Foto – Ilze Pētersone

Latvijas dzinējsuņi iznīkst 9

Latvijas Mednieku kinoloģiskā apvienība nacionālās šķirnes glābšanai un attīstībai apņēmusies sagatavot ciltsdarba programmu.

“Situācija ir bēdīga,” Latvijas dzinējsuņa šķirnes stāvokli novērtē Latvijas Mednieku kinoloģiskās apvienības (LMKA) ciltsdarba vadītājs Jānis Jēkabsons. Vaislas darbu nopietni apdraud tuvradniecība, kvalitatīvai pārošanai atlikuši vien daži suņi – pie vainas esot nesaskaņotais ciltsdarbs un tajā pieļautās kļūdas, kā arī īpašnieku niecīgā interese par Latvijas dzinējsuņu kvalitatīvu pavairošanu. LMKA trīs mēnešu laikā sola sagatavot Latvijas dzinējsuņa vienotu ciltsdarba programmu. Vai šis dokuments un arī Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumā tikko ierakstītais ģenētiskā resursa statuss palīdzēs glābt šķirni?

Universālā Rokija


Viesītes mednieku un LMKA Latvijas dzinējsuņu šķirnes sekcijas vadītāju Agri Čibuli var uzskatīt par veiksminieku – pirms 14 gadiem viņa rokās kā dāvana nonāca lielisks Latvijas dzinēja eksemplārs – kucīte Rokija. Bez īpašas apmācības, katru gadu pilnveidojot savas spējas medībās, viņa četru gadu vecumā kļuva par LMKA izstādes čempioni. Taču vērtīgāks par visām medaļām un diplomiem, kas Rokijai ne vienreiz vien piešķirti izstādēs un pārbaudēs, ir viņas darbs medību gaitās.

Uziet un ar balsi izdzīt medījumu līdz mednieku līnijai, kas ir šīs šķirnes suņu pamatuzdevums, Agra palīdzei grūtības nesagādā. Saimnieks jau pēc riešanas varot pateikt, kādu dzīvnieku Rokija dzen: zemāks tonis liecina par lielākiem kustoņiem – alni, mežacūku –, bet par mazajiem kā, piemēram, zaķi, signalizē tāds augsts “ai, ai, ai”. Pēc kucītes balss intonācijas viņš nosakot arī medījuma kustības ātrumu.

Rokijai ar “pamatskolas uzdevumiem” vien nepietika, viņa apguva arī putnu suņa, bebru medību un pat asinspēdu suņa prasmes – atrast ievainotu dzīvnieku pēc asiņu atstātajām pēdām. “Caurām naktīm esam skrējuši, lai atrastu mežacūkas, briežus. Kā vakarā sākām, tā tikai pret rīta gaismu beidzām,” ievainoto dzīvnieku meklēšanu Rokijas “ziedu laikos” atceras Agris. Viņa kucīte kļuva par izslavētu asinspēdu speciālisti, un kaimiņu kolektīvi bieži to lūguši palīgos, ja kādam medniekam bija gadījies kļūmīgs šāviens un dzīvnieku pašu spēkiem nevarēja atrast.

“Rudenī, bauru laikā, piezvana no Jēkabpils MRS kolektīva, ka šauts briedis, vai varot palīdzēt. Aizbraucam, bet no šaušanas brīža jau pagājis krietns laiks, palaidu Rokiju vaļā, lai meklē. Paši mednieki izmalām tuvāko apkārtni, bet no Rokijas vēl ne vēsts. Gājām uz mašīnām, pēkšņi izdzirdu balsi, klausos, tiešām, kaut kur tālumā rej mana Rokija,” Agris atceras vienu no savas mednieces panākumiem. Kucīte ievainoto briedi bija atradusi apmēram divu kilometru attālumā.

“Četri vienā,” par Rokijas talantiem saka saimnieks, atzīstot, ka tikai pēdējos gados, kopš pats kļuvis par kinologu ekspertu, spēj pilnībā novērtēt savas palīdzes spējas. Lūk, ko nozīmē pareiza selekcija! Atšķirībā no daudziem medību suņiem viņa kucīte pēc medībām pati arī atrod ceļu uz mājām un nav stundām jāgaida vai jāmeklē, palepojas Agris. Pirms pāris mēnešiem Rokijai mājupceļš gan beidzies ar negantu suņu uzbrukumu un traumu lāpīšanu, no kā viņa vēl tagad nav īsti atlabusi.

