Foto: Shutterstock

Pensiju indeksācijā ir būtiski jaunumi. LM par 1.oktobri un izmaiņām tuvākajos gados 2

1. oktobrī, saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”, Latvijā notiks pensiju indeksācija, atgādina Labklājības ministrija.

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Lasīt citas ziņas

Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu.

Šogad pensiju indeksācijā ir būtisks jaunums, uzser ministrija.

CITI ŠOBRĪD LASA

No oktobra vecuma pensijām ar lielu apdrošināšanas stāžu pensiju indeksācijā piemēros lielāku daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Līdz šim, veicot indeksāciju, tika ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss jeb inflācija un puse no reālā iemaksu algu summas pieauguma, bet no šī gada oktobra cilvēkiem ar darba stāžu no 30 līdz 39 gadiem un pensijām, kas piešķirtas par darbu kaitīgos un smagos, vai sevišķi kaitīgos un smagos darba apstākļos, vecuma pensijas indeksēs ar patēriņa cenu indeksu un jau 60 procentiem no algu summas reālā pieauguma.

Ja darba stāžs cilvēkam ir 40 un vairāk gadu, tad pensiju indeksēs ar patēriņa cenu indeksu un 70 procentiem no iemaksu algu summas reālā pieauguma. Tātad – jo lielāks būs pensionāra darba stāžs, jo lielāka būs viņa pensijas indeksācija oktobrī.

“Šī ir iespēja palīdzēt vismazāk aizsargātajai sabiedrības daļai, kaut nedaudz uzlabojot šo pensionāru labklājību un dzīves kvalitāti. Jo šie cilvēki ir nostrādājuši ilgus mūža gadus, bet atpūtā devās, kad jaunā pensiju sistēma vēl tikai veidojās. Šiem senioriem pensija ir par gandrīz par trešdaļu mazāka nekā tiem, kas darba gaitas beidza vēlāk. Tam kalpo arī no 1. jūlija paaugstinātās piemaksas pie pensijas apmērs par vienu darba stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembri,” saka labklājības ministrs Jānis Reirs.

1. oktobrī tiks indeksētas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 382 eiro.

Tas nozīmē, ka tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 382 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 382 eiro, indeksēs daļu no piešķirtās summas – jau pieminētos 382 eiro.

Reklāma
Reklāma

Izņēmums ir politiski represētās personas, personas ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiks indeksēts viss pensijas apmērs.

Pensionāriem pašiem nekas jādara nav – pensiju indeksāciju nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un tā notiek automātiski.

Pensiju indeksācija attiecas uz visiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem tās ir piešķirtas vai pārrēķinātas līdz konkrētā gada 30. septembrim.

2019. gadā indeksēs arī pensiju piemaksas

Saeima ceturtdien, 27.septembrī, otrajā galīgajā lasījumā pieņēma izmaiņas likumos, kas nodrošinās straujāku pensiju pieaugumu vairākām pensionāru grupām, informē Saeimas Preses dienests.

Parlaments pieņēmis grozījumus likumā „Par valsts pensijām”, paredzot no 2019.gada indeksēt ne tikai pensiju, bet arīdzan piemaksu, kas piešķirta par uzkrāto darba stāžu līdz 1995.gada 31.decembrim.

Piemaksu indeksēs, ņemot vērā inflācijas rādītājus, kā arī apdrošināšanas iemaksu algas vidējo pieaugumu valstī. Piemaksas apmērs patlaban ir fiksēts un ir 1 vai 1,5 eiro par katru uzkrāto stāža gadu atkarībā no laika, kad persona ir pensionējusies.

Deputāti nolēma noteikt arī straujāku pensiju indeksāciju pensionāriem ar darba stāžu 45 gadi un vairāk. Šai pensionāru grupai pensijas indeksācijas aprēķinā piemēros 80 procentus no apdrošināšanas iemaksu algu reālā pieauguma procentiem pašreizējo 70 procentu vietā. Šādu pensionāru skaits pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem ir 95,3 tūkstoši.

Tāpat grozījumi paredz Latvijas pilsoņiem apdrošināšanas stāžam pielīdzināt arī dienestu PSRS bruņotajos spēkos.

2021.gadā pensiju neapliekamais minimums būs 330 eiro

Saeimā galīgajā lasījumā šodien pieņemti arī grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, paredzot turpmāku neapliekamā minimuma pieaugumu pensijām.

Likums tagad paredz, ka ar nodokli neapliekamā pensijas summa turpinās pieaugt arī 2021.gadā, sasniedzot 330 eiro mēnesī. Saskaņā ar līdzšinējo likuma redakciju neapliekamais minimums pensijām šogad ir 250 eiro, 2019.gadā tas būs 270 eiro, bet 2020.gadā – 300 eiro.

Turpmāku neapliekamā minimuma kāpumu līdzšinējā likuma redakcija neparedzēja.

Abi likumprojekti izstrādāti Sociālo un darba lietu komisijas darba grupā, kurā piedalījās Labklājības ministrijas eksperti un pensionāru organizāciju pārstāvji.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.