Foto: ZUMAPRESS/Scanpix/LETA

Stereotips par “veco laiku” pansionātiem pamazām zūd. Ar ES atbalstu cilvēki gados “varēs dzīvot kā filmās” 57

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Bez smiekliem neiztikt! Prezidentu šodien uzjautrinājis kāds jaunietis, kurš viņu nosaucis neparastā vārdā
Krievijai negaidīts sitiens zem jostasvietas – laikapstākļi var satracināt tautu 85
TV24
“Notiek cepšanās visaugstākajā temperatūrā.” Slaidiņš par to, ka Kremlis kritis histērijā un draud ar triecieniem
Lasīt citas ziņas

Divu dzīvokļu koka paneļu ēka ar iespēju vecumdienas pavadīt ģimeniskā vidē – jauna iespēja pašvaldībām savā teritorijā izbūvēt ēkas senioru aprūpei.

Mājas cilvēkiem dzīves rudenī
CITI ŠOBRĪD LASA

Jauno tipveida būvprojektu ēkai, kurā tiks sniegti pakalpojumi senioriem, izstrādājusi VSIA “Šampētera nams”. Šādā ēkā ir paredzēts sniegt ģimeniskai videi pietuvinātu ilgstošas aprūpes pakalpojumu pensijas vecuma cilvēkiem, “Latvijas Avīze” uzzināja Labklājības ministrijā (LM). Seniori varēšot saņemt aprūpi, dzīvojot nelielās grupās jaunā, mājīgā un viņu vajadzībām pielāgotā vidē.

Lai varētu uzturēt pēc iespējas ģimeniskai videi pietuvinātu dzīves ritumu, ļaujot saglabāt kontroli pār savu dzīvi, piemēram, katram ierastos celšanās, gulētiešanas, ēšanas, ikdienas aktivitāšu un citus paradumus, telpās ir individuālas guļamistabas, kas ir blakus koplietošanas viesistabai un virtuvei, pastāstīja LM Eiropas Savienības (ES) fondu departamenta vecākais eksperts sabiedrības informēšanas jautājumos Guntis Kaldovskis.

Pieejamā vidē

Ēkas būs vienstāva, no koka paneļiem veidotas. Katrā dzīvoklī jeb korpusā paredzētas sešas individuālas istabas ar atsevišķu apvienoto sanmezglu, koplietošanas viesistaba, kas apvienota ar virtuvi, kā arī mazgāšanas telpa, kas paredzēta gulošo klientu mazgāšanai, personāla telpa, lab­ierīcības un citas telpas. Projekta izstrādātāji sola ērtu, ergonomisku un estētisku vidi, kurā būs pieejams pakalpojums personām ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem.

Jauno tipveida būvprojektu projektēja SIA “CMB”, bet vides pieejamības jautājumos konsultācijas sniedza nodibinājums Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”. Projekts izstrādāts, lai pašvaldībām un citiem pakalpojumu sniedzējiem būtu iespēja ātri, netērējot laiku un naudu ēku projektēšanai, veidot jaunas, mūsdienu standartiem pilnībā atbilstošas aprūpes pakalpojumu sniegšanas vietas. Izstrādājot projektu, ņemta vērā Latvijas pieredze, uzklausot un konsultējoties gan ar pakalpojuma sniedzējiem, gan apmeklējot objektus un piedaloties semināros. Tāpat ņemta vērā Zviedrijas, Anglijas, Spānijas, Kanādas un citu valstu pieredze.

Reklāma
Reklāma

Tiesa, projekta autori gan piebilst, ka tā īstenošanas gaitā iespējami vairāki izaicinājumi, jo nav zināma teritorija, kur to attīstīs, līdz ar to nav zināms reljefs, vide un debes­puses, tāpat vēl nav zināmi iespējamie tehniskie risinājumi – apkures veids, ūdens, kanalizācija un citas komunikācijas. Taču projekts ir tipveida un piemērojams jebkurai vietai un vajadzībai.

Varēs pieteikties

G. Kaldovskis pastāstīja, ka

pašvaldības 2023. gada otrajā ceturksnī varēs pieteikties atklātā projektu iesniegumu atlasē, lai, izmantojot ES Atveseļošanas un noturības mehānisma finansējumu

un šo tipveida būvprojektu, izveidotu savā administratīvajā teritorijā ģimeniskai videi pietuvināta aprūpes pakalpojuma infrastruktūru. Vienlaikus projektu var izmantot ikviens, kurš vēlas attīstīt kvalitatīvus un ģimeniskai videi pietuvinātus aprūpes pakalpojumus.

Jaunais tipveida būvprojekts tapis saistībā ar ES Atveseļošanas un noturības mehānisma plānu, kurā LM sadarbībā ar pašvaldību, nevalstisko organizāciju un sociālo pakalpojumu sniedzēju pārstāvjiem izstrādāja prasības ģimeniskai videi pietuvinātam aprūpes pakalpojumam pensijas vecuma cilvēkiem un uzdeva VSIA “Šampētera nams” izstrādāt tipveida būvprojektu ēkai, kurā šie pakalpojumi tiks sniegti.

Tuvu tūkstotim

Uz kādu atsaucību šī projekta īstenošanā cer LM – jautāju G. Kaldovskim. Viņš skaidro, ka atsaucība tiek sagaidīta atbilstoši sākotnēji plānotajam. Tas nozīmē, ka šī pakalpojuma attīstīšanai tiks piesaistītas 18 pašvaldības. Provizoriskās aplēses liecina, ka izmaksas šādu ēku būvniecībai varētu sasniegt 65 miljonus eiro un ēkas varētu uzbūvēt divu trīs gadu laikā. LM jau iepriekš stāstīja, ka interese no pašvaldībām esot ļoti liela. Cik daudz senioru plānots nodrošināt ar šādām ēkām?

Jaunajās pakalpojumu sniegšanas vietās aprūpes pakalpojumus varēs saņemt 852 pensijas vecuma cilvēki, atbild speciālists. Vai ir provizoriskas aplēses, cik tas varētu izmaksāt pakalpojumu sniedzējam un saņēmējam un kas segs šīs izmaksas?

“Izmaksu segšana par ilgstošas aprūpes pakalpojumiem pensijas vecuma personām tāpat kā līdz šim ir pašvaldību un pašu personu ziņā. Šajā ziņā jauno projektu atbalsts nekādas jaunas izmaiņas neparedz,”

skaidro G. Kaldovskis. Kā jau iepriekš vēstīts, Latvijā ir būtiskas problēmas ar vietu nodrošināšanu senioriem aprūpes namos. Bieži vien veidojas rindas, kā arī ir problēmas ar finansējumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.