Foto – Sandris Ruska

Kā audzēt kabačus pēc sezonas? 0

“Kā audzēt kabačus pēc sezonas?” AIJA INČUKALNA NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Pie mums kabačus siltumnīcās audzē pavasara apritē. Piemēram, iecavnieks, z/s “Liepziedi” saimnieks Egils Druviņš tos šogad dēstiem sēja 20. februārī, izmantojot 8–10 cm diametra podiņus. Dēstus izstādīja ap 13. martu apkurināmā siltumnīcā, kūdras renēs. Gaišzaļajai šķirnei ‘Top Kapi F1’ pirmos augļus varēja vākt 10. aprīlī. Krūmiem ļāva ražot līdz brīdim, kad kūdras desās bija laiks stādīt īsaugļu gurķus. Audzējot kabačus, temperatūras režīms ir par 2–3 °C zemāks nekā gurķiem.

– Diemžēl siltumnīcā kabačiem brīžiem bija par karstu. Pavasarī karstajās, saulainajās dienās veidojās daudz nestandarta formas kabacīšu, kas neatbilda “tirgus izskatam”. Kopumā zem seguma bija zems standarta produkcijas iznākums. Kabačus audzēju arī vagās uz lauka, vēsā laikā dēstus piesedzot ar agrotīklu. Atklātā laukā šiem ķirbjaugiem ražība bija lielāka, – stāsta dārzeņkopis. – Kabaču audzēšana mums bija eksperimentāls variants, lai iekarotu jaunu tirgus nišu un apgādātu lielveikalus. Lai arī agri pavasarī kabači ir pieprasīti, turpmāk tos vairs neaudzēsim ārpus tradicionālā laika. Neredzu tam ekonomisku pamatojumu – audzēšanas izmaksas iznāk lielākas nekā peļņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir iespējams audzēt kabačus arī rudens apritē, izstādot dēstus jūlija beigās (pēc sējas dēstu audzēšanas periods ilgst 15–20 dienas), bet tad ražas periods nav ilgs, īpaši neapkurināmās siltumnīcās, jo oktobra vidū augiem sāk pietrūkt gaismas, tie sāk pūt.

Nelielās siltumnīcās kabačus var audzēt arī pagarinātā apritē no pavasara līdz rudenim. Nav vērts stādīt vairāk par pāris augiem, citādi nebūs, kur likt ražu. Kabači sāk ražot aptuveni mēnesi pēc dēstu izstādīšanas, gaiši zaļās un tumši zaļās šķirnes – agrāk, bet dzeltenās – apmēram par nedēļu vēlāk.

Uzziņa

Pasaulē ir izveidotas speciālas kabaču šķirnes siltumnīcām, bet Latvijā to sēklas pieejamas tikai profesionāļiem pēc iepriekšēja pasūtījuma. Lai arī pastāv partenokarpās šķirnes, pie mums pamatā audzē bišu apputeksnējamās. Lai augļi labi aizmestos, nepieciešama kukaiņu klātbūtne, to darbībai piemērota temperatūra (pavasarī bieži mēdz būt par karstu – virs +30 °C) un pietiekams augsnes mitrums.