Ekonomika
Darbs un nauda

Olafs Zvejnieks: Kad konkursu aizstāj pusslepenas kandidātu iztaujāšanas, aizkulišu sarunas un pašizvirzīšana1


Latvijas banka.
Latvijas banka.
Foto: Krists Sprukts/LETA

Latvijas Bankas jaunā prezidenta atlases procedūra, ja tā to var dēvēt, ienesusi vairākas inovācijas valsts amatpersonu atlasē.

Aizkulišu sarunas

Pirmā un pati acīmredzamākā – nav ticis rīkots nekāds konkurss vai cita publiska augstā amata kandidāta atlases procedūra. Jā, formāli “Likums par Latvijas Banku” to neprasa, tas saka tikai to, ka kandidātu izvirza ne mazāk kā desmit Saeimas deputātu grupa.

Tomēr neapšaubāma labā prakse pēdējā desmitgadē vai pat ilgāk ir bijusi šādu konkursu rīkošana. Tād kādēļ šoreiz ne? Visacīmredzamākais šādas rīcības iemesls ir tas, ka viens no vadošajiem LB prezidenta amata tīkotājiem un viens no iespējamākajiem tā ieguvējiem – pašreizējais Latvijas Bankas padomes loceklis un bijušais “Swedbank” galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks šādu publisku atlases procedūru neizturētu.

Neizturētu tāpēc, ka, lai gan viņam ir lieliska izglītība un viņš ir Latvijā ļoti cienīts ekonomists, viņš savā mūžā neko nav vadījis, bet publiska konkursa noteikumi šādam amatam neapšaubāmi prasītu vadītāja pieredzi. Tādēļ šoreiz publisku konkursu aizstājušas pusslepenas kandidātu iztaujāšanas no partiju puses, aizkulišu sarunas un pašizvirzīšana.

Neveiksmīgā pieredze ar konkursiem

Vēl iemesls šādai atlases procedūrai varētu būt tas, ka Latvijai pēdējos gados ar konkursiem nav diez ko veicies – atcerieties taču tračus un vilcināšanos ar apstiprināšanu amatā gan ar Valsts ieņēmumu dienesta, gan ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju vadītājiem. Tā vien šķiet, ka valsts pārvaldes sistēma nav apmierināta ar rezultātiem, ko dod publiskie konkursi.

Tādēļ vēl lielāku sajukumu šajā situācijā radījis tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kurš pirmdien paziņoja, ka LB prezidentu vajadzētu meklēt atklātā starptautiskā konkursā, kas paplašinātu kandidātu loku un palielinātu atlases procedūras caurspīdīgumu.

Iemesls šādam paziņojumam, visticamāk, ir fakts, ka JKP un “KPV LV” deputātu kopīgi virzītais kandidāts – “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš – nespēj savākt pietiekamu balsu skaitu ievēlēšanai, kā to liecina neoficiāla informācija.

Lai gan priekšlikums kā tāds, sfēriskā vakuumā, nebūtu slikts, bet Bordāna kungam tomēr vajadzētu iepazīties ar tādu izgudrojumu kā kalendārs un apjēgt, ka jauns LB vadītājs vajadzīgs ne vēlāk kā pēc 20 dienām, kad beidzas I. Rimšēviča pilnvaras. Šī laika nepietiek, lai starptautisku konkursu pat izsludinātu, nemaz nerunājot par tā norisi un diez vai ministrs to nesaprot. Ja gribēja rosināt starptautisku konkursu, tad tas bija jāizsludina ne vēlāk kā maijā. Jāsecina, ka šis Bordāna paziņojums traktējams tikai partiju savstarpējās tirgošanās kontekstā – sak, mēs vēl neesam piekrituši nevienam kandidātam un varam atbalstīt to, par kuru mums vairāk pasolīs.

To, ka vadošajai koalīcijai bija grūti vienoties par vienu kandidātu, apliecina arī tas, ka kandidātu izvirzīšanas laiks tika pagarināts līdz 3. decembrim, kā arī tas, ka darbā tika laistas “melnā PR” metodes. Piemēram, pēkšņi izrādījies svarīgi tas, ka R. Bērziņš pirms desmit gadiem ir bijis Tautas partijas jaunatnes organizācijas vadītājs un valdes loceklis, nevis tas, ka viņa vadītā finanšu iestāde “Altum” pēdējos dažos gados ir demonstrējusi lieliskus darba rezultātus, tādus, kuri raksturīgi drīzāk privātajam biznesam, nevis valsts iestādēm.

Saistītie raksti

Lai kā būtu, atlases un “sarunāšanas” procedūra vienam no svarīgākajiem un labāk apmaksātajiem valsts amatiem tuvojas beigām. Koalīcijas partijas vienojušās Latvijas Bankas prezidenta amatam virzīt centrālās bankas padomes locekļa Mārtiņa Kazāka kandidatūru. Ir savākti nepieciešamie desmit deputātu paraksti Kazāka kandidatūras izvirzīšanai un balsojums gaidāms 12.decembra Saeimas sēdē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Izvairīšanās un nerunāšana nepasargā – apdrošināšana gan. “Swebank” pētījumā atklāj, vai esam parūpējušies par saviem tuviniekiem
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli
1 diena
Raivis Šveicars
Ekonomika
Lidojam vairāk, bet vai “Zaļais kurss” neapcirtīs spārnus?
1 diena

Lasītākie raksti

SM
Signe Mengote
Latvijā
Mobings skolas laikā traumējis, nevis norūdījis. Stāsti par sekām, ko izjūt joprojām 2
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
KARTE. Novados reģistrē elektrotīkla bojājumus
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Indulis Zālīte: Kam bija izdevīga “čekas maisu” publicēšana? 2
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābējiem ziņo par vēja nolauztiem kokiem un bojātiem jumtiem
7 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Štelmahers pirms Bulgārijas sastāvu nemaina
3 stundas