Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Rawpixel.com/SHUTTERSTOCK

Mikrouzņēmuma likums ir mainīts. Ko paredz 2021. gada grozījumi? 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tas, ka mikrouzņēmuma nodokļa režīmu izmantotājus šogad gaida lielas pārmaiņas, nevienam nebūs noslēpums. Tomēr joprojām ir daudz jautājumu – ko tieši darīt, kādu turpmākās darbības modeli izvēlēties.

 

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
Lasīt citas ziņas

Mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) režīma jaunajai kārtībai būs divi efekti – no vienas puses, tā atvieglos darbu tiem uzņēmumiem, kur nav citu darbinieku, izņemot pašu īpašnieku. No otras – sarežģīs dzīvi tiem uzņēmumiem, kuros ir vairāki algoti darbinieki.

Mikrouzņēmuma īpašniekam par saviem darbiniekiem būs jāmaksā gan sociālais, gan ienākuma nodoklis, kas agrāk mikrouzņēmumiem netika piemēroti. Tam būs nopietnas sekas – ir izskanējuši apgalvojumi, ka vismaz katrs ceturtais mikrouzņēmums nebūs spējīgs nopelnīt tik daudz, lai izmaksātu algas un samaksātu visus nodokļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iespējams, ka šis skaitlis ir daudz lielāks nekā 25% un attiecas uz lielāko daļu pašreizējo mikrouzņēmumu. Īpaši skaudra situācija radīsies pēc 2021. gada jūlija, kad būs jānomaksā MUN no visa apgrozījuma, neņemot vērā izdevumus, kā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātā iemaksa (VSAOI) no darbinieku algām.

 

SIA un MUN – ceļi šķiras

Jāpiebilst, ka no šī gada sākuma sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) vairs nevar kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātājām. Savukārt tām SIA, kas jau šobrīd strādā mikrouzņēmuma statusā, ir noteikts pārejas periods līdz 2022. gada 1. janvārim. Tātad vēl tikai gadu tās varēs atrasties MUN maksātāja statusā, pēc tam šis statuss tiks likvidēts un uzņēmumi sāks maksāt nodokļus vispārējā režīmā.

Pārejas noteikumi paredz, ka Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam 2021. gadā ir tiesības mainīt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu un kļūt attiecīgi par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju ar katra nākamā ceturkšņa pirmo datumu, līdz kārtējā ceturkšņa pēdējā mēneša piecpadsmitajam datumam iesniedzot pieteikumu Valsts ieņēmumu dienestam.

Tāpat pastāv pārejas periods darbiniekiem, kuri strādā mikrouzņēmumos. Mikrouzņēmumu darbiniekiem, kuri tika reģistrēti līdz 2020. gada beigām, vispārējais nodokļu režīms tiks piemērots, sākot no 2021. gada 1. jūlija. Tātad – līdz 2021. gada 1. jūlijam viņi saņems algu saskaņā ar veco kārtību, bet uzreiz pēc tam mikrouzņēmuma īpašniekam būs jāmaksā gan sociālais, gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis par katru darbinieku.

Savukārt attiecībā uz PVN maksātājiem nekāda pārejas perioda nav – no 1. janvāra stājusies spēkā kārtība, ka uzņēmējs nevar vienlaikus būt PVN un mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Ir tikai viens izņēmums, kad darbu mikrouzņēmumā var apvienot ar PVN maksājumu, proti, uzņēmumam ir tiesības nereģistrēties PVN maksātāju reģistrā tad, ja pēc viena darījuma virs 40 tūkstošiem eiro uzņēmums neplāno veikt ar PVN apliekamus darījumus turpmāko 12 mēnešu laikā.

 

Kam izdevīgs MUN režīms?

