Medus mednieku sezona sākas
 0

Tieši Kukaiņu dienā – pagājušo sestdien – Rāmavā notika Latvijas biškopju pavasara saiets. Kamēr bitenieki iepirkās un klausījās lekcijas, bites veica pirmo pavasara aplidošanos, jo 17. marts bija pietiekami silta bezvēja diena. Nu biškopjiem mierīgs prāts, jo tās bišu saimes, kas sagaidījušas aplidošanos, visticamāk, sagaidīs arī pirmo ienesumu. 


 

VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Lasīt citas ziņas

Laiks pie bitēm!

Visā visumā bites šoziem Latvijā ziemojušas labi, un drūmās prognozes, ka neparasti ilgais, siltais rudens varētu novest pie barības trūkuma stropos, nav piepildījies. Tāpēc noskaņa saietā, uz kuru bija atbraucis varbūt pat kāds tūkstotis interesentu, bija ļoti optimistiska.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar uzrunu “Laiks pie bitēm!” Armands Krauze, Latvijas Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs, deva saviem kolēģiem tādu kā sezonas atklāšanas starta šāvienu.

Viena no interesantākajām prezentācijām biškopjiem vajadzīgo lietu tirdziņā bija vecpiebaldzēna Aivara Radziņa no Vācijas atvestās bišu šūnas ar neparasti lielām acīm.

A. Radziņš šūnas netirgoja, taču iepazīstināja biteniekus ar šo jaunumu – ievietot medus telpā šūnas, kuru acis ir tik lielas, ka bitēm negriboties vilkt tranu perus, līdz ar to medus telpa netiek aizņemta ar periem, ir vieglāk noņemt medu un raža ir nedaudz lielāka.

 

A. Radziņš: “Pats to esmu izmēģinājis piecdesmit saimēm, un tikai divas bija tik stūrgalvīgas, ka tomēr pamanījās izvilkt tranu perus. Izmantojot šīs šūnas, bišu mātes norobežošanai no medus telpas nav vajadzīgs šķirsiets, kas bitēm apgrūtina stropa vēdināšanu. Vācijā šādas šūnas iespējams nopirkt bez uzcenojuma, Latvijā tās ir dārgākas nekā ar parastajiem valčiem gatavotās.”

 

Visi uzmanīgi klausījās arī Lietuvas kolēģa Sigita Useļa stāstījumā par 2011. gadā vispasaules biškopju kongresā Argentīnā redzēto. Argentīna ir trešā lielākā medus ražotāja pasaulē aiz Ķīnas un ASV, taču pati lielākā medus eksportētāja. Taču nebūt neesot tā, ka argentīniešiem medus nāk viegli – no saimes, pēc oficiālās statistikas, vidējā raža esot 30 – 40 kg. Lai to sasniegtu, biškopji nodarbojas ar ceļojošo dravniecību un sezonā, medījot medu, nobraucot tūkstošiem kilometru. Profesionāla drava Argentīnā skaitoties no 500 saimēm. Ja medu pārdodot uzpircējiem, cena esot no 0,60 līdz 1 latam par kilogramu. Mazumtirdzniecībā – trīs reizes lielāka. Eksportētājiem gan mazāka partija par autokravu – 22 tonnām – neinteresējot.

Salīdzinājumam – Latvijā SIA “Vinnis” pērn medu vairumā no vietējiem biškopjiem iepircis par 1,70 – 1,80 Ls/kg.

 

Interese par biškopību augusi

Bet cik stipra ir biškopība Latvijā? Pēc Latvijas Biškopības biedrības (LBB) datiem, Latvijā šobrīd ir aptuveni 68 000 bišu saimju. Ņemot vērā Latvijas teritorijas lielumu un biotopu daudzveidību, Latvijā varētu izvietot ap 200 000 bišu saimju, lēš A. Krauze. “Pēdējos gados saimju skaits aug un interese par biškopību ir liela. Biedrības organizētos biškopības kursos apmeklētāju ar katru gadu ir vairāk, un šo arodu vēlas apgūt arī daudz jauniešu,” viņš novērojis.

