Ekonomika
Bizness

Pārmaiņu laiks mums un uzņēmējiem3

4. septembris “Latvijas Avīzes” lasītāju dzīvē būs pamanāma diena – avīzē parādīsies pielikums “Latvijas Bizness”. Un turpmāk – katru otrdienu.

Lai gan, pirmkārt, jaunais pielikums būs uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem un viņu interesēm orientēts izdevums, tomēr noderīgu informāciju tajā atradīs katrs “LA” lasītājs. Kāpēc? Tādēļ, ka Latvijai atkal tuvojas jauni laiki! Vecie – ar lētu darbaspēku ražot lētu produkciju, maksājot aplokšņu algas, barojot valsts budžetu ar ienākumiem no Krievijas tranzīta un palīdzot Krievijas uzņēmējiem izvairīties no nodokļiem ar mūsu banku palīdzību – nenovēršami aiziet pagātnē. Šī vēl pagājušā gadsimta 90. gados izveidotā sistēma mirst mūsu acu priekšā, par ko liecina avīžu virsraksti un sabiedriskās diskusijas ik pārdienas.

Lētā darbaspēka beigšanās skaidri iezīmē arī lētās produkcijas ražošanas beigas. Krievijas un citu NVS valstu tranzīts cauri Latvijai nebeigsies ne rīt, ne parīt, taču tādu varenību kā 90. gados, kad ieņēmumi no tranzīta veidoja gandrīz trešdaļu no valsts budžeta, tas pārskatāmā nākotnē vairs nesasniegs. Un bankas… Nu to nepamanīt šogad varēja tikai aklais un kurlais.

Bet kādi būs jaunie laiki? Kā jau katri jaunie – gan grūti un izaicinājumu pilni, gan aizraujoši un reibinoši. Būs jaunas idejas un jaunas metodes, kas skars katru no mums personiski. Būs jāpieņem sarežģīti lēmumi, centīgi jāmācās un grūti jāstrādā. Taču vienlaikus tā būs iespēja atkal jaunai uzņēmēju, vadītāju un politiķu paaudzei izkarot savu vietu dzīvē, drusku pabīdot malā iepriekšējo – 90. gados izvirzījušos paaudzi. Manuprāt, šīs pārmaiņas jau sen ir nobriedušas.

Laiks beigt sūkstīties, ka Latvijā viss sliktāk nekā Igaunijā. Tā nav taisnība jau tāpēc vien, ka igauņi to pašu mēdz teikt par Latviju! Latvijā ir simtiem aizraujošu un inovatīvu biznesa ideju, kuras attīsta gaiši un drosmīgi cilvēki. Par lielu daļu no tiem sabiedrība nezina neko, jo viņu tirgus vairs nav Latvija, bet gan visa pasaule. Viens no mūsu, “Latvijas Biznesa”, uzdevumiem ir atklāt šo mazpazīstamo uzņēmējdarbību publikas acīm. Tad arī vairs nevajadzēs pie katras pamanītās neizdarības skatīties pāri valsts ziemeļu robežai un meklēt – varbūt pie kaimiņiem viss ir labāk.

Ir pilnīgi iespējams, ka atbilstoši jaunajiem laikiem ir jāmainās arī Latvijas biznesa presei – gan drukātajai, gan elektroniskajai. Simboliski un sāpīgi, ka mana bijusī darbavieta 90. gados, cienījamais laikraksts “Dienas Bizness” šajā priekšvēlēšanu periodā pārvērties par bļaurīgas un populistiskas politiskās propagandas platformu, pakāpeniski zaudējot uzņēmēju auditoriju. Ne jau es vien tā domāju – par to runā paši uzņēmēji gan “Twitter”, gan personiski. Nekas tāds nebūtu varējis notikt ne deviņdesmitajos, nedz arī divtūkstošajos. Bet tagad notiek – dziedi vai raudi. Arī pasaulslavenā žurnāla “Forbes” izdevēji tikko paziņoja, ka tas Latvijā vairs netiks izdots. Acīmredzot arī šajā jomā ir pienācis laiks pārmaiņām.

Bet kā jau teica Rainis: “Tas jaunais laiks, kas šalkās trīs, Tas nenāks, ja ļaudis to nevedīs.” Tādēļ pārmaiņu laiks uzdos daudz jautājumu katram no mums personiski. Ko katrs no mums var darīt, lai izbeigtu “aplokšņu algu” ēru Latvijā? Ko darīt ar laukiem, kas intensīvās lauksaimniecības ap­stākļos kļūst arvien tukšāki? Ko varam darīt, lai šo procesu pavērstu pretējā virzienā? Kā novērst pašvaldību sadrumstalotību, kas noved pie reģionu mazspējas, sliktas izglītības, attīstības iespēju trūkuma un iedzīvotāju bēgšanas no laukiem. Un, ja reiz viņi, neskatoties uz visu, tomēr bēg – kā panākt, ka bēgšana apstājas Rīgā un citās lielajās pilsētās, kuru kopprodukts uz vienu iedzīvotāju jau šobrīd ir lielāks nekā vidēji Eiropā, bet dzīve – komfortablāka.

Tādu jautājumu ir simtiem. Un uz katru no tiem mums visiem un katram no jums būs jāatbild – gan vienkāršās lietās – ko pirkt veikalā, gan sarežģītās – par kuru partiju balsot. Nekādu jauno laiku nebūs, kamēr mēs turpināsim domāt, ka visu spēj izlemt “simts gudrās galvas”. Apātijas pārvarēšana un lielāka, daudz lielāka visas sabiedrības iesaistīšanās lēmumu pieņemšanā un valsts pārvaldē – tā varbūt ir pati lielākā un sarežģītākā pārmaiņa, kas jāveic.

Darāmā ir daudz. Mēs spersim katru pārmaiņu soli kopā ar jums, rādīsim, ko dara biznesa līderi, kādas jaunas idejas virmo gaisā. Stāstīsim, kā iekarot eksporta tirgus. Rādīsim robežpārkāpējus – uzņēmējus, kas izdomājuši ko neparastu. Ieskatīsimies, kas briest uzņēmumu virtuvēs un valdības kabinetos. Intervēsim līderus. Saskatīsim tendences un meklēsim svarīgāko tautsaimniecības nozarēs. Turiet roku uz Latvijas biznesa pulsa kopā ar mums! Tiksimies katru otrdienu!

Mēs – “Latvijas Bizness”! Varam un darām!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Tirdzniecības centrā “Origo” durvis vērs jaunais “Fissman” trauku veikals
18 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Viesnīcu asociācija: Viesnīcu numuriņu rezervēšana pagaidām notiek švaki
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Tehnoloģiju jaunuzņēmums “Giraffe360” turpina strauju izaugsmi un paplašinās Liepājā
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 4
3 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
2 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
7 stundas