Hlojas Žao filma “Nomadu zeme” piešķirta BAFTA balvas kategorijās “Labākā filma”, “Labākā režija”, “Labākais operators”, bet aktrise Frēnsisa Makdormande saņēmusi labākās aktrises titulu.
Hlojas Žao filma “Nomadu zeme” piešķirta BAFTA balvas kategorijās “Labākā filma”, “Labākā režija”, “Labākais operators”, bet aktrise Frēnsisa Makdormande saņēmusi labākās aktrises titulu.
Kadrs no filmas “Nomadu zeme”

Cilvēciskas drāmas un divas sievietes. Kā pasniedza Britu Kino un televīzijas mākslas akadēmijas balvas 1

Zane Dzene, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Aizvadītajā nedēļā Karaliskajā Albertholā Londonā pasniegtas Britu Kino un televīzijas mākslas akadēmijas balvas.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 10
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 69
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam 3
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Akadēmijas biedru vērtējumā četrās kategorijās par labāko atzina Hlojas Žao filmu “Nomadu zeme”: labākā režija, labākā pilnmetrāžas filma, labākais operators, un Frēnsisa Makdormande savā balvu plauktā varēs ievietot arī Micijas Kanlifas dizainēto statueti kā labākā aktrise.

74. reize, kad tika pasniegtas Britu Kino un televīzijas mākslas akadēmijas balvas jeb, kā to pieņemts saīsināt, BAFTA, notika saskaņā ar pandēmijas striktajiem noteikumiem – balvu saņēmēji paldies vārdus teica attālināti, bet uz Karaliskās Albertholas skatuves skatītājus izklaidēja britu TV un radio personības Edīte Boumena un Dermots O`Līrijs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz balvām varēja pretendēt filmas, kas izrādītas Lielbritānijas kinoteātros 2020. gadā un 2021. gada sākumā, un nominācijas izziņoja 9. martā.

Divas filmas – “Roka” un “Nomadu zeme” – šajā nomināciju sarakstā bija minētas septiņas reizes, sešās kategorijās bija izvirzītas filmas “Tēvs”, “Manks”, “Minari” un “Daudzsološa jauna sieviete”, kurā – tāpat kā piecās pozīcijās nominētajā filmā “Izrakumi” – galveno lomu atveido Kerija Maligane.

Piecās kategorijās bija nominēta arī filma “Mauritānis”.

Ne viena vien BAFTA balvai nominētā filma iekļauta arī šī gada “Oskaru” nomināciju sarakstā – to ieguvējus paziņos 25. aprīlī.

Balvas pasniedza “Netflix” seriāla “Bridžertona” aktrise Fēbe Dainevora, aktrises Sintija Erivo, Gugu Mbatha-Rava, mūziķis Niks Džonass un Prijanka Čopra Džonasa, kura piedalījusies filmā “Baltais tīģeris”, kas BAFTA balvai bija izvirzīta divās kategorijās (noskatāma “Netflix”), aktieri Deivids Oijelovo, Toms Hidlstons, Džeimss Makevojs, Ričards Ī. Grānts un citi.

Divas sievietes

Hlojas Žao filma “Nomadu zeme” (“Nomadland”) jau kļuvusi par vienu no šīs jokainās kino sezonas skaļākajām balvu saņēmējām, un tās ceļš pie skatītājiem aizsākās Venēcijas kinofestivālā, kur tā saņēma “Zelta lauvu”.

Frēnsisas Makdormandes atveidotā Fērna – kā daudzi viņas kolēģi un kaimiņi – ir zaudējusi savas dzīves pamatu, tāpēc dodas ceļā.

Viņas turpmākās gaitas cieši saistītas ar nomadiem – cilvēkiem, kuri atteikušies no amerikāņu šķietami labklājīgās dzīves, apmetušies uz dzīvi kemperos vai pielāgotos busiņos un dodas, kur acis rāda, – arī pa vietām, kas Amerikas rietumu krastā nonākušajiem ir teju obligātās apmeklēšanas sarak­stā.

Atsvabinājušies no kapitālisma valgiem, viņi beidzot ir brīvi, taču šai brīvībai ir arī cena. Četrās kategorijās filma bija nominēta “Zelta globusam”, kur saņēma balvas kā labākā filma-drāma un par režiju, un “Zelta globusu” vēsturē H. Žao kļuva par otro sievieti, kurai tāds gods izrādīts.

Sešās kategorijās filma ir izvirzīta “Oskariem”, septiņās bija nominēta BAFTA, un no tām taustāmās balvās pārvērtās četrās: labākā filma, režija, aktrise un operators Džošua Džeimss Ričardss.

Emeraldas Fenelas darbs “Daudzsološa jauna sieviete” atzīts par labāko britu filmu.
Kadrs no filmas “Daudzsološa jauna sieviete”

Ar divām balvām pēc BAFTA ceremonijas var lepoties provocējošās lentes “Daudzsološa jauna sieviete” (“Promising Young Woman”) komanda. Emeraldas Fenelas darbs atzīts par labāko britu filmu, un tā saņēma arī balvu par oriģinālscenāriju (scenāriste – E. Fenela).

