Kapavietai labu, sakoptu izskatu piešķir tūjas, bukši, pacipreses, dažādu šķirņu kadiķi, saulainā vietā var stādīt arī dekoratīvos krūmus. Savukārt puķu stādījumiem kā segumu racionāli izmantot mulču.
Kapavietai labu, sakoptu izskatu piešķir tūjas, bukši, pacipreses, dažādu šķirņu kadiķi, saulainā vietā var stādīt arī dekoratīvos krūmus. Savukārt puķu stādījumiem kā segumu racionāli izmantot mulču.
Foto – Vivanta Volkova

Kapa ietērps nevaļīgiem kopējiem 0

Vairākumam latviešu kapu sakopšana un uzturēšana kārtībā ir paaudžu paaudzēs iedibināta tradīcija un savā ziņā pat goda lieta. Tāpēc mūžam aktuāls ir jautājums par to, kā nodrošināt, lai kapi vienlīdz labi izskatītos visos gadalaikos, īpaši, ja nav iespējas tos apmeklēt visai bieži.

Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

Vispirms novērtējam apstākļus

Pirms izlemšanas, kā kapu noformēt un ko stādīt, vēlams izpētīt, kādi augi aug tā tuvumā, kāda ir esošā augsne un kādi ir apgaismojuma apstākļi. Vecos kapos vieglāk noteikt piemērotākos augus, jo apkārt augošie koki un krūmi paši pasaka priekšā, kāda ir augsne un kas šeit labāk augs. Šeit parasti ir daudz lielu koku – tāpēc jārēķinās, ka vieta būs ēnaina. Līdz ar to vajadzēs izvēlēties ēncietīgus augus un, ja nepieciešams, izbrīvēt kādu saulaināku vietiņu, apzāģējot krūmu lielākos zarus. Vēl jāpievērš uzmanība lielo koku saknēm – tās var būt traucējošas, lai izveidotu līdzenu pamatni un veidotu vienlaidu stādījumus. Par augu izdegšanu saulē šeit nevajadzēs uztraukties, drīzāk varētu traucēt gliemeži, kam tīk ēnainas un mitras vietas. Ja kapus neiznāk apmeklēt bieži, raizes varētu sagādāt lapu un skuju savākšana rudeņos, kā arī košāku stādījumu, kam nepieciešama saules gaisma, izveidošana siltajā sezonā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunos kapos lielākoties lielu koku nav vai arī to nav daudz. Tātad vieta ir gana saulaina. Dabiski iedzīvojušos augu ir maz, tāpēc piemērotākos izvēlēties grūtāk – ieteicams izstaigāt visus kapus un apskatīt, kā apzaļumotas citas kapavietas, kādi augi tajās labāk aug un attīstās. Domājams, ka šādā kapavietā lielākās raizes var sagādāt saule, sausums un salnas. Lai izvēlētais apzaļumošanas modelis labi izskatītos visos gadalaikos, jārēķinās, ka sākumā vajadzēs ieguldīt diezgan daudz laika un arī līdzekļu, lai iestādītu lielākus augus, kas spēs kapavietai nodrošināt pietiekamu devu ēnas vasarā, bet vēsākos mēnešos pasargās no spēcīga vēja un salnām.

Plānojam kapavietas zonējumu

Kapavietu lietderīgi sadalīt vairākās zonās – pastāvīgie stādījumi, vieta sezonāliem augiem un brīva telpa, kur novietot grieztos ziedus vāzēs, augus podā, īpašu dekoru vai soliņu u. tml.

Ja ir maz laika, lai kapavietu koptu bieži, pastāvīgajiem stādījumiem vajadzētu aizņemt aptuveni 70 – 80% no visas platības – tie nodrošinās kapavietai sakoptu izskatu visu gadu. 15% var atvēlēt sezonālajiem stādījumiem, kas piešķirs kapavietai svaigu izskatu katrā atsevišķā sezonā, bet 5 – 10% – grieztajiem ziediem, pušķiem, vainagiem, ar ko kapavietu dekorēt. Sākumā ieteicams izveidot nelielu mērogā zīmētu skici, lai labāk saprastu, kur ko stādīt un cik daudz vietas tas aizņems. Plānojot kapuvietu, jārēķinās, ka augi augot izplešas.

Izvēlamies segumu

Kapavietās, ko nav iespējams apkopt bieži, vislielākās problēmas sagādā sausums vai pārlieku liels mitrums un salnas. Tas visbiežāk sabojā izvēlētos klājienveida augus – rāzes un dekoratīvos augus. Labs veids, kā izvairīties no šīm problēmām, – neveidot plašus stādījumus, bet kapavietu izklāt ar dekoratīvo segumu. Agrāk tradicionāli tika izvēlēta baltā smilts, bet arī tā bieži jāatjauno. Mūsdienu tendences piedāvā arī kapavietās izmantot dekoratīvo granti, oļus, mulču, veidot laukakmeņu pēdas. Mulča tagad pieejama ne tik vien dažādā raupjumā, bet arī dažādās krāsās. Tādējādi to var klāt uz augsnes gan mēslojumam, gan aizsardzībai pret nezālēm, gan kā dekoratīvu segumu, veidojot faktūrās un krāsās atšķirīgus laukumus vai joslas.

