Pārmaiņu laiks mums un uzņēmējiem 3

4. septembris “Latvijas Avīzes” lasītāju dzīvē būs pamanāma diena – avīzē parādīsies pielikums “Latvijas Bizness”. Un turpmāk – katru otrdienu.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

Lai gan, pirmkārt, jaunais pielikums būs uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem un viņu interesēm orientēts izdevums, tomēr noderīgu informāciju tajā atradīs katrs “LA” lasītājs. Kāpēc? Tādēļ, ka Latvijai atkal tuvojas jauni laiki! Vecie – ar lētu darbaspēku ražot lētu produkciju, maksājot aplokšņu algas, barojot valsts budžetu ar ienākumiem no Krievijas tranzīta un palīdzot Krievijas uzņēmējiem izvairīties no nodokļiem ar mūsu banku palīdzību – nenovēršami aiziet pagātnē. Šī vēl pagājušā gadsimta 90. gados izveidotā sistēma mirst mūsu acu priekšā, par ko liecina avīžu virsraksti un sabiedriskās diskusijas ik pārdienas.

Lētā darbaspēka beigšanās skaidri iezīmē arī lētās produkcijas ražošanas beigas. Krievijas un citu NVS valstu tranzīts cauri Latvijai nebeigsies ne rīt, ne parīt, taču tādu varenību kā 90. gados, kad ieņēmumi no tranzīta veidoja gandrīz trešdaļu no valsts budžeta, tas pārskatāmā nākotnē vairs nesasniegs. Un bankas… Nu to nepamanīt šogad varēja tikai aklais un kurlais.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet kādi būs jaunie laiki? Kā jau katri jaunie – gan grūti un izaicinājumu pilni, gan aizraujoši un reibinoši. Būs jaunas idejas un jaunas metodes, kas skars katru no mums personiski. Būs jāpieņem sarežģīti lēmumi, centīgi jāmācās un grūti jāstrādā. Taču vienlaikus tā būs iespēja atkal jaunai uzņēmēju, vadītāju un politiķu paaudzei izkarot savu vietu dzīvē, drusku pabīdot malā iepriekšējo – 90. gados izvirzījušos paaudzi. Manuprāt, šīs pārmaiņas jau sen ir nobriedušas.

Laiks beigt sūkstīties, ka Latvijā viss sliktāk nekā Igaunijā. Tā nav taisnība jau tāpēc vien, ka igauņi to pašu mēdz teikt par Latviju! Latvijā ir simtiem aizraujošu un inovatīvu biznesa ideju, kuras attīsta gaiši un drosmīgi cilvēki. Par lielu daļu no tiem sabiedrība nezina neko, jo viņu tirgus vairs nav Latvija, bet gan visa pasaule. Viens no mūsu, “Latvijas Biznesa”, uzdevumiem ir atklāt šo mazpazīstamo uzņēmējdarbību publikas acīm. Tad arī vairs nevajadzēs pie katras pamanītās neizdarības skatīties pāri valsts ziemeļu robežai un meklēt – varbūt pie kaimiņiem viss ir labāk.

Ir pilnīgi iespējams, ka atbilstoši jaunajiem laikiem ir jāmainās arī Latvijas biznesa presei – gan drukātajai, gan elektroniskajai. Simboliski un sāpīgi, ka mana bijusī darbavieta 90. gados, cienījamais laikraksts “Dienas Bizness” šajā priekšvēlēšanu periodā pārvērties par bļaurīgas un populistiskas politiskās propagandas platformu, pakāpeniski zaudējot uzņēmēju auditoriju. Ne jau es vien tā domāju – par to runā paši uzņēmēji gan “Twitter”, gan personiski. Nekas tāds nebūtu varējis notikt ne deviņdesmitajos, nedz arī divtūkstošajos. Bet tagad notiek – dziedi vai raudi. Arī pasaulslavenā žurnāla “Forbes” izdevēji tikko paziņoja, ka tas Latvijā vairs netiks izdots. Acīmredzot arī šajā jomā ir pienācis laiks pārmaiņām.

Bet kā jau teica Rainis: “Tas jaunais laiks, kas šalkās trīs, Tas nenāks, ja ļaudis to nevedīs.” Tādēļ pārmaiņu laiks uzdos daudz jautājumu katram no mums personiski. Ko katrs no mums var darīt, lai izbeigtu “aplokšņu algu” ēru Latvijā? Ko darīt ar laukiem, kas intensīvās lauksaimniecības ap­stākļos kļūst arvien tukšāki? Ko varam darīt, lai šo procesu pavērstu pretējā virzienā? Kā novērst pašvaldību sadrumstalotību, kas noved pie reģionu mazspējas, sliktas izglītības, attīstības iespēju trūkuma un iedzīvotāju bēgšanas no laukiem. Un, ja reiz viņi, neskatoties uz visu, tomēr bēg – kā panākt, ka bēgšana apstājas Rīgā un citās lielajās pilsētās, kuru kopprodukts uz vienu iedzīvotāju jau šobrīd ir lielāks nekā vidēji Eiropā, bet dzīve – komfortablāka.

Tādu jautājumu ir simtiem. Un uz katru no tiem mums visiem un katram no jums būs jāatbild – gan vienkāršās lietās – ko pirkt veikalā, gan sarežģītās – par kuru partiju balsot. Nekādu jauno laiku nebūs, kamēr mēs turpināsim domāt, ka visu spēj izlemt “simts gudrās galvas”. Apātijas pārvarēšana un lielāka, daudz lielāka visas sabiedrības iesaistīšanās lēmumu pieņemšanā un valsts pārvaldē – tā varbūt ir pati lielākā un sarežģītākā pārmaiņa, kas jāveic.

Darāmā ir daudz. Mēs spersim katru pārmaiņu soli kopā ar jums, rādīsim, ko dara biznesa līderi, kādas jaunas idejas virmo gaisā. Stāstīsim, kā iekarot eksporta tirgus. Rādīsim robežpārkāpējus – uzņēmējus, kas izdomājuši ko neparastu. Ieskatīsimies, kas briest uzņēmumu virtuvēs un valdības kabinetos. Intervēsim līderus. Saskatīsim tendences un meklēsim svarīgāko tautsaimniecības nozarēs. Turiet roku uz Latvijas biznesa pulsa kopā ar mums! Tiksimies katru otrdienu!

Mēs – “Latvijas Bizness”! Varam un darām!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs