Vietā, kur uz gājēju pārejas nāvējoši notrieca ģimeni, ļaudis vēlāk lika sveces un rotaļlietas, pieminot bojāgājušo meitenīti.
Vietā, kur uz gājēju pārejas nāvējoši notrieca ģimeni, ļaudis vēlāk lika sveces un rotaļlietas, pieminot bojāgājušo meitenīti.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Meitenītes dzīvību izglābt neizdevās… Paziņo sodu dzērājšoferim, kurš uz vienas gājēju pārejas pastrādāja trīs noziegumus 0

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 lietas, ko gudri cilvēki par sevi nekad nesaka 20
Dārgāk nekā Šveicē, Vācijā vai Dānijā. Vietnē, kas analizē dzīves dārdzību, norādīts, ka Latvijā komunālie pakalpojumi ir otrie dārgākie pasaulē
Kokteilis
“Tā ir visprastākā lielummānija un cinisms!” Grupas “Līvi” dibinātājs beidzot skaļi paudis savu viedokli par grupas pašreizējām darbībām
Lasīt citas ziņas

17. martā Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesnesis Mārtiņš Tupureins rakstveida procesā izskatīja krimināllietu par šī gada sākumā Rīgā notikušo noziegumu, kur piedzēries autovadītājs uz gājēju pārejas notrieca cilvēkus – pēc tam vēlāk slimnīcā nomira astoņus gadus veca meitenīte, bet viņas mamma un vecmāmiņa guva dažāda smaguma traumas. Ņemot vērā, ka apsūdzētajam Vladislavam Karpinskim inkriminēti trīs cits par citu smagāki noziedzīgie nodarījumi, tiesa lēma, ka viņš pelnījis 13 gadus cietumā.

Līdz tiesai – 57 dienās

Par to, ka 9. janvārī Rīgā, Saharova ielā, uz regulējamas gājēju pārejas pie sarkanās gaismas kāds apreibinājies šoferis ar automašīnu “Mercedes Benz” notrieca bērnu un divas sievietes, bet pēc tam aizbrauca tālāk, jau gan tajā pašā dienā, gan arī pēc tam ziņoja visi plašsaziņas līdzekļi. Pirmais tiesas spriedums, bet tādu par šo lietu būšot vēl vismaz divi, ļāva vairāk uzzināt par šī nozieguma izmeklēšanas un atklāšanas aizkulisēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trīs gājējas autobraucējs notrieca ap pulksten 15. Meitenīte un viņas vecmāmiņa smagā stāvoklī tika nogādātas slimnīcā, bērna dzīvību izglābt neizdevās, pēc divām dienām viņa nomira. Arī vecmāmiņa cietusi ļoti smagi, sevišķi traumētas sievietes kājas.

Negadījuma aculiecinieki uz notikuma vietu izsauca Valsts policiju, kas metās meklēt avārijas izraisītāju. Drīz Dzeņu ielā tika atrasta meklētā automašīna, pie kuras stūres atradās 1987. gadā dzimis vīrietis bez vadītāja apliecības.

Viņam policisti konstatēja iespaidīgu alkoholiskā reibuma pakāpi – vairāk nekā trīs promiles. Varētu domāt, ka noziegums jau atklāts, bet, kā izrādījās, vēl ne tuvu, jo aizturētais, it kā likdams saprast, ka traģisko avāriju izraisījis viņš, patiesībā slēpis īsto vainīgo. Tas viņam nav izdevies īpaši labi… Izmeklētājam un kriminālprocesu uzraugošajam prokuroram radušās aizdomas, ka pie “Mercedes Benz” stūres tomēr bijis cits.

Pēc divu dienu rūpīga darba aiz restēm nonāca izmeklētāju ieskatā īstais vainīgais – 33 gadus vecais Vladislavs Karpin­skis. Šā vīrieša un viņa divu pudelesbrāļu pretdarbības izrādījās neefektīvas – policija īsā laikā savāca visus pierādījumus apsūdzības celšanai, lai 57 dienas pēc nozieguma izdarīšanas pirmās instances tiesa varētu pasludināt nolēmumu šajā krimināllietā.

