Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Gladskikh Tatiana/SHUTTERSTOCK

Pensijas uzkrājums – radiem, draugiem vai speciālajam budžetam. Kā paust savu gribu? 1

Saskaņā ar Valsts fondēto pensiju likumu, kas stājās spēkā šī gada 1. janvārī, ikviens pensiju 2. līmeņa dalībnieks, kurš vēl nav pieprasījis vecuma pensiju, var izvēlēties, kam atstāt uzkrāto kapitālu, ja viņš nomirst, nepaspējis pieprasīt vecuma pensiju.

LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 10
22 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 97
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu būsi lieliskā formā. Tev izdosies viss, kas tev “nāks pretī”! Horoskopi 7.maijam
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Vairākums – 67% – Latvijas iedzīvotāju, kuri jau izmantojuši šo iespēju, izvēlējušies uzkrāto kapitālu nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā, bet 32% – pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam, bet 1% – valsts speciālajam budžetam.

Izvēli var mainīt pēc vēlēšanās

“Jaunā kārtība attiecas uz visiem, kuri vēl nav pieprasījuši vecuma pensiju. Ja cilvēks, piemēram, pieprasa izdienas pensiju vai saņem invaliditātes pensiju, viņam 2. līmeņa pensiju neizmaksā, kamēr nav sasniegts valstī noteiktais pensionēšanās vecums,” norāda Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte Ilze Vindele.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pieprasījumu par vecuma pensijas piešķiršanu aģentūrā var iesniegt tikai mēnesi pirms pensija vecuma iestāšanās. Tas, ka aģentūrā jau laikus iesniegti visi vajadzīgie dokumenti vecuma pensijas aprēķināšanai, tajā skaitā par darba stāžu līdz 1996. gada 31. decembrim, nav šķērslis, lai paustu gribu par savu 2. līmeņa kapitāla uzkrājumu.

Senioriem, kuri pēc 2020. gada 1. janvāra pieprasa vecuma pensiju, uzreiz jāizlemj, ko darīt ar savu pensijas 2. līmeņa kapitāla uzkrājumu.

Savukārt vecuma pensiju saņēmējiem, kuri to savulaik atlikuši, tagad izvēle obligāti jāizdara līdz 2021. gada decembrim, pretējā gadījumā šis uzkrājums automātiski tiks pievienots viņu vecuma pensijai.

Der zināt, ka tie seniori, kuri pieprasījuši vecuma pensiju līdz 2019. gada 31. decembrim, turpinot strādāt, var palielināt arī 2. līmeņa uzkrājumu, bet visi vecuma pensijas pieprasītāji pēc šī gada 1. janvāra turpmāk vairs nevar būt pensiju 2. līmeņa dalībnieki, un tiem, kuri turpinās darba attiecības, veiktās iemaksas uzkrāsies pensiju 1. līmenī.

Vai ir kādi ierobežojumi, lai novēlētu šo uzkrājumu?

“Iesniegumā var norādīt tikai vienu konkrētu personu, kurai novēlēt šo uzkrājumu,

turklāt tam nav noteikti jābūt radiniekam – tas var būt arī draugs, paziņa, kaimiņš.

Tādā gadījumā šī nauda tiks pievienota viņa pensijas 2. līmeņa uzkrājumam un to varēs izmanot tikai tad, kad iesniegumā norādītā persona, kurai noteikti jābūt pensiju 2. līmeņa dalībniekam, pieprasīs vecuma pensiju.

Ja ir vēlme novēlēt šo uzkrājumu vairākiem cilvēkiem, piemēram, bērniem, tad jāizvēlas Civillikumā noteiktā kārtība. Tad mantinieki to varēs saņemt kā pārskaitījumu uz savu kontu vai pievienot savam pensiju 2. līmenī uzkrātajam kapitālam.

Ja cilvēks vēlas to novēlēt kādai juridiskai personai, piemēram, labdarības fondam vai dzīvnieku patversmei, pēc viņa nāves šis uzkrājums tiek pārskaitīts uz šīs iestādes kontu. Taču, lai to izdarītu vai arī novēlētu konkrētiem cilvēkiem, jāvēršas pie zvērināta notāra un jāsastāda testaments,” stāsta eksperte.

Reizēm izvēle par labu vienam vai otram uzkrājuma kapitāla saņēmējam var mainīties. Par to nav jāsatraucas, jo

savu izvēli var mainīt neskaitāmas reizes.

