Pasaulē
Citur

Krievijā pirms termiņa atbrīvo “Memoriāla” Čečenijas nodaļas vadītāju0

Foto: ITAR-TASS/Scanpix/LETA

Krievijas tiesa pirmdien lēmusi nosacīti pirms laika atbrīvot par narkotiku glabāšanu notiesāto cilvēktiesību aizstāvības organizācijas “Memoriāls” Čečenijas nodaļas vadītāju Ojubu Titijevu.

Lūgumu par nosacīto pirmstermiņa atbrīvošanu 61 gadu vecais Titijevs iesniedza maijā.

“Memoriāla” pārstāvis Oļegs Orlovs ziņu aģentūrai AFP pavēstījis, ka Titijevs pēc lūguma par nosacīto pirmstermiņa atbrīvošanu apmierināšanas “jāatbrīvo desmit dienu laikā”.

Kā ziņots, 18.martā Krievijas tiesa, atzīstot viņu par vainīgu narkotiku glabāšanā, piesprieda Titijevam četrus gadus ieslodzījumā.

Vienlaikus Titijevam tika uzlikts 100 000 rubļu (1350 eiro) liels naudassods.

Titijeva advokāti uzstāja, ka lieta ir saistīta ar viņa veiktajām izmeklēšanām par slepenu cietumu sistēmu Čečenijā.

Cilvēktiesību aizstāvji norāda, ka Krievijā regulāri tiek izmantotas ar narkotikām saistītas apsūdzības, lai apklusinātu varasiestāžu kritiķus.

Piemēram, tikai pagājušajā nedēļā Krieviju satricināja ziņas, ka policija aizturējusi portāla “Meduza” žurnālistu Ivanu Golunovu, izvirzot viņam apsūdzības narkotiku tirdzniecībā.

“Memoriāla” pārstāvis Orlovs AFP norādīja, ka organizācija nesaskata nekādu Čečenijas tiesas lēmuma saistību ar Golunova aizturēšanu. “Mēs šādu lēmumu gaidījām jau ilgi,” viņš atzina.

Čečenu līderis Ramzans Kadirovs pirmdien apsveica tiesas lēmumu atbrīvot Titijevu.

Organizācija norādījusi, ka Čečenijas prezidenta Kadirova vadībā ir izveidots totalitārs režīms, kas pret saviem oponentiem cita starpā izmanto nolaupīšanas un spīdzināšanas.

“Es vienmēr uzstāju, ka soda mērķis ir izglītot un izlabot personu,” paziņoja Kadirovs.

Arī starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija “Amnesty International”, kas iepriekš pieprasīja Titijevu nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot, apsveica tiesas lēmumu, vienlaikus uzstājot, ka tas pilnībā neatspoguļo taisnīgumu.

“Ja taisnīgums uzvarētu, Ojuba Titijeva sodāmība būtu jāanulē, un viņam ir jāgarantē pieeja reālai atlīdzībai par šo netaisnīgo apcietinājumu, tostarp kompensācijai,” paziņoja organizācijas direktore Centrālajā un Austrumeiropā Marija Stratersa.

“Amnesty International” iepriekš norādījusi, ka Titijevs ir “sirdsapziņas cietumnieks, kas ieslodzīts vienīgi par savu darbu cilvēktiesību pārkāpumu upuru labā Čečenijā”.

“Memoriāls” ir pēdējā cilvēktiesību aizstāvju organizācija, kas turpina darboties Čečenijā.

Titijeva priekštece “Memoriāla” vietējās nodaļas vadītāja krēslā Nataļja Estemirova 2009.gadā tika nolaupīta un noslepkavota.

Organizācija apgalvo, ka slepkavas darbojušās vietējo varasiestāžu uzdevumā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.