Foto-LETA/AFP

Migrācijas plūsmas un zemstrāvas: Dublinas kārtība pajukusi 1

Ja atceramies, Eiropas Savienības 28. – 29. jūnija samits tomēr noslēdzās ar visu dalībvalstu parakstītu dokumentu un kolektīvu atvieglojuma nopūtu, ko visai optimistisku paziņojumu veidā izdvesa arī galvenais nemiera cēlājs jaunais Itālijas premjers Džuzepe Konte. Jo viņam bija pamats uzskatīt, ka migrācijas jomā panāktā vienošanās ir Romas diplomātisks panākums. Tajā vēlreiz tika uzsvērts kolektīvās atbildības princips – bēgļu pieplūdums, kas īpaši skar Itāliju, ir kopīgi risināma un apmaksājama problēma. Bet katras dalībvalsts ieguldījums balstās uz brīvprātības principu…

Tādas krīzes vairs nav…

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 44
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
17 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 58
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Eiropadomes publicētajos secinājumos par atskaites punktu izraudzīts 2015. gads, norādot, ka toreizējā krīzes saasinājumā “ir ieviesta virkne pasākumu nolūkā panākt ES ārējo robežu efektīvu kontroli. Atklāto nelikumīgo ES robežas šķērsošanas gadījumu skaits tā rezultātā ir samazināts par 95% salīdzinājumā ar visaugstāko rādītāju, kas bija 2015. gada oktobrī, kaut gan pēdējā laikā Vidusjūras austrumdaļas un rietumdaļas maršrutos plūsmas ir pieaugušas”. (Tuvajos Austrumos karadarbība nemitējas, un trūkst priekšnoteikumu, lai tūkstošiem cilvēku nedotos prom no Āfrikas.)

Pieaug arī politiskais saspringums, jo “izaicinājumi” ir uzkrājušies un migrantu plūsmu nepārtrauktība rada apstākļus, kad kāds atsevišķs atgadījums var kļūt par pilienu, kas liek pārplūst jau pilnajam problēmu traukam. No tām izbēgt nav iespējams, tomēr ir svarīgi problēmas nevis saasināt, kā noticis Vācijā, bet mēģināt pārvarēt. ES samitā tika ieskicēti risinājumi. Arī, jāteic, problemātiski.

Kur izvietot migrantu šķirošanas punktus

Lai izvairītos no situācijas, ko piedzīvoja kuģis “Aquarius” ar 629 Vidusjūrā izglābtajiem, kam tika liegta iebraukšana tuvējās Itālijas ostās (saskaņā ar valdības lēmumu tās tuvākajā laikā paliks NVO kuģiem nepieejamas) un galu galā bija jādodas uz Spāniju, turpmāk līdzīgos gadījumos jūrā izpestītos paredzēts nogādāt īpašos “kontrolētos centros”, kur katra lietu operatīvi izskatīs. Tiem, kam starptautiskā aizsardzība pienākas, būs iespēja rast patvērumu kādā no ES valstīm.

Šī iecere atgādina 2015. gada krīzes iespaidā sevišķi Grieķijas salās radītos karstos punktus (“hot spots”), ko, piesaistot vairāk Eiropas naudas un citus līdzekļus, nenāktos grūtu pārkārtot par “kontrolētajiem centriem”. Atēnas piekrita to darīt, bet pagaidām tā ir vienīgā skaidrā atbilde. Varbūt vēl Spānija…

Otrs piedāvātais praktiskais risinājums ir ārpus ES ierīkojamās “reģionālās platformas”, taču Ziemeļāfrikas valstis un Albānija atsakās tādas savā teritorijā izvietot. Negrib arī Lībija, kur tagad atrodas lielākais bēgļu kontrabandas perēklis, lai gan Tripolē esošā “nacionālās vienotības valdība” (drīzāk – viens no cīņā par varu iesaistītajiem militāri politiskajiem grupējumiem) šķietami sadarbojas ar Romu kontrabandas apkarošanā, turklāt pārāk neafišētā sadarbība, protams, apmaiņā pret dāsnu atlīdzību, plaši izvērtās jau Itālijas agrākās valdības laikā. Šis apstāklis daļēji izskaidro, kāpēc bēgļu pieplūdums ir noplacis. Tas tomēr nav izsīcis, jo kontrabandas tīkli prot pielāgoties. Ne velti Itālijas vicepremjers un iekšlietu ministrs Mateo Salvīni ES samita priekšvakarā apmeklēja Tripoli, kurai bija apsolīts piegādāt modernākus krasta apsardzes kuģus (tagad 12 jau piešķirti), un ierunājās par karsto punktu veidošanu Nigērā.

