Ekonomika
Darbs un nauda

Latvijā samazinās viltotās naudas daudzums0


Īstā un viltotā 50 eiro banknotes
Īstā un viltotā 50 eiro banknotes
Foto: LETA

Šodien publiskota jaunākā statistika par situācija naudas drošības jomā eiro zonā. Latvijā turpinās tendence skaidrās naudas apgrozībā samazināties gan naudas viltojumu skaitam, gan viltojumu kopējai vērtībai, informē Aleksandrs Antiņš, Latvijas Bankas Naudas tehnoloģiju daļas vadītājs.

Latvijas Bankas informācija

Latvija līderos

Turklāt jau tradicionāli Latvija ir starp tām eiro zonas valstīm (arī pārējās Baltijas valstis, Somija, Kipra, Slovākija), kurās ir vismazākais viltojumu skaits, rēķinot uz 1 iedzīvotāju.

2019. gadā kopējais Latvijā apgrozībā atklāto viltojumu skaits samazinājās par 6% (no 1130 2018. gadā līdz 1063 atklātām viltotām naudas zīmēm 2019. gadā), bet nodarītie finanšu zaudējumi – par 22% (no 54,3 tūkstošiem eiro 2018. gadā uz 42,5 tūkstošiem eiro 2019. gadā).

Latvijas Bankas informācija

Populārākie viltojumi

2019.gadā apgrozībā  atklātas 356 viltotas monētas un 707 viltotas banknotes. Starp izplatītākajiem viltojumiem ir 50 eiro un 20 eiro banknotes (ap 77% no viltoto banknošu skaita), starp monētām “populārākā” 2 eiro monētas – 98% no viltoto monētu skaita.

Latvijas Bankas informācija

Jaunākais Eirosistēmas pārskats liecina, ka eiro zonā kopumā 2019. gadā konstatēti 559 tūkstoši viltotu banknošu (2018. gadā 563 tūkstoši viltotu banknošu). Arī eiro zonā kopumā visbiežāk viltotās banknotes bija ar 50 un 20 eiro nominālu (attiecīgi 36,5% un 34,2% no banknošu viltojumu skaita).

Latvijas Bankas informācija

Iespēja saņemt viltotu banknoti ir ļoti maza. Viltojumu skaits joprojām ir ļoti neliels salīdzinājumā ar apgrozībā esošo īsto banknošu skaitu. Pašlaik apgrozībā ir vairāk nekā 24 miljardi eiro banknošu, kuru kopējā vērtība ir gandrīz 1,3 triljoni eiro.

Aizsardzība augstā līmenī

Gan eiro monētas, gan banknotes ir labi aizsargātas pret viltošanu, tomēr tas nenozīmē, ka cilvēki var zaudēt modrību. Iedzīvotāji un uzņēmēji aicināti iepazīt naudas zīmju dizainu un drošības pazīmes.

Viltojumu kvalitāte pārsvarā ir zema, starp policijas atklātajiem viltojumiem ir pat maksājumos apzināti izmantoti zemas kvalitātes naudas zīmju pakaļdarinājumi ar nepiederošiem uzrakstiem Pietiek aptaustīt, apskatīt un pagrozīt banknoti vai aplūkot rūpīgāk monētu, lai atpazītu viltotu naudas zīmi.

Aizdomu gadījumā naudas zīmes var nodot īstuma pārbaudei Latvijas Bankas kasēs Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B, vai tuvākajā policijas iecirknī. Savukārt arī apzināta krāpnieciska suvenīrnaudas izmantošana norēķiniem, kā norāda informācija no tiesu sistēmas, visticamāk, beigsies ar reālu cietumsodu.

Visi viltojumi vienuviet

Latvijas Bankā darbojas vienotais naudas pārbaudes centrs. Ja iepriekš naudas viltojumu pārbaudes tika veiktas gan Latvijas Bankā, gan policijas struktūrās, tagad visa aizdomīgā nauda nonāk Latvijas Bankas naudas laboratorijā, kur tiek veiktas visas eiro un citu valūtu banknošu un monētu ar viltojumu pazīmēm pārbaudes.

Saistītie raksti

Šajā laikā ir izdevies būtiski samazināt naudas pārbaudes laiku, un pašlaik esam starp vadošajām Eiropas valstīm pēc savlaicīguma, kādā tiek pārbaudītas iedzīvotāju un naudas apstrādes uzņēmumu iesniegtās aizdomīgās naudas zīmes.

Pašlaik iesniegtās viltotās naudas zīmes Latvijas Bankas naudas laboratorijā tiek pārbaudītas mazāk nekā nedēļas laikā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā lēnākā ekonomikas izaugsme Baltijā
17 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latvijas Būvuzņēmēju partnerību turpmāk vadīs Gints Miķelsons
17 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Rīgas siltums” plāno no aprīļa par 7,4% samazināt siltumenerģijas tarifus
18 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Gulbis Po pilsētā tiek līdz pusfinālam
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Parīzē pēc protestētāju izraisīta ugunsgrēka evakuē Lionas staciju
8 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 3
8 stundas