Šādos apstākļos pašreizējiem mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem ir tikai trīs izvēles – turpināt strādāt MUN režīmā, pārreģistrēties uz SIA vai likvidēt uzņēmumu. Lai izdarītu vajadzīgo izvēli, uzņēmuma īpašniekam nepieciešams saprast, kāds ir uzņēmuma apgrozījums, ar ko tas nodarbojas, cik ir darbinieku un kāds ir šī uzņēmuma galvenais darba mērķis.

Turpināt strādāt kā mikrouzņēmumam ir izdevīgi tad, ja tas ir mazs uzņēmums, kurā strādā 1–2 cilvēki, tam nav ražošanas un materiālo aktīvu. Piemēram, darbinieki sniedz konsultāciju pakalpojumus, pelna ar zināšanām. Svarīgs apstāklis ir arī relatīvi neliels apgrozījums ‒ ap 20 000 eiro.

Tādam uzņēmumam vajadzēs samierināties ar to, ka nodoklis pieaugs no 15% uz 25%, bet kopumā tas var darboties tālāk. Citiem vārdiem sakot, lai saglabātu mikrouzņēmumu, tam jādarbojas ar nelieliem izdevumiem un samērā lieliem ienākumiem. Piemērs – uzņēmuma apgrozījums mēnesī ir 2000 eiro, nodoklis 500 eiro (25% no apgrozījuma), uzņēmums nemaksā par telpu nomu, jo strādā attālināti. Alga grāmatvedim ‒ 100 eiro. Citi izdevumi ‒ 50 eiro. Šādā gadījumā uzņēmuma īpašnieks var maksāt sev algu 1350 eiro mēnesī. Ja tieši tāds pats uzņēmums strādātu vispārējā režīmā, tad maksātu nodokļos aptuveni 1000 eiro, bet mikrouzņēmums maksās tikai 500 eiro.

Savukārt visiem tiem, kuriem ir vairāk par vienu vai diviem darbiniekiem, jāapbruņojas ar kalkulatoru un jāsāk rēķināt izdevumus jaunajiem nodokļiem un algām. Tikai tad kļūs skaidrs, vai uzņēmums var turpināt darbu kā MUN maksātājs, SIA vai nevar turpināt vispār un vienīgā alternatīva ir likvidācija.

Nodokļu konsultanti spriež, ka juridiskām personām lielākoties būs izdevīgāk palikt mikrouzņēmuma statusā vismaz 2021. gada pirmajā pusgadā, kad par darbiniekiem vēl nebūtu jāmaksā nodokļi vispārējā režīmā. Bet pašnodarbinātām personām, kas strādā MUN režīmā ar maziem ieņēmumiem, izdevīgāk būtu pāriet vispārējā nodokļu režīmā, jo nodokļus viņi maksā no starpības starp ieņēmumiem un izdevumiem.

 

Pašnodarbināto alternatīvas

Pašnodarbinātajām personām, kas turpmāk izvēlēsies strādāt vispārējā nodokļu režīmā, būtu vērts zināt, ka tām jāveic ieņēmumu un izdevumu uzskaite saimnieciskās darbības uzskaites žurnālā, jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (reizi ceturksnī) un iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), deklarējot ienākumus nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme atkarīga no gada ienākumu apmēra. Gada kopējiem ienākumiem līdz 20 004 eiro ir 20% likme; gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 62 800 eiro, 23% likme; gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 62 800 eiro, ir 31% IIN likme.Pašnodarbinātajiem, kuru ienākums (ieņēmumi – izdevumi=ienākums) mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (500 eiro), no šiem ienākumiem ir jāveic VSAOI 5% apmērā pensiju apdrošināšanai.

No pirmajiem 50 eiro gadā 5% iemaksas var neveikt. Savukārt pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī sasniedz un pārsniedz minimālās algas apmēru, no brīvi izraudzīta objekta, kas nav mazāks par minimālās algas apmēru (500 eiro), ir jāveic VSAOI vispārējā apmērā. Savukārt no starpības starp ienākumiem un brīvi izraudzītā objekta papildus jāiemaksā VSAOI 5% pensijas apdrošināšanai. 2021. gadā VSAOI likme vispārējā gadījumā pašnodarbinātajam ir 31,07%.

