Putina izteikumus gan par Rietumu koloniālismu, gan genderiem plaši atspoguļo arī propaganda.
Putina izteikumus gan par Rietumu koloniālismu, gan genderiem plaši atspoguļo arī propaganda.
Ekrānuzņēmums no topwar.ru

Kremlis izmanto gan konservatīvo, gan liberāļu tēmas 6

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

 

“Rietumi kā bijuši, tā arī palikuši kolonizatori,” tā savā 30. septembra uzrunā Kremlī, pasludinot četru Ukrainas apgabalu – Doneckas, Luhanskas, Zaporižjas un Hersonas – pievienošanu Krievijai, paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Jaunu teritoriju sagrābšana, kam šajā dienā it kā bija jābūt galvenajai tēmai, palika kaut kur tālu fonā un runas lielākā daļa pārvērtās par dzēlīgām piezīmēm Rietumu virzienā. Lai gan pats par sevi tas nav nekas jauns un pretrietumniecisko kursu kā savas politikas stūrakmeni Putins faktiski pasludināja jau savā slavenajā 2007. gada Minhenes runā, tomēr šoreiz akcenti bija salikti nedaudz citādāk nekā ierasts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kremļa propagandā ļoti bieži tiek izmantots stāsts par “pagrimušajiem un izvirtušajiem” Rietumiem, ko labi raksturo arī plaši izmantotie nievājošie apzīmējumi “Gej-ropa” (par Eiropas Savienību) un “pindosi” (par ASV). Šajā situācijā Putins un citi Krievijas politiķi parasti cenšas pasniegt sevi kā tradicionālo vērtību aizstāvjus.

Parasti tas tiek ļoti pārspīlēts, uzdodot dažas kreiso liberāļu virzītas idejas par jau esošu situāciju. Arī 30. septembra runā Putins pie tā apelēja. “Vai tad mēs gribam, lai šeit, mūsu valstī Krievijā, mammas un tēta vietā būtu “vecāks nr. 1”, “vecāks nr. 2”, “vecāks nr. 3″? Viņi pavisam tur jukuši? Vai mēs gribam, lai mūsu skolās jau no sākumklasēm uzspiestu neķītrības, kas ved pie degradācijas un izmiršanas?

Lai iedzītu, ka bez sievietēm un vīriešiem ir dažādi citi genderi un piedāvātu dzimuma maiņas operācijas?” Kremļa zālē sanākušajiem retoriski jautāja Putins. Pieminētos punktus varētu uzskatīt kā radikālāko ideju apkopojumu, ko bieži piedāvā t. s. progresīvie (dēvēti arī par sociālliberāļiem un kreisajiem liberāļiem) un pret ko asi iebilst konservatīvie spēki arī rietumvalstīs, un tieši te mūsdienās iezīmējas viena no redzamākajām konfrontācijas līnijām.

Tomēr nekas no pieminētā nevienā no Rietumu valstīm nav ieviesta kā norma – ne mātes un tēva aizstāšana ar numurētiem vecākiem, ne dzimumu maiņas operācijas bērniem, ne citi Putina piesauktie piemēri.

Tas, ka Putins šajos jautājumos cenšas pasniegt sevi kā tradicionālo vērtību kvēlāko aizstāvi, nav nekas neierasts, un tas nereti atspoguļojas arī Rietumu politiskajās diskusijās (tostarp arī Latvijā), kad liberāļi izmanto iespēju pārmest konservatīvajiem, ka viņi pārstāv tās pašas vērtības, ko putinisti. Tomēr šoreiz Krievijas prezidenta runā bija iekļauts ļoti daudz arī no pašu liberāļu aktuālās darbakārtības, kas rāda, ka viņš mēģina sataustīt arī citas Rietumu politikas konfrontācijas līnijas un izmantot tās savā labā.

Ekrānuzņēmums no mk.ru

Proti, nekad iepriekš Putins tik daudz nebija izmantojis tādus apzīmējumus kā “kolonisti”, “aparteīds”, “diskriminācija”… Bet vārds “rasisms” viņa runā izskanēja pat trīs reizes. Visi šie vārdi tiek plaši izmantoti arī pārmetumos, kuru Rietumu valdošajām elitēm savā retorikā izmanto mūsdienu progresīvie, piemēram, t. s. “woke” (tulk. – pamošanās) ideju atbalstītāji un “Black lives matter” kustības aktīvisti, kuru darbība sākotnēji izvērsās ASV, taču vēlāk guva plašas atbalsis visā pasaulē.

Arī te Rietumu koloniālā pagātne bieži tiek pasniegta kā visu nelaimju cēlonis, uzsverot, ka pagātnes mantojums nav pārvarēts un izpaužas arī mūsdienu starptautiskajā politikā un arī Rietumu valstu iekšpolitikā.

Faktiski visu to pašu savā runā atkārto arī Krievijas prezidents. Lūk, viņa izteikumi: “Rietumi ir gatavi uz visu, lai tikai saglabātu to neo­koloniālo sistēmu, kas ļauj parazitēt uz pārējās pasaules rēķina”; “Viņi dala pasaules tautas pirmajā un otrajā šķirā”; “Rietumi sāka savu koloniālo politiku vēl viduslaikos, pēc tam sākās vergu tirdzniecība visā pasaulē, genocīds pret indiāņu ciltīm, Indijas un Āfrikas izlaupīšana”.