Holivudas aktrises Margo Robijas līdzproducētajā filmā spēlē Kerija Maligane, krietni mazākās lomās iejutušies Laverna Koksa, Alfrēds Molina, Bo Bērnems, Elisone Brī, Dženifera Kūlidža, Konija Britone un citi, un tās centrā ir trīsdesmitgadnieces Kasandras centieni tikt galā ar traumu, ko cirtusi viņas bērnības draudzenes Nīnas traģēdija.

Kasandra vēl joprojām dzīvo pie vecākiem, jau sen ir pametusi studijas, strādā necilā kafejnīcā un pamazām sāk savu atriebības plānu. Debitantes E. Fenelas filma ir šokējoša, tās sižets ir neparedzams, un izplatītāji sola, ka tā nonāks arī Latvijas kinoteātru repertuārā – kad, to rādīs laiks.

Cilvēciskās drāmas

Entonijs Hopkinss saņēmis BAFTA balvu kā labākais aktieris.
Kadrs no Floriana Zellera drāmas “Tēvs”

Divas balvas – par labāko adaptēto scenāriju un aktieri – saņēma arī Floriana Zellera režisētā drāma “Tēvs” (“The Father”), kurai viņš ir arī scenārija līdzautors, bet scenārijs veidots uz viņa paša lugas pamatiem.

Francijas un Lielbritānijas kopražojumā, kas pirmizrādi svinēja Sandensā, galveno lomu atveido Entonijs Hopkinss, un viņa varonis – arī Entonijs – ir vecs vīrs, kura pasaule pamazām, bet paliekoši sabrūk, jo progresē vīrieša demence.

Aktiera vārdā balvu neklātienē saņēma F. Zellers, filmā spēlē arī Olīvija Kolmane, Olīvija Viljamsa, Rufuss Sjūels, un sešās kategorijās tā izvirzīta “Oskariem”.

Divas tehniskās balvas – labākā skaņa un montāža – saņēma amerikāņu drāma “Metāla skaņa” (“Sound of Metal”), kuras režisors un scenārija līdzautors ir Dariuss Marders un kura sešās kategorijās izvirzīta “Oskariem”.

Divas balvas – labākā animācijas filma un oriģinālmūzika – saņēma arī “Pixar” filmas “Dvēsele” (“Soul”) autori, kuri tās var novietot blakus jau saņemtajiem “Zelta globusiem” un cerēt arī uz “Oskariem” (trīs nominācijas).

Par kostīmiem un grimu, kā arī frizūrām godalgoja Džordža S. Volfa biogrāfisko drāmu “Mā Reinija: Blūza māte” (“Ma Rainey`s Black Bottom”), kas skatāma “Netflix”. Pulicera prēmiju guvušā Augusta Vilsona luga aizved uz Čikāgu pirms gandrīz simts gadiem, kad uz turieni straumēm plūst Amerikas dienvidu štatu ekonomiskie bēgļi, lielākoties – melnādainie.

Taču viņiem dotie solījumi tiek lauzti, viņu cerības sagrautas, un mierinājumu nelaimīgie meklē un arī atrod mūzikā. Viena no kolorītākajām un arī nepiekāpīgākajām blūza izpildītājām ir Mā Reinija, un viņas portretējums Violai Deivisai kļuvis par vēl vienu spilgtu varoni jau tā gana spilgtajā lomu klāstā.

Vēzim dzīvību zaudējušais Čadviks Bousmens jau pēc nāves saņēma “Zelta globusu”, un gan viņš, gan V. Deivisa nominēti arī “Oskariem”; kopumā filma Amerikas Kinoakadēmijas biedru uzmanību izpelnījusies piecās kategorijās.

Par labākajiem otrā plāna aktieriem BAFTA balvu pasniegšanas ceremonijā atzina Danielu Kaluiju (filma “Jūda un melnais mesija”, “Judas and the Black Messiah”) un Jū-Jungu Jonu (filma “Minari”) – abi ir arī starp šī gada “Oskaru” nominantiem.

Savukārt par daudzsološāko jauno aktrisi atzīta Bakija Bakreja pieaugšanas drāmā “Roka” (“Rocks”) – šī ir vienīgā balva septiņām BAFTA balvām nominētajam Sāras Gavrones kinodarbam.

Par labāko dokumentālo filmu atzina Pipas Ērlihas un Džeimsa Rīda filmu “Mans skolotājs astoņkājis” (“My Octopus Teacher”), kas ir vēl viens “Netflix” triumfs. Šajā platformā noskatāma vēl viena BAFTA nominante kategorijā “Labākā dokumentālā filma” – “Deivids Atenboro: Dzīve uz mūsu planētas” (“David Attenborough: A Life on Our Planet”), kurā ceļotājs un režisors uzskatāmi parāda, kā pasaule mainījusies kopš viņa dzimšanas.

