Foto: MNStudio/SHUTTERSTOCK

Lavandas eļļa, dzeltenas spuldzes un krustnagliņas – kā viegli un efektīvi atbaidīt kaitinošos lidoņus 0

Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Lasīt citas ziņas

Vasarā, kad daudz laika pavadām svaigā gaisā, ikvienam draud iespēja tikt sadzeltam – odi, bites, lapsenes. Tad jau labāk sēdēt mājās, jo dzīvot ir bīstami! Bet vēl labāk ir zināt, kā rīkoties, lai nerastos problēmas.

Modrība – pirmajā vietā

CITI ŠOBRĪD LASA

Kukaiņi dzīvo savā dabiskajā vidē, un, ja gadās to saspiest, pretī saņem aizsargreakciju – dzēlienu. Ieteikt kādu konkrētu pretodu līdzekli nav iespējams, jo būtiski ir gan tas, cik daudz ir šo sīcēju, kādi tie ir, gan katra cilvēka individuālās īpašības (ādas smarža, jutība pret konkrētām vielām).

Kas vienam līdz, citam var nelīdzēt.

Bērniem jālieto tikai viņiem paredzētie līdzekļi, pieaugušie var arī mazliet eksperimentēt, meklējot efektīvāko.

• Pirms ēšanas un padzeršanās vienmēr jāpārliecinās, vai uz augļa, ogām, saldējuma, našķiem un dzērienā (arī skārdenē vai pudelē) nav ielavījusies lapsene vai bite.

• Pastaiga pa ziedošu pļavu basām kājām ir romantiska, kamēr vien netiek uzkāpts bitei. Pirms apsēšanās vienmēr rūpīgi jāapskata izvēlētā vieta.

• Ja ceļā gadās sastapt lielāku skaitu lidojošu kukaiņu, tad lēnām jāapiet bīstamā vieta, jo, iespējams, netālu ir pūznis vai strops.

• Cilvēkiem, kas ir jutīgi pret kukaiņu dzēlieniem, dodoties ārā, vienmēr jāņem līdzi ārsta ieteiktie pretalerģijas līdzekļi.

• Pirms pastaigas mežā, parkā vai pļavā nevajadzētu iesmaržoties, bet sagādāt, ņemt līdzi un ik pēc laika ieziesties ar kādu pret­insektu līdzekli. Knaušus un odus atbaidošās vielas iedarbojas arī uz citiem lidojošiem un rāpojošiem kukaiņiem, piemēram, ērcēm, bitēm un dunduriem.

Fiziska aizsardzība

Vasaras vakarus pavadot ārā pie parastā apgaismojuma, nepatīkami uzbrūk odu bari. Izrādās, dzeltena gaisma odus nepievelk, uz to tie nereaģē. Meklējam dzeltenas krāsas spuldzes!

Odus uz 10–12 stundām sekmīgi atvaira ādas ierīvēšana ar neļķu eļļu.

Noderot arī klasiskais neļķu odekolons. Odiem nepatīk arī kampara, anīsa, krustnagliņu, eikaliptu un lavandas eļļas smarža. No sev tīkamas, bet odiem netīkamas eļļas var mēģināt uztaisīt kādu preparātu, sajaucot bāzes eļļu ar aromātisko.

Pasēdēšanai ārā pret odiem var izmantot arī īpašas sveces vai aromātiskās sveces, bet to iedarbības zona ir ļoti lokāla un dažiem cilvēkiem to intensīvā smarža var izraisīt galvassāpes.

Foto: jiade/SHUTTERSTOCK

Mājas teritorijā laikus jālikvidē lapseņu vai iršu pūžņi, taču pirms tam konsultējieties ar zinātājiem, kā to darīt pareizi, lai neapdraudētu sevi un citus. Telpu aizsardzībai pret mošķiem saimniecības preču veikalos pieejami dažādu konfigurāciju un modeļu logu un durvju pret­insektu tīkli, kā arī elektrības rozetē iespraužami to atbaidīšanas aparātiņi.

Odiem nepatīk tomātu lapu aromāts. Ja pie loga vai uz palodzes būs tomātu stāds, tad, iespējams, tie meklēs citu iekļūšanas vietu.

Ja niez, tad gribas kasīt

Ja pēc kukaiņu dzēlieniem nav izteiktas alerģiskas reakcijas, dzēluma vietā ir neliels pietūkums, nieze un apsārtums, cietušajai vietai pieliek kaut ko aukstu un uzziež kādu no bezrecepšu medikamentiem, kas samazina alerģisko reakciju un niezi. Auksti apliekamie, piemēram, ledusgabaliņi, mazina tūsku un sāpes.

Uz savainotās ādas var uzklāt un paturēt svaiga sīpola šķēlīti.

