Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Mājsaimniecību noguldījumu pieauguma temps – zemākais desmitgadē 12

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties
14 iecienīti produkti, kuru sastāvā ir vielas, kas var veicināt vēža veidošanos 3
Ukraina pazemo Putinu, pārkāpjot vienu “sarkano līniju” pēc otras
Lasīt citas ziņas

Mājsaimniecību noguldījumu gada pieauguma temps februārī bija pēdējo desmit gadu zemākajā līmenī, informē Latvijas Banka (LB).

LB ekonomists Vilnis Purviņš norāda, ka augstās inflācijas radītie tēriņi pamatīgi paplucinājuši iedzīvotāju makus, bet vienlaikus nefinanšu uzņēmumu noguldījumu gada kāpums sasniedzis 18%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagaidām nelielais, tomēr jau vērojamais noguldījumu procentu likmju kāpums – februārī vidējā uzņēmumu eiro termiņnoguldījumu likme sasniedza 2,1%, bet mājsaimniecību – 1,2%, kas ir vairāk nekā piecu pēdējo gadu maksimums, lai gan joprojām atpaliek no eiro zonas vidējā līmeņa, – stimulējis termiņnoguldījumu kāpumu pēdējo trīs mēnešu laikā par 25,3%, kamēr norēķinu kontu atlikumi šajā laikā auguši vien par 0,7%.

Termiņnoguldījumus audzējuši gan uzņēmumi, gan mājsaimniecības, tomēr to apjoms veido vien 9,5% no iekšzemes noguldījumiem.

Notiekot iepriekš izsniegto īstermiņa kredītu atmaksām, kā arī mazinoties banku riska apetītei un uzņēmumu pieprasījumam pēc ilgtermiņa kredītiem, pēdējos mēnešos samazinājās uzņēmumu kredītportfelis. Vienlaikus dažos kredītu segmentos, piemēram, kredītiem mājsaimniecībām mājokļa iegādei un patēriņam, portfelis pagaidām nav mainījies.

Iekšzemes kredītu gada pieauguma temps pēdējo mēnešu laikā ir sarucis un februārī bija 6,8%, tostarp kredītiem mājsaimniecībām pieaugums bija par 3,8%, bet mājokļa kredītiem – par 3,7%. Pēdējos mēnešos sarucis arī no jauna izsniegto kredītu apmērs.

Ienākumu līmeņa ziņā sabiedrībā saglabājoties nozīmīgām atšķirībām, bet noguldījumu procentu likmēm paaugstinoties, iespējama pašreiz vērojamās tendences turpināšanās – turīgākās mājsaimniecības palielinās termiņnoguldījumu apmēru, vismaz daļēji sedzot inflācijas deldējošo spēku, kamēr trūcīgākās – tērēs norēķinu kontu atlikumus ikdienas izdevumiem. Rezultātā noguldījumu kopapjoms tuvākajā laikā varētu būtiski nemainīties.

Latvijas Bankas dati liecina, ka 2023. gada februāra beigās Latvijas banku kopējā iekšzemes kredītportfeļa apmērs bija 13,246 miljardi eiro, savukārt iekšzemes noguldījumu atlikums bija 17,818 miljardi eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.