Foto: MNStudio/SHUTTERSTOCK

Lavandas eļļa, dzeltenas spuldzes un krustnagliņas – kā viegli un efektīvi atbaidīt kaitinošos lidoņus 0

Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 114
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
TV24
“Ukraiņi atraduši alternatīvu ATACMS raķetēm,” atklāj NBS majors Slaidiņš 105
Lasīt citas ziņas

Vasarā, kad daudz laika pavadām svaigā gaisā, ikvienam draud iespēja tikt sadzeltam – odi, bites, lapsenes. Tad jau labāk sēdēt mājās, jo dzīvot ir bīstami! Bet vēl labāk ir zināt, kā rīkoties, lai nerastos problēmas.

Modrība – pirmajā vietā

Kukaiņi dzīvo savā dabiskajā vidē, un, ja gadās to saspiest, pretī saņem aizsargreakciju – dzēlienu. Ieteikt kādu konkrētu pretodu līdzekli nav iespējams, jo būtiski ir gan tas, cik daudz ir šo sīcēju, kādi tie ir, gan katra cilvēka individuālās īpašības (ādas smarža, jutība pret konkrētām vielām).

CITI ŠOBRĪD LASA
Kas vienam līdz, citam var nelīdzēt.

Bērniem jālieto tikai viņiem paredzētie līdzekļi, pieaugušie var arī mazliet eksperimentēt, meklējot efektīvāko.

• Pirms ēšanas un padzeršanās vienmēr jāpārliecinās, vai uz augļa, ogām, saldējuma, našķiem un dzērienā (arī skārdenē vai pudelē) nav ielavījusies lapsene vai bite.

• Pastaiga pa ziedošu pļavu basām kājām ir romantiska, kamēr vien netiek uzkāpts bitei. Pirms apsēšanās vienmēr rūpīgi jāapskata izvēlētā vieta.

• Ja ceļā gadās sastapt lielāku skaitu lidojošu kukaiņu, tad lēnām jāapiet bīstamā vieta, jo, iespējams, netālu ir pūznis vai strops.

• Cilvēkiem, kas ir jutīgi pret kukaiņu dzēlieniem, dodoties ārā, vienmēr jāņem līdzi ārsta ieteiktie pretalerģijas līdzekļi.

• Pirms pastaigas mežā, parkā vai pļavā nevajadzētu iesmaržoties, bet sagādāt, ņemt līdzi un ik pēc laika ieziesties ar kādu pret­insektu līdzekli. Knaušus un odus atbaidošās vielas iedarbojas arī uz citiem lidojošiem un rāpojošiem kukaiņiem, piemēram, ērcēm, bitēm un dunduriem.

Fiziska aizsardzība

Vasaras vakarus pavadot ārā pie parastā apgaismojuma, nepatīkami uzbrūk odu bari. Izrādās, dzeltena gaisma odus nepievelk, uz to tie nereaģē. Meklējam dzeltenas krāsas spuldzes!

Odus uz 10–12 stundām sekmīgi atvaira ādas ierīvēšana ar neļķu eļļu.

Noderot arī klasiskais neļķu odekolons. Odiem nepatīk arī kampara, anīsa, krustnagliņu, eikaliptu un lavandas eļļas smarža. No sev tīkamas, bet odiem netīkamas eļļas var mēģināt uztaisīt kādu preparātu, sajaucot bāzes eļļu ar aromātisko.

Reklāma
Reklāma

Pasēdēšanai ārā pret odiem var izmantot arī īpašas sveces vai aromātiskās sveces, bet to iedarbības zona ir ļoti lokāla un dažiem cilvēkiem to intensīvā smarža var izraisīt galvassāpes.

Foto: jiade/SHUTTERSTOCK

Mājas teritorijā laikus jālikvidē lapseņu vai iršu pūžņi, taču pirms tam konsultējieties ar zinātājiem, kā to darīt pareizi, lai neapdraudētu sevi un citus. Telpu aizsardzībai pret mošķiem saimniecības preču veikalos pieejami dažādu konfigurāciju un modeļu logu un durvju pret­insektu tīkli, kā arī elektrības rozetē iespraužami to atbaidīšanas aparātiņi.

Odiem nepatīk tomātu lapu aromāts. Ja pie loga vai uz palodzes būs tomātu stāds, tad, iespējams, tie meklēs citu iekļūšanas vietu.

Ja niez, tad gribas kasīt

Ja pēc kukaiņu dzēlieniem nav izteiktas alerģiskas reakcijas, dzēluma vietā ir neliels pietūkums, nieze un apsārtums, cietušajai vietai pieliek kaut ko aukstu un uzziež kādu no bezrecepšu medikamentiem, kas samazina alerģisko reakciju un niezi. Auksti apliekamie, piemēram, ledusgabaliņi, mazina tūsku un sāpes.