Viena avārija – trīs noziegumi

Vladislavam Karpinskim apsūdzība bija celta par trim noziedzīgiem nodarījumiem: par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē, un ja tās rezultātā cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai tā izraisījusi cilvēka nāvi; par atteikšanos no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai asinīs vai narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes vai par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu pēc ceļu satiksmes negadījuma, pārkāpjot noteikto kārtību, ja to izdarījis transportlīdzekļa vadītājs, kas izraisīja ceļu satiksmes negadījumu, kura rezultātā cietušajam nodarīts viegls, vidējs vai smags miesas bojājums vai kura rezultātā iestājusies cilvēka nāve; par tādas personas apzinātu atstāšanu bez palīdzības, kura atrodas dzīvībai vai veselībai bīstamā stāvoklī un kurai nav iespējas saglabāt sevi mazgadības, vecuma, slimības vai savas nevarības dēļ, ja vainīgais pats viņu nostādījis dzīvībai bīstamā stāvoklī.

Reklāma
Reklāma

Par katru no šiem noziegumiem pienākas savs sods, bet, tos daļēji saskaitot, tiesa lēma, ka Karpin­skim ieslodzījuma vietā būs jāpavada 13 gadi. V. Karpinskim nav autovadītāja apliecības, bet tagad saskaņā ar tiesas spriedumu viņš tās nedrīkstēs iegūt vēl 15 gadus pēc iznākšanas brīvībā. Vēl, kā tiesa lēma, no V. Karpinska tiks piedzīta morālā kaitējuma kompensācija par labu bojāgājušās meitenītes nepilngadīgajam brālim – 15 000 eiro. Protams, tas ir tikai pirmās instances spriedums, apsūdzētajam Karpinskim ir tiesības to pārsūdzēt.

Lielākais cietumsods

Īstā vainīgā ātrā noskaidrošana bija iespējama, pateicoties arī tam, ka jau no pirmās dienas izmeklēšanā iesaistījās uzraugošais prokurors, kurš kopā ar izmeklētāju piedalījās pratināšanā un citās procesuālās darbībās. Daudznozaru specializētās prokuratūras prokurors Māris Garjānis uzsver, ka šoreiz pateicību par profesionālu darbu pelnījuši policijas izmeklētāji, bet īpašs paldies pienākas ekspertiem. Kriminālprocesā bijušas noteiktas vairākas svarīgas ekspertīzes, kuras veikt bija uzdots trim dažādām iestādēm. Lai saņemtu ekspertu atzinumus, bieži jāgaida līdz pat pusgadam, bet šoreiz eksperti izdarīja izņēmumu un visas ekspertīzes veica ārpus rindas kārtības.

Prokurors M. Garjānis, kurš ar krimināllietām par ceļu satiksmes negadījumiem strādā jau septiņus gadus, pauda gandarījumu par tiesas samērā bargo spriedumu. Pats prokurors gan prasījis vainīgo personu no sabiedrības izolēt uz 15 gadiem, bet protestu par šo spriedumu neiesniegšot.

M. Garjānis atklāja, ka viņa prokurora darba gaitu laikā tas ir lielākais cietumsods, kāds piespriests par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu ar traģiskām sekām. Apsūdzētais Karpin­skis, ņemot vērā visus pierādījumus, savu vainu it kā esot atzinis, bet, pēc prokurora domām, viņš to izdarījis tikai formāli.

Sodu saņems arī abi pudelesbrāļi

Bojāgājušās meitenītes tēvs kādā intervijā medijiem iepriekš izteicies, ka viņš ļoti grib, lai pelnītu sodu saņemtu ne tikai tas dzērājs, kurš bijis pie stūres, bet arī viņa līdzbraucēji. Var uzskatīt, ka sērojošā tēva vārdi ir sadzirdēti, un pie kriminālatbildības tiešām tiks saukti abi auto pasažieri.

1987. gadā dzimušajam vīrietim, kurš it kā mēģināja uzņemties vainu, lai maldinātu policiju, jau uzrādīta apsūdzība par noziedznieka slēpšanu un par apzināti nepatiesu ziņojumu. Trešajam vīrietim būs jāatbild par to, ka viņš neziņoja policijai par smaga un sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu. Tas tiek izskatīts atsevišķos tiesas procesos.

SAISTĪTIE RAKSTI