Latvijas Biškopības biedrībā šobrīd ir vairāk nekā 2000 biedru, bet pavisam valstī ir vairāk nekā 3000 bitenieku. Ar dravas lielumu ir gluži tāpat kā ar zemes īpašumiem – vislielākā īpašnieku grupa ir tā, kam pieder mazākie īpašumi. Tā 51% no visiem biškopjiem pieder dravas, kurās ir līdz 14 saimēm, 43% pieder no 15 līdz 99 saimēm, 3% pieder no 100 līdz 150 saimēm, bet vēl 3% pieder vairāk nekā 150 bišu saimes. LBB izpilddirektore Rita Bartuševica uzskata, ka ar nelielām izmaiņām aptuveni šāds sadalījums varētu saglabāties arī turpmāk, bet nelielas svārstības varētu būt starp hobija biteniekiem un tiem, kam biškopība ir veids, kā iegūt papildu ienākumus.

 

Pēc Eiropas Savienības noteiktā iedalījuma par profesionālu biškopi tiek uzskatīts tikai tāds, kas apsaimnieko vairāk nekā 150 saimes. Tas nozīmē, ka pēc Eiropas standartiem Latvijā tikai 3% biškopju ir profesionāļi. Taču Latvijā pie šīs grupas tiek pieskaitīti arī tie, kas apsaimnieko dravu, kurā ir vismaz simt saimju.

 

Kāda ir medus raža? R. Bartuševica: “Līdzīgi kā ar bišu saimju skaitu arī medus ražas statistika atšķiras starp oficiālajiem CSP un LBB apkopotajiem datiem. Jāņem vērā, ka LBB savas aptaujas veic anonīmi, bet CSP šīs ziņas jāiesniedz oficiāli, un cilvēki nevēlas uzrādīt savus reālos saimniecības apmērus. Tā, pēc CSP datiem, Latvijā 2010. gadā bija saražotas 620 tonnas medus, bet, pēc LBB datiem, šis apjoms bija divreiz lielāks un pārsniedza 1200 tonnas. Vidējā medus raža no saimes, pēc mūsu informācijas, ir no 16 līdz 26 kilogramiem.”

Medus patēriņš Latvijā pēdējos gados ir pieaudzis. Pieaudzis arī imports, 2010. gadā sasniedzot 600 tonnas. Medu Latvijā galvenokārt importē no Beļģijas, Ķīnas, Spānijas, Somijas, Francijas, Lietuvas, Polijas. Taču pieaudzis arī medus eksports, kas 2010. gadā sasniedzis 230 tonnas. Medu Latvija eksportējusi uz Dāniju, Lielbritāniju, Īriju, Jordāniju un Nīderlandi.

Aptauja liecina, ka kādi 70% medus pircēju to iegādājas tieši no biškopjiem, 20% medus tiek realizēts vairumtirdzniecības vietās, bet 10% – lielveikalos, specializētajos biškopības veikalos un konditorejas cehos.

 

Aptauja

Kā pārziemojušas bites?

Didzis Rumba, saimnieko Dikļu pagastā: “Šopavasar dravā kritušu saimju nav! Dravoju pagaidām ar 17 saimēm, bet tikai pagaidām, jo ir doma dravu paplašināt. Pērn vidēji no saimes izsviedu 45 – 50 kg pamatā meža ziedu medu, jo visapkārt dravas novietnei ir lieli mežu masīvi. Tā kā medus ražots bioloģiskā saimniecībā, litrs maksā piecus latus. Atlaides pircējiem dodu tikai ar sesto trīslitru burku.”