Mēģinājums pārmetumos Rietumiem piesaistīt liberāļu izmantoto retoriku nav nejaušība, jo līdzīgi viņš septembrī runāja arī Austrumu ekonomikas forumā Vladivostokā un oktobrī “Valdaja kluba” pasākumā Maskavā, bet intervijā televīzijas kanālam “Rossija 24” Putins uzsvēris, ka uzskata “rusofobiju” par rasisma formu. Jāatzīmē, ka Putins vienlaikus it kā mēģina pasniegt Krieviju gan kā šī Rietumu koloniālisma upuri, gan visu apspiesto aizstāvi.

Piemēram, viņš paziņojis: “Mēs lepojamies, ka 20. gadsimtā tieši mūsu valsts nostājās antikoloniālās kustības priekšgalā.” Te, protams, būtu vietā atgādinājums, ka pašas Krievijas vēsture lielā mērā ir koloniālisma vēsture, jo kopš 16. gadsimta tā nepārtraukti mēģinājusi paplašināt savu teritoriju ar iekarošanām un vietējo tautu apspiešanu, un izņēmums nebija arī PSRS periods 20. gadsimtā. Arī pašreizējo Krievijas sākto karu Ukrainā daudzi eksperti raksturo kā koloniālo karu, kamēr no Ukrainas puses tas ir neatkarības karš.

Politologs, bloga “Latvijas drošība” veidotājs Andis Kudors atgādina, ka šī nav jauna metode: “Jau aukstā kara laikā PSRS apelēja pie kreiso intelektuāļu naivuma un tādējādi šķēla Rietumus. Agrāk GRU (PSRS izlūkdienests) organizēja protesta mītiņus Rietumos, tāpat tagad Prigožina “troļļi” kūda konservatīvos amerikāņus.”

Kā norāda Kudors, Putins cenšas izmantot dažādas Rietumu šķelšanas līnijas, kas dažādās valstīs var būt arī atšķirīgas, piemēram, Latvijā tā ir etniskā līnija, citur tas ir rasisma jautājums. Tāpat plaši tiek izmantots populisms, tajā skaitā sazvērestības teorijas. Taču gan konservatīvisms un tradicionālās vērtības, gan tagad antikoloniālisms ir tikai “fasādes mālējums”, ko izmantot propagandā.

A. Kudors: “Krievijas elite pārsvarā ir hedonisti, kuru mērķis ir baudu maksimizācija. Viņu īpašumi ir Rietumos, “naidīgajās” NATO valstīs, viņu bērni studē Rietumu augstskolās, viņi tur glabā savu naudu. Paša Putina dzīve tam ir spilgts piemērs. Viņiem galvenās vērtības ir vara un nauda, viss pārējais tiek ciniski izmantots.”

 

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
Lasīt citas ziņas
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 7
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Patversmē neapmierina higiēniskās prasības, jo nespējnieki sabāzti vienā istabā. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:33
Cik tālu pavirzījusies lieta par ar dienesta telefona iespējamu izblēdīšanu Ģirģena vajadzībām?
21:57
Pirms 100 gadiem Nacionālajā operā Rīgā izrādīja pirmo Latvijā patstāvīgi iestudēto baleta izrādi
21:26
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ar 52 balsīm “par” – nolemts! Tiks no jauna veidots klimata un enerģētikas ministra amats 109
Krievi atvelk karaspēku no pilsētām iepretim Hersonai. Vai Ukrainas karavīri jau šķērsojuši Dņepru?
VIDEO. Rumānijā aizdedzies slavenais “Coca-Cola” Ziemassvētku auto
“No Kariņa neesmu dzirdējis nevienu vārdu par darbiem, kas valdībai būtu svarīgi,” norāda Jaunups
Valstij nodarīti zaudējumi teju miljona eiro apmērā: uzņēmuma vadītāju tiesās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Novembrī Ukrainas armija iznīcinājusi rekordlielu iebrucēju skaitu
“Mums jānodrošina, lai viņi uzvarētu!” Sabiedrotie palīdz Ukrainai
VIDEO. “Man likās – ja es to somiņu nenopirkšu, es nomiršu”: Elita Patmalniece ceļojumā tiek pie kārotā zīmola somas 3
Tomēr pieņem Juridiskās komisijas neatbalstītos grozījumus – veidos arī ministru biedru amatus
Līcīša feļetons: Šalom aleihem, Izraēla! Vai prezidenta Levita vizīte tur nebija untums?
Kur patiesībā tiek ražots jaunais Moskvičs, vai to vairs var saukt par krievu auto? 10
Sen nav zvanījis: Makrons cer tuvākajās dienās runāt ar Putinu 4
Beness Aijo kļuvis par Krievijas pilsoni. PMLP vērtēs Latvijas pilsonības atņemšanu viņam 62
VIDEO. “Liela daļa gan palika aiz svītras…” – grupas “Dzelzs vilks” solists Juris Kaukulis nāk klajā ar jaunumiem
Dabasgāzes lielvalsts Krievija paaugstina iedzīvotājiem gāzes un elektrības cenas jau otro reizi šogad 4
Vēstuļbumbu saņēmis arī Spānijas uzņēmums, kas ražo ieročus piegādēm Ukrainai 3
VIDEO. “Iespēra pa kājām, pa vēderu, pa galvu!”: kāds tētis pie Juglas vidusskolas, gribot pārmācīt sava bērna pāridarītājus, iekuļas lielās nepatikšanās 3
“To šuvu pati”: politiķe Sandra Kalniete pastāsta par savu tērpu, kas tika “karstasinīgi” apspriests soctīklos 9