Foto: publicitātes foto

Pieaug tehnoloģiju loma bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā 0

Bioloģiskā daudzveidība ir mūsu planētas dzīvības pamats. Gaiss, ko elpojam, pārtika, ko ēdam un ūdens, ko dzeram – tas viss mums pieejams tikai tad, ja pastāv bioloģiskā jeb sugu un ekosistēmu plaša daudzveidība. Tomēr šobrīd šī nozīmīgā infrastruktūra ir nopietni apdraudēta.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 50
16 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Jaunākie dati liecina, ka mēs esam ļoti tuvu, lai pārkāptu ekoloģiskās robežas un sasniegtu klimata un ekosistēmas lūzuma punktus, kas var izraisīt planētas destabilizācijas paātrināšanos. Biodaudzveidības uzlabošanā dažādos veidos spēj palīdzēt tehnoloģijas – tās dod mums iespēju ņemt mazāk no dabas un darīt vairāk tās labā. Turklāt tehnoloģiju atbalsts noder gan dabas speciālistiem, pētniekiem un ar dabu saistītiem komersantiem, gan palīdz izglītot un iesaistīt sabiedrību dabas saudzēšanā.

 

Tehnoloģijas šobrīd virza ceturto industriālo revolūciju, strauji ienesot izmaiņas daudzās nozarēs. Attīstības rezultātā ik dienas tiek radītas arī dažādas inovatīvas tehnoloģijas un risinājumi, kas var palīdzēt bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tehnoloģiju pienesumu un nozīmi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā uzsver Pasaules Dabas Fonda vadītājs Jānis Rozītis: “Tehnoloģijām, līdztekus zinātnei un izglītībai, ir ļoti nozīmīga loma bioloģiskās daudzveidības krīzes novēršanai. Pārdomāts un mērķtiecīgs tehnoloģiju pielietojums palīdz prognozēt procesu attīstības scenārijus, modelēt situācijas, sniegt datus plānošanas procesam, efektīvāk īstenot plānotos darbus un arī nodrošināt stāvokļa vai paveikto darba rezultātu monitoringu. Tāpat bez tehnoloģiju īstenošanas nav iedomājama dažādu dzīvotņu atjaunošana.”

Piemēram, lai analizētu un vizualizētu datus par sugām no cilvēkiem nepieejamām vidēm vai noteiktu teritorijas, kurās nepieciešams nodrošināt biodaudzveidības saglabāšanas praksi, tiek izmantota satelītu izsekošana. Ar tehnoloģiju palīdzību iespējams stratēģiski izmantot ievāktos datus, lai novērtētu kritiskos punktus, kur cilvēku iejaukšanās būtu pēc iespējas jāierobežo, ļaujot dabai atkopties bez cilvēka klātbūtnes. Jānis Rozītis norāda, ka, lai gan tehnoloģijas nav vienīgais risinājums, kas palīdz novērst sugu izzušanas krīzi, tās ir kļuvušas par neatņemamu procesa sastāvdaļu, kas papildina un paātrina dabas daudzveidības saglabāšanas mērķu izpildi visā pasaulē.

 

Eiropā un citviet pasaulē dažādi tehnoloģiju risinājumi biodaudzveidības saglabāšanai jau gadiem tiek izmantoti praksē. Piemēram, Īrijas dienvidu piekrastē, kur dzīvo viena trešdaļa pasaules vaļveidīgo (vaļi, cūkdelfīni un delfīni), realizēts projekts “Smart Whale Sounds”.

Uzņēmums Huawei, sadarbojoties ar Īrijas ORCA (Okeāna izpētes un saglabāšanas asociācija), ir izvietojis autonomu hidrofonu uz “viedās bojas”, kas uztver vaļu radītās skaņas 80 km zonā un delfīnus 13 km attālumā. Projekta mērķis ir izpētīt trokšņa piesārņojuma ietekmi uz vaļveidīgajiem – skaņa ir raksturīga to pastāvēšanai un ir gandrīz visu viņu dzīves aspektu pamatā. Zemūdens mikrofons ievāc un nosūta akustikas datus mākonim, kur tiek veikta vaļveidīgo atrašanās vietas, izplatības un uzvedības izpēte.

Savukārt Kostarikas Osas pussalā un Filipīnu Palavanas lietus mežā bioakustikas tehnoloģija, kas iestrādāta ar saules enerģiju darbināmās ierīcēs “Sargi” (Guardians), uztver dzīvnieku radītās skaņas. “Abu šo risinājumu pamatā ir mākslīgais intelekts. No iekārtām iegūtie dati tiek pārsūtīti uz mākoni, kur mākslīgā intelekta analītikas programma spēj apstrādāt milzīgo datu apjomu pavisam īsā mirklī un reāllaikā veikt to analīzi, nododot ekspertiem jau apstrādātu informāciju.

