Ekrānšāviņš no “tvzvezda.ru” mājas lapas un tajā ievietotā video.

Krievijas propaganda pirmo­ reizi kļuvusi par Vācijas iekšējo problēmu 11

“Ja tā turpināsies, mēs ar vīru apsveram atgriezties Krievijā, jo dzīvot Vācijā kļuvis bīstami,” drebošā balsī saka Viktorija Šmita. Viņa ir jauna, blonda, krieviski runājoša sieviete. Pieteikta kā “Hannoveres iedzīvotāja”, Viktorija ir viena no galvenajām varonēm 25 minūtes garajā Krievijas TV kanāla “Zvezda” janvārī pārraidītajā reportāžā par migrantiem Vācijā. Pārraidē ar nosaukumu “Eiropa. Tolerances paradokss” trauksmainas mūzikas pavadījumā ņirb kadri ar melnādainiem vīriešiem, kuri kaujas, sit sievietēm, šauj, urinē metro, radot iespaidu par haosā un noziedzībā slīgstošu valsti. Viktoriju, kā viņa stāsta sižetā, satriecis atgadījums ar paziņu, kura strādājusi par apkopēju bēgļu mītnē: “Šīs sievietes ģimenei no Krievijas vajadzēja ierasties pie viņas, lai sveiktu 45. jubilejā. Taču notika briesmīgais. Viņu noslepkavoja un pirms tam vēl izvaroja. Ģimene atbrauca vairs ne uz dzimšanas dienu, bet gan uz bērēm.”

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena

Viktorijas īstais vārds gan ir Natālija. Hannoveres policijai nav ziņu par viņas aprakstīto noziegumu. Taču kameras priekšā stāstīt pasūtītus stāstus ir Natālijas darbs – tā izpētījis Krievijas interneta portāls “The Insider”. Tā redaktoram Romānam Dobrokhotovam izdevies sazvanīt Natāliju un, uzdodoties par kāda Krievijas TV kanāla producentu, viņš darījis zināmu, ka meklē kādu, kurš varētu piegādāt “noteikta veida” saturu par “bēgļu problemātiku”. Protams, atbildējusi Natālija, viņa varot palīdzēt. Viņa jau esot līdzīgus pasūtījumus veikusi “Pervij kanal”, “Ren TV” un NTV. Cena par interviju: ieteicams no 500 eiro “uz augšu”. Turpat Hannoverē R. Dobrokhotovam izdevies sarunāt arī operatoru Oļegu. Šis cilvēks arī jau agrāk sadarbojies Krievijas TV kanāliem, un viņš par 200 eiro būtu gatavs nofilmēt arī Natāliju. Tas, ka stāsts acīmredzami ir izdomāts, viņu it nemaz netraucējot.

Šos portāla “The Insider” atklājumus pārpublicējuši jau vairāki Vācijas mediji. Mediji publikācijās cenšas noskaidrot, kas īsti ir “Vācijas krievi”, viņu politiskās simpātijas, attieksmi pret bēgļiem, cik daudz viņi iespaidojas no Krievijas propagandas.

Krievijas TV kanāli, propaganda, falsificējumi Vācijas presē tiek apspriesti ik pa laikam. Taču šī ir pirmā reize, kad Krievijas propaganda nonākusi uzmanības centrā kā apdraudējums, kas attiecas uz iedzīvotājiem Vācijas iekšienē.

Gadījums ar it kā migrantu Berlīnē izvaroto trīspadsmitgadīgo meiteni Ļizu, kura šķetināšanā iesaistījās arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, licis secināt: Krievijas aktivitātes, “mobilizējot” tautiešus ārvalstīs, kļuvušas arī par Vācijas problēmu.

 

Izved ielās “krievvāciešus”

Protesta demonstrācija pie valsts kancelejas Berlīnē 23. janvārī saistībā ar ziņoto gadījumu par nepilngadīgās Elizabetes izvarošanu Marcanas-Hellersdorfas rajonā Berlīnē. Foto – EPA/LETA

