Vīnogām izlauž lieko lapu masu. Arī padusītes, līdzīgi kā tomātiem.
Vīnogām izlauž lieko lapu masu. Arī padusītes, līdzīgi kā tomātiem.
Foto: Inita Šteinberga

Lai ogu raža priecē… Vīnogu audzētājas padomi rudens sākumā 0

“Uz lauka augošajām vīnogām ogas vēl procesā. Pirmā raža ienākas siltumnīcā un pie mājas aizvējā stādītajām. Patlaban palīdz ķekariem labāk ienākties,” teic vīnogu audzētāja Gunta Niedra no Smārdes pagasta.

Reklāma
Reklāma

Kopj stādījumu

FOTO. Ziemeļkorejas līderis uzdāvina Putinam greznu portretu, kas lika apklust…
VIDEO. Laupītāji uz motocikliem mēģina apzagt garām ejošu sievieti, taču nelāgais nodoms viņiem tūlītēji atspēlējas 11
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
Lasīt citas ziņas

Patlaban svarīgi īsināt pārāk izdzinušos vīnogu dzinumu galus un izlauzt padusītes (līdzīgi kā tomātiem). Lai ogām tiktu vairāk saules, norauj lapas, kas aizsedz ķekarus.

Svarīgi uzrušināt augsni ap augu. Melnā krāsa labāk akumulē saules siltumu, palīdz ogām straujāk ienākties. Šajā ziņā labi palīdz arī tas, ja augsne ap augu ir noklāta ar melno agrotekstilu, kādu izmanto daudzi vīnogu un zemeņu audzētāji. Tas mazina arī nezāļu augšanu, saglabā mitrumu augsnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savām vīnogām Gunta nekādu rudens mēslojumu nedod. Vienīgā papildbarība ir satrūdējušu aitu mēslu kārta, ko uzkaisa augiem, kad veģetācija beigusies, – vēlu rudenī. Tas pasargā arī no izsalšanas.

• Vīnogu dzinumi garšo aitām un trušiem.

Izvēlas šķirņu dažādību

Latvijas vasaras ir īsas, un it kā labāk būtu stādīt agro šķirņu vīnogas, taču audzētāja skaidro, ka gadi un situācijas ir dažādas. Piemēram, nekad nevar pateikt, kurā brīdī būs lapseņu uzbrukumi, kas var nopostīt visu tobrīd gatavo ražu. Tāpēc labāk stādīt dažādas šķirnes ar atšķirīgu ienākšanās laiku.

Vīnogas var stādīt arī rudenī, jo stādiem podos ir kompakta sakņu sistēma. Tagad ir garantija, ka nopērk jau rūdītāku stādu. Dažkārt pavasaros jaunajam stādam ir milzīgs šoks, ja no siltumnīcas ņemtu lapainu audziņu iestāda dārzā, kur to var apdedzināt saule un apskādēt salnas.

• Laba ideja – gardu, bet cimperlīgu šķirņu vīnogas audzēt lielā podā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.