Foto no Valsts meža dienesta arhīva

Mainīta kārtība, kā jārīkojas pēc vilka nomedīšanas 11

Indulis Burka, “Medības”, AS “Latvijas Mediji”

Šogad mainīta kārtība, kā jārīkojas pēc vilka nomedīšanas. Ar nomedīšanas akta sastādīšanu un ziņošanu tuvākajā mežniecībā, kā tas bija līdz šim, vairs nepietiek.

LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 147
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 21
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 46
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Valsts meža dienests (VMD) sagatavojis vienkāršu instrukciju, kuru izpildot viegli savākt un nosūtīt nepieciešamo informāciju.

Sākumā – viens vilka zobu foto ar GPS

Pēc vilka nomedīšanas pirms tā pārvietošanas no vietas, kur dzīvnieks ticis nomedīts, vispirms jānofotografē vilka zobi tā, kā parādīts 1. vai 2. attēlā. Fotografēt pašu vilku nav nepieciešamības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zobu attēls ļauj noteikt dzīvnieka vecumu. Fotoattēla informācijā (faila rekvizītos) ir iekļauts foto uzņemšanas datums un GPS koordinātas.

Šādi tiek fiksēts vilka nomedīšanas datums un precīza nomedīšanas vieta. Lai tas tā notiktu, pirms foto uzņemšanas jāaktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkcija un nedaudz jā-nogaida, citādi GPS koordinātas var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi.

Lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju. Šai ziņā ir ērti izmantot tālruņa bezmaksas lietotni NoteCam, kas parāda fiksētās GPS koordinātas uzņemtajā fotogrāfijā.

Foto no Valsts meža dienesta arhīva

Nākamā darbība – sastāda aktu par vilka nomedīšanu (Medību noteikumu 4. pielikums), kā to nosaka Medību noteikumu 51.8. punkts. Kolektīvajās medībās šo aktu sastāda medību vadītājs, bet individuālajās – pats mednieks.

Akts ir arī pamats nomedītā vilka pārvietošanai (pārnadžiem šo funkciju pilda savilcējs).

Nākamās darbdienas laikā – e-pasts VMD

Nākamās darba dienas laikā par vilka nomedīšanu paziņo VMD pa e-pastu medibas@vmd.gov.lv.

Elektroniskajai vēstulei jāpievieno:

• vilka zobu fotoattēls (faila informācijā – datums un GPS koordinātas);

• informācija par dzīvnieka dzimumu un vecumu;

• nomedītā vilka īpašnieka telefona numurs un mednieka apliecības numurs.

Ja nomedīta vilku mātīte, kas vecāka par gadu, tā jāsaglabā līdz paraugu nodošanai LVMI Silava speciālā vilku monitoringa nodrošināšanai.

Informāciju par nomedīto vilku mātīti kopā ar mednieka kontaktinformāciju VMD nosūta LVMI Silava, kura pārstāvis pēc tam sazinās ar mednieku.

Noņemot paraugus, Silavas pārstāvis par to izdara atzīmi aktā par vilka nomedīšanu vai arī nosūta šo informāciju VMD. Ja būs nepieciešami paraugi no cita nomedītā vilka, Silavas pārstāvis par to sazināsies ar mednieku.

Fotoattēlu pa e-pastu medibas@vmd.gov.lv sūta, nemainot faila oriģinālo nosaukumu. Ja GPS koordinātas foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pastam arī citādā veidā. Taču labāk, lai GPS dati atrastos pašā foto.

VMD lūdz nepārsūtīt fotogrāfijas lietotnē WhatsApp, jo šādi zūd faila rekvizītos iekļautās GPS koordinātas. Ja WhatsApp tomēr tiek izmantota, koordinātas vajag pievienot e-pastam atsevišķi.

Nedrīkst aizmirst par 3. pielikumu!

Tāpat kā citu limitēto dzīvnieku nomedīšanas gadījumā, arī pēc vilka nomedīšanas mednieks aizpilda Medību noteikumu 3. pielikumu Informācija par izlietotajām medību atļaujām un mēneša laikā iesniedz to VMD.

Vienīgi šoreiz medniekam pēc vilka nomedīšanas papildus vajadzēs aizpildīt un iesniegt arī VMD rīkojuma pielikumu Medību slodze un vilku populācijas tendences, kas vajadzīgs monitoringa datu vākšanai.

Jāatceras, ka zinātniekiem parauga noņemšanai būs vajadzīgs vilka vai lūša nomedīšanas akts.

Turklāt apstrādāt medījuma trofeju drīkst tikai tad, kad trofejas īpašnieka rīcībā ir visi nepieciešamie dokumenti, kas apliecina tās iegūšanas likumību. Šie dokumenti jānokārto mēneša laikā pēc nomedīšanas brīža.

Kaut arī šī nav obligāta prasība, medniekam pēc medību atļaujas saņemšanas būtu ieteicams aizpildīt arī pieteikumu Eiropas Kopienas CITES sertifikāta saņemšanai un iesniegt to Dabas aizsardzības pārvaldei.

Šis sertifikāts nepieciešams, ja vilka vai lūša trofeju paredzēts pirkt, piedāvāt pirkšanai, iegādāties komerciāliem nolūkiem, publiski izstādīt komerciālos nolūkos, lietot komerciāliem mērķiem un pārdošanai, uzglabāt pārdošanai, piedāvāt pārdošanai vai transportēt pārdošanai.