Kas īsti notika ar Ļizu? Uz trīsdesmit stundām trīspadsmitgadīgā meitene no Berlīnē dzīvojošu Krievijas vāciešu ģimenes bija pazudusi no mājām. Sociālajos tīklos ātri izplatījās baumas: viņu nolaupījuši un izvarojuši bēgļi. Tās tālāk ziņu sižetos izplatīja Krievijas TV kanāli. Drīz, protestējot pret “patiesības slēpšanu” un bēgļiem uzbrucējiem, demonstrācijās vairākās Vācijas pilsētās kopā ar Vācijas galēji labējās Nacionāldemokrātiskās partijas un PEGIDA aktīvistiem sāka pulcēties repatriētie Krievijas vācieši. Vēlāk, pārmetot Vācijas iestādēm patiesības noklusēšanu, lietā iesaistījās arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Policija vēlāk noskaidroja: Ļiza stāstu izdomājusi, jo baidījusies no vecāku dusmām. Nakti viņa pavadījusi pie kāda deviņpadsmit gadus veca drauga, bet starp viņiem seksuāla kontakta nav bijis. Tiesa, jau pirms šīs pazušanas Ļizai bijušas seksuālas attiecības ar citiem pieaugušiem vīriešiem.

Kā izskaidrot to, ka šis notikums radījis tik lielu viļņošanos Krievijas vāciešu sabiedrībā?

“Ļizas gadījums” signalizē, ka Krievijas federālais drošības dienests atklājis jaunu “darba lauku”, uzskata Ķelnes universitātes Austrumeiropas politikas un vēstures profesors Gerhards Zimons. Šis tāds nepalikšot vienīgais: “Es domāju, ka Krievijas dienesti turpinās būt aktīvi šajā “darba laukā”. Jo ir radušies jauni apstākļi. Pateicoties milzīgajam bēgļu pieplūdumam, ko piedzīvo Vācija, iespējamām diversijām ir parādījušās daudz jaunu izdevību, un tās Krievija nekavēsies izmantot.”

Līdz šim bijis pieņemts uzskatīt, ka Krievijas vācieši ir mierīga sabiedrības grupa, atturīgi, neieinteresēti politikā: “Katrā gadījumā – noteikti ne antivāciski noskaņoti un nav uzticīgi Putinam. Tagad mēs zinām, ka tas nav tiesa. Ir acīmredzami iespējams mobilizēt Vācijas krievus noteiktām aktivitātēm. “Zimons gan nepieļauj, ka Krievijas dienesti varētu mēģināt “radīt” tamlīdzīgus notikumus. To metode esot izmantot problēmas, kas reāli pastāv. “Kas ir mērķis? Destabilizācija. Destabilizācija gan Ukrainā, gan Baltijā, gan arī Vācijā,” uzskata Zimons.

 

“Ministrs apkaunojis pats sevi”

Vai destabilizācijas centieni izdosies, gan ir cits jautājums, saka Zimons. Šoreiz, lai arī it kā ir izdevies jūtami sašūpot noskaņojumu Vācijas krievu sabiedrībā, Krievijas politika drīzāk cietusi neveiksmi. “[Krievijas ārlietu ministrs] Lavrovs iesaistās un preses konferencē visai pasaulei izstāsta savu stāstu. Pēc tam izrādās, ka tā ir bijusi vienkārši dumja meitene, viņai bija problēmas skolā, un tā vietā, lai ietu uz skolu, viņa aizgāja pie paziņām un vecākiem sastāstīja pasakas. Iesaistīdamies šajā lietā, Krievijas ārlietu ministrs ir apkaunojis pats sevi.”

Kas ir “Krievijas vāciešu” identitāte? Šī grupa nav homogēna, uzsver Osnabrukas universitātes profesors, Krievijas vāciešu migrācijas un integrācijas pētnieks Jannis Panagiotidis: “Atkarībā no paaudzes Krievijas vāciešiem ir dažādas pašuztveres. Taču lielākā daļa šo cilvēku tomēr, pirmkārt, identificē sevi kā vāciešus. Arī vēl dzīvojot Padomju Savienībā, viņi sevi tā uztvēra. Kā vācieši viņi arī tika uzņemti Vācijā.” Vēlme uzsvērt piederību Vācijai bijusi manāma arī demonstrācijās – tur tika vicināti Vācijas karogi.

