Foto: Pormezz/SHUTTERSTOCK

Kā neuzķerties uz negodprātīga māklera solījumiem, pārdodot īpašumu 0

Brīdī, kad plānots pārdot īpašumu, nereti nākas atskārst, ka tas nemaz nav tik vienkārši, – sludinājumos uzrunātie potenciālie pircēji interesi neizrāda, bet samazināt cenu negribas. Šajā situācijā cilvēki mēdz vērsties pēc mākleru palīdzības. Kā neuzķerties uz negodprātīga māklera solījumiem?

Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas

 

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) sertificēta nekustamā īpašuma (NĪ) aģente un kompānijas SIA Baltic States dibinātāja Kristīne Dakule personīgi labprāt profesionāļus sauc par nekustamā īpašuma aģentiem, nevis mākleriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vārds “mākleris” ir pierastāks, jo senāks, taču nes līdzi negatīvas pieredzes pieskaņu.” NĪ aģentu sauc arī par nekustamā īpašuma darījumu starpnieku un nekustamā īpašuma brokeri.

 

Sludinājumos tirgus cenu nemeklē

Pie nekustamā īpašuma aģentiem cilvēki vēršas gan situācijās, kad ieplānots pārdot vai iegādāties īpašumu, gan nestandarta situācijās, piemēram, kad mantots zemes īpašums vai purvs un nav skaidrības, kā to varētu izmantot vai pārdot.

Citkārt ģimene savu šauro pilsētas dzīvokli grib samainīt pret plašu lauku māju, bet kāds grib pārdot īpašumu ar apgrūtinājumiem, nesakārtotiem dokumentiem, kā arī ja ir vēlme iegādāties īpašumu bez liekām problēmām un aizķeres.

Nekustamā īpašuma nozare nepārtraukti saskaras ar likumu izmaiņām, profesionāls aģents zinās aktuālo informāciju un pasargās klientu no nepatīkamiem pārsteigumiem, turklāt noteiks arī atbilstīgu izdevīgāko īpašuma pārdošanas cenu.

“Bieži cilvēki apgalvo, ka noteikuši īpašuma vērtību, izpētot un salīdzinot cenas populārākajos interneta sludinājumu portālos, taču tā nenosaka objekta tirgus vērtību.

Šajos sludinājumos cenas mēdz būt paaugstinātas, un reālā pārdošanas cena netiek publicēta. Tas pats attiecas uz īpašumu īres maksu. Patiesā īpašuma vērtība tiek noteikta, salīdzinot nesen pārdoto, līdzvērtīgo īpašumu pārdošanas summas, kas redzamas zemesgrāmatu datos.”

Ir aģenti, kas strādā individuāli, papildus piesaistot citus speciālistus, piemēram, juristu. Aģentu var uzmeklēt arī caur nekustamā īpašuma darījumu uzņēmumiem.

Sadarbība ar uzņēmumiem ir lielāka drošības garantija – uzņēmumos pārsvarā strādā profesionāli aģenti, bet nesaskaņu vai aizdomu gadījumā dod iespēju vērsties pie uzņēmuma vadības un informēt par radušos situāciju.

Nekustamā īpašuma aģenti arī paši mēdz uzrunāt cilvēkus, kuri izvietojuši publiskus sludinājumus, piedāvājot savus pakalpojumus, tā ir aģentu darba sastāvdaļa. Galvenais ir izvērtēt, ar kādiem nosacījumiem tiks piedāvāta turpmākā sadarbība.

 

Līgums ir obligāts!

Gluži kā garantijas čeks ir līgums ar aģentu. Noslēdzot līgumu ar NĪ aģentu, tiek paredzēta arī atlīdzība par aģenta paveikto darbu jeb darījuma komisijas maksa.

Svarīgi atcerēties, ka atlīdzība tiek izmaksāta tikai tad, kad darījums ir veiksmīgi noticis, piemēram, īpašums ir pārdots un nokārtoti arī nepieciešamie juridiskie dokumenti.

Retos gadījumos aģents var pieprasīt avansa maksājumu, piemēram, ja īpašums tiek pirkts ar izpirkuma tiesībām. Tad klients komisijas maksu aģentam sedz no saņemtās pirmās iemaksas par darījumu.

Priekšapmaksa veicama arī pirms online jeb interneta tiešsaistes konsultācijas. Nekustamā īpašuma aģenta un klienta sadarbība parasti ilgst no trim mēnešiem līdz vienam gadam.

Precīzs sadarbības laiks nekad nav paredzams. Neatkarīgi no tā, vai īpašumu izdosies pārdot pēc pāris nedēļām vai četriem gadiem, komisijas maksa nemainās.

Par vēlamo sadarbības laiku un komisijas maksas apmēru aģents un klients vienmēr vienojas pirms līguma slēgšanas. Līgumā arī jābūt atrunai, ka aģents nekad nedrīkst pieņemt galīgo lēmumu bez klienta piekrišanas.

 

Cik liela ir komisijas maksa

Komisijas maksa ir viens no iemesliem, kas attur sadarboties ar starpniekiem, – šķiet, ka tie ir papildu izdevumi, salīdzinot, ja īpašumu pārdotu paša spēkiem.

Tomēr jāatceras, ka aģents nodrošina darījuma izpildi no īpašuma pieņemšanas brīža līdz atslēgu nodošanai īpašniekam un jaunajam īpašuma saimniekam (aģents parūpēsies par reklāmu, potenciālu pircēja meklēšanu un atlasi, dokumentu kārtošanu un konsultāciju kredīta noformēšanā).

Arī nepareiza īpašuma pārdošanas cena vai garām palaista būtiska nianse var izmaksāt dārgāk nekā aģenta pakalpojums.

Komisijas maksa katram darījumam ir individuāla atkarībā no darījuma veida: īpašumu plānots pārdot, pirkt, īrēt vai izīrēt, no īpašuma vērtības, cik rentabls tas ir, kā arī uzņēmuma pakalpojumu cenām.

Par dzīvokļa pārdošanu pilsētās patlaban komisijas maksa ir no 1000 eiro + 21% PVN lētākajiem īpašumiem. Savukārt par privātmājas pārdošanu komisijas maksa parasti ir 3–5% no īpašuma vērtības.

Komisijas maksa tiks iekļauta pārdošanas cenā. Ja aģents piedāvā komisijas maksu zem 3%, tas var liecināt, ka, iespējams, aģents darījumu veic darba devējam aiz muguras vai nav profesionālis.

Lielāku komisijas maksu aģents var noteikt, ja īpašums ir nelikvīds jeb grūti pārdodams. Savukārt par augstu atlīdzību uzskatāma komisijas maksa virs 10% no īpašuma vērtības.

Vēloties izīrēt vai īrēt, piemēram, dzīvokli, kā komisijas maksa standartā parasti tiek noteikta viena mēneša īres maksa. Savukārt, ja plānots pārdot, piemēram, dārzu, lauku zemi vai mežu, par komisijas maksu parasti vienojas individuāli.

 

Pārliecinieties par pieredzi

Lai cik ērti arī būtu piesaistīt starpnieku, daudzi tomēr baidās tikt apkrāpti, tāpēc nevēlas saistīties ar NĪ aģentiem. K. Dakule atzīst, ka aģentu reputācija patiešām ir pabojāta, – galvenokārt tāpēc, ka šajā nozarē darbojas daudz neprofesionāļu, turklāt privāto īpašumu pārdevējiem trūkst zināšanu.

Latvijā spēkā esošie normatīvie akti nenosaka ierobežojumus vai obligātas prasības, kas regulētu NĪ aģentu pakalpojumu sniegšanu. Tas nozīmē, ka šos pakalpojumus var sniegt arī persona bez atbilstīgām zināšanām.

