Daudzdzīvokļu māja “Pūre 22” – vienīgā energoefektīvi atjaunotā māja Tukuma novadā.
Daudzdzīvokļu māja “Pūre 22” – vienīgā energoefektīvi atjaunotā māja Tukuma novadā.
Publicitātes foto

Agrāk renovēt aicināja bargo ziemu dēļ, tagad – brūkošo māju glābšanai 0

Globālās klimata pārmaiņas no katra prasa konkrētu rīcību. Lai samazinātu mājokļa radīto siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu atmosfērā, Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un žurnāls “Būvinženieris” izsludina konkursu “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2020”, kas notiek informatīvās kampaņas “Dzīvo siltāk” ietvaros.

Konkursa mērķis ir, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, atjaunošanu un pārbūvi, palielināt mājokļa ilgtspēju, vienlaikus veicinot sabiedrības izpratni par labbūtību, ēku siltumnoturību, telpu mikroklimatu un iespējām pašiem radīt kvalitatīvu, arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.

“Energoneitrālu ēku radīšana un agrāk uzcelto māju atjaunošana vēl vienam mūsdienīgam kalpošanas ciklam vairs nav tikai rūpes par pašu ērtībām un materiālo labumu. Ja vēlamies paildzināt cilvēces eksistences termiņu uz Zemes, mums ikvienam krasi jāsamazina sava ekopēda. Energoefektīvi mājokļi, biroju, ražošanas un publiskās ēkas ir viens no svarīgākajiem virzieniem globālā mērķa sasniegšanai,” norāda konkursa žūrijas priekšsēdētāja, Latvijas Būvinženieru savienības žurnāla “Būvinženieris” galvenā redaktore Antra Ērgle.

“Pieredzes stāstiem par māju atjaunošanu, ieguvumiem un tālāko ekspluatāciju ir liela nozīme ne tikai īpašnieku izpratnes veidošanai par ieguldījumu efektivitāti, bet arī politiķu pārliecināšanai par kritisku nepieciešamību turpināt atbalstu ēku energoefektivitātes un tehniskā stāvokļa uzlabošanai. Tas būs izdevīgāk nekā meklēt risinājumus avārijas situācijās, ja pirms 50 gadiem celtās dzīvokļu mājas sāks brukt.”

 

Namsaimnieks aicina saglābt mājas

“Atbildība par daudzdzīvokļu māju likteni un to tehnisko stāvokli lielā mērā gulstas uz namu apsaimniekotājiem,” atzīmē Ģirts Beikmanis, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs.

“Mājas pārvaldnieka tiešs pienākums ir rūpēties par to, lai māja būtu renovēta un labā tehniskā stāvoklī. Tādā mājā ir mazāk avāriju un remontu, iedzīvotājam tur patīkami dzīvot un pārvaldniekam – apsaimniekot. Māju pārvaldnieki tiekas ar iedzīvotājiem. Parasti jāsasauc ap sešām kopsapulcēm, pirms nonāk pie finiša. Jāapstiprina iecere, pilnvarojums, bankas kredīts u. c. Aktīvākās mājas jau ir pieteikušās ēku renovācijai ar Eiropas fondu līdz­finansējumu. Šobrīd ir pauze un apturēta iesniegumu pieņemšana. Tie, kas līdzfinansējumu gribēja, tie dabūja. Tomēr tas ir beidzies un nav skaidrs, kad sāksies nākamais.”

Savu korekciju mājokļu programmā ienes klimata pārmaiņas – norāda namu apsaimniekotāju priekšstāvis.