Taču pēc nāves vērā tiek ņemta tikai pēdējā reģistrētā izvēle.

Jaunums ir arī tas, ka no. 1. janvāra pensiju 2. līmenī vairs netiek pārskaitīti līdzekļi no sociālās apdrošināšanas speciālajiem budžetiem un valsts pamatbudžeta, piemēram, iemaksas par saņemto bezdarbnieka vai slimības pabalstu.

Iemaksas 20% apmērā tagad tiek uzkrātas pensiju 1. līmenī, bet, atsākot darba gaitas, tās atkal tiek sadalītas starp abiem pensiju līmeņiem –14 un 6%.

Pensionāri var tikai mantot

Vecuma pensijas saņēmēji miruša pensijas 2. līmeņa dalībnieka uzkrājumu var tikai mantot Civillikumā noteiktajā kārtībā, to nevar izmantot, lai palielinātu paši savas pensijas apjomu.

Aģentūras darbinieki rūpīgi pārbauda, vai iesniegumā norādītā persona nāves reģistrēšanas brīdī ir pensiju 2. līmeņa dalībnieks vai nav. “Bija gadījums, kad cilvēks no rīta iesniedza iesniegumu, bet vakarā viņa jau nebija starp dzīvajiem.

Ja viņa iesniegumā minēts cilvēks, kurš vistuvākajā laikā pieprasīs vecuma pensiju, tad būs iespējams pievienot šo uzkrājumu viņa pensijai. Noteikumi paredz šādus izņēmumus, ja šīs personas statuss mainās sešu mēnešu laikā pēc iesnieguma īpašnieka nāves,” Ilze Vindele min piemēru.

Ja vecuma pensionārs dzīvo vēl ilgi un laimīgi, vai mantinieki saņems atlikušo viņa 2. līmeņa uzkrājuma daļu? “Sasniedzot pensijas vecumu, cilvēks var pievienot 2. līmeņa uzkrājumu pensiju 1. līmeņa kapitālam un katru mēnesi saņemt kopīgu izmaksu. Pēc vecuma pensijas saņēmēja nāves šīs izmaksas tiek pārtrauktas.

Otra iespēja – iegādāties kādā no apdrošināšanas sabiedrībām mūža pensijas apdrošināšanas polisi.

Tas iespējams, ja pensijas 2. līmeņa uzkrātais kapitāls ir vismaz divi tūkstoši eiro. Tādā gadījumā izmaksas līdz polises īpašnieka nāves dienai veic apdrošināšanas kompānija.

Noslēdzot līgumu, var norādīt arī labuma guvēju un noteikt garantētas izmaksas periodu, piemēram, divdesmit gadus. Ja pensionārs nomirst pirms šī termiņa iestāšanās, izmaksas par atlikušo laika periodu saņem labuma guvējs,” skaidro Ilze Vindele.

Šobrīd mantošanai Civillikuma noteiktajā kārtībā un pievienošanai konkrētas personas pensijas 2. līmeņa uzkrājumam aģentūra pārskaita 80% no mirušā pensiju 2. līmeņa dalībnieka kapitāla, kas uzkrāts līdz 2019. gada 31. decembrim, un 100% no uzkrājuma, kas gūts, sākot no 2020. gada 1. janvāra.

Pirms tā pievienošanas citas personas pensijas 2. līmeņa kapitālam aģentūra ietur summu, ko mirušais vai uzkrājuma saņēmējs ir tai parādā (protams, ja ir radies šāds parāds).

Vai šajā laikā bijuši arī krāpšanas mēģinājumi?

“Jā, daži iesniegumi aģentūrā nonākuši nākamajā dienā pēc cilvēka nāves.

Iespējams, tuvinieki domā, ka informācijas apmaiņa starp iestādēm noris lēni, cer, ka to nepamanīs.

Taču aģentūras rīcībā ir miršanas reģistra dati, tādēļ šāda veida iesniegumi tiek anulēti.

Problēmas varētu rasties ar tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri nomirst ārzemēs un par kuru nāvi informācija aģentūras rīcībā varētu nonākt pēc viena vai pat vairākiem mēnešiem, taču arī tad būs norādīta precīza nāves diena. Visi dokumenti, kas iesniegti pēc šī datuma, netiks ņemti vērā,” uzsver eksperte.

