Latvijā
Izglītība

Vairāk nekā 200 mācību programmas dos iespēju pieaugušajiem apgūt jaunu arodu0


Valsts izglītības attīstības aģentūra ar pieaugušo mūžizglītības programmām klātienē pēdējoreiz iepazīstināja 1. martā 26. starptautiskajā izglītības izstādē “Skola 2020”, bet tagad uz mācībām aicina attālināti.
Valsts izglītības attīstības aģentūra ar pieaugušo mūžizglītības programmām klātienē pēdējoreiz iepazīstināja 1. martā 26. starptautiskajā izglītības izstādē “Skola 2020”, bet tagad uz mācībām aicina attālināti.
Foto: VIAA

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Līdz 15. jūlijam vēl var pagūt pieteikties Eiropas Savienības (ES) gandrīz pilnībā apmaksātajām mācībām pieaugušajiem. Šajā pieteikšanās kārtā ir divi būtiski jaunumi: mācības noritēs attālināti un jaunas zināšanas būs iespējams apgūt arī augstākās izglītības iestādēs.

Mācības notiek ES fondu finansētā pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kuru īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Pašiem mācītiesgribētājiem jāsedz tikai 10 procenti no mācību izmaksām. Zemākais iespējams līdzmaksājums ir 7,20 eiro, bet augstākais – 51,20 eiro.

Nebūs jātērējas ceļam

Turklāt, kā uzsver aģentūrā, šoreiz mācīties ir sevišķi izdevīgi, jo attālinātības dēļ nebūs jātērē nauda un laiks ceļam. VIAA direktore Dita Traidās norāda: mācītiesgribētājiem nav jāizraugās pēc iespējas tuvāka mācību iestāde, līdz ar to katram pieejamo mācību kursu skaits ir plašāks. Vienlaikus aģentūrā neslēpj: lēmums par mācību organizēšanu attālināti pieņemts saistībā ar valstī vēl nesen valdījušo ārkārtas stāvokli pandēmijas dēļ.

Vai attālinātības dēļ necietīs mācību kvalitāte? Aģentūrai par kvalitāti neesot šaubu.

“Izglītības iestādēm, iesniedzot izglītības programmu piedāvājumus, bija jāiesniedz arī attālinātā mācību procesa organizācijas apraksts, norādot izglītības programmas nodrošināšanas veidu un izmantojamos tehniskos līdzekļus, rīkus, materiālus, digitālās platformas, materiāltehnisko nodrošinājumu.

Arī aģentūra sekos līdzi mācību norisei un kvalitātei, tāpat kā tas tiek darīts līdz šim. Pēc mācību pabeigšanas vienmēr tiek veikts arī izglītojamo monitorings un apmierinātības aptauja,” teic VIAA pārstāve Alise Bērziņa.

RTU Tālākizglītības nodaļas vadītāja Zane Višķere piebilst: RTU jau kopš marta sākuma studijas noritēja attālināti, līdz ar to ir uzkrāta pieredze, kā mācīt šādā formā. Jau tagad saņemts gana liels pieteikumu skaits RTU piedāvātajām mācībām, kas liek domāt, ka arī sabiedrībā ir pieprasījums pēc zinību apguves šādā veidā.

Attālinātās mācības gan nozīmē arī to, ka mācītiesgribētājiem jābūt datoram vai viedtālrunim ar interneta pieslēgumu, kā arī videokameru un mikrofonu.

Jāpiebilst, ka maznodrošinātajiem un trūcīgajiem mācības ir pilnībā bez maksas, savukārt strādājošie ar invaliditāti var pretendēt uz asistenta vai surdotulka izmaksu kompensāciju mācību laikā.

Programmēšana un robotika

Attālināto mācību kārtā var mācīties 23 izglītības iestādēs, kas piedāvā tālākizglītības programmas 11 dažādās tautsaimniecības nozarēs.

Piemēram, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) var apgūt galvenokārt IT un komunikāciju jomas, tādējādi ceļot potenciālu darba tirgū, kur pēc šo jomu speciālistiem saglabājas īpaši augsts pieprasījums. Viens no šī ES projekta mērķiem ir tieši celt Latvijas iedzīvotāju konkurētspēju darba tirgū.

Piemēram, RTU var izvēlēties kādu no datu apstrādes vai datu bāzu tehnoloģiju kursiem, apgūt e-biznesa ieviešanas metodes un rīkus, interneta portālu izstrādi, gūt pamatzināšanas lietu interneta tehnoloģijās un pielietojumā vai dziļajā mašīnmācīšanā.

Var apgūt arī dažādas programmēšanas valodas, robotikas programmēšanas pamatus ar mikrokontrolieriem un citus.

Pavisam RTU speciālistu vadībā varēs apgūt 17 tālākizglītības kursus. Kursu ilgums ir no septiņām līdz 18 nedēļām, bet kursu apmeklētāju līdzmaksājums – 36 eiro.

Pieaugušo apmācībā projekta ietvaros iesaistījušās arī citas augstskolas: Latvijas Universitāte (LU), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Banku Augstskola, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola “RISEBA”, Biznesa augstskola “Turība”, Ekonomikas un kultūras augstskola, Alberta koledža.

Vairāk nekā 200 mācību programmas

Kopumā šoreiz ir ļoti plašs piedāvāto mācību programmu klāsts: no augu aizsardzības līdzekļu pareizas lietošanas līdz reklāmas kampaņu veidošanai. Daudzi mācību kursi saistīti ar dažādu tehnoloģiju izmantošanu un izstrādi.

Dažu kursu apraksti gan mulsina. Piemēram, mācību centrs “Alfa” piedāvā kursus it kā lauksaimniecības nozarē un dārzkopībā, bet paša kursa nosaukums ir “Sabiedrības un cilvēka drošība”. No kursa apraksta redzams, ka tajā runās par pirmo palīdzību, ugunsdrošību utt. VIAA skaidro: tā nav ne tehniska kļūda, ne maldināšana: konkrētais modulis esot plašākas izglītības programmas sastāvdaļa.

Šajā mācību kārtā var izvēlēties no vairāk nekā 200 tālākizglītības programmām: kādas tās ir, kurās mācību iestādēs apgūstamas, cik liels ir līdzmaksājums, var noskaidrot tīmekļa vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv, kur uzreiz arī var pieteikties mācībām.

To gan var darīt arī klātienē VIAA, iepriekš piesakoties un uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Ja mācīties gribas, bet nav skaidrs, ko un kā, konsultāciju var sniegt gan pieaugušo izglītības koordinatori pašvaldībās, gan Nodarbinātības valsts aģentūras filiāļu karjeras konsultanti.

Pieteikties mācībām var strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, kā arī strādājoši pensionāri.

 

Uzziņa

Pieaugušo izglītības projekts

• Projektu “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra.

Saistītie raksti

• Attālināto mācību kārtā var mācīties 23 izglītības iestādēs, kas piedāvā vairāk nekā 200 tālākizglītības programmas 11 tautsaimniecības nozarēs.

• Kopš projekta uzsākšanas 2017. gadā mācības sākuši vairāk nekā 26 028 strādājošo, no kuriem vairāk nekā 22 000 izglītošanos jau pabeiguši.

• Kopumā projektā līdz 2023. gadam plānots iesaistīt 53 tūkstošus nodarbināto.

• Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un valsts, ieguldot 47 miljonus eiro.

• Uzziņas vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.

Avots: VIAA

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.