Foto: Linda Dombrovska

Latvijas Mednieku asociācijas jaunumi 1

“LATMA piedalījās sanāksmē, ko organizēja biedrība “Zemnieku saeima”, lai ar Dabas aizsardzības pārvaldi vienotos par nosacījumiem, kādi jāizpilda, lai nākamajā pavasarī, izmantojot letālas metodes, būtu iespēja regulēt zosu skaitu un vienlaikus pasargāt lauksaimniecības kultūru sējumus no iznīcināšanas,” skaidro Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks.

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
Lasīt citas ziņas

“Radās iespaids, ka Dabas aizsardzības pārvalde, neskatoties uz iepriekš dotajiem solījumiem, nav darījusi nekā, lai problēmas risinājumu pavirzītu uz priekšu. Konstruktīvas rīcības vietā diemžēl tika meklēti attaisnojumi neizdarībai.

Sanāksmes dalībnieki vienojās, ka šis jautājums tomēr ir jāsakārto, lai atļaujas lietot letālas sējumu aizsardzības metodes varētu saņemt laikus. Mednieki atbalsta lauksaimniekus un gatavi sniegt palīdzību, taču šādu zosu skaitu samazināšanu (ņemot vērā motivāciju) par medībām īsti dēvēt nevar.

CITI ŠOBRĪD LASA

LATMA pārstāvis tāpat piedalījās sanāksmē Iekšlietu ministrijā, kurā tika diskutēts par vairākiem jautājumiem saistībā ar ieroču apriti. LATMA saskata problēmu tajā, ka gadījumos, kad lieta attiecībā uz kādu mednieku tiek ierosināta, piemēram, par likumpārkāpumiem, kas neapdraud citas personas veselību, dzīvību vai drošību, pastāv risks, ka policija var apturēt viņa ieroča glabāšanas atļaujas darbību, neskatoties uz to, ka vaina vēl nav pierādīta.

Šādu gadījumu nav daudz, taču tādi ir konstatēti. Valsts policijas pārstāvji gan apgalvoja, ka katra lieta tiek izvērtēta un viņi rūpējas par to, lai stresa apstākļos cilvēks ar ieroci nekļūst par draudu sev un citiem. Šādi argumenti neiztur kritiku. Galu galā, ir nevainības prezumpcija un nav pieļaujams, ka ieroča glabāšanas atļauju aptur nepatiesa apvainojuma dēļ.

Tāpat Iekšlietu ministrijas ierēdņi uzsvēra, ka ierocis ir luksusa prece, pret ko iebilda Zemkopības ministrijas pārstāvji un LATMA – mednieki savu darbu kā amatieri veic sabiedrības interesēs, lai novērstu postījumus un draudus sabiedrībai, piemēram, epizootiju gadījumā. Šīm visām darbībām ierocis ir nepieciešamība. LATMA uzsvēra, ka nevēlas neko liberalizēt attiecībā uz tām personām, kuras ir notiesātas par likumpārkāpumiem.

Tāpat LATMA pārstāvis piedalījās seminārā Valsts meža dienesta darbiniekiem par medījamo lielo plēsēju populāciju monitoringa metožu uzlabošanas un papildināšanas iespējām.

Zinātnieki stāstīja par metodēm, kuras izmanto, lai uzskaitītu lielos plēsējus un noteiktu populācijas lielumu. Tāpat stāstīja par ar tām saistītajām problēmām un par to, kas un kā tiek ziņots Eiropas Komisijai.

Problēma ir tajā, ka pašlaik zinātnieki rekomendē samazināt nomedījamo lūšu limitu uz pusi. Taču dīvainākais ir tas, ka par to vispirms netika informētas nozarē iesaistītās puses, bet plašsaziņas līdzekļi.

Konkrēts pamatojums, kāpēc šāda vēlme izteikta, seminārā tā arī neizskanēja.

