Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: TASS/SCANPIX/LETA

Sandra Dieziņa: Nelielie ražotāji nonākuši sprukās – resursu sadārdzinājuma dēļ cenas jāceļ, bet tas nav iespējams 22

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tas, ka konkurencē slēpjas spēks, nav nekāds noslēpums. Par to vēsta gan ekonomikas mācību grāmatas, gan pati dzīve. Labi, ja konkurence ir veselīga, taču, sākoties savstarpējiem cīniņiem par zemākām cenām, iznākums var būt neveselīgs.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
Lasīt citas ziņas

Jau pirms globālā mazumtirgotāja “Lidl” ienākšanas Latvijā daudzi izteica prognozes par to, ka beidzot esošajiem tirgus līderiem parādīsies nopietns konkurents, kurš visu saliks pa vietām un pircējs būs vērā ņemams ieguvējs.

Pagājis nepilns mēnesis un vēl grūti izdarīt secinājumus, bet notiekošais jau vedina uz dziļākām pārdomām. Proti, drūzmēšanās pie jaunajiem veikaliem nerimst, cilvēki stāv rindās kopš agra rīta un tas nozīmē – veikals apmeklētājiem ir pievilcīgs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Var jau notiekošo skaidrot ar ļaužu vēlmi veikalu apmeklēt tikai iepazīšanās nolūkā, sak – daudz dzirdēts, beidzot jāredz – un, iespējams, jāpaiet vēl kādam laikam, lai jaunajos veikalos varētu nokļūt bez liekas drūzmēšanās.

Taču skaidrs, ka galvenais pievilcības iemesls ir zemākas preču un produktu cenas.

Tas jau bija redzams pirmajās veikala dienās, kad banānu cena noslīdēja zem krietni ierastās un, kas zīmīgi, arī citi tirgotāji sekoja jaunpienācējam un banānu cenas krietni vien samazināja. Taču, kā prognozēja vairāki tirgus eksperti, šāda parādība, cenšoties vienam otru pārsolīt vienas vai citas preces lētumā, nav ilgstoša un, jaunajam spēlētājam iegūstot savu tirgus daļu, arī tas savas cenas pielīdzinās pārējiem tirgus dalībniekiem.

Lai arī daļa preču jaunajos veikalos ir Latvijas izcelsmes, tas ir absolūts mazākums. Ja vienā “Lidl” veikalā tiek piedāvāti divarpus tūkstoši preču, to vidū ap 50 ir Latvijā ražotas. Uz vispārējā importa fona tā pati nelielā daļa jāmeklē kā ar uguni, jo piena un gaļas plauktos nekas neliecina par vietējo izcelsmi, atliek vien pārcilāt katru preci un meklēt informāciju uz sīkiem burtiņiem rakstītā marķējuma.

Pēc sarunām ar vairākiem ražotājiem izrādās – viņi nemaz nedrīkst publiski stāstīt par to, ka iekļuvuši jaunajā tīklā, jo tas var draudēt ar desmitiem tūkstošu eiro vērtiem sodiem.

Ražotājiem gan nav saprotams, kāpēc tik liela piesardzība. Salīdzinājumam – Lietuvā “Lidl” veikalos ir vairāki metri ar plauktiem, kas rotāti ar lietuviešu karodziņiem, lai tikai pircēji var atpazīt Lietuvā ražotos produktus.

Tas vien nozīmē, ka Lietuvas ražotāji un ražotājorganizācijas spējušas vienoties ar šo veikalu tīklu par vietējās preces izcelšanu. Vai līdzīgi nebūtu jārīkojas arī Latvijā?

Reaģējot uz jauna spēlētāja ienākšanu tirgū, ilgi nebija jāgaida arī citu tirgotāju reakcija – sākusies skrupuloza sortimenta pārskatīšana un izmaksu kalkulācija. Daži ražotāji stāsta, ka, neskatoties uz straujo energoresursu un gāzes cenu kāpumu, produkcijai cenu nav iespējams palielināt. Gadījumā, ja tas notiktu, var pat nākties atvadīties no abu pušu sadarbības.

Faktiski nelielie ražotāji tādējādi nonākuši sprukās. No vienas puses, cenas jāceļ neizbēgamā resursu sadārdzinājuma dēļ, no otras puses – tas nav iespējams esošo līgumu dēļ.

Jāņem vērā, ka tirgotāji lielākoties cenu politiku pārskata reizi gadā, līdz ar to cenu izmaiņas tuvākajā laikā var būt neiespējamā misija. Un tas nozīmē vienu – kādu laiku preci ražot zem pašizmaksas.

Lai varētu piedāvāt izdevīgas cenas, veikalu ķēdēm jāpanāk vienošanās ar ražotājiem un jaunais spēlētājs šajā situācijā bija ieguvējs, jo varēja piedāvāt preces un produktus no citu Eiropas valstu ražotājiem, to skaitā Vācijas un Polijas, kur tos iespējams iepirkt lielākos apjomos attiecīgi par zemāku cenu.

Ienākot kaimiņvalstī Lietuvā, jaunais spēlētājs, gan citi mazumtirgotāji mēģināja pazemināt cenas, par ko vietējie ražotāji neklusēja, atklāti paziņojot tirgum.

SAISTĪTIE RAKSTI
Tādējādi visas izmaksas nebija iespējams uzvelt uz ražotājiem, kā rezultātā ieņēmumi veikaliem tik strauji vairs neauga kā iepriekš.

Vairāki eksperti jau norādījuši, ka mazumtirgotāju vidū valdošā konkurence noteikti ietekmēs ražotājus un, visticamāk, ietekme būs negatīva. Ražotājiem būs jāreaģē, pielāgojot savus produktus jaunām tendencēm un mainīgajam tirgum, kā arī asākai konkurencei mazumtirgotāju vidū. Ieguvējs gan būs patērētājs, bet uz kā rēķina?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 48
Lasīt citas ziņas
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
19:18
Dzīve ir sarežģīta, taču skaista. Tev šodien būs daudz iespēju par to pārliecināties! Horoskopi 24.janvārim
18:35
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
17:23
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 32
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 59
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 324
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 143
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē? 31
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski 53
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim