Foto-Valdis Semjonovs

Narcišu un prīmulu krāšņais uznāciens. Puķkopja Kārļa Čulkstena vērtīgā pieredze 0

Valdemārpilnieka KĀRĻA ČULKSTENA puķu saimniecībā ik gadu krietni agrāk par dabas noteikto laiku uzziedina dažādu šķirņu narcises un prīmulas. Pirmoreiz uz Ventspils ziedu veikaliem audzētājs šogad tos vedis jau janvāra beigās. Pavasara skaistuļu ziedēšanas maratons viņa siltumnīcās ilgst līdz marta beigām.

Reklāma
Reklāma

Narcišu uzziedināšana

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
TV24
“Divas nozares Latvijā pelna neadekvāti daudz!” Pīlēns par nepareizajiem ekonomikas lēmumiem
Lasīt citas ziņas

Uzziedināšanai audzētājs izmanto sīpolus ar 9–10 cm apkārtmēru. Tik prāvi sīpoli dod labas kvalitātes un vairāk ziedu (mazāka izmēra sīpolos neveidojas ziedaizmetnis). Kārlis Čulkstens narcises uzziedina pagrabā, sākot no janvāra beigām līdz marta beigām. Augiem nepieciešama 10 stundu gara diena – to nodrošina, izmantojot papildapgaismojumu.

Sīpolus audzētājs izrok vasarā. Septembra sākumā tos novieto glabāšanai +9 °C temperatūrā. Pēc atdzesēšanas tos oktobrī stāda plastmasas kastēs. Šim nolūkam neder vieglās augļu kastītes, kas gatavotas no plāniem dēlīšiem, jo ir nestabilas, ļogās, tajās var viegli apraut sīpolu saknes, līdz ar to cieš ziedu kvalitāte. Lai iegūtu maksimāli lielu ziedu ražu, sīpolus stāda cieši citu pie cita kūdras substrātā. Tūlīt pēc iestādīšanas kastītes labi salaista. Sīpolaugus vairākas nedēļas apsakņo pazeminātā temperatūrā. Šajā laikā augsnei jābūt nepārtraukti mitrai. Palaikam jāpārbauda ziedpumpura atrašanās vieta, pārgriežot vai aptaustot asnu. Ja tas iznācis no sīpola, var sākt uzziedināšanu. Tā sekmīgi norit tikai tad, ja narcises ir labi apsakņojušās. To pārbauda, apskatot kastīšu apakšpusi, – ja saknes sakuplojušas caur drenāžas caurumiem, sīpoli ir pietiekami apsakņojušies. Optimālā uzziedināšanas temperatūra ir ap +17 °C. Augstākā temperatūrā augi izstīdz. Uzziedināšanas laikā narcises nav jāmēslo, jo tās jau ir nodrošinātas ar barības vielām.

Kad plūc ziedus

CITI ŠOBRĪD LASA

No Holandes Latvijā ieved lēto griezto narcišu ziedus tā sauktajā zoss kakliņa stadijā, kad tiem ir noliecies ziedpumpurs, – iegādājoties tādus, pāris dienu jāgaida, līdz ziedi atveras. Šajā ziņā Kārlis Čulkstens izkonkurē no ārzemēm ievestās narcises, jo plūc tikko izplaukušus ziedus. Griezto ziedu mūžs vāzē ir 4–5 dienas. Savukārt zemā temperatūrā (+2 °C) tie saglabājas svaigi pat divas nedēļas.

Vāzē narcises tur seklā ūdenī – lai kātu gali būtu iegremdēti 2–3 cm dziļi. Vienreiz dienā tiem vēlams atjaunot kāta pamatnes griezumu. Ja ziedkāta gals ir sašķēlies un uzlocījies, tas liecina, ka vadaudi ir aizsprostojušies – tātad narcišu kāti jāapgriež.

Atšķirībā no tulpēm narcises ir piemērotākas griezto ziedu iegūšanai. Ja tulpēm kopā ar ziedu jānogriež divas lapas (tas krietni samazina sīpolu ražu), narcisēm noplūc tikai ziedu, bet lapas paliek pie auga.

Šķirnes tirgum

Komerciāliem nolūkiem var izmantot ļoti daudz narcišu šķirņu. Ziedu tirgotāji lielākoties izvēlas narcises ar gariem, izturīgiem un pietiekami drukniem kātiem un lieliem, košiem kontrastējošu krāsu ziediem. Pēc puķkopja domām, līderes tirgum joprojām ir ‘The Pensioner’ (stingra, balta, ar lielu, koši rozā vainadziņu), ‘Dick Wilden’ (sena standartšķirne ar pildītiem dzelteniem ziediem), ‘Tahiti’ (pildīta dzeltena ar sarkanu vidu) un ‘Precocious’ (balta ar rozā, gofrētu vainadziņu).

Latvijas ziedaudzētāji tradicionāli agri pavasarī tirgum audzē divas sīpolpuķes – tulpes un narcises. Narcišu šķirņu arvien ir daudz mazāk nekā tulpju. Taču ir īpašības, kas piemīt narcisēm, bet tulpēm ne:

• tulpes nesmaržo, bet narcises ir smaržīgas,

• saules ietekmē tulpes vīst un atplaukst, bet narcisēm saules gaisma nekaitē,

• transportēšana tulpēm ir viegla, narcisēm – apgrūtinoša (apaļās ziedu formas dēļ). Narcises ir graciozākas, maigākas, tāpēc arī vairāk saudzējamas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.