Dabā
Zaļā dzīvošana

Latvijā atrod jaunu sēni daudzzaru pterulu3

Foto: BioLib.cz

Latvijā, tāpat kā pasaulē, sēņu ir daudz vairāk nekā augu, taču mikologu ir maz, tāpēc daļa sēņu līdz šim nav pētniekiem zināmas un aprakstītas. Un nereti jaunu sēņu atklāšanā palīdz tieši iedzīvotāji, kas ziņo par saviem neparastajiem atradumiem, šodien ziņo Latvijas Televīzija.

Tā Latvijai jaunu un vizuāli skaistu sugu Mērsraga iecirknī izdevies atrast Latvijas Valsts mežu (LVM) Ziemeļkurzemes plānotājai.

Jaunās sēnes atrašana, veicot meža inventarizāciju, patiesībā bija veiksmīga nejaušība – es varēju arī pagriezties desmit soļus pa labi vai kreisi un sēni nekad neieraudzīt, saka Ieva Kukle-Ozoliņa. Mērsraga iecirknī uz egļu skuju nobirām viņa ieraudzīja bēšīgas krāsas adatainu sēni.

“Ļoti skaista. Centos pēc iespējas labāk nofotografēt, lai saglabātu to skaistumu. Nu, šobrīd viņa vairs nav tik pievilcīga,” stāsta sēnes atradēja.

Pirmo reizi sēni Ieva Kukle-Ozoliņa ieraudzīja oktobra beigās, taču tā saglabājusies joprojām, bet nu jau vairāk līdzinās slapjas vates pikucim. Tomēr izskatās, ka tā turpina aug – trīs mazi pudurīši nu savienojušies vienā lielā, un netālu pamanām jaunu, pavisam nelielu veidojumu. Sākumā sēnes atradēja meklējusi informāciju internetā, taču, neko neatradusi, sazinājās ar Dabas muzeju, un izrādījās, ka tā ir Latvijai jauna suga.

“Latīniskais nosaukums ir ‘Pterula multifida’, nu, un latviski viņa pagaidām mums ir “Daudzzaru Pterula”, jo neko labāku pagaidām vēl neesam izdomājuši,” atklāj Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele.

LA.lv