Foto – Valdis Semjonovs

Labākie augļu un ogu stādi dārzam + Stādaudzētavu karte 0

Stundu stāvu domādama, kuras šķirnes ābelīti pirkt… Šo sajūtu pazīst katrs, pavasarī dodoties uz stādaudzētavu. Labu stādu netrūkst, arī šķirņu izvēle ir varen plaša. Piedāvājumā ir ābeļu, bumbieru, plūmju, ogulāju stādi – tā dēvētais pamatsortiments, taču katra audzētava lepojas ar kaut ko īpašu.

Reklāma
Reklāma
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 20
Lasīt citas ziņas

Kāda būtu pati labākā izvēle, ko gardu, neparastu un izturīgu noteikti derētu iestādīt dārzā, lūdzām ieteikt pašiem stādaudzētavu saimniekiem.

Krūmmellenes, aprikozes un sausserži

Pēteris Heimanis (zemnieku saimniecība “Gulbji” Pūrē) piedāvā Krievijas aprikožu šķirnes ‘Aisberg’, ‘Edelveis’ un ‘Varjag’. Salīdzinājumā ar citām tās ir diezgan izturīgas, ziemcietīgas. Stāds maksā aptuveni 8 eiro. Īpaši labās dārza vietās var mēģināt audzēt persikus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunums ir pašauglīgā krūmmelleņu šķirne ‘Denise Blue’. Krūmi ir ar stāviem dzinumiem, 1,5–1,8 m augsti, dekoratīvi izskatās arī bāli rozā ziedi. Ogas ienākas augusta vidū, ir lielas, viegli vācamas, var glabāt ledusskapī līdz divām nedēļām. Ziemcietība līdz -34 °C! Izturīga pret sēņu slimībām. Divgadīgs stāds maksā aptuveni 5 eiro.

Visčaklākā ābele ir ‘Ivuška’ (MM 106), kas sāk ražot jau kokaudzētavā, nav gadiem ilgi jāgaida raža. Tā ir vēla vasaras šķirne, kam katru gadu ienākas lieli, sarkani svītroti, sulīgi, saldskābi augļi.

Eksotisks augs ar dziednieciskām īpašībām – sausserdis, kas ēdams agri, vasaras sākumā. Piemēram, viena no šķirnēm ir ‘Ļeņingradskij Veļikan’, kam ir ļoti lielas, saldas ogas.

Noteikti vērts iestādīt arī kazeņu–aveņu hibrīdu ‘Medana’. Tas gan ziemā jāpiesedz, bet pūles atsver 4–5 cm garas, gardas ogas.

Saldākie āboli un bezērkšķu smiltsērkšķi

Jānis Zilvers (stādaudzētava “Pīlādži”) uzskata, ka saimniecības trumpis ir izturīgie stādi, jo šķirnes piemērotas audzēšanai Vidzemē un Latgalē.

Par izcilnieci saimnieks dēvē brūkleņābeli (CCK 44). Tā ražo vasarā, vienlaikus ar baltajiem dzidrajiem, taču augļi ir koši sarkani, ar izteiktu ogu garšu, sarkanu dzīslojumu mīkstumā.

Savukārt bērniem visgardākā šķitīs ‘Konfetnoje’ – augļi ir sulīgi, saldi, garšīgi, ienākas pēc brūkleņāboliem un ir ēdami 3–4 nedēļas.

Visas ābeles lielākoties potētas uz vidēja auguma potcelmiem. Stādi maksā 6–9 eiro.

Vērtīgi un īpaši mazdārziņiem ieteicami Latvijā selekcionētie nelielā auguma bezērkšķu smiltsērkšķi ‘Tatjana’ un ‘Mary’, kas maksā 4–5 eiro.

Labas un lētas ābeles

Katra jauna ābelīte ir prieks, tāpēc Andrejs Bite (Pūres Dārzkopības izmēginājumu stacija) sola, ka no 16. marta tās tirgos ar 20% atlaidi (kailsakņu stāda cena bez atlaides – 5 eiro). Uzņēmums piegādā ābolus skolām, un novērots, ka bērniem vislabāk garšo vēlās rudens/ziemas šķirnes ‘Auksis’ āboli. Tikpat iecienīti ir arī šķirnes ‘Fireside Red’ augļi – skaisti, saules pusē sārtojas, ar maigi saldu mīkstumu. Šī ābele jāaudzē labā dārza vietā.

Reklāma
Reklāma

Mazdārziņiem sevišķi piemērotas ir skaistās un kompaktās kolonnābeles (maksā aptuveni 6 eiro) un tā sauktie ģimenes kociņi, kam uz viena potcelma uzpotētas vairākas šķirnes.

Visas ābeles tiek audzētas uz sala izturīgiem vidēja auguma potcelmiem (B 118), kas atvieglo ražas vākšanu un vainaga veidošanu. Komercdārzos vienā hektārā var audzēt pusotras reizes vairāk šādu koku, nekā audzējot ābeles uz liela auguma potcelmiem.

Vīnogas desertam un vīnam

Gata Kužuma vīnogu kolekcijā ir apmēram 250 šķirņu. Daudzas no tām ir labas, bet vienas no izcilākajām deserta vīnogām ir ‘Nero’ ar tumšām ogām, skaistiem ķekariem un ‘Favorit’ ar izteiktu muskata garšu. ‘Žemčug Belij’, kam ienākas zaļas, gardas ogas, ir ļoti izturīga pret salu un nav jāsedz, veselīga, neslimo ar neīsto miltrasu, tāpēc ieteicama iesācējiem.

Ogu degustācijās galvenās godalgas parasti tiek jaunajai šķirnei ‘Elēģija’, kam ienākas sarkanīgas ogas ar muskata garšu.

Vīnam piemērota ir šķirne ‘Precose Noir’ ar tumšām ogām, turklāt augs neslimo ar neīsto miltrasu. Gan vīnam, gan baudīšanai svaigā veidā ieteicama ‘Reform’ ar muskata garšas ogām un ‘Madeleine Royal’, kam arī ienākas lielas, zaļas ogas. Stādi maksā 5–10 eiro.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.