Cik daudzi Krievijas vācieši ikdienā skatās Krievijas TV kanālus, nav zināms: “Šādu pētījumu nav. Tomēr ticams, ka Krievijas mediji ir diezgan izplatīts informācijas avots. Par to liecina kaut vai tas, cik ļoti daudziem Vācijas krieviem ir satelīta TV pieslēgumi. Cits jautājums ir: vai cilvēki skatās tikai Krievijas TV vai tomēr vienlaikus patērē arī vācu medijus? Visticamāk, mediju patēriņš ir jaukts. ”

Viņš pats Krievijas TV kanālu ziņojumus par bēgļu krīzi Vācijā, no vienas puses, vērtējot kā “ekstrēmus”. No otras puses, daļa Vācijas mediju, it sevišķi kopš Ķelnes uzbrukumiem, par bēgļiem ziņojot līdzīgā diskursā. “Laikraksts “Bild”, žurnāls “Focus” un vēl daži stiprina iespaidu par augsto “ārzemnieku kriminalitāti”, par slikto ziņu noklusēšanu, par medijiem, kas tiekot vadīti “no augšas”.”

Cilvēki, kas jau vācu medijos iepazinušies ar šādām publikācijām, pēc tam noskatoties “Pervij kanal” sižetu, kurā kas līdzīgs tiek atkārtots daudz masīvāk, visticamāk, Krievijas mediju vēstījumus uztver kā apstiprinājumu savām aizdomām, pieļauj Panagiotidis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
1 diena
Ieva Ēvalde
Stāsti
Astrīdas kundze viena cīnījās ar plūdiem dzīvoklī. Vai avārijas dienesta darbinieki nobijās no kovida? 2
3 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Kā liegt vīrusam iekļūt cilvēka šūnās? Covid-19 Proteīnu pētījumu rezultātā ir iecere izstrādāt zāles
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Laiks mainīsies novembra izskaņā. Sinoptiķu prognoze turpmākajām dienām
1 stunda
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uzticoties solījumiem par lielu peļņas gūšanu, labprātīgi krāpniekiem ieskaita 20 000 eiro
10:52
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Kā muzejā”, “Vēl tikai Ļeņina pietrūkst”: Rīgas centrā izīrē ekskluzīvu dzīvokli, kas raisa pretrunīgas atsauksmes
10:52
SK
Skaties.lv
Ziņas
Velojosla Čaka ielā: Timrots uzskata, ka eksperiments jau tagad ir izgāzies
10:39
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Modeles un deputāta kašķis pieaug. “Es neesmu tava bijusī, pamani manī skaisto!” – pukojas modele 15
2 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādāta apzinātības lietotne, kas klausās cilvēka balsi
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. “Depo” nozagts dārgs bruņurupucis. Vai godīgi, ka zaudējumi jāsedz pārdevējai?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ticējums vēsta: “kāda Katrīna, tāda diena”. Laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saņemta starpatskaite par ģeoskenēšanu Ģertrūdes ielā, kur šovasar iegruvumos ielūzuši vairāki auto
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Tagad turpinās haotiska darbība.” LTRK prezidents komentē Covid-19 krīzes vadīšanu
1 stunda
VB
Vija Beinerte
Ziņas
“Vīrusus neinteresē mūsu viedoklis, plāni un nodomi.” Kā apturēt sērgu? Saruna ar profesoru Ģirtu Briģi 22
17 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Latviešu jaunietis kļūst par “Prada” modes nama seju
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kā pirms 80 gadiem padomju rublis sagrāva okupētās Latvijas latu
3 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laiks cirst sabeigtās egles. Beigusies egļu astoņzobu mizgrauža aktivitāte
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizliedz privātus pasākumus, slēgs kultūrvietas, gadatirgus – 12 pašvaldībās nosaka stingrus ierobežojumus 3
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Mediķa kļūdas dēļ pacientam jāatmaksā vairāk nekā tūkstoš eiro izmaksātais slimības pabalsts 6
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pedagogiem stundās jālieto sejas maskas. Kādi vēl ierobežojumi noteikti skolās? 7
14 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
VIDEO. Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, ja bērns ir aizrijies. Skaidro ārsts
17 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Esi saslimis ar Covid-19: kas tev jāzina par darbnespējas lapu?
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO: “Ko es izdarīju?” Lielveikala apmeklētāju pārsteidz kāda strādnieka veiktās darbības 9
1 diena
AB
Anita Bormane
Ziņas
FOTO. “Spēlmaņu nakts” svinīgā ceremonija aizvadīta Liepājā: mākslinieki saņem balvas tukšā zālē 2
22 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Griķi izsmalcinātos ēdienos: 4 burvīgas receptes
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurš drīkstēs pieteikties dīkstāves pabalstam? 1
21 stundas
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 24. līdz 29.novembrim
1 diena