Foto no Valsts meža dienesta arhīva

Mainīta kārtība, kā jārīkojas pēc vilka nomedīšanas 11

Indulis Burka, “Medības”, AS “Latvijas Mediji”

Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu? 20
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Lasīt citas ziņas

Šogad mainīta kārtība, kā jārīkojas pēc vilka nomedīšanas. Ar nomedīšanas akta sastādīšanu un ziņošanu tuvākajā mežniecībā, kā tas bija līdz šim, vairs nepietiek.

Valsts meža dienests (VMD) sagatavojis vienkāršu instrukciju, kuru izpildot viegli savākt un nosūtīt nepieciešamo informāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākumā – viens vilka zobu foto ar GPS

Pēc vilka nomedīšanas pirms tā pārvietošanas no vietas, kur dzīvnieks ticis nomedīts, vispirms jānofotografē vilka zobi tā, kā parādīts 1. vai 2. attēlā. Fotografēt pašu vilku nav nepieciešamības.

Zobu attēls ļauj noteikt dzīvnieka vecumu. Fotoattēla informācijā (faila rekvizītos) ir iekļauts foto uzņemšanas datums un GPS koordinātas.

Šādi tiek fiksēts vilka nomedīšanas datums un precīza nomedīšanas vieta. Lai tas tā notiktu, pirms foto uzņemšanas jāaktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkcija un nedaudz jā-nogaida, citādi GPS koordinātas var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi.

Lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju. Šai ziņā ir ērti izmantot tālruņa bezmaksas lietotni NoteCam, kas parāda fiksētās GPS koordinātas uzņemtajā fotogrāfijā.

Foto no Valsts meža dienesta arhīva

Nākamā darbība – sastāda aktu par vilka nomedīšanu (Medību noteikumu 4. pielikums), kā to nosaka Medību noteikumu 51.8. punkts. Kolektīvajās medībās šo aktu sastāda medību vadītājs, bet individuālajās – pats mednieks.

Akts ir arī pamats nomedītā vilka pārvietošanai (pārnadžiem šo funkciju pilda savilcējs).

Nākamās darbdienas laikā – e-pasts VMD

Nākamās darba dienas laikā par vilka nomedīšanu paziņo VMD pa e-pastu [email protected]

Elektroniskajai vēstulei jāpievieno:

• vilka zobu fotoattēls (faila informācijā – datums un GPS koordinātas);

• informācija par dzīvnieka dzimumu un vecumu;

• nomedītā vilka īpašnieka telefona numurs un mednieka apliecības numurs.

Ja nomedīta vilku mātīte, kas vecāka par gadu, tā jāsaglabā līdz paraugu nodošanai LVMI Silava speciālā vilku monitoringa nodrošināšanai.

Informāciju par nomedīto vilku mātīti kopā ar mednieka kontaktinformāciju VMD nosūta LVMI Silava, kura pārstāvis pēc tam sazinās ar mednieku.

Noņemot paraugus, Silavas pārstāvis par to izdara atzīmi aktā par vilka nomedīšanu vai arī nosūta šo informāciju VMD. Ja būs nepieciešami paraugi no cita nomedītā vilka, Silavas pārstāvis par to sazināsies ar mednieku.

Fotoattēlu pa e-pastu [email protected] sūta, nemainot faila oriģinālo nosaukumu. Ja GPS koordinātas foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pastam arī citādā veidā. Taču labāk, lai GPS dati atrastos pašā foto.

VMD lūdz nepārsūtīt fotogrāfijas lietotnē WhatsApp, jo šādi zūd faila rekvizītos iekļautās GPS koordinātas. Ja WhatsApp tomēr tiek izmantota, koordinātas vajag pievienot e-pastam atsevišķi.

Nedrīkst aizmirst par 3. pielikumu!

Tāpat kā citu limitēto dzīvnieku nomedīšanas gadījumā, arī pēc vilka nomedīšanas mednieks aizpilda Medību noteikumu 3. pielikumu Informācija par izlietotajām medību atļaujām un mēneša laikā iesniedz to VMD.

Vienīgi šoreiz medniekam pēc vilka nomedīšanas papildus vajadzēs aizpildīt un iesniegt arī VMD rīkojuma pielikumu Medību slodze un vilku populācijas tendences, kas vajadzīgs monitoringa datu vākšanai.

Jāatceras, ka zinātniekiem parauga noņemšanai būs vajadzīgs vilka vai lūša nomedīšanas akts.

Turklāt apstrādāt medījuma trofeju drīkst tikai tad, kad trofejas īpašnieka rīcībā ir visi nepieciešamie dokumenti, kas apliecina tās iegūšanas likumību. Šie dokumenti jānokārto mēneša laikā pēc nomedīšanas brīža.

Kaut arī šī nav obligāta prasība, medniekam pēc medību atļaujas saņemšanas būtu ieteicams aizpildīt arī pieteikumu Eiropas Kopienas CITES sertifikāta saņemšanai un iesniegt to Dabas aizsardzības pārvaldei.

Šis sertifikāts nepieciešams, ja vilka vai lūša trofeju paredzēts pirkt, piedāvāt pirkšanai, iegādāties komerciāliem nolūkiem, publiski izstādīt komerciālos nolūkos, lietot komerciāliem mērķiem un pārdošanai, uzglabāt pārdošanai, piedāvāt pārdošanai vai transportēt pārdošanai.

