Pēc Toma Artūra Pleša domām, sabiedrībā valdot skepse par jauniem cilvēkiem politikā un tāpēc esot sajūta, ka kāds aiz viņiem stāv.
Pēc Toma Artūra Pleša domām, sabiedrībā valdot skepse par jauniem cilvēkiem politikā un tāpēc esot sajūta, ka kāds aiz viņiem stāv.
Foto: Zane Bitere/LETA

VARAM ministra interese par azartspēlēm neatslābst 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Lasīt citas ziņas

 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“AP”) apturējis ne tikai Ķekavas, Rīgas un Cēsu novada saistošos noteikumus – tie jāpārstrādā arī Ādažu un Limbažu novadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Ministrs A. T. Plešs priekšvēlēšanu laikā notur sev pievērsto sabiedrības uzmanību, ik pa laikam apturot kādas pašvaldības noteikumus par azartspēļu ierobežošanu.

Lielāko rezonansi izraisīja Rīgas pilsētas teritorijas plānojuma apturēšana, bet pavisam nesen līdzīgs liktenis bija Cēsu novada domes apstiprinātajiem teritorijas plānojuma grozījumiem. Ar to šis uzskaitījums, visticamāk, nebeigsies.

A. T. Plešs “Latvijas Avīzei” pieļāva, ka varot nākties apturēt arī Ādažu novada saistošos noteikumus, ar kuriem ir liegta azartspēļu zāļu darbība visā pašvaldības teritorijā. VARAM vēstuli par noteikumu neatbilstību likumam ir saņēmis arī Limbažu novads.

Vietvaru centienus savā teritorijā aizliegt azartspēles A. T. Plešs saista ar Saeimas vēlēšanām. Limbažu novada priekšsēdētājs Dagnis Straubergs (LRA) “Latvijas Avīzei” teica, ka viņa plānos nav startēt Saeimas vēlēšanās. Pagaidām Limbažu pašvaldība nevērsīsies Sa­tversmes tiesā, jo azartspēļu biznesa regulēšana nav šā brīža prioritāte. Tagad pašvaldībām ir daudz nopietnākas problēmas, kas saistītas ar Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanu, augošajām degvielas un energoresursu cenām, agrāko novadu apvienošanu.

Tā vietā, lai vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs pašvaldības atbalstītu šajā grūtajā laikā, novadu darbs tiek vēl vairāk apgrūtināts ar “milzīgo normatīvismu, nedodot iespēju deputātiem pašiem lemt”, sacīja D. Straubergs.

Viņaprāt, “pašvaldību ministrija ir pašvaldību ienaidnieks”.

Līdzīgos ieskatos bija vēl vairāki novadu priekšsēži, izsakot aizdomas, ka ministra pārstāvētā partija lobē azartspēļu biznesa intereses, uz ko norādīja arī Rīgas domes vadība pēc Rīgas teritorijas plānojuma atcelšanas.

 

Rindā uz Satversmes tiesu

Vislielāko rezonansi izraisīja ministra lēmums apturēt Rīgas teritorijas plānojumu, kas paredz azartspēles aizliegt visā teritorijā, atļaujot to organizēšanu četru un piecu zvaigžņu viesnīcās. Līdzīgi lēmis arī Cēsu novads, kura teritorijas plānojuma grozījumu attiecīgā punkta darbību arī ministrs apturēja. Domes sēdē nesen bija plānots šo punktu svītrot, lai nekavētu attīstības projektu īstenošanu. Taču dome tomēr jautājumu atlika.

Tā prasīs no VARAM papildu informāciju, jo nav metodisko norādījumu, cik lielā mērā pašvaldības var azartspēles ierobežot.

Pēc tam domnieki lems, vai nevērsties Satversmes tiesā. Tiesa jau ir ierosinājusi lietu pēc Ķekavas novada domes prasības pieteikuma par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra lēmumu apturēt tās saistošos noteikumus par azartspēļu ierobežošanu. Satversmes tiesā plāno vērsties arī Ādažu novada dome.

Limbažu novada dome kopā ar juristiem vēl lems, kādas izmaiņas saistošajos noteikumos veikt, teica D. Straubergs. Plānots noteikt vietas, kurās azartspēles liegts organizēt, kas nozīmē, ka būs arī vietas, kur tās ir atļautas. Līdzīgus noteikumus ir apstiprinājusi Jēkabpils novada dome, kas ir norādījusi vietas, kur nav atļauts izvietot spēļu zāles.

Uzskaitījums ir ļoti plašs – piemēram, spēļu zāles nevarēs atrasties valsts un pašvaldības iestāžu, izglītības un veselības aprūpes iestāžu apkārtnē, dievnamu tuvumā, publiskajā ārtelpā pie parkiem un aktīvās atpūtas vietām. Tas liek domāt, ka tās varēs izvietot tikai maz­apdzīvotās vietās. D. Straubergs uzskata, ka ar laiku šīs problēmas nozīmība mazināsies arī tāpēc, ka cilvēki azartspēlēm var nodoties internetā.