Latvijā pašlaik strādā vairāk nekā 2000 mākleru, taču tikai aptuveni 300 ir ieguvuši NĪ aģenta sertifikātu. Sertifikācija ir brīvprātīga. Ja aģents nav sertificēts, tas nenozīmē, ka nav kompetents, taču parasti sevi cienoši aģenti izvēlas nokārtot sertifikāciju.

Lai iegūtu profesionāla NĪ aģenta sertifikātu, jāiegūst pieredze un jānokārto eksāmeni, kuros jāpierāda savas zināšanas par nozari un to saistītajām institūcijām, darījumiem, Civillikumu, juridiskajiem jautājumiem.

Profesionāls NĪ aģents pratīs orientēties zemesgrāmatas datos, īpašuma robežplānos, telpu grupas plānos, būs informēts par aktuālo informāciju, ko sniedz Valsts zemes dienests, un citos ar īpašumu saistītos jautājumos.

Uzticēt kādam pārdot, pirkt vai izīrēt savu īpašumu ir atbildīgs solis, tāpēc vienmēr jāpārliecinās par aģenta profesionalitāti – ja aģents strādā uzņēmumā, vaicājiet par aģenta pieredzi uzņēmuma vadībai, savukārt LANĪDA var noskaidrot par aģenta sertifikāta esamību.

Asociācijā pēc padoma var vērsties arī gadījumos, ja radušās aizdomas, ka mākleris ir negodprātīgs.

 

Sadarbību labāk neturpināt, ja aģents:

• nepiedāvā noslēgt līgumu – līgums ir apliecinājums, ka aģents uzņemas saistības, atbildību un savus pienākumus pildīs godprātīgi;

• komisijas maksa ir neatbilstīgi zema vai aģents papildus komisijas maksai pieprasa samaksu par reklāmu izvietošanu vai transporta izmaksām – profesionāli aģenti papildu izdevumus jau iekļauj kopējā komisijas maksā;

• neizpēta īpašuma dokumentus vai to dara ļoti nevērīgi – visticamāk, aģents neko nesaprot no īpašuma dokumentiem;

SAISTĪTIE RAKSTI

• neuzdod būtiskus jautājumus, piemēram, ar kādu mērķi nolemts īpašumu pārdot, vai īpašums iegūts laulībā, vai zeme zem īpašuma ir piederoša, vai zināt, kas ir kapitālpieauguma nodoklis, cik ilgi esat deklarējies un dzīvojat īpašumā u.c.

Pirms parakstīts sadarbības līgums, nekad neuzticiet aģentam sava īpašuma atslēgas vai pases kopiju!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Brīnišķīgas idejas un padomi – kā pašiem izgatavot Ziemassvētku dekorus un rotājumus
Vai drīkst savu pastkastīti noformēt, izrotāt un izdekorēt pēc sirds patikas?
paralizēts cilvēks ar traucētu runu var izteikt savu gribu un pilnvarot kādu rīkoties ar savu mantu?
Cepeškrāsnī cepti cāļu spārniņi, kas gatavoti īpašā mērcē
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Lasīt citas ziņas
Nelabi ož un neizskatās smuki: cik tuvu daudzdzīvokļu mājai drīkst atrasties atkritumu konteineri
Īrēt mājokli – vairāk mīnusu, nekā plusu? 7
FOTO. “Varbūt pamēģinām! Ja to neizdarīsi, visu mūžu nožēlosi!”: kā Ilze un Nauris sāka saimniekot skaistajā Brantu muižā 20
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 12
Papagailis kā mājdzīvnieks – ne visiem tas būs pa spēkam! Rūpes par putnu nav vienkāršas 3
Logu nomaiņa – viens no efektīvākajiem veidiem, kā taupīt siltuma enerģiju 11
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos 29
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
Šodien jaunas lietas neuzsāc – pārcel tās uz citu dienu! Horoskopi 9.decembrim
18:53
Ko ārstiem rezidentiem piedāvā reģionālās ārstniecības iestādes?
18:13