Šķirni var atjaunot


Latvijas Mednieku kinoloģiskajā apvienībā reģistrēts lielākais Latvijas dzinējsuņu skaits – 270, taču vaislai izmantojami labi ja puse no tiem, skaidro LMKA ciltsdarba vadītājs Jānis Jēkabsons. Lai suni izmantotu ciltsdarbā, tam nepieciešamas eksterjera un darba pārbaudes, taču daudzi mednieki suņus iegādājas tikai medībām un nevēlas ieguldīt ne laiku, ne līdzekļus šķirnes turpināšanai.

Liela problēma Latvijas dzinējsuņa ciltsdarbā ir arī kādreiz pieļautā kļūda ar Čehijas suni Broku, ko ieveda nacionālās šķirnes asiņu uzlabošanai, taču netika izveidotas atsevišķas līnijas, spriež J. Jēkabsons. “Tagad, kuru kartīti ņem, visur parādās vai nu Broks, vai viņa dēls ar izcilām darba spējām Tofiks,” atzīst LMKA pārstāvis.

Patlaban LMKA klubā zināmi trīs suņi, ar kuriem varētu notikt kvalitatīva pārošana, divi no tiem jau sasnieguši astoņu gadu vecumu. Zināms, ka vaislai vislabāk izmantojami dzīvnieki līdz desmit gadu vecumam. “Situācija ir grūta, bet ne traģiska – ja ir vēlēšanās un iespējas, šķirni var atjaunot,” cerīgi piebilst J. Jēkabsons un turpina, “nepieciešams iepirkt Latvijas dzinējsunim līdzīgus vaisliniekus, idejas vēl tiek apspriestas, taču esmu jau atradis mūsu dzinēja asiņu uzlabošanai derīgu līdzinieku.” Izvēlētā suņa šķirni viņš pagaidām vēl neatklāj.

Pēc skaita otrs lielākais Latvijas dzinējsuņu reģistrs atrodas Latvijas Kinoloģiskās federācijas (LKF) pārziņā, no tās ciltsgrāmatā ierakstītajiem 78 šīs šķirnes dzīvniekiem pavairošanai tiek izmantoti desmit, stāsta organizācijas prezidente Vija Klučniece. LMKA spēkus šķirnes atjaunošanā un attīstībā viņa vērtē skeptiski, par vienu no trūkumiem minot tās lokālo darbību – mednieku biedrība joprojām nav pievienojusies Starptautiskajai kinoloģijas federācijai (FCI) – lielākajai pasaules suņu audzētāju organizācijai. “Mūsu mednieki starp tuvākajiem kaimiņiem – Lietuvu, Igauniju, Skandināvijas valstīm, Poliju, Ukrainu u. c. – ir palikuši vienīgie, kas nav pievienojušies FCI, kas paver visplašākās iespējas ģenētiskā materiāla saglabāšanā, jo labus kucēnus iegādājas arī citu valstu mednieki,” norāda LKF prezidente, kuras vadītā organizācija vienīgā pārstāv Latvijas kinoloģiju FCI. Turklāt, uzsver V. Klučniece, lai organizācija spētu suņu īpašniekus piesaistīt ciltsdarbam, nepieciešamas gan zināšanas, gan resursi, taču LMKA to trūkstot.

LMKA valdes priekšsēdētājs Normunds Salmiņš par savas organizācijas spējām izstrādāt ciltsdarba programmu nešaubās: “Mums apvienībā darbojas nacionālās kategorijas eksperti, pieaicināsim vēl speciālistus tieši ģenētikā. Izstrādāt programmu nebūs problēma, galvenais, lai ir gribētāji pēc tās strādāt.”

Uzziņa 


Latvijas dzinējsuns


Šķirne ar nosaukumu “Latvijas dzinējsuns” tika apstiprināta 1971. gadā.

Šķirnes pamatā – Kurzemes dzinējsuns, kuru pēc Otrā pasaules kara nolēma atjaunot entuziastu grupa.

Izdevās atlasīt 40 dzīvniekus ar Kurzemes tipa dzinējsuņiem tuvākajām šķirnes pazīmēm, izveidot medību šķirnes audzētavu.

Kāda PSRS Kinoloģiskās padomes locekļa drūmās atmiņas par Kurzemes katlu nav ļāvušas atjaunotajai šķirnei saglabāt vēsturisko nosaukumu Kurzemes dzinējsuns.

Latvijas dzinējsuņa galvenais uzdevums un pienākums medībās ar dzinējiem – pārvietojoties lēkšiem un izmantojot apakšējo ožu, nojaust medījamā dzīvnieka atrašanās vietu mastā, uziet to, sekot pa medījuma pēdām un ar balsi meistarīgi izdzīt to uz mednieku līnijas.

