Protestētājs pret uiguru apspiešanu ar uiguru musulmaņu kopienas karoga simbolikas masku, kurai uzlikta roka Ķīnas karoga krāsā. Fotogrāfēts Minhenē, kur izsūtījumā dzīvo ap 800 uiguru.
Protestētājs pret uiguru apspiešanu ar uiguru musulmaņu kopienas karoga simbolikas masku, kurai uzlikta roka Ķīnas karoga krāsā. Fotogrāfēts Minhenē, kur izsūtījumā dzīvo ap 800 uiguru.
Foto: Sachelle Babbar/ZUMA WIRE/SCANPIX/LETA

Ķīna sankciju un pretsankciju vētrā 0

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Lasīt citas ziņas

 

Eiropas Savienības Ārlietu padome nedēļas sākumā piemēroja sankcijas vairākām personām un instancēm, kas iesaistītas smagos cilvēktiesību pārkāpumos Dienvidsudānā, Eritrejā, Krievijā, Ķīnā, Ziemeļkorejā, kā arī nesen militāru apvērsumu piedzīvojušajā Mjanmā.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

ES – pret uiguru represijām

Šī lēmuma sakarā lielākā uzmanība ir pievērsta Ķīnai, kura tiek sankcionēta par jau ilgstoši Siņdzjanas reģionā valsts ziemeļrietumos izvērstajām represijām pret uiguru minoritāti. ES noteiktie ierobežojošie pasākumi tāpēc skar dažus augsta ranga atbildīgos no minētā reģiona. Kā atzīmē novērotāji, Eiropa tādējādi sadūšojusies vērsties pret Ķīnas komunistisko režīmu pirmo reizi kopš 1989. gadā ieviestā un joprojām spēkā esošā ieroču embargo, kas bija sods par masu slaktiņu Tjaņaņmeņā laukumā. Zīmīgs apstāklis ir arī tas, ka ES šoreiz rīkojas saskaņoti ar Apvienoto Karalisti, Kanādu un ASV.

Pekina par atbildi izsludināja savu melno sarakstu ar tiem, “kas nopietni kaitē Ķīnas suverenitātei un interesēm un ļaunprātīgi izplata melus un dezinformāciju”. Sarakstā iekļāva desmit ES pilsoņus, tai skaitā vairākus Eiropas Parlamenta deputātus, bet tāpat EP Cilvēktiesību apakškomiteju, ES Padomes Politisko un drošības komiteju, Berlīnes domnīcu MERICS (“Mercator Institute for China Studies”) un “Demokrātiju alianses fondu” Dānijā.

Sankciju un pretsankciju izziņošanai sekoja vēl vairāki diplomātiska rakstura demarši un oficiāli un neoficiāli paziņojumi. Piemēram, Francijas eirodeputāts sociālists Rafaēls Gluksmans tviterī pavēstīja, ka uzlūko tirāniska režīma noteiktās sankcijas kā atzinības apliecinājumu, tāpēc “tas ir mans Goda leģiona ordenis”. Savukārt Vācijas zaļo pārstāvis Rein­hards Butikofers bilda: “Ķīnai ir izdevies ar vienu pašu akciju noskaņot pret sevi Eiropas Parlamenta četras galvenās politiskās grupas”.

 

Uz galda – investīciju līgums

Parlamentam, starp citu, būs jāapstiprina – ja līdz tam lieta vispār nonāks – ES un Ķīnas investīciju līgums, par kuru tika panākta politiska vienošanās pagājušā gada decembra beigās, kas bija Vācijas prezidentūras ES Padomē noslēguma akords.

Ķīna ir pasaules ekonomikas galvenais dzinējspēks un otra lielākā ES tirdzniecības partnere, kam Eiropā netrūkst lobiju. Tāpat ES Ārlietu padomē attieksme nav gluži viennozīmīga, jo Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sījārto, kaut arī neizmantoja iespēju bloķēt lēmumu par drīzāk simboliskajām sankcijām, tomēr turas pie pārliecības, ka tās ir “nevajadzīgas, pretenciozas un kaitīgas” brīdī, kad “starptautiskās sadarbības nozīmība ārkārtīgi pieaug un ir jāglābj dzīvības”. (Šķiet, mājiens uz Ungārijai piegādātajām Ķīnas vakcīnām.)

 

Iznīdē uigurus

Pēdējos gados nākusi klajā informācija par Siņdzjanas autonomajā reģionā ierīkotajām nometnēm, kas oficiālās Pekinas skaidrojumā ir “profesionālās izglītības centri”, kur uiguri un citas pārsvarā musulmaņu minoritātes apgūst noderīgas prasmes un tādējādi tiek pasargātas no separātisma un ekstrēmisma ideju kaitīgās ietekmes.