Dublinas kārtība pajukusi

Pazīstamais itāļu rakstnieks un pret mafiju vērstu sacerējumu autors Roberto Saviano veltīja iznīcinošu kritiku (plašā publikācijā “Le Monde”) šāda veida sadarbībai, ko ievadīja Vācijas vienošanās ar Erdogana Turciju par t. s. Balkānu ceļa bloķēšanu, jo eiropieši tā vietā, lai īstenotu kādu kopēju ilgtermiņa stratēģiju, izgāž miljardiem eiro represīviem režīmiem. Bet jāatzīst, ka citu daudzmaz efektīvu mehānismu šobrīd nav.

Trūkst arī saskaņotas pieejas ES iekšienē. Piemēram, patvēruma piešķiršanas procedūra un lietu izskatīšanas termiņi dažādās valstīs ir atšķirīgi (Nīderlandē pieprasījumi jāizskata sešās nedēļās, Itālijā – trīs gadu laikā), tāpat kā izpratne par t. s. drošajām valstīm, no kurām nākošie imigranti var tikt nosūtīti atpakaļ. Eiropas Komisijas priekšlikumi paredz harmonizēt kritērijus un reformēt t. s. Dublinas regulu. Tā, kā zināms, nosaka: patvēruma pieprasītāju reģistrē un viņa lūgumu izvērtē, respektīvi, patvērumu piešķir vai nepiešķir valsts, kuras robežu, ieceļojot ES, viņš šķērso.

Krīzes haosā šī kārtība pajuka. Itālijā piecos gados esot fiksēti vairāki simti tūkstošu ieceļotāju, bet daudzi no viņiem, pārslogoto un imigrantu aizturēšanā ne pārāk ieinteresēto varasiestāžu īpaši nekavēti, devās tālāk, jo dienvidu robežvalstis parasti nav vai pārstāj būt migrantu galamērķis. Savukārt tās, kuras ir, kā Vācija (2015. gada krīzes laikā Berlīne piekrita bēgļus pieņemt, lai novērstu humāno katastrofu pie ES ārējās robežas), tagad, izskatot imigrantu lietas, konstatē, ka 40% no viņiem iepriekš nevienā citā ES valstī vispār nav reģistrēti un nefigurē pirkstu nospiedumu datubāzē “Eurodoc”. Grūti aplēšams personu skaits, bet katrā ziņā simtos tūkstošu mērāms, joprojām nekontrolēti klejo pa Eiropu vai mīt lielo pilsētu, piemēram, Parīzes, patiltēs un nomalēs.

Politiskā šūpošanās Vācijā

Tāds stāvoklis bija iemesls vai iegansts tam, lai Vācijas iekšlietu ministrs un Kristīgi sociālās savienības jeb CSU līderis Horsts Zehofers pavēstītu, ka citur reģistrētās un valstī nelikumīgi iekļūstošās personas turpmāk tiks raidītas atpakaļ, no kurienes nākušas, ja kanclere Angela Merkele nespēs panākt noregulējumu Eiropas līmenī. Tas, citiem vārdiem, bija nosacījums monolītā CDU–CSU bloka saglabāšanai, bet tā pajukšana novestu pie valdības krīzes. Likās, ka ES samita iznākums un publicētie Eiropadomes secinājumi sniedz Merkelei pietiekamus argumentus Zehofera nomierināšanai. Jo vairāk tāpēc, ka CSU mājvietā Bavārijā veiktās aptaujas apliecināja kancleres samērā augsto reitingu. Galu galā Vācijā esošo, bet citur ES reģistrēto bēgļu operatīvai atpakaļuzņemšanai piekrita dalībvalstu vairākums, tajā skaitā Baltijas valstis, kurām iedalītie bēgļi mēdz dodies labāku dzīvi sološos virzienos. Jeb, eirokrātiski sakot, notiek “patvēruma meklētāju sekundārā kustība”, ko vajadzētu izskaust. Berlīne savukārt nāks talkā Bulgārijas robežsardzei, kas saskaras ar nelegāļu plūsmām no Turcijas, un apņēmās nepieciešamības gadījumā tāpat atbalstīt Slovēniju un Horvātiju. Papildus ES vispārējai nostājai, ka “vēl vairāk būtu jāstiprina “Frontex” atbalsta funkcija”.