Pašnodarbinātajiem jārēķinās ar to, ka grāmatvedības uzskaite un aprēķini vispārējā režīmā noteikti ir sarežģītāki nekā MUN režīmā. Katram jāizvērtē, vai uzskaiti veikt pašam vai meklēt profesionālu grāmatvežu palīdzību.

 

Kas mainījies no 2021. gada 1. janvāra?

Likumdošanas grozījumi paredz, ka no 2021. gada mikrouzņēmuma nodokļa režīmu varēs izmantot tikai mikrouzņēmuma īpašnieks. Par darbiniekiem, kuri strādā mikrouzņēmumā, nodokļi būs jāmaksā vispārējā kārtībā, t.i., pilnībā samaksājot sociālo nodokli. Atgādināsim, ka šobrīd mikrouzņēmumā var strādāt pieci darbinieki, kuru darba alga nedrīkst būt lielāka par 720 eiro.

No 2021. gada mikrouzņēmuma statusu nevar iegūt PVN maksātāji un sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA).

No 1. janvāra mikrouzņēmuma nodokļa likme ir 25%, ja apgrozījums ir 25 000 eiro, un 40%, ja apgrozījums pārsniedz 25 000 eiro. Šobrīd mikrouzņēmumi maksā 15% nodokli, ja to apgrozījums ir līdz 40 000 eiro, savukārt, apgrozījumam pārsniedzot 40 000 eiro, nodokļa likme palielinās līdz 20%.

Dažas nodokļu aprēķinu nianses, ja MUN maksātāja statusu iegūst līdz ar:

2. ceturksni, likme apgrozījumam līdz 18 750 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 18 750 eiro, – 40%;

SAISTĪTIE RAKSTI

3. ceturksni, likme apgrozījumam līdz 12 500 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 12 500 eiro, – 40%;

4. ceturksni, likme apgrozījumam līdz 6250 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 6250 eiro, – 40%.

Dati: LTRK

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
18 stundas
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
35 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 revakcinēti gandrīz 30% vakcinācijas procesu noslēgušo iedzīvotāju
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Latvijas valsts ceļi”, iespējams, vērtēs nepieciešamību apziņot ceļu lietotājus par ekstremāliem braukšanas apstākļiem
12:18
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Laima Vaikule pastāsta, kur Rīgā viņa strādāja tad, kad vēl nebija populāra dziedātāja
12:14
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
12:01
LE
LETA
Ziņas
Cik un kādi sportisti Latviju varētu pārstāvēt Pekinas olimpiskajās spēlēs?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Autobusam apgāžoties uz sāniem, uz Bauskas šosejas cietuši četri cilvēki 3
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju?
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien atkal gaidāms vētrains vējš un sniegputenis
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Latvijas ieslodzījumu vietās pieaug neapmierinātība ar ilgstošajiem kovidierobežojumiem 11
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdiena būs nedēļas saulainākā diena
4 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Pilsētnieki izslāpuši dabas. Kā dzīvi pilsētvidē padarīt zaļāku un tīkamāku?
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
4 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Uz ko spējīgs lētākais Latvijā nopērkamais elektroautomobilis?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Koalīcija vēl nevienojas par kompensāciju energoresursu cenu kāpuma dēļ
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Notekūdeņu izpēte atklāj, kurās pilsētās strauji izplatās omikrons, kurās joprojām dominējošais ir Covid-19 delta paveids 25
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Vētras postījumi Latvijā: daudzviet lūzuši koki, ēkām norauti jumti, traucēta satiksme un apskādēta Doma baznīca 22
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem 82
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 129
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Es to ne mirkli nenožēloju,” Navaļnijs pēc gada cietumā par atgriešanos Krievijā 61
22 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nebeidzamais stāsts: princis Harijs draud iesūdzēt tiesā Lielbritānijas valdību
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena