Foto: SHUTTERSTOCK

Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā? 3

“Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Dārzā smaržo pēc saulē sasilušiem tomātiem, vieglas bazilika nots, nupat novāktiem sīpoliem un ķiplokiem. Arī – samtenēm un citām puķēm pilnziedā. Sācies augļu un ražas mēnesis ar to rūpju un prieka devu, kas raksturīga vasaras briedumā.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

• Ja potētajiem kokiem zem potes vietas ir izteiktas atvases vai mežeņi, tie jāizgriež, lai nepārņemtu potēto auga daļu. Nokarenajiem kokaugiem apgriež jaunos, nereti stāvus augošos dzinumus.

• Var dalīt noziedējušās ziemcietes: dienziedes, prīmulas, flokšus un citas. Augusts ir piemērotākais laiks, kad dalīt un pārstādīt peonijas. Šomēnes vēl var dalīt arī ūdensrozes. Stāda vai pārstāda lilijas, rūpīgi ielabojot augsni ar satrūdējušiem mēsliem vai kompostu.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Noražojušajiem ogulājiem izgriež vecos, slimos un nokaltušos zarus. Formē košumkrūmus, izgriež noziedējušās ziedkopas un atvases, izravē un uzirdina apdobes, mēslo ar rudens mēslojumu vai labi satrūdējušiem kūtsmēsliem.

• Laista un mēslo rododendrus, lai nākamgad tie skaisti ziedētu. Vēlams izmantot remdenu vai siltu ūdeni, jo ledusauksts ūdens no spices var apsaldēt seklo sakņu sistēmu.

• Augstajiem tomātiem nokniebj galotnes.

• Augustā var stādīt jaunās zemenes, kas, iespējams, ražos jau nākamgad. Stādījumi jālaista.

• Pārstāda avenes un kazenes, un, ja nepārstāda, tad tagad ir jāizgriež vecie noražojušie zari.

• Augusta beigās novāc un sausā vietā žāvē sīpolus un ķiplokus.

• Regulāri nolasa gatavos gurķus, tomātus, kabačus, patisonus, sviesta pupiņas un citus dārzājus.

• Kad naktīs gaisa temperatūra tuvojas 12–14 grādu atzīmei, laiks sanest telpās istabas puķes, izgriezt bojātās lapas un regulāri rasināt.

Ziemasteres. Tik daudzveidīgās, pieticīgi cēlās

Avita Jasliņa.
Foto: no privātā arhīva

Iesaka dārzniece Avita Jasliņa

No augusta līdz salnām dārzos grūti nepamanīt ziemasteres jeb miķelītes. Šo puķu valdzinājums slēpjas to elegantajā vienkāršībā.

Savvaļā ziemasteres sastopamas Eiropā, Āzijā, Dienvidāfrikā un Amerikā. Ģintī vairāk nekā 600 sugu. Sastopamas arī tādas, kas Latvijā zied pavasarī (piemēram, ‘Dunkle Schöne’, ‘Goliath’ un ‘Happy End’), bet visplašāk šo puķu šķirņu bagātību redz rudens pusē.

Skaistas šķirnes

‘Kassel’
Foto: SHUTTERSTOCK

• ‘Kassel’ ar lieliem, košiem, aveņsārtiem ziediem.

‘Kristina’
Foto: SHUTTERSTOCK

• Jaunbeļģijas ziemastere ‘Kristina’ ar lieliem, baltiem ziediem.

‘Lady in Black’
Foto: SHUTTERSTOCK

• Sānziedu ziemasteres šķirne ‘Lady in Black’, pavasarī lapas sarkanbrūnas, vēlāk kļūst zaļas uz sarkanbrūniem stublājiem, zied baltiem ziediņiem ar rozā vidiņu.

‘Plenty’
Foto: SHUTTERSTOCK

• Jaunbeļģijas ziemastere ‘Plenty’ – augstums līdz 120 cm, ļoti skaista – sāk ziedēt augusta vidū, zied bagātīgi ar gaiši ziliem ziediem.

‘Erfurt Blüht’
Foto: SHUTTERSTOCK

• Jaunbeļģijas ziemastere ‘Erfurt Blüht’ – augstums 90–120 cm, ziedi zili violeti, zied no augusta beigām līdz oktobrim.

• Jaunbeļģijas ziemastere ‘Fuldatal’ – 90–100 cm augsta, tumši violetie ziedi ir koši no septembra beigām līdz novembrim.

Reklāma
Reklāma

• ‘Gayborder Supreme’ – 120 cm augsta, sārti krāšņi ziedi priecē no septembra beigām līdz novembrim.

• Jaunanglijas ziemastere ‘W. Bowman’ – 150 cm augsta, zili violeti ziedi ar izteikti oranždzeltenu vidu, zied oktobrī.

• Jaunanglijas ziemastere ‘Barr’s Pink’ – 180 cm augsta, zied no septembra vidus līdz novembrim ar sārti violetiem ziediem un dzeltenu viduci.

Uzziņa

Pret miltrasu

Viena no plaši izplatītajām miķelīšu pro­blēmām ir sēnīšslimības: miltrasa, rūsa, lapu plankumainība un citas. Jānolasa slimības skartās lapas un jālieto kāds no fungicīdiem. Bet, ja nevēlaties dārzā lietot ķīmiskos preparātus, tad palīdzēs dzeramā soda. Lieto 1–8 reizes sezonā, ja parādās arvien jaunas pazīmes, intervāls starp smidzinājumiem desmit dienas. Šķīduma koncentrācija 0,33–1,0%. 10 m2 apstrādei būs nepieciešams 300 līdz 600 ml ūdens. Līdz ziedēšanas sākumam der smidzinājums ar 60–70% sūkalām. Nepieciešamības gadījumā, ja slimības pazīmes ir joprojām, lieto 3–5 reizes sezonā ar 7 dienu intervālu. 10 l ūdens pievieno 60 ml sūkalu, izlieto apmēram 1–1,5 l sagatavotā šķīduma uz 10 m2. Ieteicams smidzināt saulainā laikā rīta pusē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.