Ja CITES sertifikāts šajā brīdī neliekas nepieciešams, vajadzība pēc tā var rasties nākotnē. Bez tam sertifikāts dod arī iespēju pierādīt vilka vai lūša trofejas izcelsmi.

Kā medniekiem veicas

Valters Lūsis, VMD Medību daļas vadītājs: “Lielākā daļa mednieku precīzi ievēro mūsu sagatavotos norādījumus, un ar informācijas apriti viss ir kārtībā.

Tomēr pirmajās divās vilku medību sezonas nedēļās bija divi gadījumi, kad fotoattēli netika atsūtīti vispār, un vēl vairākiem attēliem nebija informācijas ar vietas lokāciju.

Šī informācija, ja tālrunim ir ieslēgta attiecīgā funkcija, attēlam tiek pievienota automātiski. Šo funkciju daži mednieki vai nu neprot, vai arī nevēlas ieslēgt.

Taču šī informācija ir svarīga, lai mēs zinātu, konkrēti kurā vietā vilks nomedīts. Tas ir pierādījums, kas ļauj fiksēt laiku un vietu. Līdz ar to var izslēgt iespēju, piemēram, Ziemeļkurzemē nomedītu vilku uzdot kā Dienvidlatgalē nomedītu un otrādi.

Tad arī, veicot ģenētiskās analīzes, nebūs, piemēram, tādu brīnumu, kad vilks no Dienvidkurzemes parādās ģimenē no ziemeļaustrumiem. Svarīgi, lai šī izsekojamība būtu pierādāma ar faktiem.

Medniekiem tagad būtu jāapzinās, ka vilki pēc nomedīšanas vispirms ir noteiktā veidā jāfotografē, nevis tikai jāsastāda akts par dzīvnieka nomedīšanu un pēc tam jāsaņem nomedīšanas atļauja.

Jāņem vērā, ka par vilka nomedīšanu nākamās darba dienas laikā jāpaziņo tieši VMD centrālajai administrācijai. Nav izslēgta arī iespēja ziņot par to vietējai VMD virsmežniecībai, taču tad informācijas aprite var nebūt tik ātra.

Mēs informāciju operatīvi nosūtām pētniekam Jānim Ozoliņam uz LVMI Silava, lai viņš varētu vienoties par paraugu noņemšanu. Ja nomedīta pieaugusi vilcene, tā izpētei jāsaglabā obligāti!

Esam izveidojuši iespēju krāt informāciju par katru nomedīto vilku – datus un fotogrāfijas. Šādi nomedītā vilka izsekojamība tiek pilnībā dokumentēta. Ja kāda no šiem dokumentiem trūkst, mēs uzreiz to redzam.

Iztrūkstošās ziņas mēs pieprasīsim, un, ja tādas netiks iesniegtas, medniekam būs jāatbild administratīvā kārtā.

Ja kādam ir problēmas ar medījuma nofotografēšanu vai arī tālrunim nav attiecīgās funkcijas, vienmēr taču var palūgt kolēģa palīdzību, kuram tālrunis ar šādām iespējām ir.

Galu galā pievienot lokācijas datus no citas lietotnes fotoattēlam ir sarežģītāk, nekā vajadzīgo informāciju ļaut fiksēt tālrunim attēla uzņemšanas brīdī.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šādas nu ir laikmeta prasības vilku medībām. Attiecībā uz nomedītajiem plēsējiem tādu prasību būs arvien vairāk, un medniekiem tās būs jāpieņem neatkarīgi no tā, vai tas patīk vai ne.

Tomēr, cik var spriest, lielākā daļa mednieku jaunās vilku nomedīšanas informācijas nosūtīšanas prasības uzņēmusi ar sapratni un izpilda bez grūtībām.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 32
6 dienas
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 14
16. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Medības
“Cepiens” par medību atļaušanu pilsētās 13
15. oktobris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Medības
Staltbriežu riests – brīdis, kad staltbriežu dzīvē dominē kaislības un cīņa
18. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 147
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 21
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 46
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 65
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 96
8 stundas
Lasīt citas ziņas
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Ar spiningu uz ietves: ūdens pieejamība ir tik liela, ka katru dienu Rīgas centrā vajadzētu redzēt ap simts makšķernieku 3
6. augusts, 2021
ME
Medības
Medības
VIDEO. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū…Arvien biežāk ziņo par “drosmīgajiem” lāčiem, vilkiem un lūšiem 54
26. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Medības
FOTO, VIDEO: “Ļoti raitā solī nāca…” Krišjānis sastapies ar lūsi “aci pret aci” 12
19. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Samazinās dažādu dzīvnieku, kukaiņu un augu sugu daudzveidība. Jāaizliedz medības un makšķerēšana? 25
17. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Barviks: Es baidos, ka lāči drīz vien sapratīs, ka Latvijā, atšķirībā no Igaunijas, viņus nemedī 49
27. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 96
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Algu subsīdijas Covid-19 krīzē skartajiem nevakcinētām personām ies secen 40
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Teju puse jauno gadījumu reģistrēti Rīgā. Kur vēl Latvijā plaša Covid-19 izplatība? 6
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 76
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 199
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 7
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki 49
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 14
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 101
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 57
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 147
20 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 73
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 53
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Olimp/Venta 2002″ hokejisti debijā Kontinentālajā kausā piedzīvoja zaudējumu izšķirošajā spēlē
22:34
LE
LETA
Ziņas
Cipule: Stacionēto Covid-19 pacientu skaita pieauguma dēļ slimniekus var nākties šķirot vēl stingrāk 23
21:58
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
21:56