 

VARAM rīkos semināru par spēļu zālēm

Likumā nav dotas tiesības pašvaldībām vispār aizliegt šo uzņēmējdarbības veidu – tas būtu tāpat kā aizliegt autoservisu darbību visā teritorijā, skaidroja A. T. Plešs. VARAM tuvākajā laikā plāno organizēt semināru pašvaldībām, lai izskaidrotu, kā piemērot likumā noteiktās tiesības ierobežot azartspēles.

Grozījumi “Azartspēļu un izložu likumā” nosaka, ka pašvaldībai ir tiesības izdot saistošos noteikumus, nosakot vietas, kurās azartspēles nav atļauts organizēt. Vairākas pašvaldības par tādu vietu ir noteikušas visu novada vai pilsētas teritoriju, izņemot četru un piecu zvaigžņu viesnīcas, kurās saskaņā ar likumu var būt zāles.

Lūgts komentēt pašvaldību vadītāju teikto, ka tās sagaida no VARAM savu interešu pārstāvību valdībā un atbalstu šobrīd aktuālu problēmu risināšanā, A. T. Plešs norādīja, ka VARAM uzdevums ir uzraudzīt pašvaldību darbību un palīdzēt tām novērst pieņemto saistošo noteikumu neatbilstību likumam vai citiem normatīviem. Daudzos gadījumos pēc VARAM iebildēm vietvaras kļūdas esot novērsušas.

“Mēs skaidrojam, kā normatīvo aktu piemērot, un nonākam pie kopsaucēja,” teica ministrs. Publiski izskanot tikai tie daži gadījumi, kad novadu domes neievērojot norādījumus. A. T. Plešs kā pozitīvo piemēru minēja Salaspils domes lēmumu apstiprināt lokālplānojumu, kurā ir noteiktas vietas azartspēļu organizēšanai Salaspils teritorijā, ierobežojumus paredzot pilsētas centrā. Šajā gadījumā esot ievērots ierobežojumu samērīgums.

Lūgts komentēt partijas saistību ar azartspēļu biznesa pārstāvjiem, A. T. Plešs apgalvoja, ka “Latvijas attīstībai” “ne reizi nav saņēmusi finansējumu no azartspēļu biznesa”.

Par to ikviens varot pārliecināties, jo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) mājas lapā ir publiski pieejama visa informācija par ziedotājiem. Jāatgādina, ka bijušais partijas biedrs Māris Mičerevskis bija publiski stāstījis, kā uzņēmēji var politisko spēku finansiāli atbalstīt arī pastarpināti – viņu iedoto naudu, iespējams, var noziedot kāda cita persona.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uz to A. T. Plešs atbildēja, atgādinot, ka KNAB ir intensīvi pētījis politiskā spēka finansiālo darbību un pēc masīvās pārbaudes nekādus nopietnus pārkāpumus neesot atklājis. “Tie ir politisko konkurentu izplatīti klaji meli, jo mēs esam spēcīgs konkurents pirms vēlēšanām,” uzskata ministrs.

Viņaprāt, sabiedrībā valdot skepse par jauniem cilvēkiem politikā un tāpēc esot sajūta, ka kāds aiz viņiem stāv. Tā A. T. Plešs atbildēja uz jautājumu, vai ministrs nestrādā partijas valdes locekļa Edgara Jaunupa interesēs, tādējādi riskējot ar savu politisko karjeru, ja vēlētāji viņa argumentiem nebūs noticējuši.

“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Lasīt citas ziņas
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 6. jūlijā
23:45
Agresoru valstī nespēlēs
23:00
1932. gada 6. jūlijā. Ministra vēstījums padotajiem
22:30
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Apinis: Laboratorija, aptieka, primārā aprūpe – ieteikumi priekšvēlēšanu solījumiem
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
Mediji: Ministri aicinās Džonsonu atkāpties
VIDEO. Līgavaini pamatīgi izjoko viņa labākais draugs un paša līgava
Tas ir slikti, ļoti slikti, bet viņam ir tiesības tādu viedokli paust. Zariņš par Brieža situāciju
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Nelieksimies krievu naudas priekšā! Kamēr Kremlis nesamaksās Ukrainai nodarīto, lai dzīvo bez izpriecām! Egila Līcīša feļetons
VIDEO. Rokeris Frīdis par homoseksuālām attiecībām: “Es viņus par pilnvērtīgiem cilvēkiem neuzskatu!”
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
VIDEO. “Tavs ķermenis nav tavs liktenis”: Latvijā dzimusī modele iekaro pasaules slavu par spīti tam, ka viņai amputēta kāja
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
Neceļam cietumu, bet laižam lejā akcīzes nodokli! – iesaka Šmits
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs