Foto: Freepik

9 lietas, kuras obligāti jāiztīra, ja kāds no mājiniekiem saķēris vīrusu 1

Vai tavā ģimene kāds nesen slimoja vai pašlaik slimo ar gripu vai jebkuru citu vīrusu? Notīri visas šīs lietas, lai riebīgais bacilis neaplipina citus tuviniekus vai nepiedzīvo atkārtotu triumfu.

Reklāma
Reklāma

1. TV pults

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Ļoti bieži slimošanas laikā guļot tiek īsināts laiks, skatoties televizoru. Tā kā slimotājs daudz pieskaras tālvadības pultij, turklāt tā ir lieta, ko visai bieži izmanto arī pārējie mājinieki, ieteicams to regulāri dezinficēt jau slimošanas laikā un arī pēc tās.

Gripas vīruss var izdzīvot 24 stundas uz dažādām virsmām. Tālvadības pulti var viegli notīrīt ar spirtotu salveti.

2. Tālrunis

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat kā tālvadības pults, mēs ļoti bieži pieskaramies arī saviem tālruņiem. Lai nezaudētu saikni ar ārpasauli, slimojot bieži pavadām daudz laika, skrullējot pa sociālajiem tīkliem vai sarakstoties ar draugiem, radiem, kolēģiem.

Līdzīgi, kā ar pulti – regulāri noslauki telefonu ar mitru drānu, vai vēl labāk – ar dezinficējošā šķīdumā samitrinātu.

3. Gultas veļa

Gripas vīruss ļoti ilgi neizdzīvo uz mīkstām virsmām, taču, lai novērstu, lai aplipinātu kādu no tuviniekiem, nevajag nemaz tik ilgu laiku.

Jo biežāk nomainīsi gultas veļu, jo mazāks risks saslimt! Turklāt vislabāk veļu mazgāt pēc iespējas augstākā temperatūrā.

4. Segas

Sega ir neatņemams sabiedrotais slimošanas laikā, kad purina drebulis un gribas tikai gulēt. Bet, tāpat kā ar gultas veļu, baciļi, nonākot uz segas, var ātri vien nokļūt pie citiem mājiniekiem.

Ja segas audums to atļauj, vajadzētu to mazgāt pēc iespējas augstākā temperatūrā. Ja tā izgatavota no vilnas vai cita delikāti kopjama materiāla, var aiznest to uz ķīmisko tīrītavu, vai arī ielikt maisā un kārtīgi to aizsiet, lai nepiekļūtu gaiss. Pēc 48 h vīrusam vajadzētu būt pagalam.

5. Mīkstās rotaļlietas

Bērniem tas, iespējams, nepatiks, bet viņu mīkstajām rotaļlietām vajadzētu iet “piču-paču”, ja pienākusi slimošanas reize.

Īpaši tas būtiski, ja mājās ir vairāki bērni, no kuriem slimo tikai viens. Tad ar rotaļlietām ļoti vienkārši nodot baciļus brāļiem un māsām.

6. Zobu suka

Mēs tīrām zobus divas reizes dienā, tāpēc zobu suka noteikti ir milzīgs baktēriju avots. Kad piemeklējusi gripa vai cits nejauks vīruss, tā kļūst vēl bīstamāka.

Reklāma
Reklāma

Slimotāja zobu birsti vienmēr jātur atsevišķa trauciņā no pārējo ģimenes locekļu birstēm. Pēc slimošanas zobu birsti vajadzētu nomainīt vai arī nodezinficēt, iemērcot to mutes skalošanas līdzeklī (tikai šķidrumu pēc procedūras izlej un nekādā gadījumā nelieto).

7. Vannas istaba

Bieži jāmazgā dvieļus, un pēc slimošanas rūpīgi jāiztīra vannas istaba un tualete, jo mitrā vide ir ļoti labvēlīga baciļiem.

Iztukšo miskasti, kurās, iespējams, ir inficētas salvetes, un dezinficē tualeti un dušu. Neaizmirsti arī jaucējkrānus un durvju rokturus.

8. Virtuve

Virtuve vienmēr jātīra regulāri, bet, ja kāds nejauks vīruss sasniedzis tavu māju, jābūt īpaši rūpīgiem. Katru dienu maina virtuves dvieļus. Dezinficē letes, durvis un rokturus. Slimotāja traukus un ēšanas piederumus mazgā īpaši bieži.

9. Rokas

To, ka jāmazgā rokas pēc katras tualetes vizītes, zina visi. Bet, ja mājās kāds slimo, gan pašam sirdzējam, gan citiem mājiniekiem, to jādara vēl biežāk.