 

Raksts veidots sadarbībā ar Medību saimniecības 
attīstības fondu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Viņķele skaidro, uz kā rēķina slimnīcās varētu iegūt ap 1000 gultas vietu infekciju slimniekiem
47 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Vai šonedēļ gaidāmas salnas? Toms Bricis par laiku oktobra pēdējā nedēļā
17 minūtes
LE
LETA
Uncategorized
Baltkrievijā sācies vispārējais streiks: nestrādā rūpnīcas, autovadītāji rada sastrēgumus
20 minūtes
VB
Vija Beinerte
Ziņas
Vija Beinerte: Lai izglītības reformas stūrakmens nekļūst par klupšanas akmeni 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Alnis Rīgas centrā. Vai slimnīcas pietiks gultas? Cinītis birokrātu vezumam. Nedēļas notikumu apskats
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienas gaitā laikapstākļi nemainīsies. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Polijā protestētāji pret abortu aizliegumu vēršas pret baznīcām
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Sejas maskas ir kaitīgas, bet testu rezultāti – viltoti.” Kur rodas sazvērestību teorijas par Covid-19? 14
12 stundas
VV
Vivanta Volkova
Stāsti
“Es te esmu kā paradīzē!” Vecticībniece Anfisa par streikojošiem ceļgaliem un atteikšanos no dzīves Francijā 3
14 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Drīzumā Latvijā būs skatāms jaunais miniseriāls par laulību škiršanas tēmu “Projekts: šķiršanās”
17 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Pieprasījums bija no visām pusēm.” Meža īpašnieki tiek pie uzlabota un jaudīgāka reģistra 1
17 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Domāšana jāpagriež par 180 grādiem uz modernāku pusi.” Jaunā Rīgas vara par pārmaiņām pilsētā 7
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija strīds ar 99 gadus veco vectētiņu princi Filipu var kļūt par pēdējo… 13
19 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Tas bija traki!” Ārvalstu studentu pieredze Latvijā sērgas laikā 9
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Izskatīgās dejotājas Aleksandras Kurusovas mērs ir pilns: lūdzu, pārstājiet mani aicināt uz randiņiem! 17
22 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pasaules lielvaras no kodolieročiem neatteiksies arī pēc ANO līguma stāšanās spēkā 1
17 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kādēļ pēc neatkarības atgūšanas sagruva rūpniecība? Grāmatā atmasko militarizēto tautsaimniecību Latvijā 22
1 diena
Raivis Šveicars
Stāsti
Detaļas kaut kosmosam. Stāsts par kādu unikālu Latvijas metālapstrādes uzņēmumu 1
1 diena
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Aktrise Inga Alsiņa dodas Rīgas ielās ar atjaunoto “Seat Ateca”
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca paziņo par plānveida operāciju atcelšanu 11
23 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Valsts prezidents un premjers saņems lielāku algu. Atklāj vērienīgās reformas detaļas 86
1 diena
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Patiesībā sievietei nav ne spēka, ne jaudas, viņa vienkārši dara, velk.” Saruna ar aktrisi Janu Čivželi 4
Intervija 1 diena
DE
Dace Ezera
Stāsti
Nakšņot mošejā un dzīvot atkritumos? Zinātkārais liepājnieks Roberts par redzēto Marokā, Indijā un ASV 2
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 112
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bijusi vētraina ballīte: Samantai Tīnai uzradies gruzīnu pielūdzējs, Lauris Reiniks pazaudē bikšu pogu 9
1 diena
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kāda ir prinča Viljama un Keitas Midltones trīs bērnu ikdienas dzīve? 2
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ emocijas var ņemt pārsvaru pār saprātu, un tas var nebeigties labi! Horoskopi no 26. oktobra līdz 1.novembrim 2
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Veiksmes un spriedzes dienas oktobrī un novembrī: Skorpiona laika padomi
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu liksi apkārtējiem dancot pēc savas stabules! Horoskopi 26.oktobrim 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas privātajā dzīvē pamatīga krīze: Mārkla lielākoties nepavada laiku kopā ar vīru un dēlu
09:47
LA
LA.LV
Ziņas
Vai šonedēļ gaidāmas salnas? Toms Bricis par laiku oktobra pēdējā nedēļā
09:32
LE
LETA
Uncategorized
Baltkrievijā sācies vispārējais streiks: nestrādā rūpnīcas, autovadītāji rada sastrēgumus
09:29