VSAA statistika liecina, ka pērn valsts pensiju speciālajā budžetā pēc 5282 pensiju 2. līmeņa dalībnieku nāves tika pārskaitīti 11,3 miljoni eiro. Vidēji viena cilvēka uzkrājuma kapitāls bija lielāks par 2000 eiro (no 2 līdz 30 000 un vairāk eiro).

 

Kā paust savu gribu

* aizpildot iesnieguma “Par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu nāves gadījumā pirms vecuma pensijas piešķiršanas” formu elektroniskajā portālā “latvija.lv”;

* nosūtot to pa e-pasta adresi edoc@vsaa.gov.lv un apliecinot ar drošu elektronisko parakstu;

* iesniedzot klātienē kādā no VSAA vai valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centriem;

SAISTĪTIE RAKSTI

* cita persona iesniegumu var iesniegt klātienē, uzrādot notariāli apliecinātu pilnvaru vai iesniegt elektronisku iesniegumu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un kam pievienota notariāli apliecināta pilnvara;

plašāka informācija par pensiju 2. līmeņa uzkrājuma novēlēšanu interneta vietnē “kampensiju.lv”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 10
22 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 97
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu būsi lieliskā formā. Tev izdosies viss, kas tev “nāks pretī”! Horoskopi 7.maijam
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 15
3 stundas
Lasīt citas ziņas
Ieva Ēvalde
Ziņas
No šodienas mūsu valstī atkal atļauts ieturēt maltīti kafejnīcu terasēs. Ar ko jārēķinās apmeklētājiem? 10
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 15
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Opozīcija ar pozīciju valdību padarīja par muļķiem!” Rēvalds par Saeimas lēmumu atvērt āra terases 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Piektdien iespējamas pērkona lietusgāzes ar krusu 2
2 stundas
SM
Signe Mengote
Ziņas
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote
10:12
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus
09:53
LE
LETA
Veselam
Kāpēc nevakcinē bērnus? Zavadska skaidro, vai Latvijā sāks bērnu vakcināciju pret Covid-19 2
09:23
SM
Signe Mengote
Ziņas
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote
3 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kučinskis: Kariņa valdība ir iegājusi “ļoti lielā krīzē”, tai “nav nekādas saulainās perspektīvas” 4
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunā Dienvidkurzeme vecajās robežās: teritorijas platības ziņā lielākajā novadā ir trīs līdzvērtīgi attīstības centri
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas tempi Latvijā turpina kāpt. Cik cilvēku saņēmuši poti trešdien? 3
2 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Austrālijas robežas varētu palikt slēgtas līdz 2022.gada nogalei 2
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Šodien sākas “Eiropas eksāmens”, kurā piedalīties var ikviens interesents
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolēnu vidū izplata anketu par seksualitāti, vecāki par to uztraukušies. Rosina policijas pārbaudi 68
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
No nākamā gada pieaugs ģimenes valsts pabalsta apmērs. Cik liels būs pabalsts par bērnu? 35
18 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Bildēs tas neesmu es!” Par karošanu Doņeckas separātistu pusē notiesātajam madonietim sava versija par notikušo 17
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es gribētu pateikt paldies!” Ģirģens pateicas prokurorei un komentē Tukumā notikušā nozieguma izmeklēšanas gaitu 60
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Daudzos palika rūgtums par Levita turēšanos partnerībā kopā ar Kariņa branžu. Egila Līcīša feļetons 55
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 33
17 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 97
19 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
“Esmu iecirtis pats sev kājā!” Par ko soda ZVA direktoru Henkuzenu? 48
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, vajag mainīt valdību? 62
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 15
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Trauslā un ļoti bīstamā robeža: mājās mazs bērns un suns. Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj vecāki? 6
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 4
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Man vajadzēja piemeklēt maigākus izteicienus”: Viktors Ščerbatihs atvainojas, ka raidījumā saucis dažas sievietes par resnām 37
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga un bezgalīgi garšīga: zupa kā lazanja – ar malto gaļu, tomātiem un pastu 2
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti?
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai ar Covid-19 var saslimt arī pēc otrās potes? Ārsts par saslimšanu pēc vakcinācijas 67
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Mums visiem bija jāaiziet, karaliene tur palika viena…” – Elizabetes II mazmeitas vīrs Maiks atklājis, kas notika pēc prinča Filipa bērēm 13
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas maijā: astroloģiskā prognoze 1
23 stundas