Uz savainotās ādas var uzklāt un paturēt svaiga sīpola šķēlīti.

Mājās bites vai lapsenes dzēliena vietu (pēc dzeloņa izvilkšanas) apziež ar krustnagliņu eļļu, mitru sodu, apslapinātu smalkā cukura vai sāls putriņu – sāpes mazinās, un uzpampums izzūd. Visādu kukaiņu dzēlienus remdina etiķūdens.

Dzēliena vietai var pielikt saburzītu ceļmallapu, jo tās sula mazina iekaisumu. Ja tuvumā ir pieejams ūdens, sadzeltajai vietai pieliek samitrinātu drānas gabalu.

No tautas līdzekļiem pret niezošu oda dzēlumu var palīdzēt soda – pusglāzē silta ūdens izšķīdina tējkaroti dzeramās sodas. Saslapina vates tamponu un pieliek sakairinātajai vietai.

Ja ir nosliece uz alerģiju, tās mazināšanai ieteicams lietot aptiekās nopērkamos pret­alerģiskos preparātus. Ja palicis dzelonis, tas uzmanīgi jāizņem, nesaspiežot bites dzeloņa galā esošo indes maisiņu. Pēc tam dzēluma vietai var uzlikt degvīna kompresi, kas brūcīti arī dezinficē. Bitei iedzeļot pirkstā, ieteicams ātri noņemt gredzenus.

Ja iedzelts mutes dobumā, jādod sūkāt ledusgabaliņu, dzert maziem malkiem aukstu ūdeni vai ēst saldējumu.

Stipras sāpes mazina, iedzerot kādu pretiekaisuma un pretsāpju līdzekli. Mājas un ceļojuma aptieciņā sezonas laikā vajadzētu būt arī antihistamīna (pretalerģijas) preparātiem.

Ja māc šaubas, drošs paliek nedrošs, jāsazinās ar ģimenes ārstu vai ārpus ģimenes ārsta darba laika jāprasa padoms, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba laiks visu diennakti gan darbdienās, gan brīvdienās), kur tiks sniegta medicīniska konsultācija un ieteikumi, kā rīkoties akūtu saslimšanu vai hronisku slimību paasinājuma gadījumos.

Foto: Lubos Chlubny/SHUTTERSTOCK

Neatliekamā medicīniskā palīdzība jāizsauc čūskas koduma gadījumā, jo var izraisīt tik smagu alerģisku reakciju, kas apdraud cilvēka veselību un pat dzīvību.

PADOMS

Ko iesākt ar lapseņu pūzni

Jo agrāk pūzni pamana, jo vieglāk tikt galā ar nelūgtajiem īrniekiem. Gaišpelēkais, ovālais namiņš pie griestiem nav nekāds dizaina elements, par ko priecāties. Jūnijā pūznī attīstās šāgada pirmā paaudze, kas augustā jau būs pieaugusi vismaz trīstik daudz, un tad būs grūtāk lapsenes uzvarēt.

Ja pūznis viegli aizsniedzams, to var samērā viegli iznīcināt. Vislabāk to darīt lietainā, vēsā agra rīta vai vēla vakara stundā.

Tādā laikā kukaiņi nekur daudz nelidinās, ir mierīgi. Pirms operācijas sagatavo plastmasas maisu, auklu tā aizsiešanai, asu nazi un kukaiņu indi. Vispirms pūznim un īpaši tā ejā uzpūš indi (cenšoties netrāpīt sev sejā!), kas lapsenes apdullinās. Ar nazi nošķeļ pūzni, lai tas uzreiz iekrīt maisā (tāpēc pūžņa iznīcināšanas pasākumā jāpiedalās vismaz diviem pieaugušiem cilvēkiem). Maisu aizsien.

Lapseņu un iršu pūžņa likvidēšanā var izmantot arī celtniecības putas, ko uzpūš pūznim, kad kukaiņi guļ. Pūzni iemet maisā un iznīcina.

INTERESANTI

Ods kā vampīrs

Odi nekož, bet – iedur! Savu aso un tievo snuķīti iedur ādā un tad kā caur kokteiļa salmiņu sūc asinis. Niknās uzbrucējas ir odu mātītes, jo asinis tām nepieciešamas, lai turpinātu dzimtu. Odu tēviņi ir veģetārieši.

Dzirdēts, ka imunitāte pret odiem iestājas pēc 250 šo asinssūcēju dzēlumiem. Vai tas ir to vērts?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.