“Latvijā ziemas kļūst siltākas un par apkuri jāmaksā mazāk. Ekonomija nav tik liela, kā plānots, un līdz ar to kredīta atpelnīšanas laiks pagarinās. Tomēr sociālisma laikos celto māju steidzamu renovāciju pieprasa fakts, ka mājokļu lietošanas termiņi iet uz beigām vai ir beigušies. Ja mājām neveiks pienācīgu kapitālremontu, tās sāks bojāties arvien vairāk, līdz radīs draudus cilvēku dzīvībai. Tad tās nāksies pamest. Te sākas politiska atbildība. Valstij un pašvaldībai laikus jādomā, kā situāciju risināt. Daudzdzīvokļu mājas obligātā renovācija īpašniekiem izmaksās mazāk nekā mājas celtniecība. Ja nekas netiks darīts, mājas var sākt brukt. Praktiski visas mūra un paneļu mājas ir iespējams efektīvi renovēt. Kaut katrā mājā ir kāds iedzīvotājs, kas protestē pret visu, mājās, kurās veikta renovācija, 95% iedzīvotāju ir apmierināti,” secina Ģirts Beikmanis.

Viņš atzīmē atjaunošanas procesa grūtības: iedzīvotāji katrs savu mitekli uzskata par savu pili un nelabprāt sadarbojas ar būvniekiem. Arī tas, ka katrs dzīvoklis ir atsevišķs īpašums, māju renovāciju bremzē. Būvnieki žēlojas, ka viņiem traucē strādāt, pārmēru un nekompetenti jaucoties darba gaitā. “Mājas pārvaldniekam nākas būt vidutājam šajā procesā un saņemt pārmetumus no abām pusēm. Ja katra daudzdzīvokļu māja būtu kopīpašums, kur katram iedzīvotājam pieder noteikta daļa, būtu daudz vieglāk mājokļus saglābt un apsaimniekot. Bet tas jau likumdevēju ziņā,” atzīst Ģirts Beikmanis.

 

Konkursantu pieredze

“Daudzdzīvokļu māja “Pūre 22″ bija pirmā un, šķiet, joprojām ir vienīgā energoefektīvi atjaunotā māja Tukuma novadā,” atzīmē biedrības “Pūre 22” valdes priekšsēdētāja, mājas pārvaldniece Inese Kurzemniece. “Ceļš uz to mums nebija rozēm kaisīts, bijām baltie zvirbuļi, kas, cituprāt, neapdomīgi parakstījās uz kredītu un veica nevajadzīgi lielus remontdarbus. Tāpēc dalība konkursā bija sava veida pierādīšana apkārtējiem, ka esam domājuši un darījuši pareizi, ka neesam nesaprātīgi baltie zvirbuļi, bet gan atbildīgi savas dzīves vides veidotāji. Žūrijas simpātiju balva, VARAM un “Latvenergo” specbalva viennozīmīgi bija liels gandarījums. Žūrijas dāvāto dāvanu karti izlietojām zāles pļāvēja iegādei, lai varētu ikdienā rūpēties par savas sētas sakoptību.”

Mājas renovācija tika pabeigta 2018. gada pavasarī. Komforta un estētiskais līmenis mājā viennozīmīgi ir audzis. Nav vairs jāsatraucas, kurā brīdī sāks tecēt kārtējā kanalizācijas vai ūdens caurule vai kuram trešā stāva dzīvoklim pēc lietus būs notecējušas sienas. Katrs dzīvoklis var atsevišķi regulēt apkures temperatūru. Pateicoties šī gada siltajai ziemai, kāpņu telpas radiatoros siltums pat nav ielaists.

Apkures patēriņš salīdzinājumā ar pirms renovācijas patēriņu ir samazinājies par apmēram 40%, attiecīgi arī samaksa par siltumenerģiju, salīdzinot ar nerenovētajām mājām.

“Ar šodienas pieredzi, veicot apkures sistēmas pārbūvi, viennozīmīgi vienlaikus būtu uzstādīts arī jauns siltummezgls,” atzīst Inese Kurzemniece. “Mēs jauno apkures sistēmu pielāgojām esošajam siltummezglam, un tas šobrīd kā viens bojāts zobs starp pārējiem atjaunotajiem ik pa laikam izspēlē kādu niķi. Ir vēl sīkas nianses, ko tikai lietojot saproti, – te vajadzētu mazliet citādu risinājumu un tad būtu drusku labāk. Par jaunām idejām. Neesam atmetuši domu par saules paneļiem, gaidām jauno plānošanas periodu, skatīsim, kādi būs fondu piedāvājumi, un vērtēsim savas iespējas.”

