Foto no Valsts meža dienesta arhīva

Mainīta kārtība, kā jārīkojas pēc vilka nomedīšanas 5

Indulis Burka, “Medības”, AS “Latvijas Mediji”

Šogad mainīta kārtība, kā jārīkojas pēc vilka nomedīšanas. Ar nomedīšanas akta sastādīšanu un ziņošanu tuvākajā mežniecībā, kā tas bija līdz šim, vairs nepietiek.

Valsts meža dienests (VMD) sagatavojis vienkāršu instrukciju, kuru izpildot viegli savākt un nosūtīt nepieciešamo informāciju.

Sākumā – viens vilka zobu foto ar GPS

Pēc vilka nomedīšanas pirms tā pārvietošanas no vietas, kur dzīvnieks ticis nomedīts, vispirms jānofotografē vilka zobi tā, kā parādīts 1. vai 2. attēlā. Fotografēt pašu vilku nav nepieciešamības.

Zobu attēls ļauj noteikt dzīvnieka vecumu. Fotoattēla informācijā (faila rekvizītos) ir iekļauts foto uzņemšanas datums un GPS koordinātas.

Šādi tiek fiksēts vilka nomedīšanas datums un precīza nomedīšanas vieta. Lai tas tā notiktu, pirms foto uzņemšanas jāaktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkcija un nedaudz jā-nogaida, citādi GPS koordinātas var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi.

Lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju. Šai ziņā ir ērti izmantot tālruņa bezmaksas lietotni NoteCam, kas parāda fiksētās GPS koordinātas uzņemtajā fotogrāfijā.

Foto no Valsts meža dienesta arhīva

Nākamā darbība – sastāda aktu par vilka nomedīšanu (Medību noteikumu 4. pielikums), kā to nosaka Medību noteikumu 51.8. punkts. Kolektīvajās medībās šo aktu sastāda medību vadītājs, bet individuālajās – pats mednieks.

Akts ir arī pamats nomedītā vilka pārvietošanai (pārnadžiem šo funkciju pilda savilcējs).

Nākamās darbdienas laikā – e-pasts VMD

Nākamās darba dienas laikā par vilka nomedīšanu paziņo VMD pa e-pastu medibas@vmd.gov.lv.

Elektroniskajai vēstulei jāpievieno:

• vilka zobu fotoattēls (faila informācijā – datums un GPS koordinātas);

• informācija par dzīvnieka dzimumu un vecumu;

• nomedītā vilka īpašnieka telefona numurs un mednieka apliecības numurs.

Ja nomedīta vilku mātīte, kas vecāka par gadu, tā jāsaglabā līdz paraugu nodošanai LVMI Silava speciālā vilku monitoringa nodrošināšanai.

Informāciju par nomedīto vilku mātīti kopā ar mednieka kontaktinformāciju VMD nosūta LVMI Silava, kura pārstāvis pēc tam sazinās ar mednieku.

Noņemot paraugus, Silavas pārstāvis par to izdara atzīmi aktā par vilka nomedīšanu vai arī nosūta šo informāciju VMD. Ja būs nepieciešami paraugi no cita nomedītā vilka, Silavas pārstāvis par to sazināsies ar mednieku.

Fotoattēlu pa e-pastu medibas@vmd.gov.lv sūta, nemainot faila oriģinālo nosaukumu. Ja GPS koordinātas foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pastam arī citādā veidā. Taču labāk, lai GPS dati atrastos pašā foto.

VMD lūdz nepārsūtīt fotogrāfijas lietotnē WhatsApp, jo šādi zūd faila rekvizītos iekļautās GPS koordinātas. Ja WhatsApp tomēr tiek izmantota, koordinātas vajag pievienot e-pastam atsevišķi.

Nedrīkst aizmirst par 3. pielikumu!

Tāpat kā citu limitēto dzīvnieku nomedīšanas gadījumā, arī pēc vilka nomedīšanas mednieks aizpilda Medību noteikumu 3. pielikumu Informācija par izlietotajām medību atļaujām un mēneša laikā iesniedz to VMD.

Vienīgi šoreiz medniekam pēc vilka nomedīšanas papildus vajadzēs aizpildīt un iesniegt arī VMD rīkojuma pielikumu Medību slodze un vilku populācijas tendences, kas vajadzīgs monitoringa datu vākšanai.