Ja CITES sertifikāts šajā brīdī neliekas nepieciešams, vajadzība pēc tā var rasties nākotnē. Bez tam sertifikāts dod arī iespēju pierādīt vilka vai lūša trofejas izcelsmi.

Kā medniekiem veicas

Valters Lūsis, VMD Medību daļas vadītājs: “Lielākā daļa mednieku precīzi ievēro mūsu sagatavotos norādījumus, un ar informācijas apriti viss ir kārtībā.

Tomēr pirmajās divās vilku medību sezonas nedēļās bija divi gadījumi, kad fotoattēli netika atsūtīti vispār, un vēl vairākiem attēliem nebija informācijas ar vietas lokāciju.

Šī informācija, ja tālrunim ir ieslēgta attiecīgā funkcija, attēlam tiek pievienota automātiski. Šo funkciju daži mednieki vai nu neprot, vai arī nevēlas ieslēgt.

Taču šī informācija ir svarīga, lai mēs zinātu, konkrēti kurā vietā vilks nomedīts. Tas ir pierādījums, kas ļauj fiksēt laiku un vietu. Līdz ar to var izslēgt iespēju, piemēram, Ziemeļkurzemē nomedītu vilku uzdot kā Dienvidlatgalē nomedītu un otrādi.

Tad arī, veicot ģenētiskās analīzes, nebūs, piemēram, tādu brīnumu, kad vilks no Dienvidkurzemes parādās ģimenē no ziemeļaustrumiem. Svarīgi, lai šī izsekojamība būtu pierādāma ar faktiem.

Medniekiem tagad būtu jāapzinās, ka vilki pēc nomedīšanas vispirms ir noteiktā veidā jāfotografē, nevis tikai jāsastāda akts par dzīvnieka nomedīšanu un pēc tam jāsaņem nomedīšanas atļauja.

Jāņem vērā, ka par vilka nomedīšanu nākamās darba dienas laikā jāpaziņo tieši VMD centrālajai administrācijai. Nav izslēgta arī iespēja ziņot par to vietējai VMD virsmežniecībai, taču tad informācijas aprite var nebūt tik ātra.

Mēs informāciju operatīvi nosūtām pētniekam Jānim Ozoliņam uz LVMI Silava, lai viņš varētu vienoties par paraugu noņemšanu. Ja nomedīta pieaugusi vilcene, tā izpētei jāsaglabā obligāti!

Esam izveidojuši iespēju krāt informāciju par katru nomedīto vilku – datus un fotogrāfijas. Šādi nomedītā vilka izsekojamība tiek pilnībā dokumentēta. Ja kāda no šiem dokumentiem trūkst, mēs uzreiz to redzam.

Iztrūkstošās ziņas mēs pieprasīsim, un, ja tādas netiks iesniegtas, medniekam būs jāatbild administratīvā kārtā.

Ja kādam ir problēmas ar medījuma nofotografēšanu vai arī tālrunim nav attiecīgās funkcijas, vienmēr taču var palūgt kolēģa palīdzību, kuram tālrunis ar šādām iespējām ir.

Galu galā pievienot lokācijas datus no citas lietotnes fotoattēlam ir sarežģītāk, nekā vajadzīgo informāciju ļaut fiksēt tālrunim attēla uzņemšanas brīdī.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šādas nu ir laikmeta prasības vilku medībām. Attiecībā uz nomedītajiem plēsējiem tādu prasību būs arvien vairāk, un medniekiem tās būs jāpieņem neatkarīgi no tā, vai tas patīk vai ne.

Tomēr, cik var spriest, lielākā daļa mednieku jaunās vilku nomedīšanas informācijas nosūtīšanas prasības uzņēmusi ar sapratni un izpilda bez grūtībām.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Mežacūkas no 1. aprīļa varēs norakstīt tikai lietotnē “Mednis”
VIDEO. Šoferis iemūžina sadursmi ar alni – šoferis dzīvnieku pamanīja pēdējā brīdī
Apstiprināta “Latvijas valsts mežu” pagaidu padome, kurā amatā iecelta arī “Turības” profesore Zane Driķe
Sievietei, kura devusies uz mežu, lai meklētu nomestos briežu ragus, uzbrucis lācis
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Pagāja tikai četras dienas pēc Ķīnas prezidenta vizītes Maskavā… Putins “uzmet” Dzjiņpinu
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Tūristiem par pārsteigumu suns ielec ūdenī un metas cīņā ar haizivi
Rīgas dome plāno maksāt iespaidīgu summu par pilsētas bebru slepkavošanu
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
Pētniecības nolūkos četrās piejūras pašvaldībās ļaus nomedīt 20 pelēkos roņus
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā
VIDEO. “Ja kāds to draņķi var dabūt iekšā, lai viņš dzer un ēd!”: Danilāns komentē bebru dziedzeru uzlējuma lietošanu uzturā
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievijas raķešu apšaudē Slovjanskā nogalināti divi cilvēki, desmitiem ievainoto
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
16:53
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
16:03
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
15:47