Ja man lūdz padomu, neatsaku, esmu piedalījusies daudzdzīvokļu māju kopsapulcēs, stāstot mūsu pieredzi gan mājas renovēšanā, gan apsaimniekošanā, vairākas stundas aizvadītas garās telefonsarunās ar atsevišķu māju līderiem. Interesanti, ka mūsu pieredze vairāk interesē ārpus novada, iespējams, joprojām strādā baltā zvirbuļa reputācija.

Pagastā šobrīd esmu vēl vienas mājas pārvaldniece, māja gan krietni mazāka, tikai četri dzīvokļi, taču tas nozīmē, ka dzīvokļu īpašniekiem ir jābūt ļoti vienotiem, lai nonāktu pie gala rezultāta – atjaunotas energoefektīvas mājas. Šai mājai izstrādājot tehnisko dokumentāciju, jau varēju uzreiz labot tās nianses, ko savai mājai tikai lietošanas laikā secināju, ka vajadzēja citādi. Šobrīd gaidām “Altum” atzinumu par tehniskās dokumentācijas atbilstību energoefektivtātes projekta prasībām.”

 

Konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2020”

Ēku vērtēšana notiks piecās kategorijās:

* Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka

* Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve

* Energoefektīvākā publiskā ēka

* Energoefektīvākā vienģimenes ēka

* Energoefektīvākā rūpnieciskā ēka

 

Konkursu organizē Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un žurnāls “Būvinženieris”.

Konkursa nolikums publicēts tīmekļa vietnē “www.energoefektivakaeka.lv”.

Saistītie raksti

Papildu informāciju var saņemt Ekonomikas ministrijā (kontaktpersona: Inese Bērziņa, inese.berzina@em.gov.lv, 67013240).

Pieteikumus var iesniegt līdz 2020. gada 15. maijam, nosūtot tos elektroniski pēc e-pasta adreses dzivosiltak@em.gov.lv.

Avots: Ekonomikas ministrija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 7
5 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 19
10 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni 1
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku 1
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kā Covid-19 laikā strādā lielākā daļa ministriju? 1
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 4
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ienīda ne tikai Maskavā. Kāpēc tika gāzts politisko intrigu upuris – ģenerālis Radziņš
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gudrais luksofors” identificē auto vadītājus, kuri brauc pie sarkanās gaismas 1
6 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 10
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. SPKC direktore atklāj, kur saslimstība ar Covid-19 ir vislielākā
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 7
Intervija 13 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 3
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē desmit pusaudži nozog automašīnu un bēg no policijas 2
9 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Bundža, Černobiļa, Deficīts. Kādus vārdus Latvijā liek kaķiem un, kurš ir vispopulārākais? 2
15 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
9 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Latvijas valsts meži”: Gaidāmas lielas izmaiņas uzņēmuma attīstībā 6
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 3
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ballēšanās krāšņajā “Rīgas ballē” ierobežojumu laikā var nepalikt nesodīta 4
12 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Kā staigājot pa naža asmeni.” Saruna ar “Lielā dzintara” valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nicā pie baznīcas noticis uzbrukums: noslepkavoti trīs cilvēki, vairāki ievainoti 2
13 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 25
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas veiksmes formula izputējusi? Pašlaik Kariņa balsī skan tāds kā izmisums 16
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Ralfs Eilands saviem faniem sagādājis patīkamu pārsteigumu
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kamēr maksās algas, viņi klusēs. Ainars Mielavs par sašķeltību Latvijā 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Laimonis, Laimis, Elvijs, Elvis un Elva
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai beidzot būsim pelnījuši baltus Ziemassvētkus? Nākamo mēnešu laika prognoze 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā notikusi īpaša modes skate: kolekcija tapusi sadarbībā ar bērniem
12 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Pabalsti Latvijā mudina vai attur no ģimenes veidošanas? Sola vērienīgas pārmaiņas 15
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari būt ļoti trausls un viegli ievainojams! Horoskopi 30.oktobrim
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku 1
22:20
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni 1
21:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc mēneša par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot līdz 50 eiro sodu 2
21:04