Foto: Uldis Muzikants

Kas patīk un nepatīk flokšiem. Viss par to kopšanu 0

Flokši ir pacietīgi un izturīgi augi, taču tiem ir prasības, kas jārespektē.

Reklāma
Reklāma

Kāda augsne piemērota

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Flokšiem svarīgākā ir labi sagatavota augsne, kurā augu stāda. Ja tā ir pietiekami auglīga, puķe ar šiem resursiem var iztikt daudzus gadus. Vienā vietā šī ziemciete var augt 5–7 gadus. Ja krūms zied labi – pat ilgāk.

Jāizvērtē, kāda ir dārza augsne. Ja ir ielabota dārza augsne, papildu labumu vajadzēs mazāk. Dobē substrātu sagatavo no neitralizētas kūdras, komposta, humusa, melnzemes. Ja augsne smilšaināka, papildus pievieno mālu (der arī granulas, kuras veikalos pārdod mūrnieku darbiem). Savukārt smagā, mālainā zemē derēs vairāk smilts un kūdras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Agrāk dārzi gadu gadiem bija bagātīgi ielaboti ar kūtsmēsliem, tāpēc šķita, ka vecmāmiņu dobēs flokšiem nekas nav jādara un tie labi aug.

Flokšiem nevajadzētu dot daudz papildbarības. Pavasarī tiem uzber sauju kompleksā pilnmēslojuma (ne tīru slāpekli). Labāk, ja floksis ir ēdis atturīgāk, nevis pārbarots.

Cik daudz laistīt

Flokšiem sausumā vajadzīgs ūdens. Taču tos laista uz saknēm, nevis pa lapām. Lieks mitrums rosina slimību attīstību, arī ziedi kļūst neglīti.

Kāda vieta piemērota

Vislabāk flokši jūtas saulainā, atklātā un vējainā vietā. Pieļaujams viegls noēnojums. Nederēs vietas aizvējā vai blīvi grupu stādījumi, jo tā ir miltrasas paradīze.

Ko iesākt ar miltrasu

Postošākā flokšu slimība ir miltrasa. Tās uzliesmojumam nevajag mitrumu, kā agrāk uzskatīja. Tā var parādīties arī sausā un karstā laikā. Galvenais, kas patīk slimībai, – lai augs būtu panīcis jebkāda iemesla dēļ. Slimības profilaksei svarīga arī laistīšana un bagātīga augsne, jo veselīgam augam miltrasa tik aktīvi neuzklūp.

Ja miltrasa pamanīta, slimo dzinumu nogriež, lapas nolasa. Dzinumus apputina ar sēra pulveri – tas sevišķi iedarbīgs ir karstā laikā.

Jaunās šķirnes ir izturīgākas pret miltrasu nekā vecās, tomēr pilnīgi izturīgu šķirņu nav.

Kāpēc krūms bālē

Ja flokšu krūms samazinās, dzinumi kļūst gaiši, tam ir kādi trūkumi. Tad gan jādod papildbarība un jānovērš trūkumu iemesls. Iespējamie iemesli – blakusesošo augu vai koku sakņu konkurence, nabadzīga augsne, noēnojums. Tikpat iespējams, ka šajā vietā augam nepatīk tikai tam zināmu iemeslu dēļ (skudras, āderes u.c.). Tāpēc drošākais variants ir augu pārstādīt citur.

Reklāma
Reklāma

Ja panīcis vecs krūms, tam atcērt zaļāko un dzīvelīgāko daļu un pārstāda jaunā vietā. Var arī stādīt vecajā (ja augs tajā nav stipri slimojis un agrāk audzis labi), tikai izrok vecās saknes un bedri ielabo ar jaunu substrātu.

Kāpēc šķirne maina izskatu

Dažām flokšu šķirnēm pēkšņi krūmā gadās pamanīt kādu dzinumu ar citādas krāsas ziediem. To tūliņ izgriež pēc iespējas zemāk. Tā ir grezno, sarežģītas selekcijas rezultātā radīto šķirņu vēlme līdzināties tēvam vai mātei. Ja dzinumu atstāj, drīz vien šīs spēcīgās šķirnes ņems virsroku, un iegādātā auga vietā būs gluži citāds. Līdzīgi ir ar raiblapu formas flokšiem. Ja tam blakus parādās zaļas atvases, tās nolauž vai atdala un pārstāda citur (ja gribas eksperimentēt). Zaļlapu dzinumi strauji nomāks bālākos brāļus.

Ar ko mulčēt

Lai augsnē saglabātos mitrums un mazinātos cīņa ar nezālēm, ieteicams dobi mulčēt. Vislabākā ir neitralizētās vai pat skābās kūdras mulča. Skābā reakcija sevišķi laba dārziem, kuros ir kaļķains laistāmais ūdens. Kūdras skābums ūdeni padara mīkstāku.

Flokši labi aug arī tā sauktajā pītajā ģeotekstilā. To vizuāli var nomaskēt ar mizu mulču. Kad cers sakuplo, mulču atrušina un caurumu tekstilā izgriež lielāku.

AKTUĀLI

Patlaban modernākie un pieprasītākie ir flokši ar raibām lapām un šķirnes ar zilas nokrāsas ziediem (‘Light Blue Flame’, ‘Marina’, ‘Magic Blue’). Jaunums ir arī zema auguma (ap 40 cm) flokši, kas veido kompaktu ceru un apstādījumos neizgāžas.

Kas patīk un nepatīk flokšiem

TOP 5

Stādaudzētājas Maijas Baižas mīļāko flokšu šķirnes

1. ‘Early Red’ – agri, zemi, ar skaistas formas ziediņiem

2. ‘Light Blue Flame’ – lieli ziedi ar zilu tonējumu

3. ‘Franz Schubert’ – vecā labā šķirne ar zilganiem ziediem, zied bagātīgi

4. ‘Natasha’ – milzīga, cilindriska ziedkopa, ziediņš raibs

5. ‘Cleopatra’ – mālaini oranža krāsa, neparasts zieds

Konsultējusi stādu audzētāja Maija Baiža

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.