Foto-Fotolia

No šodienas pieaugs pensijas 1

Indeksēšanas rezultātā pensijas pieaugs vidēji par astoņiem līdz 23 eiro, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 114
senioriem pasargat sevi vasaras svelmē? 3 vērtīgi padomi
Lasīt citas ziņas
Jo lielāks ir darba stāžs un pensijas apmērs, jo lielāks pieaugums

, uzsvēra Muižniece, atgādinot, ka tiek indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 382 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau vēstīts, ka šodien saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” Latvijā notiks pensiju indeksācija, informēja Labklājības ministrijas (LM) pārstāvis Egils Zariņš.

Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu.

Zariņš skaidroja, ka šogad pensiju indeksācijā ir jaunums – no oktobra vecuma pensijām ar lielu apdrošināšanas stāžu pensiju indeksācijā piemēros lielāku daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Līdz šim, veicot indeksāciju, tika ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss jeb inflācija un puse no reālā iemaksu algu summas pieauguma, bet no šī gada oktobra cilvēkiem ar darba stāžu no 30 līdz 39 gadiem un pensijām, kas piešķirtas par darbu kaitīgos un smagos, vai sevišķi kaitīgos un smagos darba apstākļos, vecuma pensijas indeksēs ar patēriņa cenu indeksu un 60% no algu summas reālā pieauguma.

Vienlaikus, ja darba stāžs cilvēkam ir 40 un vairāk gadu, tad pensiju indeksēs ar patēriņa cenu indeksu un 70% no iemaksu algu summas reālā pieauguma. Tātad – jo lielāks būs pensionāra darba stāžs, jo lielāka būs viņa pensijas indeksācija oktobrī.

Šodien tiks indeksētas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 382 eiro.

Tas nozīmē, ka tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 382 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 382 eiro, indeksēs daļu no piešķirtās summas – jau pieminētos 382 eiro.

Izņēmums ir politiski represētās personas, personas ar pirmās grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiks indeksēts viss pensijas apmērs.

Reklāma
Reklāma

Zariņš sacīja, ka pensionāriem pašiem nekas jādara nav, jo pensiju indeksāciju nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un tā notiek automātiski. Savu pensijas apmēru cilvēks var uzzināt mājaslapā “www.latvija.lv” vai vēršoties jebkurā VSAA nodaļā.

Pensiju indeksācija attiecas uz visiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem tās ir piešķirtas vai pārrēķinātas līdz konkrētā gada 30.septembrim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.