Limita apspriešanas sanāksmēs noteikti prasīsim ļoti stingru un konkrētu argumentāciju vēlmei samazināt limitu. Tai jābūt pamatotai ar faktiem, nevis emocijām un pieņēmumiem.

Latvijas Mednieku asociācija kā vienīgais pārstāvis no Latvijas, kā arī no FACE (Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija) tika uzaicināta piedalīties daudznozaru projektā Defend, ko finansē Eiropas Komisija. Tā mērķis ir pētīt un apkarot Āfrikas cūku mēri (ĀCM) un nodulāro dermatītu (bīstamu infekcijas slimību govīm, kazām un vairākām savvaļas dzīvnieku sugām).

Galvenais uzdevums – atrast vakcīnu, īpaši pret ĀCM. Pateicoties LATMA darbībai šajā jomā, tā ir vienīgā mednieku organizācija, kas piesaistīta līdzdarboties šāda mēroga projektā. Tā ietvaros strādājošie zinātnieki ir ļoti pozitīvi noskaņoti pret medniekiem, vēlas sadarbojoties iegūt pētījumiem nepieciešamo informāciju un zināšanas.

Projekts ilgst jau pusotra gada, kopējais tā darbības laiks – pieci gadi. Gan zinātnieki, gan mednieki un lauksaimnieki cer, ka galarezultāts būs praksē lietojams risinājums pret ĀCM.

Satraukumu rada arī policijas amatpersonu mēģinājumi traktēt likuma normu, kas regulē atļaujas izsniegšanu medībās izmantot ieroci 16 gadus sasniegušajām personām, kas nokārtojušas visus pārbaudījumus. Likumsargi pieprasa abu vecāku parakstītas atļaujas, kas rada problēmas nepilnajās ģimenēs un dod iespēju vecākiem manipulēt vienam ar otru, jaunieti atstājot ķīlnieka lomā. Abu vecāku atļauja nepieciešama vien tad, ja bērns izbrauc no Eiropas Savienības, nevis tad, ja bērns vēlas kopā ar vienu no vecākiem iet medībās!”

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pētniecības nolūkos četrās piejūras pašvaldībās ļaus nomedīt 20 pelēkos roņus
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā 3
VIDEO. “Ja kāds to draņķi var dabūt iekšā, lai viņš dzer un ēd!”: Danilāns komentē bebru dziedzeru uzlējuma lietošanu uzturā 35
Medībās Jelgavas pusē mežakuilis uzbrucis medniekam 53
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Lasīt citas ziņas
Olainē mežacūka savaino šosezon jau piekto mednieku. Kā rīkoties, sastopot mežacūku? 107
VIDEO. Lūsis Mazsalacā nomedī stirnu, kazlēnam izdodas aizbēgt
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā 45
Makšķerniek, tevi gaida mājās! Ūdens akvatorijā ziemas periodā ir bīstamas vietas – jāuzmanās, lai neielūztu 10
FOTO. Šausminoši notikumi Jēkabpils novadā – vīrietim uzbrukusi un viņu nopietni savainojusi mežacūka 77
VVD pastiprināti veic zvejas kontroli lašu un taimiņu nārsta upēs 1
Turciju satricina jauna zemestrīce. Turcijā un Sīrijā vismaz 1400 bojāgājušie, 6000 ievainoto 31
Nokrituši no citas planētas – valdības deklarācijā “Dzīves kvalitāte” uzlabojumi tikai krējumlaižām. Līcīša feļetons
Krievijas patriarhs Kirils savulaik Šveicē strādājis par spiegu VDK labā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukrainā turpinās smagas kaujas par Bahmutu
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
Otrdien Latvijā gaidāms daļēji mākoņains laiks
Nolemts. Nacionālboļševikam Benesam Aijo beidzot tiks atņemta Latvijas pilsonība 8
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Otrdien Latvijā gaidāms daļēji mākoņains laiks
14:44
Krievijas patriarhs Kirils savulaik Šveicē strādājis par spiegu VDK labā
14:37
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
14:26