 

 

 

 

 

Egons Krinkelis, saimnieko Rembatē: “Par to, kā bites pārziemojušas, varēšu pastāstīt tikai nākamajā pavasarī, jo savu dravu veidošu tikai šovasar. Sākšu ar trīs saimītēm un bez skopošanās, neskaitot medus sviedes iegādi, šim pasākumam tērēšu kādus 300 latus. Saimes pirkšu vismaz uz pieciem sešiem rāmīšiem, tās miermīlīgās, lai sākumā vieglāk. Pērn šāda lieluma saime mūsu pusē maksāja 50 – 60 latus.”

 

 

 

 

 

Venta Lazdiņa, dravo Gulbenes pusē: “Man ir 30 saimju liela drava. Dūšīgi rakstu visus iespējamos projektus un gribu savu dravu paplašināt līdz pat simt saimēm. Pērn vidēji viena saime sanesa vairāk nekā 40 kg medus – gan meža ziedu, gan rapša, kam arī nav nekādas vainas. Dravoju ar Krainas un Buckfast rases bitēm. Visas rudenī ieziemotās saimes ir laimīgi pārziemojušas.”

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
“Es ļoti ceru, ka šie abi ministri būs jaunajā valdībā!” Levits nosauc, kurus no kandidātiem uzskata par izciliem 77
Tu panāksi veiksmi lēnītēm – soli pa solim! Horoskopi 8.decembrim
Lasīt citas ziņas
Krievija bija plānojusi anektēt visu Ukrainu līdz šā gada augustam 10
Saistībā ar draudiem valsts drošībai pārtrauc “TV Rain” apraidi Latvijas teritorijā
Ar reklāmām Krievija aicina aizstāvēt tēvzemi – kaunina un vilina ar labām algām. Jauna mobilizācija? 12
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
Saulainās dienās trešdaļu elektrības patēriņa varētu nosegt 11 500 mājsaimniecību saules paneļi
08:22
Nerīkojies garastāvokļa vadīts – vari sastrādāt ko tādu, ko nožēlosi! Horoskopi no 8. līdz 21. decembrim
08:20
Dzedulis: Pārsteigumi VID ģenerāldirektores lietā
08:07
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Vācijā plānots militārs valsts apvērsums. Aizturēti 25 fantāzijām un sazvērestību pārņemti cilvēki 11
Dzedulis: Pārsteigumi VID ģenerāldirektores lietā
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku 4
Apmaksās piederīgā uzturēšanos slimnīcā pie tāda pacienta, kuram vajadzīga īpaša kopšana
Žurnāla “Time” Gada cilvēka tituls tiek Zelenskim un “Ukrainas garam” 10
Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem
Tas brīdis ir klāt – Latvijā sākusies gripas epidēmija 54
“Asaras, klusas šausmas, aizžmiegtas acis un saviebtas sejas” – tāda ir reakcija pēc video no zvēraudzētavām. Paraksti iniciatīvu par to slēgšanu! 91
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Uz Vāciju nevar paļauties – tomēr nepiegādās “Patriot” sistēmas Polijas un Ukrainas aizsardzībai
“Mēs esam kara apstākļos, kāpēc mums kaut kas būtu tai krievu opozīcijai jāpiedāvā?” žurnāliste ir neizpratnē 85
Krievijas uzsāktā kara dēļ Latvijā cilvēki jūtas nedroši par bērnu radīšanu 4
ANO: Jau kara pirmajās dienās Ukrainā tika nogalināti simtiem cilvēku 4
Lavrovs par dzimumneitralitāti: “Eiropā pat uz tualeti nevar kā cilvēks aiziet!”
Brīdinām – ledus nav drošs! Šogad jau pirmais upuris, zemledus makšķernieks 4
LTV: Priestera Zeiļas lietā ir aizdomas par liecinieka ietekmēšanu 2
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Siksnis: Problēmas ar infotelpu pierobežā nav saistītas ar vadiem vai antenām, bet gan ar galvām
VIDEO. Ukrainas partizāni stāsta, kā cīnījās pret Krievijas spēkiem Hersonā 18
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Skatītājs jautā: “Ģimenes ārstu praksē neviens nenēsā sejas maskas. Kā man rīkoties?” 19