Foto: New Africa/Shutterstock

Noderīgi knifi! Kā izžāvēt sīpolus, lai tie nesāktu pūt un labi glabātos ziemai? 10

Pirms vairākiem gadiem jūsu izdevumā bija publicēta ierīce, ar kuru mājas apstākļos labi izžāvēt sīpolus. Ja tie kārtīgi netiek izžāvēti, ātri vien sāk pūt un slikti glabājas. Būtu labi dabūt shēmu, kā šādu ierīci uztaisīt vai arī kur iegādātie. Jautā Juris Jākobsons.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 114
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
TV24
“Ukraiņi atraduši alternatīvu ATACMS raķetēm,” atklāj NBS majors Slaidiņš 105
Lasīt citas ziņas

Sīpolu žāvēšana ir ļoti vienkārša. Ja platības lielākas, ar lakstu sitēju nosit lakstus tā, lai virs sīpola paliek 5-10 centimetri, lai nesabojātu pašu sīpolu. Ja platības mazākas, to var paveikt arī ar trimmeri. Tad sīpolus ar kratītāju izkratu un atstāju turpat uz lauka žūt 5-10 dienas.

Šajā laikā apkalst saknes un sakalst atstātais sīpola laksta kakliņš. Jo ātrāk kakliņš izkalst, jo labāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenais neatstāt sīpolus pēc lakstu nopļaušanas augam zemē.

Laksta kakliņš var pielīt ar ūdeni, un tad gan raža būs sabojāta. Ja sīpols apgāzies uz sāna, lietus nekaitēs,” skaidro dārzeņu audzētājs Andris Sakss no Skrīveriem, kurš sīpolus audzē lielās platībās.

Kad sīpoli jau dzelteni un saknes sakaltušas, laiks vest uz māju un žāvēt, vienlaikus arī novietojot glabāšanai.

Apcirknī, kur sīpolus glabās, jāierīko ventilējama grīda. Uz pamata ierīko 15–20 cm augstas lāgas, virs kurām izveido latiņu redeles. Spraugas starp tām aptuveni 20 milimetru. Saules pusē pie ēkas no ārpuses ierīko spēcīgu ventilatoru. Ventilators pievada gaisu zem grīdas un tas plūst cauri sīpoliem, tos izžāvējot. Pietiek, ja saulainos brīžos paventilē divas trīs stundas dienā.

Sīpolu slānis var būt pat vairāk nekā divus metrus biezs. Process jāatkārto vairākas nedēļas, vērojot situāciju.

Ja sīpolu pavisam maz, tos izkārto uz koka redelēm zem nojumes pamīšus. Sīpolus liek uz sāna blakus citu citam, lakstus orientējot vienā virzienā. Nākamo kārtu liek uz pirmās lakstiem. Veidojas sīpolu klājiens, kuram ļauj dabīgi izžūt.

Tad sapin pīnes kā sendienās, sasienot izžuvušos lakstus, bet tos nenogriežot. Jāņem vērā, ka sīpols tāpat kā cilvēks – pamodināts tas sāks rosīties. Tas nozīmē, ka glabāšanas laikā sīpoli nav jātraucē, sažuvušais kakliņš nav jānogriež. Tiklīdz to izdara, sīpols sāk augt.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, sīpolu maisu, kuru paredzēts izstādīt lokiem, pirms stādīšanas saimnieks vairākas reizes sviež pret zemi. Tad dīgšana notiek vienmērīgāk. Arī pirms tirgošanas sažuvušos kakliņus parasti nogriež. Taču šādi sīpoli ilgi neglabāsies.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.