Jāatceras, ka zinātniekiem parauga noņemšanai būs vajadzīgs vilka vai lūša nomedīšanas akts.

Turklāt apstrādāt medījuma trofeju drīkst tikai tad, kad trofejas īpašnieka rīcībā ir visi nepieciešamie dokumenti, kas apliecina tās iegūšanas likumību. Šie dokumenti jānokārto mēneša laikā pēc nomedīšanas brīža.

Kaut arī šī nav obligāta prasība, medniekam pēc medību atļaujas saņemšanas būtu ieteicams aizpildīt arī pieteikumu Eiropas Kopienas CITES sertifikāta saņemšanai un iesniegt to Dabas aizsardzības pārvaldei.

Šis sertifikāts nepieciešams, ja vilka vai lūša trofeju paredzēts pirkt, piedāvāt pirkšanai, iegādāties komerciāliem nolūkiem, publiski izstādīt komerciālos nolūkos, lietot komerciāliem mērķiem un pārdošanai, uzglabāt pārdošanai, piedāvāt pārdošanai vai transportēt pārdošanai.

Ja CITES sertifikāts šajā brīdī neliekas nepieciešams, vajadzība pēc tā var rasties nākotnē. Bez tam sertifikāts dod arī iespēju pierādīt vilka vai lūša trofejas izcelsmi.

Kā medniekiem veicas

Valters Lūsis, VMD Medību daļas vadītājs: “Lielākā daļa mednieku precīzi ievēro mūsu sagatavotos norādījumus, un ar informācijas apriti viss ir kārtībā.

Tomēr pirmajās divās vilku medību sezonas nedēļās bija divi gadījumi, kad fotoattēli netika atsūtīti vispār, un vēl vairākiem attēliem nebija informācijas ar vietas lokāciju.

Šī informācija, ja tālrunim ir ieslēgta attiecīgā funkcija, attēlam tiek pievienota automātiski. Šo funkciju daži mednieki vai nu neprot, vai arī nevēlas ieslēgt.

Taču šī informācija ir svarīga, lai mēs zinātu, konkrēti kurā vietā vilks nomedīts. Tas ir pierādījums, kas ļauj fiksēt laiku un vietu. Līdz ar to var izslēgt iespēju, piemēram, Ziemeļkurzemē nomedītu vilku uzdot kā Dienvidlatgalē nomedītu un otrādi.

Tad arī, veicot ģenētiskās analīzes, nebūs, piemēram, tādu brīnumu, kad vilks no Dienvidkurzemes parādās ģimenē no ziemeļaustrumiem. Svarīgi, lai šī izsekojamība būtu pierādāma ar faktiem.

Medniekiem tagad būtu jāapzinās, ka vilki pēc nomedīšanas vispirms ir noteiktā veidā jāfotografē, nevis tikai jāsastāda akts par dzīvnieka nomedīšanu un pēc tam jāsaņem nomedīšanas atļauja.

Jāņem vērā, ka par vilka nomedīšanu nākamās darba dienas laikā jāpaziņo tieši VMD centrālajai administrācijai. Nav izslēgta arī iespēja ziņot par to vietējai VMD virsmežniecībai, taču tad informācijas aprite var nebūt tik ātra.

Mēs informāciju operatīvi nosūtām pētniekam Jānim Ozoliņam uz LVMI Silava, lai viņš varētu vienoties par paraugu noņemšanu. Ja nomedīta pieaugusi vilcene, tā izpētei jāsaglabā obligāti!

Esam izveidojuši iespēju krāt informāciju par katru nomedīto vilku – datus un fotogrāfijas. Šādi nomedītā vilka izsekojamība tiek pilnībā dokumentēta. Ja kāda no šiem dokumentiem trūkst, mēs uzreiz to redzam.

Iztrūkstošās ziņas mēs pieprasīsim, un, ja tādas netiks iesniegtas, medniekam būs jāatbild administratīvā kārtā.

Ja kādam ir problēmas ar medījuma nofotografēšanu vai arī tālrunim nav attiecīgās funkcijas, vienmēr taču var palūgt kolēģa palīdzību, kuram tālrunis ar šādām iespējām ir.

Galu galā pievienot lokācijas datus no citas lietotnes fotoattēlam ir sarežģītāk, nekā vajadzīgo informāciju ļaut fiksēt tālrunim attēla uzņemšanas brīdī.

