Argentīnā dzimušais izraēliešu diriģents un pianists Daniels Barenboims ir viena no mūsdienu mūzikā nozīmīgākajām personībām.
Argentīnā dzimušais izraēliešu diriģents un pianists Daniels Barenboims ir viena no mūsdienu mūzikā nozīmīgākajām personībām.
Foto: IMAGO IMAGES/SCANPIX/LETA

Kultūras augstais vilnis tīmeklī 0

Unikālas sastapšanās mūzikā

Komponists Zigmars Liepiņš pievienojies kustībai, kurā dažādi mākslas darbi tiek padarīti pieejami plašai sabiedrībai bez maksas. Skaņraža mājas lapā un “YouTube” kontā atrodami muzikālās drāmas “Vadonis”, uzveduma “Kapteiņa stāsti”, operas “Parīzes Dievmātes katedrāle” ieraksti. “Pie jau publicētajiem darbiem papildus pievienoju muzikālo drāmu “Adata” ar Andras Manfeldes libretu. Visiem vēlu veselību un možu garu!” viņš raksta.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Arī pasaulslavenais komponists Endrū Loids Vēbers pandēmijas laikā katru nedēļu piedāvā par brīvu noskatīties kādu no Brodvejā uzvestajiem mūzikliem, kas pulcējuši sajūsminātu skatītāju miljonus. Sēriju komponists nosaucis – “Izrādēm jāturpinās!” (“The Shows Must Go On!”). Pēc slavenās rokoperas “Jēzus Kristus superzvaigzne”, kas tika rādīta Lieldienu brīvdienās, tikšot straumēti arī mūzikli “Kaķi”, “Evita” un “Operas spoks”, taču to datumi vēl nav izsludināti.

Arī Metropoles opera Ņujorkā turpina katru vakaru plkst. 1.30 pēc Latvijas laika (un vēl 20 nākamo stundas laikā) piedāvāt izbaudīt briljantu solistu dziedājumu un pēdējo 14 gadu labākos iestudējumus. Vairāk informācijas ŠEIT.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ļoti plašs un bezgala kvalitatīvs mūzikas spektrs atrodams Berlīnes filharmoniķu virtuālajā koncertzālē, kur var gan sastapties ar mūsdienu spožākajiem diriģentiem (Daniels Barenboims, sers Saimons Retls u. c.) un solistiem, gan noklausīties vairāk nekā 40 izcilus koncertierakstus, intervijas ar pasaules mūzikas personībām. 24. aprīlī, piemēram, pieejams Berlīnes filharmoniķu ieraksts ar Ivanu Fišeru (programmā Jozefs Haidns, Ferencs Lists).

Nacionālā bibliotēka plaši atver krājumus

Ārkārtējās situācijas laikā ikvienam neatkarīgi no atrašanās vietas kļuvis pieejams arī Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas (LNDB) grāmatu portāls gramatas.lndb.lv, kurā lasāmas ap 10 000 komerciālajā apritē neesošu grāmatu – no 16. līdz 21. gs. sākumam. To vidū ir izdevumi, kuru izsniegšana lasītājiem apdraud grāmatu fizisko stāvokli – galvenokārt līdz 19. gs. (ieskaitot) un 20. gs. sākumā izdoti darbi, kuri LNB krājumā ir vienā vai dažos eksemplāros. Arī nozīmīgākie darbi par Latvijas vēsturi un kultūru, t. sk. trimdā izdotie, ievērojamu latviešu literatūras klasiķu darbi, arī bērnu literatūras klasika.

LNB pievienojusies KM informatīvajai kampaņai “#Ēkultūra”, piedāvājot attālināti izmantot kopskaitā 12 kolekcijas LNDB vietnē, kā arī vairāk nekā 20 pilntekstu ārvalstu abonētās datubāzes , Nacionālo enciklopēdiju, kā arī lekciju, diskusiju, konferenču, lasījumu un citu veidu audio un video saturu LNB sociālajos tīklos. Brīvā piekļuvē pilnā apjomā pieejama arī LNDB periodisko izdevumu krātuve.

Pandēmijas zīmējumu grāmata

Vairāk nekā 70 pazīstamu un jaunu mākslinieku, kā arī citu radošo industriju pārstāvju radīti melnbalti zīmējumi, ko var izkrāsot gan izdruku formātā, gan digitāli, iekļauti “Izkrāso! Arterritory par labāku pasauli” – elektroniskajā krāsojamā grāmatā, kas tapusi kā mākslas un kultūras portāla “Arterritory.com” un mākslas žurnālistes Paulas Lūses kopīga ierosme vēlmē aicināt sabiedrību domāt par pasauli, kādu mēs to vēlētos redzēt pēc krīzes.

Reklāma
Reklāma

Zīmējumus iesūtījuši visdažādāko mākslas žanru un radošo jomu pārstāvji: fotogrāfi, gleznotāji, grafiķi, modes mākslinieki, ilustratori, starpdisciplināri mākslinieki, dizaineri, keramiķi, tekstilmākslinieki, arhitekti, scenogrāfi, režisori un studenti.

Latvijas filmas turpina nonākt tīmeklī

Brāļu Ābeļu populārzinātniskā dokumentālā filma “Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni” – unikāls kinostāsts par 13. gadsimta baltu tautām, pēdējiem Eiropas pagāniem, kas veidots Nacionālā kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, – tagad atrodams arī interneta katalogā “Latvijas filmas”, kur jau iekļauta, piemēram, Dzintara Dreiberga filma “Dvēseļu putenis” (2019) un daudzas studijā “Lokomotīve” producētas filmas – Signes Baumanes pilnmetrāžas animācija “Akmeņi manās kabatās” (2014) un Rozes Stiebras simtgades filma “Saule brauca debesīs” (2018), Viestura Kairiša dokumentālā filma “Pelikāns tuksnesī” (2014), Dāvja Sīmaņa spēlfilma “Pelnu sanatorija” (2016). Līdzko beigsies restaurācija, straumēšanai būs pieejama leģendārā Jāņa Streiča filma “Teātris” (1978) un jau tuvākajā laikā Rolanda Kalniņa filmu “Četri balti krekli” (1967) un “Akmens un šķembas” / “Es visu atceros, Ričard!” (1966) restaurētās versijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.