Latvijā
Sabiedrība

Misānes lieta: Levits tiksies ar Dienvidāfrikas pārstāvjiem, lai skaidrotu Latvijas nostāju0


Egils Levits.
Egils Levits.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Valsts prezidentam Egilam Levitam šodien paredzēta tikšanās ar Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) pārstāvjiem, lai izskaidrotu Latvijas nostāju saistībā ar Kristīnes Misānes lietu, trešdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas un Saeimas Juridiskās komisijas kopsēdē pavēstīja Levita padomniece Irēna Kucina.

Prezidents patlaban atrodas Davosā, kur piedalās Pasaules ekonomikas forumā.

Vienlaikus Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (V) informēja, ka ceturtdien, 23.aprīlī, Dānijas parlamenta spīkers pieņems Latvijas vēstnieci un šajā sarunā diplomāte vērsīs uzmanību uz Saeimas pieņemto lēmumu lūgt Dāniju neizdot Misāni DĀR, kur viņa apsūdzēta par bērna nolaupīšanu.

Pēc Juridiskās komisijas priekšsēdētājas Jutas Strīķes (JKP) vaicājuma Ģenerālprokuratūras pārstāve pieļāva, ka saistībā ar izveidojušos situāciju varētu tikt ierosināts kriminālprocess.

Nav īsti zināms, vai kriminālprocesa ierosināšana palīdzētu panākt Misānes izdošanu uz Latviju. Komisijas sēdē vairāki tās dalībnieki izteica viedokli, ka drīzāk situācija būs jārisina ar DĀR, jo ietekmēt Dānijas pieņemto lēmumu juridiski varētu nebūt iespējams.

Komisiju kopsēdē Ģenerālprokuratūras pārstāve publiski pauda arī iepriekš izskanējušo informāciju, ka gan Kriminālprocesa likums, gan Eiropas Savienības (ES) regulējums nosaka striktas robežas, kad var lūgt izdot personu lietas skatīšanai Latvijā.

Ģenerālprokuratūras pārstāve sacīja, ka nevarēja šo lūgumu izteikt, “jo Latvijā par attiecīgo nodarījumu nav paredzēts attiecīga apmēra sods”.

Tikmēr Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV) pauda viedokli, ka Ģenerālprokuratūra iepriekš ir “sausi tiesiski” atbildējusi uz izveidojušos situāciju. Politiķis norādīja, ka Ģenerālprokuratūra varēja prasīt papildu informāciju no Dānijas, kā arī norādīja uz ASV apkopoto informāciju par cilvēktiesību pārkāpumiem DĀR cietumos.

No dažiem deputātiem izskanēja viedoklis, ka Ģenerālprokuratūrai bija jārīkojas cilvēciski, reizē atsevišķi parlamentārieši arī pauda, ka tiesībsargājošā iestāde ir rīkojusies likumīgi. Taču, kā norādīja deputāts Aldis Gobzems, prokuratūras pārstāvji varēja lūgt politisko atbalstu, lai aizsargātu Latvijas pilsones intereses.

"LA.lv" foto reportāža: Pie Dānijas vēstniecības rīko piketu DĀR apsūdzētās Kristīnes Misānes atbalstam

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija un Saeimas Juridiskā komisija šodien kopsēdē atbildīgajām iestādēm uzdeva veikt darbu koordinēšanu Misānes lietas risināšanai, komisijas sēdes noslēgumā norādīja Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV).

Plānots, ka šī jautājuma risināšanā turpinās sadarboties Tieslietu ministrija, Ārlietu ministrija, Ģenerālprokuratūra, Valsts prezidenta kanceleja, Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību organizācijās Kristīne Līce un, iespējams, citas iesaistītās iestādes.

Tostarp paredzēts, ka tās sniegs atbalstu arī Misānes ģimenes pārstāvjiem, kuri iesaistījušies šīs lietas risināšanā.

Daļa no šīm iestādēm pie šī jautājuma koordinēšanas strādāja jau pērn.

Kā ziņots, Saeima pagājušajā nedēļā lēmusi lūgt Dānijas atbildīgajām iestādēm neizdot Latvijas pilsoni Misāni DĀR.

Tieslietu ministrija solījusi turpināt sadarbību ar DĀR iestādēm, lai nodrošinātu Misānes atgriešanu Latvijā.

Misānes pārstāvji aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Saistītie raksti

Rūpējoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādījuši radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu.

Pie Dānijas vēstniecības ir norisinājies pikets pret Misānes izdošanu DĀR, kur viņai draud 15 gadus ilgs cietumsods.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Liepājnieki sašutuši par leģendārā arhitekta Berči projektētās Eļļas fabrikas ēkas nojaukšanu
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
FOTO. Ķīpsalā atklāj izglītības izstādi “Skola 2020”: pirmo reizi piedalās Nīderlandes un Ungārijas universitāšu pārstāvji
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns no amata atcēlis tiesu izpildītāju Sandru Jaunsleini
14 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Gulbis Po pilsētā tiek līdz pusfinālam
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Parīzē pēc protestētāju izraisīta ugunsgrēka evakuē Lionas staciju
7 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 3
8 stundas