Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijas lielāko uzņēmumu peļņa pērn augusi par 34% 0

Latvijas lielāko uzņēmumu kopējais apgrozījums pagājušajā gadā, salīdzinot ar 2017.gadu, pieaudzis par 7,2%, sasniedzot 61,687 miljardus eiro, bet peļņa augusi par 34% – līdz 4,058 miljardiem eiro, liecina “Firmas.lv” un aģentūras LETA veidotais “Latvijas biznesa gada pārskats 2019”.

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā gadā Latvijā bija 23 721 uzņēmums, kura apgrozījums pārsniedza 145 000 eiro, kas ir par 3,6% vairāk nekā gadu iepriekš. Šādi uzņēmumi pērn veidoja 18,4% no kopējā gada pārskatus iesniegušo uzņēmumu skaita, taču to kopējais apgrozījums – 95,1% no kopējā pārskatus iesniegušo uzņēmumu apgrozījuma.

Straujākā izaugsme

CITI ŠOBRĪD LASA

LETA valdes loceklis Juris Mendziņš atzīmēja, ka pagājušajā gadā Latvija pieredzēja straujāko ekonomikas izaugsmi pēdējo septiņu gadu laikā – Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) 2018.gadā salīdzinājumā ar 2017.gadu pieauga par 4,6%. Turklāt lielāko pienesumu izaugsmei sniedza investīciju un būvniecības nozares, kā arī informācijas un komunikāciju pakalpojumi, bet tirdzniecības nozarē fiksēts pieaugums tikai par apmēram 2%.

Viņš arī norādīja, ka tajā pašā laikā lielāko uzņēmumu apgrozījums pagājušajā gadā Latvijā, salīdzinot ar 2017.gadu, pieauga straujāk nekā IKP – par 7,2%, kas nozīmē, ka tieši lielie uzņēmumi spēlē nozīmīgu lomu valsts ekonomikas attīstībā.

“Nākotnē mēs ceram uz lielāku Latvijas ražotāju, pakalpojumu eksportētāju un jo īpaši zināšanu ietilpīgo nozaru pārstāvju apgrozījuma kāpumu un attiecīgi īpatsvara pieaugumu IKP, jo tā ir šeit – Latvijā – radīta pievienotā vērtība,” uzsvēra Mendziņš.

Pirmajā vietā “Uralkali Trading”

Latvijas lielākais uzņēmums pēc apgrozījuma arī 2018.gadā bija Krievijas kālija minerālmēslu ražotāja “Uralkaļij” meitasuzņēmums SIA “Uralkali Trading”, kura apgrozījums bija 1,944 miljardu eiro apmērā, kas ir par 5,4% mazāk nekā gadu iepriekš.

Savukārt otrajā vietā, pakāpjoties par vienu vietu salīdzinājumā ar 2017.gadu, ierindojies mazumtirgotājs SIA “Rimi Latvia”, kura apgrozījums bija 893,692 miljoni eiro, bet trešajā vietā ierindojies 2017.gada otrās vietas ieguvējs, minerālmēslu vairumtirgotājs SIA “Uralchem Trading”, kura apgrozījums bija 885,098 miljoni eiro.

Pēc apgrozījuma Latvijas lielāko uzņēmumu pirmajā desmitniekā iekļuvis arī mazumtirgotājs SIA “Maxima Latvija” (apgrozījums – 776,624 miljoni eiro), metālapstrādes kompānija SIA “Severstal Distribution” (675,95 miljoni eiro), degvielas vairumtirgotājs SIA “Orlen Latvija” (560,245 miljoni eiro), energokompānija AS “Latvenergo” (435,199 miljoni eiro), degvielas mazumtirgotājs SIA “Circle K Latvia” (425,01 miljons eiro), datortehnikas vairumtirgotāja AS “Elko grupa” (424,915 miljoni eiro) un Latvijas nacionālā aviokompānija “airBaltic” (400,363 miljoni eiro).

Savukārt pēc apgrozījuma apmēra otrajā desmitā ierindojies saimniecības preču vairumtirgotājs SIA “Sanitex” (340,667 miljoni eiro), valsts mežu apsaimniekotājs AS “Latvijas valsts meži” (333,201 miljons eiro), degvielas mazumtirgotājs SIA “Neste Latvija” (329,054 miljoni eiro), elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS “Sadales tīkls” (323,734 miljoni eiro), sadzīves tehniskas vairumtirgotājs SIA “Samsung Electronics Baltics” (312,087 miljoni eiro), dabasgāzes tirgotāja AS “Latvijas gāze” (297,778 miljoni eiro), kravu pārvadātāja pa dzelzceļu VAS “Latvijas dzelzceļš” meitasuzņēmums SIA “LDz Cargo” (275,288 miljoni eiro), automašīnu tirgotājs SE “Moller Baltic Import” (272,693 miljoni eiro), informācijas tehnoloģiju uzņēmums SIA “Mikrotīkls” (258,711 miljoni eiro) un kokapstrādes uzņēmums AS “Latvijas finieris” (249,238 miljoni eiro).

Kā mainījies lielāko kompāniju apgrozījums

2018.gadā straujākais apgrozījuma kāpums no minētajām kompānijām, tāpat kā gadu iepriekš, bija “Severstal Distribution” – par 70,3%, seko “Orlen Latvija”, kuras apgrozījums salīdzinājumā ar 2017.gadu pieauga par 21,5%, un “Latvijas valsts meži” – par 20,8%.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tajā pašā laikā starp 20 lielākajām kompānijām pēc apgrozījuma apmēra apgrozījums pērn salīdzinājumā ar 2017.gadu samazinājās vien četrām kompānijām – “Uralkali Trading” (par 5,4%), “Latvenergo” (par 12,7%), “Elko grupa” (par 2,6%) un “Sadales tīkls” (par 0,1%).

“Latvijas biznesa gada pārskats” ir apjomīgākais Latvijas tautsaimniecības apskats, kurā tiek izvērtēti uzņēmumu darbības rādītāji pēc gada pārskatu datiem. Datos ietverta informācija par uzņēmumiem, kuru gada apgrozījums ir lielāks par 145 000 eiro. Pētījumā ir apskatīti uzņēmumu TOP vairāk nekā 60 nozarēs un dažādos rakursos: pēc apgrozījuma, peļņas, darbinieku skaita, reģionu attīstības, piesaistītajām investīcijām u.c. Tajā sniegti arī profesionālo asociāciju un nozares speciālistu viedokļi par gada rezultātiem un nākotnes prognozes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības