ES un Ķīnas vadītāju videokonference: centrā – Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins, augšā no kreisās – Vācijas kanclere Angela Merkele, Francijas prezidents Emanuels Makrons, Eiropadomes  prezidents Šarls Mišels, EK prezidente Urzula  fon der Leiena.
ES un Ķīnas vadītāju videokonference: centrā – Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins, augšā no kreisās – Vācijas kanclere Angela Merkele, Francijas prezidents Emanuels Makrons, Eiropadomes prezidents Šarls Mišels, EK prezidente Urzula fon der Leiena.
Foto: SIPA/SCANPIX/LETA

Vai ES – Ķīnas investīciju līgums ir līdzsvarots? 1

Gada beigas Eiropas Savienībai bija darbīgas ne tikai attiecībās ar Britāniju, bet arī ar Ķīnu, ar kuru 30. decembrī tika panākts investīciju līgums.

 

“Vācu motors” forsē ­līguma noslēgšanu

IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 60
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 51
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 44
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Sarunas par investīciju līgumu sākās 2014. gadā, bet ilgu laiku uz priekšu nevirzījās. ES norādīja, ka Ķīna joprojām ierobežo bloka ieguldījumus, savukārt Ķīnai jau šobrīd ir plaša piekļuve Eiropas tirgum. Eiropas Komisija uzsvēra, ka investīciju līgums ļautu “izlabot šo līdzsvara trūkumu”.

Sarunas sāka virzīties straujāk pēc tam, kad pērnā gada otrajā pusē Vācija kļuva par ES prezidējošo valsti, kanclerei Angelai Merkelei cenšoties panākt līguma noslēgšanu vēl šogad līdz Vācijas prezidentūras beigām. Vācija ir ES lielākā eksportētāja uz Ķīnu, un vācu biznesam ir plašas intereses Ķīnas tirgū.

CITI ŠOBRĪD LASA

Merkele un Francijas prezidents Emanuels Makrons esot vienojušies, ka investīciju līgums ar Ķīnu jānoslēdz Vācijas prezidentūras laikā, bet tā ratifikācija jāpanāk Francijas prezidentūrā 2022. gada pirmajā pusē, raksta izdevums “Politico”.

No 27 ES dalībvalstīm tikai Polija aicināja nesteigties ar līguma slēgšanu un vispirms konsultēties ar jaunievēlētā ASV prezidenta Džo Baidena administrāciju, tomēr tiešā veidā neviena dalībvalsts pret līgumu neiestājās. Līgums vēl jāapstiprina ES dalībvalstu valdībām un Eiropas Parlamentam. Pekina un Brisele iepriekš ir norādījušas, ka šī vienošanās varētu kalpot kā pakāpiens ceļā uz plašāku brīvās tirdzniecības līgumu.

Jaunais līgums atvieglos ES uzņēmējiem veikt ieguldījumus elektrisko auto būvē, ķīmiskajā rūpniecībā, telekomunikācijās, finanšu pakalpojumos un citās nozarēs. EK slavēja panākto vienošanos, jo tā vairos investīciju iespējas Eiropas firmām Ķīnā, risinās problēmas, kas saistītas ar piespiedu tehnoloģiju pārnesi no ES uzņēmumiem uz Ķīnas kompānijām un valsts subsīdiju jautājumus.

Līgums arī ierobežos prasību Eiropas firmām veidot kopuzņēmumus Ķīnā. Ķīna arī esot apņēmusies virzīties uz priekšu, lai ratificētu starptautiskās konvencijas, kas aizliedz piespiedu darbu, raksta “Politico”. Tomēr konkrētas saistības piespiedu darba jautājumā Pekina nav devusi. Nav arī gluži skaidrs, kā jaunais līgums darbosies, kad tas tiks ratificēts. Vēl pirms sarunu noslēguma, 19. decembrī, Ķīna nolēma ierobežot ārvalstu investīcijas gadījumos, kad tās apdraud nacionālo drošību.

“Politico” atzīmē, ka liela loma sarunās bijusi “Vācu motoram” jeb tam, ka nozīmīgos amatos ES ir vairāki Vācijas pārstāvji, tostarp EK prezidente Urzula fon der Leiena un tirdzniecības departamenta ģenerāldirektore Sabīne Veiande. Vācijas dominēšana sarunās ar Ķīnu ir izraisījusi citu bloka dalībvalstu neapmierinātību.

