Foto – Shutterstock

Pabaro savus augus bez ķīmijas! Augsnes uzlabošanas līdzekļu salīdzinājums 0

Tiem, kuri nevēlas dārzā lietot minerālmēslus, ir plaša dabisko augsnes uzlabošanas līdzekļu izvēle – komposts, slieku vermikomposts, dažādu veidu kūtsmēsli. Kaut gan tā ir dabiska manta, svarīgi ievērot norādītās devas, jo tie ir spēcīgi mēslojumi.

Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Lasīt citas ziņas

Komposts dobēm

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis barojošais komposts piemērots augiem siltumnīcā un uz lauka. Lieto jaunu dobju ierīkošanai un esošo auglības atjaunošanai. Sastāvā esošais mikrobioloģiskais mēslojums darbojas lēni, ļaujot augam vienmērīgi un viegli uzņemt barības vielas. Pavasarī substrāta tumšā krāsa ātrāk iesils, tāpēc tas noder arī mulčēšanai. Vienam kvadrātmetram dobes pietiks ar apmēram 10 litriem komposta.

Augsnes pH 6,6–7,5 ir tuvu neitrālai vai sārmainai, kas patīk vairākumam dārzeņu.

Cena: 20 l iepakojumam – 3,59 eiro.

Ispolin universālais

Tajā ir augu attīstībai labvēlīgās humīnvielas, vajadzīgie mikroelementi un makroelementi. Organiskais mēslojums ir ērti lietojamās granulās. Sevišķi noder smilšainām augsnēm un uzlabo mālainu augšņu struktūru. Pavasarī granulas vienmērīgi izkaisa uz augsnes un ierok. Vienam kvadrātmetram augsnes vajag apmēram 100–150 g mēslojuma. Iestādītos augus aplaista, lai tie tūliņ spētu uzņemt labumus no augsnes. Barības vielas atbrīvojas lēnām, dārzeņiem šīs porcijas pietiks visu veģetācijas laiku. Stādot mēslojumu var bērt tieši bedrītēs. Šis variants ir ekonomiskāks, vienam augam vajag 15 g mēslojuma. Kartupeļiem bedrītē ieber līdz 30 g treknuma un samaisa ar augsni. Aprokot koku un ogulāju apdobes, katram paredz apmēram 100 g barības vielu. Augu piebarošanai 10 l ūdens ieber 50 g granulu, samaisa un nostādina diennakti. Augus laista reizi 7–10 dienās.

Cena: 5 l iepakojumam – 3,50 eiro.

Putnu mēsli dārzam

NPK 3,6–3,2–2,9

Granulētais mēslojuma koncentrāts ir ērti lietojams. Nesatur nezāļu sēklas. Piemērots gan profesionāliem audzētājiem, gan amatieriem, tas der visiem augiem dobēs, siltumnīcās, balkonu kastēs no pavasara līdz rudenim. Cieši noslēgtā traukā sausā, tumšā vietā glabātas granulas efektivitāti saglabās trīs gadus. Puķu podos, balkonu kastēs 1 l augsnes iemaisa apmēram 10 g granulu. Zālienam vajag 10–15 kg uz 100 kvadrātmetriem. Iepakojums paredzēts 20 m2 lielai platībai.

Cena: 2 kg iepakojumam – 3,20 eiro.

Liellopu mēsli

Granulēto mēslojumu var lietot visiem dārza augiem. Var iestrādāt pamatmēslojumā, pavasarī sagatavojot augsni, vai izmantot kā papildmēslojumu vasarā. Paredzēts 20 m2 lielam laukumam. Vienā saujā ir apmēram 40 g. Barojot ar šķidro mēslojumu, 1 kg granulu izšķīdina 5 l ūdens. Šķidrumu nogatavina 14 dienas, ik pa laikam apmaisot. Gatavo vircu šķīdina ūdenī, ievērojot proporciju 1 : 20.

Cena: 2 kg iepakojumam – 3,80 eiro.

Mikro­bioloģiskie mēslojumi

Īpaši izvēlēti augsnes mikroorganismi uzlabo un bagātina augsni segtajās platībās. Veicina kultūraugu sakņu sistēmas attīstību, stiprina imunitāti. Mēslojumu iestrādā sakņu tuvumā 2–3 reizes sezonā. Vēlams pievienot augsnei stādīšanas laikā. Mēslojumu var uzduļķot un aplaistīt augus. Nekaitīgs cilvēkiem, augiem, dzīvniekiem.

Ražots Latvijā, uzņēmumā “Bioefekts”. Mikrobioloģiskie mēslojumi ir dažādi, izstrādāti konkrētiem augiem – skujeņiem, rododendriem, rozēm, sīpolpuķēm, siltumnīcām u.c. Paredzēts 20 m2 augsnes.

Cena: 1 kg iepakojumam – 5 eiro.

Kompostēti kūtsmēsli

Latvijā ražoti labi, satrūdējuši kūtsmēsli. Katrs dārznieks pratīs novērtēt. Der gan augsnes ielabošanai, gan mēslošanai. Ērts iepakojums. Mēslojumu var glabāt šķūnītī -30…+40 °C, jāsargā tikai no tiešiem saules stariem. To iedarbība saglabājas vismaz trīs gadus.

Cena: 25 l iepakojumam – 5,79 eiro.

Zivju milti

Dārznieku pārbaudīta vērtība ir zivju milti. Šis Latvijā ražotais organiskais mēslojums satur mikroelementus un makroelementus, kas nepieciešami augu barošanai. Uzlabo augsnes struktūru, ūdens un gaisa režīmu. Nodrošina augstu izaudzētās produkcijas bioloģisko vērtību. Mēslojums barojošās vielas izdala pakāpeniski, bez riska apdedzināt augu saknes vai pārbarot tos. Sevišķi piemērots nakteņu (tomātu, paprikas) un ķirbju, gurķu audzēšanai. Zivju milti ir arī pilnvērtīga barība sakņaugiem (bietēm, burkāniem, redīsiem). Stādu audzēšanai ieber 0,2–0,4 kg uz 1 m2 augsnes un labi samaisa. Stādot augus gruntī, katrā bedrītē ieber pāris ēdamkarošu mēslojuma un samaisa ar augsni.

Cena: 2 kg iepakojumam – 3 eiro.

Sliekkomposts

Latvijas dārzkopjiem labi noder Kalifornijas slieku radītais mēslojums. Dobē audzējamiem augiem (burkāniem, sīpoliem, bietēm) sliekkompostu izbārsta uz augsnes virskārtas kā pamatmēslojumu (ap 500 g uz 1 m2 augsnes). Samaisa un salaista. Kartupeļiem zem katra cera ieber ap 50 g humusa. Tomātu un gurķu dēstu bedrītēs liek ap 100 g slieku brīnuma.

Sliekkompostu var izmantot kā papildmēslojumu. Apber ap augiem un labi salaista. Var arī iemaisīt ūdenī un aplaistīt ar to stādus.

Cena: 5 l iepakojumam – 1,85 eiro.

Sliekkompostu jeb biohumusu ieteicams iegādāties veikalos, jo tiem veiktas dažādas pārbaudes, un sastāvs tiešām atbilst kvalitātes prasībām. Pērkot lētāk no nezināmiem tirgotājiem, var iegādāties mazvērtīgu sliekkompostu ar nezāļu sēklām.

UZZIŅA

Glāzē ir aptuveni 250 ml vai ap 150 g, 1 ēdamkarotē – aptuveni 15 g mēslojuma granulu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Stāda kokus, laista augus, veido vainagus ķiršiem. Kas darāms dārzā no 8. līdz 15.augustam?
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Šis neesot tomātu gads. Kā parūpēties, lai augi neslimotu un raža labi saglabātos?
FOTO. Atgriešanās pie dabas un pamatvērtībām. Kādos toņos izvēlēties mājas tekstilu šosezon? 3
Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Streips: Te drīkstu un tāpēc arī paudīšu gandrīz simtprocentīgu pārliecību, ka nevienai no šīm trim partijām nespīd tikt pat tuvu piecu procentu barjerai
Lasīt citas ziņas
Mēneša sākums – nelabvēlīgs laiks stādīšanai, sēšanai un ražas novākšanai! Kas darāms dārzā no 1. līdz 6.augustam 2
izdzīvot un ērti justies mājas birojā, strādājot attālināti? 1
“Saldos ķiršus ne tikai drīkst, bet vajag regulāri apzāģēt!”: iesaka stādaudzētavas saimnieks 4
“Neviens te nav jāglābj un ar piena pudeli pakaļ nav jāskrien!”: Ingmārs Līdaka iesaka, ko darīt ar pļavās gulošajiem stirnu mazuļiem 2
Baklažānu rullīši ar fetas sieru
Ar Sporta pils dārzos izdiedzētu gurķi mūsējie nominēti prestižam ES apbalvojumam
Factum: Partiju līderu trijniekā ir izmaiņas, vadībā izvirzījušās Jaunā Vienotība, Saskaņa un Nacionālā Apvienība
Pilnībā indeksējamās pensijas līdz 534 EUR pieaugs vidēji par 23%, kas varētu nosegt prognozējamo inflācijas pieaugumu 4
“Latvijas vēja parki” apņēmušies investēt līdz vienam miljardam eiro, uzstādot vēja enerģijas ģeneratorus mežu masīvos un nodrošinot līdz 30% elektroenerģijas patēriņa
A. Muižniece: “Neraugoties uz izstrādātajām platformām vai drukātām un elektroniskām mācību grāmatām, skolotājiem jāsaglabā izvēles brīvība” 5
P. Strautiņš: Politiķiem ir jāaptur inflācijas skaitītājs, iejaucoties regulatoru lēmumos!
FOTO. Izskanējis Cēsu mākslas festivāla brīvdabas notikums ar smalkiem apmeklētājiem un R. Paulu pie klavierēm 2
FOTO. Daugavpilieši saviļņo “Prāta Vētru”, lūdzot atkārtot dziesmu, kas veltīta Ukrainas karā cietušajiem
Vai otrdien laika apstākļi Latvijā būtiski mainīsies? 1
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Factum: Partiju līderu trijniekā ir izmaiņas, vadībā izvirzījušās Jaunā Vienotība, Saskaņa un Nacionālā Apvienība
19:35
TIEŠRAIDE. Aktuālākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:45
Iespējams, ka šodien tu nokļūsi situācijā, kad izejas no tās īsti nebūs… Horoskopi 9.augustam
18:43