Foto: mammadaba.lv

Nosaukts 2021.gada dzīvnieks – zaķis! Bet, vai zināji, ka Latvijā dzīvo divi zaķi? 4

Jau divdesmit gadu garumā Latvijas Nacionālais Dabas muzejs plašākai publikai un medijiem izziņo Gada dzīvnieku, popularizējot Latvijā sastopamos dzīvniekus un izglītojot sabiedrību par konkrēto sugu, kas ar mums dala savu dzīves vidi. Parasti informācija tiek nodota janvārī, sagaidījām arī šogad, vēsta “mammadaba.lv”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 114
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
TV24
“Ukraiņi atraduši alternatīvu ATACMS raķetēm,” atklāj NBS majors Slaidiņš 105
Lasīt citas ziņas

Gada dzīvnieks 2021 – pelēkais zaķis Lepus europaeus un baltais zaķis Lepus timidus.

Daudziem varētu šķist pārsteidzošs fakts, ka Latvijā dzīvo divi zaķi. Interesanti, ka šobrīd dabā redzamākais pelēkais zaķis Latvijas teritorijā dzīvo tikai kopš 17. gadsimta, savukārt baltais zaķis savas pēdas Latvijas teritorijā min jau kopš ledus laikmeta beigām. Interesanta abu atšķirības pazīme – ja pelēkais zaķis ausis noliec uz priekšu, tās sniedzas pāri purna galam, bet baltā zaķa ausis knapi sniedzas līdz purna galam. Ausīs ir spēks!

CITI ŠOBRĪD LASA

Pelēkais zaķis ir lielākais savas dzimtas pārstāvis. Tā ķermeņa garums 55–68 cm, astes garums 10 cm, ausu garums 10–12 cm, bet svars 4–6,5 kg. Pelēkā zaķa ausu ārmalām raksturīgas melni brūnas apmales. Kažoks vasarā rūsganpelēks, ar baltu vēderu, ziemā arī sāni un pakaļkājas kļūst gaišāki, pat baltgani, savukārt muguras krāsa īpaši nemainās.

Baltais zaķis ir mazāks par savu pelēko rada gabalu. Tā ķermeņa garums 45–65 cm, astes garums 8 cm, ausu garums 8–10 cm, bet svars 2–5 kg. Baltā zaķa ausu apmalei ir balta svītra. Tā kažoks vasarā ir rūsganbrūns, bet ziemā tas kļūst pilnīgi balts, tikai ausu gali – melni. Lūk, tādi divi zaķu dzimtas pārstāvji dzīvo Latvijā.

Īpašs pelēkais zaķis mīt arī Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē. Tas ir mūsu mazliet nešpetnais un trakulīgais Zaķis Brencis. Nu jau trīs gadus Zaķis Brencis stāsta bērniem un pieaugušajiem par zaķa dzīvi mežā, tā paradumiem un dzīves ritmu, aicina rotaļās un pārbauda parka viesu veiklību atbilstoši zaķu mērauklai. Zaķis Brencis ir tāds pasaku meža intelektuālais huligāns – draudzīgs, zinošs un komunikabls, bet dažkārt izaicinošs, skaļš un nebēdnīgs.

Kāds ir zaķis kā simbols pasaulē? Dažāds. Pat ļoti, ļoti! Izrādās, ka mums viņš simbolizē bailīgumu, tramīgumu un blēdīšanos, bet citur pasaulē tieši otrādi:

*Ķeltiem – eposā zaķis ir mēness dievību un medības dievu atribūts, medībās dievi bieži ir attēloti ar zaķiem rokās;

*Ķīnā – mēness, sieviešu spēks ” Iņ “, imperatora dzīves biedre, ilgmūžība. Zaķis uz mēness ar piestu un stampiņu simbolizē nemirstības eliksīru. Baltais zaķis – dievība, sarkans – veiksme un veiksmīga valdīšana. Bez tam zaķis ir savvaļas dzīvnieku sargātājs;

*Ēģiptē zaķis simbolizē rītausmu, sākumu, atklāšanu, pacēlumu un periodiskumu;

Reklāma
Reklāma

*Grieķu-romiešu kultūrā lieldienu zaķis simbolizē auglīgumu un izlaidīgumu;

*Eiropiešu kultūrā tradicionāls lieldienu zaķis vai trusis simbolizē rītausmu, jaunas dzīves sākumu. Tādēļ Lieldienu zaķis nozīme atdzimšanu, augšāmcelšanu, kā arī jauna mēness rašanu.

Tāds, lūk, daudzveidīgs zaķa tēls! Un nav jau brīnums – zaķu dzimta ir bagāta un plaša, dzimtas dzīvnieki ir sastopami visos kontinentos, izņemot Antarktīdu. Zaķi vienmēr ir bijuši klātesoši un redzami cilvēka ikdienas dzīvē. Tiem piedēvētas cilvēka rakstura īpašības, un zaķis ir ieguvis nozīmīgu vietu dažādu tautu stāstos un mitoloģijā.

Arī jaunajā tūrisma sezonā LVM dabas parkā Tērvetē būs interesanti fakti, izglītojoši izaicinājumi un stāsti par Gada dzīvnieku 2021. Kā nekā Zaķis Brencis ir pazīstamas parka tēls un ar prieku daudzinās savas dzimtas stāstus lieliem un maziem Tērvetes viesiem.

Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē aicina doties dabā un ieskatīties ainavā. Ziema ir īstais laiks – varbūt paveiksies un ieraudzīsi Gada dzīvnieku 2021 – pelēko vai balto zaķi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.