Pēdējos gados populāri arī askētiski kapavietas noformējumi, kuros izmanto vien nedaudzus lielus skujeņus, pāris zemo vai klājenisko skujeņu formu, bet pārējo platību noklāj ar krāsainu grants segumu. Tāpat kapavietas segumā var miksēt mulču vai granti ar akmens plātnēm vai akmeņu pēdām, kas atvieglo piekļūšanu stādījumiem, neizbradājot klājumu.

Piemeklējam atbilstošus augus

Galvenais, kas jāņem vērā, – izvēlieties daudzveidīgus un daudzgadīgus augus, kas katrs savā sezonā piešķirs kapavietai labu, sakoptu izskatu un krāsu. Tāpēc jau laikus jāizplāno, kuri augi nodrošinās zaļumu ziemas periodā, kuri piešķirs akcentu pavasarī (labs risinājums ir sīpolpuķes, kas sastādītas pa grupām), bet kuri padarīs kapu krāsainu rudens periodā, kad lapas pārējiem augiem jau nobirušas, bet sniega vēl nav.

Ēnainām vietām derēs egles, īves, tūjas, bukši, arī pacipreses. Te labi jutīsies mūžzaļie rododendri, papardes, hostas. Var stādīt arī efejas, heihēras, akmeņ­lauzītes, kapmirtes u. c. Turklāt tie labi izskatās ilgu laiku arī bez kopšanas. Sākumā stādot gan vēlams augsni nedaudz ielabot, bet turpmākajā laikā periodiski pamēslot ar speciālo mēslojumu katrai augu grupai. Rododendriem, skujeņiem patiks mulča, lapu kokiem un krūmiem – kūdras substrāts.

Saulainām vietām augu izvēle lielāka. Te var stādīt dekoratīvos lapainos krūmus – bārbeles, klinšrozītes, Japānas spirejas, forsītijas, hortenzijas, fizokarpus. No skujkokiem ļoti izturīgi ir dažādu šķirņu kadiķi. Tiem ir dažādas vainaga formas un skuju krāsas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja vēlas ko netradicionālu

Pēdējos gados kapavietas noformējumu veido ne tikai tā, kā bija ierasts agrāk, – kapu kopiņa, smilts vai grants segums un krūmi vai koki pa perimetru, bet arī izmantojot atšķirīgas formas, faktūras, krāsas laukumus, tos apvienojot vai nodalot, veidojas interesanti un dekoratīvi figurāli zīmējumi. Šim nolūkam visbiežāk izmanto krāsainos segumus – mulču, granti, oļus un dekoratīvus sedzējaugus. Tikai jāņem vērā, ka grants un oļi ir ideāla vieta nezālēm, kas iesējas pašas. Tāpēc izvēlētajā laukumā vispirms jānoņem augsnes virskārta, jāieber šķembu slānis, pēc tam jāieklāj ģeotekstils vai melna plēve, bet pēc tam jāuzber grants. Augus stādot, sagatavotajā segumā izrok bedri un piepilda ar melnzemi. Kā dekorus izmanto sezonālus augus podos vai vāzēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Īrēt mājokli – vairāk mīnusu, nekā plusu? 7
FOTO. “Varbūt pamēģinām! Ja to neizdarīsi, visu mūžu nožēlosi!”: kā Ilze un Nauris sāka saimniekot skaistajā Brantu muižā
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Papagailis kā mājdzīvnieks – ne visiem tas būs pa spēkam! Rūpes par putnu nav vienkāršas 3
Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Lasīt citas ziņas
Logu nomaiņa – viens no efektīvākajiem veidiem, kā taupīt siltuma enerģiju 11
“Esmu stāvoklī. Strādāju fiziski smagu darbu. Vai drīkstu priekšniekam prasīt vieglāku darbu?” – satraukta lasītāja 14
Tuvākajās dienās sola stipru snigšanu – kā pasargāt skujeņus no sniega postījumiem?
Ja koks traucē privātmājas pagalmā – vai to drīkst nozāģēt? 42
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem? 32
“Tas nav pareizi!” Upaciers par māju siltināšanu Rīgā un atklāj, ko veicis savā īpašumā 52
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 9
VIDEO. Krievijas iebrukuma Ukrainā rezultātā nogalināti vairāki desmiti tūkstošu Melnās jūras delfīnu
Vai algu pieaugums valsts augstākās pārvaldes politiskajām amatpersonām ir taisnīgs?
FOTO, VIDEO. Blonds un ekscentrisks – Renārs Kaupers piedzīvojis neticamas pārvērtības
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
VIDEO. “Tas bija tajā posmā, kad man bija mobings skolā”: Patrisha pastāsta par attiecībām ar mīļoto vīrieti, kas sākās tad, kad viņa bija skolniece
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās 52
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 9
17:21
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
17:17
Apcietināta sieviete aizdomās par savas trīsgadīgās meitas slepkavību 2
16:42