Saistītie raksti

Šādas nu ir laikmeta prasības vilku medībām. Attiecībā uz nomedītajiem plēsējiem tādu prasību būs arvien vairāk, un medniekiem tās būs jāpieņem neatkarīgi no tā, vai tas patīk vai ne.

Tomēr, cik var spriest, lielākā daļa mednieku jaunās vilku nomedīšanas informācijas nosūtīšanas prasības uzņēmusi ar sapratni un izpilda bez grūtībām.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LR
Linda Rumka
Medības
Klajā laists jauns žurnāls makšķerniekiem – “Lielais Loms”
2 dienas
ME
Medības
Ziņas
Par vilku medībām. Podkāsta “Šauj garām!” 48. epizode
2 dienas
Kate Šterna
Medības
Vilki uzbrūk biežāk: cik ļoti plēsēji mūs apdraud? 7
17. oktobris, 2020
ME
Medības
Ziņas
Par gaļas nodošanu, publiskām ūdenstilpēm, suņu GPS un apakšveļu. “Šauj garām!” 46. epizode
14. oktobris, 2020
IB
Indulis Burka
Medības
Ja marķieri nav iespējams savilkt…
6. oktobris, 2020
ME
Medības
Podkāsti
Apēdi lenteni? Kas notiks? Parazīti medījuma gaļā. Medību podkāsta “Šauj garām!” 44. epizode
30. septembris, 2020
IB
Indulis Burka
Medības
Mainīta kārtība, kā jārīkojas pēc vilka nomedīšanas 5
21. septembris, 2020
LD
Linda Dombrovska
Medības
Latviju sasniegusi jauna sērga – sarkocistoze. Ar to var inficēties arī cilvēks 3
18. septembris, 2020
AS
Antra Stīpniece
Medības
Nomedīji zosi? Ziņo! “Nomedīto zosu monitorings 2020”
18. septembris, 2020
ME
Medības
Podkāsti
Vai šaušanas treniņi palīdz medībās? Klausies un skaties medību podkāsta “Šauj garām!” 42.epizodi
16. septembris, 2020
Kate Šterna
Medības
“Tevi pašu vajag nošaut, kā tu šauj tos dzīvnieciņus!” Vai zaļā terora problēma Latvijā ir aktuāla? 3
15. septembris, 2020
ME
Medības
Podkāsti
Par patronu lādēšanu un munīciju. Klausies un skaties medību podkāsta “Šauj garām!” 41.epizodi
9. septembris, 2020
LA
LA.LV
Ziņas
Viens no jaunākajiem Covid-19 upuriem – 40. vidusskolas skolotājs 13
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Atsūtīja ziņu, lai gatavojos, ka nošaus.” Viņķele sūdzas par internetā saņemtiem draudiem 6
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai jāskaita arī zārka nesēji un izvadītājs? Jaunie pulcēšanās ierobežojumi rada neskaidrību bēru organizēšanā 1
8 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Klauss: Covid-19 izplatību Latvijā var efektīvi mazināt, nodrošinot darbnespējas lapu apmaksu pilnā apmērā 5
12 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Turciju satricinājusi spēcīga zemestrīce, kas bija jūtama no Atēnām līdz Stambulai
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aiz “Nulles depozīta” vīd Andris Šķēle? 12
15 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pandēmijas beigas? Jārunā par Trampa fanu un atbalstītāju apzināto vai neapzināto stulbumu 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sagrūstot kādas ēkas sienai, Rīgas centrā zem ķieģeļiem aprakta automašīna 1
13 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 4
1 diena
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja ANNEMARIA: “Šī dziesma savu dzimšanas dienu gaida jau kādu laiciņu!”
18 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 26
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Nadīna, Ulla un Adīna
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 31.oktobra līdz 6.novembrim: kādas vēlmes piepildīsies
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 16
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 19
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari uzticēties tikai pats sev! Horoskopi 31.oktobrim 1
13 stundas
MS
MAIJA SVARINSKA
Ziņas
Par cilvēka dabu. Recenzija par izrādi “Notikums Višī pilsētā” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī
07:15
LE
LETA
Ziņas
ASV jauns vienā diena reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita rekords – 94 125
07:00
LE
LETA/AFP
Ziņas
Dānijas ultralabējā partija sāk kampaņu pravieša Muhameda karikatūru pārpublicēšanai
23:16