Turpretī vācu antropologa un sinologa Adriana Ceica publikācijas atsedz pavisam citādu reģiona ainu – piespiedu darbs, bērnu nošķiršana no vecākiem, sieviešu sterilizācija, uiguru kultūras mantojuma iznīdēšana… Pāraudzināšanas nometnēs sadzīts aptuveni miljons cilvēku. Viņa pētījumi, kas balstās arī uz pieejamiem oficiāliem dokumentiem, lielā mērā sekmēja eiropiešu atskār­smi par notiekošo, un Adrians Ceics ne velti iekļauts Pekinas sastādītajā melnajā sarakstā.

Taču parādījās arī citu zinātnieku un pētniecisko žurnālistu materiāli, kas atklāja, piemēram, uiguru piespiedu darba izmantošanu kokvilnas ražas novākšanā (autonomais reģions sedz 20% no pasaules tirgus pieprasījuma) vai tagad visur lietoto sejas masku ražotnēs. ANO cilvēktiesību Augstā komisāra biroja rosinātās pārbaudes Pekina nav ļāvusi īstenot.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas, kā turpmāk veidot attiecības ar Ķīnu un Krieviju, bija viens no jautājumiem, ko šonedēļ Briselē apsprieda ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kurš ieradās uz NATO ārlietu ministru sanāksmi un tikās ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu un ES augsto pārstāvi ārlietās Žuzepu Borelu. Tagad atkal pienācis brīdis transatlantiskās saites stiprināt, ko uzsvēra gan Baidens, gan Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels. Atliek gaidīt, kā tas izpaudīsies politikā, ekonomikā un cilvēktiesību aizstāvības jomā.

Tikmēr Ķīnas tēma tika pieminēta arī Eiropas Parlamentā, kur EP priekšsēdētājs Dāvids Sasoli, atklājot plenārsesiju, citā starpā aicināja godināt ar klusuma brīdi 1949. gada 25. marta deportāciju upurus Baltijas valstīs un piebilda, ka tamlīdzīgu cilvēktiesību pārkāpumu atkārtošanos nedrīkst pieļaut. Nopietnas pārdomas raisoša paralēle…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
“Potenciāli šeit kaut kas noteikti briest…” Rajevs par jaunumiem Ukrainā
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Lasīt citas ziņas
VIDEO. “Objekts Pārdaugavā nav mēms vēstures liecinieks.” Valsts prezidents pauž pārliecību par Uzvaras pieminekļa demontāžu
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Nedēļa iesāksies ar mākoņainām debesīm, bet ievērojami nokrišņi nav gaidāmi
Rīgas dome vēršas tiesā pret būvnieku karteļa dalībnieci “Velvi” par 4 miljonu eiro piedziņu
Saļodzījies ministres krēsls, Ziedojumu straume, Vējainākā Eiropas kultūras galvaspilsēta. Nedēļas notikumu apskats
07:47
Ukrainas spēki Harkivas apgabalā sasnieguši valsts robežu
07:31
Nedēļa iesāksies ar mākoņainām debesīm, bet ievērojami nokrišņi nav gaidāmi
07:27
Bijušais Ventspils tranzītbiznesa menedžeris grib izpirkt Bondara parādu “Krājbankas” lietā, vēsta raidījums
Portāls LA.LV šodien piedzīvoja kiberuzbrukumu
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Krista Draveniece: Neļķu traktors, Ukrainas māšu himna un kiberuzbrukums
FOTO. Skrējēji ieņem galvaspilsētu: Kā šogad noritējis Rimi Rīgas maratons?
risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Stoltenbergs: NATO paplašināšanās procesā nav gaidāmi šķēršļi
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
FOTO, VIDEO. Kā teica Reiniks – “diez cik diskobumbas tika izjauktas šī gada tērpu dēļ!” Eirovīzijā šogad gribēja mirdzēt teju katrs
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Vai paliks siltāks? Laikapstākļu prognoze nākamajai nedēļai
Prezidents: Somija pieteiksies dalībai NATO
Populārākais Latvijas sportists Kristaps Porziņģis izveidojis jaunu zīmolu
Anda Līce: Jau divdesmit gadus baidot pasauli ar kodolraķetēm, viņš pats līdz smieklīgumam baidās no nāves
Kas patiesībā notika ar Staļinu? Ko vēl mūsdienās slēpj Krievijas noslepenotie dokumenti?
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Arhitekts Andis Sīlis: Latvijas influencere lepni stāsta, ka nav izlasījusi nevienu grāmatu. Par kādām vērtībām var būt runa?
Ščerbatihs: Ienaidnieks ir valdība, jo viņi ir izdarījuši visu, lai mums šeit būtu grūti dzīvot
VIDEO. Andrim Kivičam Latvijā pārtikas cenas šķiet smieklīgas: “Vai tiešām tās ir cēlušās?”
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Cīņa ar latvāņiem nav bezcerīga
VIDEO. Atbalstot Ukrainu un tās tautu, “Citi zēni” iedziedājuši ukraiņu dziesmas “Stefania” kaverversiju
Planētas sola veiksmi visā, kas attiecas uz attiecībām! Horoskopi no 16. līdz 22.maijam