“Mazāko valstu vidū ir neapmierinātība ar to, kā komisija ir izdzinusi cauri vienu no Merkeles mīļākajiem projektiem viņas termiņa un valdīšanas beigās,” atzina kāds ES diplomāts. Neapmierinātību izraisījis arī tas, ka videokonferencē ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu piedalījās arī Francijas prezidents Emanuels Makrons, lai arī citu dalībvalstu vadītāju tur nebija, tikai Merkele kā ES prezidējošās valsts līdere, kā arī fon der Leiena un Eiropadomes prezidents Šarls Mišels. Vairāki diplomāti norādījuši, ka Makrons esot panācis aviobūves kompānijai “Airbus” labvēlīgus nosacījumus, vēsta “Politico”.

 

Ķīna kļūst par ES lielāko tirdzniecības partneri

Lai arī vienošanās ir panākta, skaļas ir arī balsis, kas apšauba kursu uz ekonomisko attiecību padziļināšanu ar Ķīnu situācijā, kad tā apspiež demokrātiju Honkongā, plaši izmanto novērošanas tehnoloģijas, lai uzraudzītu savus iedzīvotājus, kā arī ieslodzījusi lielu skaitu uiguru pāraudzināšanas nometnēs Sjidzjanas apgabalā.

“Komisija ir piekāpusies strādnieku tiesību jautājumā,” paziņoja Eiroparlamenta delegācijas attiecībām ar Ķīnu priekšsēdētājs Reinhards Bitikofers. Viņš uzsvēra, ka ar vienkāršu apņemšanos aizliegt piespiedu darbu ir par maz.

“Tas ir smieklīgi, ka to mēģina attēlot kā panākumu,” piebilda Vācijas eiroparlamentārietis, kurš pārstāv zaļos. Briseles domnīcas “Krievijas, Eiropas un Āzijas pētījumu centrs” direktore Terēza Falona uzsvēra, ka “Pekinas skatījumā galvenais mērķis bija transatlantisko attiecību šķelšana, un, šķiet, ka Brisele to ir panākusi”.

Arī topošā Baidena administrācija izdarīja spiedienu uz ES ne­steigties ar līguma slēgšanu un pagaidīt jaunā prezidenta stāšanos amatā. Baidena izraudzītais padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans tviterī aicināja uz konsultācijām starp ASV un ES par Ķīnas ekonomisko politiku, tomēr šis aicinājums palika nesadzirdēts.

Pēdējos četros gados ES un citi ASV sabiedrotie pauda nepatiku par ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas vēlmi vest tirdzniecības karus pret tiem, nevis veidot kopīgu fronti pret Ķīnu, reaģējot uz Ķīnas ekonomiskās un politiskās ietekmes pieaugumu. Tomēr šobrīd ES redz lielāku labumu no tūlītējas vienošanās ar Ķīnu, nevis paļaujas uz cerībām, ka kopā ar Vašingtonu izdosies iegūt labākus nosacījumus.

Investīciju līguma atbalstītāji noliedz, ka tā slēgšana būtu sasteigta, norādot uz to, ka Trampa vadītā Amerika jau ir noslēgusi līdzīga veida vienošanos ar Ķīnu.

Turklāt pērnā gada novembrī Ķīna noslēdza Reģionālo visaptverošo ekonomisko partnerību ar 14 Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīm, tostarp Austrāliju, Dienvidkoreju, Jaunzēlandi un Japānu. “Nav jēgas gaidīt Baidenu,” vēl pirms panāktās vienošanās intervijā laikrakstam “Financial Times” uzstāja Eiropas Tirdzniecības kameras Ķīnā vadītājs Jergs Vutke.

SAISTĪTIE RAKSTI

“ASV negaidīja mūs, kad slēdza savu pirmās pakāpes tirdzniecības līgumu ar Ķīnu,” viņš piebilda. “30% no globālās izaugsmes nākamajos 10 gados nāks no Ķīnas. Vai mēs negribam tur piedalīties?” retoriski jautāja Vutke. Viņš arī apšaubīja ES spējas pie sarunu galda panākt piekāpšanos no Ķīnas darba tiesību un cilvēktiesību jautājumos, norādot uz citiem Ķīnas līgumiem, kuros šādu nosacījumu nav.