Par labāko filmu, kas nav angļu valodā, atzina Tomasa Vinterberga lenti “Vēl pa mēriņam” (“Druk”/”Another Round”), kas ir režisora izauklēts projekts ar Madsu Mikelsenu galvenajā lomā un seko vairāku skolotāju eksperimentam – darbaspara un dzīvesprieka paaugstināšanas nolūkā strādāt alkohola reibumā.

Kannās pirmizrādīto lenti par labāko filmu atzina Eiropas Kinoakadēmijas biedri, par režiju un kā labākā ārzemju filma nominēta arī “Oskariem”, un līdz 30. aprīlim tā skatāma kinoteātra “Splendid Palace” mājaslapā (tikai Latvijas teritorijā).

Par labāko mākslinieku atzina Dānu Paskālu – Deivida Finčera biogrāfiskajai filmai “Manks” (“Munk”) tā ir vienīgā balva no sešām nominācijām, balvu par specefektiem saņēma Kristofera Nolana trilleris “Tenet”, un kā pārliecinošākais britu scenārists, režisors, turklāt debitants tika godalgots Remi Vīkss par šausmu trilleri “Viņa māja” (“His House”, skatāma “Netflix”).

Vēsturiskā atkāpe

Britu Kino un televīzijas mākslas akadēmija dibināta 1947. gadā, un tās dibinātāju vidū bija režijas leģendas Deivids Līns un Kerols Rīds, aktieris Čārlzs Loutons, producents Aleksandrs Korda un daudzi citi, un tikai nākamajā desmitgadē tā ieguva savu balvu – stilizētu teātra masku, kuras dizaina autore ir amerikāniete Micija Kanlifa.

Kopš 1958. gada akadēmijai pievienojās arī televīzijā strādājošie, bet pašreizējo nosaukumu tā ieguva gandrīz divus gadu desmitus vēlāk. Šobrīd BAFTA biedru vidū ir apmēram seši tūkstoši cilvēku, kuri pārstāv kino, televīziju un arī videospēļu industriju.

BAFTA īpašo balvu par mūža ieguldījumu (“BAFTA Fellowship”) pasniedz kopš 1971. gada, un pirmais to saņēma Alfrēds Hičkoks.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šogad balvu pasniedza Taivānā dzimušajam režisoram, producentam un scenāristam Angam Lī, kura filmu vidū ir filmas “Prāts un jūtīgums” (1995), “Tīģeris un drakons” (2000), “Halks” (2003), “Kup­rainais kalns” (2005), “Pī dzīve” un citas.

A. Lī filmas pavadījuši gan kino profesionāļu komplimenti, gan lieliski kases panākumi, un savas karjeras laikā viņš jau nominēts deviņām Amerikas Kinoakadēmijas balvām “Oskars” – saņēmis trīs –, godalgots Berlīnes un Venēcijas kinofestivālos un saņēmis divus “Zelta globusus” – kopumā vairāk nekā 100 dažādas balvas. Vairāk informācijas: www.bafta.org.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 10
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 69
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam 3
18 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 17
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 4
5 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 13
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Cietušais šo informāciju paturēja pie sevis!” Ģenerālprokurors komentē Tukumā degušā NMPD darbinieka lietu 28
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Krievijā kādā Kazaņas skolā apšaudē nogalināti 11 cilvēki 3
1 stunda
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 17
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio
12:24
LE
LETA
Ziņas
“Tet” veidos jaunu kanālu krievu valodā
12:09
LA
LA.LV
Kokteilis
“Iespēja gardi paēst filmu parkā!” “Cinevilla” dvēsele Mareks ar komandu stāsta par terašu dzīvi ārpus Rīgas
11:29
LA
LA.LV
Kokteilis
“Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio
5 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 4
5 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 1
4 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Šajā cīņā netiek taupīti nekādi līdzekļi, lai noturētos pie varas!” Madonā izteikta robežšķirtne starp diviem blokiem 4
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 29
5 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 23
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bordāns: Patlaban valdības gāzēja lomā drīzāk ir pats tās vadītājs 14
3 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vai Henkuzena iecelšana ZVA amatā bijusi tiesiska: sešus gadus nevienam netraucēja, kāpēc valdība tagad pēkšņi pamodās? 8
5 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Īsts dakteris uz palodzes! Kādas ir brīnumpuķes alvejas ārstnieciskās īpašības?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Palestīnieši turpina apšaudīt Izraēlu ar raķetēm 4
3 stundas
SM
Signe Mengote
Ziņas
Eksāmeni kovida ēnā: skolēni atzīst, ka stress ir pamatīgs un neziņa liela
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai varam jau peldēties? Kāda šobrīd ir ūdens temperatūra peldvietās 2
4 stundas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Vai Latvijā notiek lauksaimnieku pretnostatīšana, nevis situācijas izvērtēšana ar skatu nākotnē? 1
5 stundas
LE
LETA
Kokteilis
Šodien sākas Eirovīzijas dziesmu konkursa mēģinājumi 3
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 113
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Muzikālajā šovā “Balss Maskā” triumfē Baltais Vilks: kura Latvijas slavenība tā bija?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 69
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 153
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 4
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 183
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 32
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 74
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 3
16 stundas