanas laikam ir gan savi trūkumi, gan priekšrocības.

Pavasarī, stādīšanai izmantojot svaigi raktos kailsakņu stādus, stādīšanas gadā augiem nav vēlams ļaut ražot – visi ziedneši jāizkniebj, citādi stādi sliktāk ieaugsies, vājāk attīstīsies un nākamajā gadā raža būs zemāka. Ja ļaus ražot, ogu būs maz un, augsni nemulčējot, tās būs netīras. Ja ziednešus izkniebs, šie stādi sezonas laikā labi saņemsies un dos augstu ražu nākamajā gadā. Izņēmums ir aukstumā glabātie jeb frigo stādi, kuriem var ļaut ražot arī stādīšanas gadā, un remontantās zemenes, kurām tikai pirmos ziednešus izkniebj, bet vēlāk ļauj ziedēt un ražot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stādot vasaras beigās, vēlams zemenes iestādīt pēc iespējas agrāk, lai tās līdz ziemai labāk iesakņotos un paspētu ieriest nākamā gada ražu, tāpēc ļoti labi, ja var iestādīt jau jūlijā. Diemžēl mūsu klimatiskajos apstākļos uz lauka jaunie stādi jūlijā vēl ir vāji attīstīti. Parasti jauno stādu tirdzniecība sākas augustā, pārsvarā mēneša otrajā pusē atkarībā no laika apstākļiem. Vēlākais ieteicamais zemeņu stādīšanas termiņš rudenī ir septembra pirmā dekāde. Ja gaidāms silts un garš rudens, varētu stādīt arī vēlāk, tomēr nekad nevaram būt droši par laika apstākļiem.

IEVĒRO!

Pavasara stādīšana ieteicama:

• Latvijas vidus un austrumu zonās, kur ir bargākas ziemas.

• Audzējot mazāk ziemcietīgas šķirnes.

• Stādot smagās māla un kūdras augsnēs, kur augus ziemā biežāk izcilā, jo augi līdz ziemai būs kārtīgi ieaugušies.

• Ja vēlas zemenes audzēt nevis kā atsevišķus cerus, bet veidot paplašinātas rindas, kad jaunās rozetes, kas aug blakus mātesaugam, neiznīcina, bet atstāj.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.