“Vai mēs gribam justies labāk, vai arī mēs gribam labāku tirdzniecību?” jautāja Vutke. Eiropas eksportētāju interese par Ķīnas tirgu ir labi saprotama. Šā gada pirmajos deviņos mēnešos ES un Ķīnas kopējā tirdzniecība sasniedza vairāk nekā 420 miljardus eiro, turklāt Ķīna apsteidza ASV, kļūstot par bloka lielāko tirdzniecības partneri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 60
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 51
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 44
23 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Par kādas īpašas amatpersonas bailēm saņemot otro “AstraZeneca” vakcīnu un šīs rīcības konsekvencēm 97
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neatkāpies šodien no saviem principiem! Horoskopi 17.aprīlim
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
FOTO. Stundu pēc masu vakcinācijas centra atvēršanas, Rīgā vakcinēties gribētāju rinda apstādināta 15
1 stunda
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Rail Baltica” celtnieki strādā piecos “burbuļos”: kas īsti notiek pie stacijas un kas sagaidāms turpmāk?
35 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkiem “apgrieztas” jebkādas iespējas!” Uzņēmējs Bērziņš par zaļajām pasēm, Izraēlu un ierēdņu pārspīlēto centību 10
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
FOTO. Jūrnieku humors, gleznošana un ass prāts! Prinča Filipa dzīvesstāsts un noslēpumi 3
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Pabeigta jaunās komēdijas “Mamma vēl smaida” filmēšana. Kad tā nonāks kionteātros?
10:58
MZ
Māris Zanders
Ziņas
“Koalīcijas partijām pusgada laikā būtu noderīgi izvērtēt savu “seju” plusus un mīnusus,” Zanders par partiju reitingiem
10:55
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Par viedtālruņiem un cietajiem diskiem jāmaksā datu nesēju atlīdzība
10:50
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Lai nauda mākslu nesamaļ!” Saruna ar tēlnieku, LMS priekšsēdētāju Dobičinu 1
40 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Vai tas ir pretlikumīgi, ka vecāki pilda bērnu mājasdarbus? Atbild ģenerālprokurors Stukāns 7
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
“Koalīcijas partijām pusgada laikā būtu noderīgi izvērtēt savu “seju” plusus un mīnusus,” Zanders par partiju reitingiem
10 minūtes
RO
Regīna Olševska
Veselam
Vienam puķe, citam – alergēns! Par iesnām, elpas trūkumu un izsitumiem pavasarī
30 minūtes
SK
Skaties.lv
Stāsti
Kādu ģimeni, kura iekļuvusi auto avārijā, pārsteidzis policijas lēmums. Kāpēc nesoda par to, ka apdzen neatļautā vietā? 2
1 stunda
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Ne viens vien deputāts jau pirms pusdienām ir “psiholoģiski atdalījies” no veicamajiem pienākumiem 3
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Ja tici idejai, dari! No garšīgas idejas līdz galvu reibinošam biznesa izrāvienam: “Smalkā mušļa” dibinātāju, draudzeņu Ilzes un Ievas pieredzes stāsts 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Par viedtālruņiem un cietajiem diskiem jāmaksā datu nesēju atlīdzība
15 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet spīdēs saule. Cik pavasarīgs laiks gaidāms sestdien? 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Pabeigta jaunās komēdijas “Mamma vēl smaida” filmēšana. Kad tā nonāks kionteātros?
7 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 51
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā joprojām visvairāk saslimšanas gadījumu ar Covid-19, daudz inficēto vēl divās pilsētās 1
16 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Kāds vīrietis Lapmežciema pamatskolā uzbrucis skolas direktoram, draudot viņu nogalināt 9
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 94 gadus vecajai karalienei Elizabetei II vīra bērēs būs jāievēro skarbs noteikums. Vai viņai izdosies to izturēt? 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 128
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 86
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 61
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 51
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rūdolfs, Viviāna un Rūdis 1
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 17. līdz 23.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies? 1
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Astrologi nosauc bīstamās dienas aprīlī katrai zodiaka zīmei: kad jāuzmanās? 3
1 diena