Mājās bites vai lapsenes dzēliena vietu (pēc dzeloņa izvilkšanas) apziež ar krustnagliņu eļļu, mitru sodu, apslapinātu smalkā cukura vai sāls putriņu – sāpes mazinās, un uzpampums izzūd. Visādu kukaiņu dzēlienus remdina etiķūdens.

Dzēliena vietai var pielikt saburzītu ceļmallapu, jo tās sula mazina iekaisumu. Ja tuvumā ir pieejams ūdens, sadzeltajai vietai pieliek samitrinātu drānas gabalu.

No tautas līdzekļiem pret niezošu oda dzēlumu var palīdzēt soda – pusglāzē silta ūdens izšķīdina tējkaroti dzeramās sodas. Saslapina vates tamponu un pieliek sakairinātajai vietai.

Ja ir nosliece uz alerģiju, tās mazināšanai ieteicams lietot aptiekās nopērkamos pret­alerģiskos preparātus. Ja palicis dzelonis, tas uzmanīgi jāizņem, nesaspiežot bites dzeloņa galā esošo indes maisiņu. Pēc tam dzēluma vietai var uzlikt degvīna kompresi, kas brūcīti arī dezinficē. Bitei iedzeļot pirkstā, ieteicams ātri noņemt gredzenus.

Ja iedzelts mutes dobumā, jādod sūkāt ledusgabaliņu, dzert maziem malkiem aukstu ūdeni vai ēst saldējumu.

Stipras sāpes mazina, iedzerot kādu pretiekaisuma un pretsāpju līdzekli. Mājas un ceļojuma aptieciņā sezonas laikā vajadzētu būt arī antihistamīna (pretalerģijas) preparātiem.

Ja māc šaubas, drošs paliek nedrošs, jāsazinās ar ģimenes ārstu vai ārpus ģimenes ārsta darba laika jāprasa padoms, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba laiks visu diennakti gan darbdienās, gan brīvdienās), kur tiks sniegta medicīniska konsultācija un ieteikumi, kā rīkoties akūtu saslimšanu vai hronisku slimību paasinājuma gadījumos.

Foto: Lubos Chlubny/SHUTTERSTOCK

Neatliekamā medicīniskā palīdzība jāizsauc čūskas koduma gadījumā, jo var izraisīt tik smagu alerģisku reakciju, kas apdraud cilvēka veselību un pat dzīvību.

PADOMS

Ko iesākt ar lapseņu pūzni

Jo agrāk pūzni pamana, jo vieglāk tikt galā ar nelūgtajiem īrniekiem. Gaišpelēkais, ovālais namiņš pie griestiem nav nekāds dizaina elements, par ko priecāties. Jūnijā pūznī attīstās šāgada pirmā paaudze, kas augustā jau būs pieaugusi vismaz trīstik daudz, un tad būs grūtāk lapsenes uzvarēt.

Ja pūznis viegli aizsniedzams, to var samērā viegli iznīcināt. Vislabāk to darīt lietainā, vēsā agra rīta vai vēla vakara stundā.

Tādā laikā kukaiņi nekur daudz nelidinās, ir mierīgi. Pirms operācijas sagatavo plastmasas maisu, auklu tā aizsiešanai, asu nazi un kukaiņu indi. Vispirms pūznim un īpaši tā ejā uzpūš indi (cenšoties netrāpīt sev sejā!), kas lapsenes apdullinās. Ar nazi nošķeļ pūzni, lai tas uzreiz iekrīt maisā (tāpēc pūžņa iznīcināšanas pasākumā jāpiedalās vismaz diviem pieaugušiem cilvēkiem). Maisu aizsien.

Lapseņu un iršu pūžņa likvidēšanā var izmantot arī celtniecības putas, ko uzpūš pūznim, kad kukaiņi guļ. Pūzni iemet maisā un iznīcina.

INTERESANTI

Ods kā vampīrs

SAISTĪTIE RAKSTI

Odi nekož, bet – iedur! Savu aso un tievo snuķīti iedur ādā un tad kā caur kokteiļa salmiņu sūc asinis. Niknās uzbrucējas ir odu mātītes, jo asinis tām nepieciešamas, lai turpinātu dzimtu. Odu tēviņi ir veģetārieši.

Dzirdēts, ka imunitāte pret odiem iestājas pēc 250 šo asinssūcēju dzēlumiem. Vai tas ir to vērts?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
Vasaras brīvlaiks. Lai bērni laimīgi un vecāki apmierināti!
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
Ar smadzeņu implantu savienos cilvēka smadzenes ar datoru? Miljardiera Īlona Maska firmai atļauj veikt pirmos testus
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Pēteris Apinis: Valsts prezidenta vēlēšanas 31. maijā – Pasaules dienā bez tabakas!
Kādu kontracepcijas metodi izvēlēties? Ginekoloģes Karlīnas Elksnes padomi
Kā padarīt grilēšanu veselīgāku? Speciālistu padomi grila sezonai
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01