Tomēr arī šī nedēļa iesākās ar spriedzi Vācijas politikā un CDU–CSU bloka partiju vadību ārkārtas sapulcēm. Zehofers apstiprināja gatavību aiziet no valdības un atkāpties no CSU priekšsēdētāja posteņa, tomēr pēc saspringtas tikšanās ar Merkeli paziņoja, ka paliks. Sausajā atlikumā bija lēmums veidot tranzīta vai būtībā migrantu šķirošanas centrus uz Vācijas un Austrijas robežas. Turpretī t. s. lielās koalīcijas partneri SPD jeb sociāldemokrāti, kuri iepriekš bija klusējuši, trešdien kategoriski iebilda pret slēgtu nometņu ierīkošanu. Respektīvi, koalīcijas dzīvotspēja atkal ir apdraudēta. Bet kanclere, uzstādamās Bundestāgā, kārtējo reizi saistīja Eiropas Savienības izdzīvošanu ar imigrācijas problēmas risinājumu. “Katram migrācijas tipam jāpiemēro savs režīms”, lai cilvēkiem būtu pārliecība, ka likums darbojas. Tulkojumā – patvērums piešķirams vien tiem, kuriem uz to ir tiesības.

Taču tās tiek dažādi interpretētas, un strīdus galvenokārt izraisa šo tiesību īstenojums praksē. Arī imigrācijas jomā stingro līniju ieturošo valstu valdības nav vienisprātis par risinājumiem, jo intereses krasi atšķiras. Itālija vēlas “sadales kvotu” izpildi, ko Višegradas grupas valstis noraida. Ungārijas premjers Viktors Orbāns šonedēļ pauda gatavību sadarboties ar Berlīni, bet Austrijas valdības galva Sebastians Kurcs visai vēsi uztvēra Merkeles un Zehofera vienošanos par tranzīta centriem uz robežas. Austrijas prezidentūras pusgads tomēr tiek sākts ar pieteikumu veltīt pūliņus “Eiropai, kas aizsargā”. Atliek rast kopsaucēju par metodēm un politisko gribu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 44
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
17 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 58
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 12
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 20
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā mirušo Covid-19 pacientu skaits pārsniedzis 1000 robežu 1
58 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 8
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Erotisko romānu autori Karīnu Račko pēc Covid-19 vakcīnas sagaida negācijas: “Tika apgalvots, ka esmu uzpirkta, “atmazgāju” naudu, bilde “safabricēta”…”
16 minūtes
Raivis Šveicars
Ziņas
Gāzīs no troņa “Dolby”: Vienam no izcilākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem netrūkst ambiciozu plānu 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijam būs jāstājas tiesas priekšā par kara veterāna “apmelošanu”
14:04
LE
LETA
Veselam
Daļai Latvijas slimnīcu individuālās aizsardzības līdzekļi pietiek vien pāris nedēļām
14:00
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 19. decembra līdz 24.janvārim 0
14:00
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 1
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Kravas auto vadītājs Aleksandrs, brauca pa galveno ceļu, tomēr vainīgs 12
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“No sistēmas viedokļa tas nav izskaidrojams.” Judins komentē topošā Vakcinācijas biroja solītās algas 3500 līdz 4900 eiro apmērā 21
3 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi? 2
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 20
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Par 100 miljonu sadali lēma dažās stundās 5
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Nezinu, kur atradām spēku!” Divas sievietes izglābj Daugavā ielūzušu ģimeni ar zīdaini 3
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sportā sen visu izšķir nauda – tā pārliecina arī federācijas stīvāko tiepšu. Egila Līcīša feļetons
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pērn valsts budžetā iekasējis mazāk naudas. Skaidro, kāpēc neizpildīja ieņēmumu plānu 3
5 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
“Ēdu šokolādes konfektes un sastāvā pamanu pārtikas piedevu E471!” Kas tas ir un kā ietekmē veselību? 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Skaidro, vai Latvijā varētu strauji izplatīties īpaši lipīgais koronavīrusa britu paveids
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traģisks ugunsgrēks Krustpils pusē: pārmeklējot degošu ēku, atrod bojāgājušo
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 58
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 12
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 12
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 7
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 73
2 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Pabriks atklāj, ka Latvijas aizsardzības resors gatavojas iepirkt kara hospitāli 20
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem 1
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
2 dienas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 11
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 18. līdz 24.janvārim
1 diena