Piemēram, lietusmežos iegūtās skaņas tiek klasificētas kā nenovēršami draudi, uz kuriem nekavējoties spēj reaģēt parka mežsargi, vai kā dzīvnieku saucienus, kurus tālāk biologi un ekologi izmanto pētījumu veikšanai,” par tehnoloģiju darbību plašāk stāsta Inese Šuļžanoka, Huawei Technologies Latvia komunikācijas vadītāja. Šādu datu apjoma analīze bez tehnoloģiju iesaistes pētniekiem aizņem nesalīdzināmi ilgāku laiku, tāpēc tehnoloģiju risinājumi nu jau kļuvuši par neatņemamu palīgu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā.

 

Diemžēl bioloģiskā daudzveidība Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, samazinās, bet jau šobrīd ar tehnoloģiju palīdzību tiek strādāts pie situācijas uzlabošanas. “​​Latvijas ziņojumi Eiropas Komisijai par dabas stāvokli mūsu valstī iezīmē ļoti negatīvu ainu. Bēdīgākais stāvoklis ir dabisko pļavu un mežu aizsardzībā, kas saistīts ar lauksaimniecības intensifikāciju un intesīvo kailciršu īstenošanu.

Atsevišķās vietās nozīmīga ir arī invazīvo sugu negatīvā ietekme. Tāpat ar dažāda veida piesārņojumu mēs nodarām kaitējumu Latvijas upēm, ezeriem un esam līdzatbildīgi arī par Baltijas jūras eitrofikāciju,” norāda Jānis Rozītis.

Tomēr jau iepriekšējās desmitgadēs tehnoloģijas arī Latvijā ir būtiski palīdzējušas dabas speciālistiem efektīvāk iegūt datus par aizsargājamām sugām, to dzīvotnēm, kontrolēt piesārņojumu vai nelegālu resursu ieguvi, mazināt katastrofu sekas, informēt sabiedrību par vides aktualitātēm.

Pasaules Dabas Fonda vadītājs uzsver, ka nākamajās desmitgadēs būs nepieciešams vēl lielāks tehnoloģiju atbalsts un efektīvākas inovācijas gan jaunu dabas teritoriju izveidē, datu analīžu un izpētes procesos, sugu un dzīvotņu stāvokļa monitoringā, gan pasākumu īstenošanā ietekmes uz dabu mazināšanai, dabas resursu apsaimniekošanā, efektīvā resursu izmantošanā, ilgtspējīgas bioekonomikas un aprites ekonomikas principu ieviešanā.

 

Viens no virzītājspēkiem dabas atlabšanai, ir Eiropas Savienības izstrādātā Biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam. Latvijā, tiecoties uz šiem mērķiem, redzami dažādi veidi, kā tehnoloģijas jau tiek iesaistītas biodaudzveidības saglabāšanā. Jānis Rozītis skaidro: “Tehnoloģijas Latvijā ne tikai palīdz dabas speciālistiem ikdienas darbā vai komersantiem ietekmes mazināšanā, bet tās ir noderīgas arī sabiedrības izglītošanā un iesaistē. Ir pieejamas dažādas aplikācijas, kuras nodrošina iespēju ērti ziņot par kādu pamanītu sugu vai informēt par pārkāpumiem. Šobrīd ir iespējams ziņot par aizsprostiem upēs, lai palīdzētu to apzināšanā.” Arī mājsaimniecību līmenī iespējams īstenot virkni videi draudzīgus pasākumus, pateicoties tehnoloģiju atbalstam, piemēram, paaugstināt energoefektivitāti, uzlabot iepirkumu plānošanu un produktu izvēli. Piemēram, ikviens var izmantot Pasaules Dabas Fonda sagatavoto zivju izvēles padomdevēju – Zivju gidu.  Jebkurš, domājot par maltītes plānošanu vai nonākot pie zivju stenda, var ātri un ērti pārliecināties par izvēlētās zivju sugas stāvokli un pieņemt videi draudzīgu lēmumu, pieliekot savu roku tam, lai palīdzētu saglabāt mūsu dabas bioloģisko daudzveidību un sperot soli tuvāk zaļākai nākotnei.

 

Par Huawei:

Huawei, kas dibināts 1987. gadā, ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedierīču piegādātājs. Mums ir vairāk nekā 194 000 darbinieku un mēs darbojamies vairāk nekā 170 valstīs un reģionos, nodrošinot savus pakalpojumus vairāk nekā trim miljardiem cilvēku visā pasaulē. Mūsu vīzija un misija ir ienest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijā, veidojot savienotu un viedu pasauli. Lai to īstenotu, mēs vienmēr aktīvi strādāsim, lai veicinātu visuresošu savienojamību un vienlīdzīgu piekļuvi tīkliem, ieviestu mākoņpakalpojumus un mākslīgā intelekta risinājumus jebkurā pasaules malā, lai nodrošinātu izcilu skaitļošanas jaudu jebkurā brīdī tur, kur tas nepieciešams, kā arī izstrādātu digitālas platformas, kas palīdzētu visām nozarēm un organizācijām kļūt elastīgākām, efektīvākām un dinamiskākām, un no jauna veidosim lietotāju pieredzi ar mākslīgo intelektu, padarot to personalizētāku jebkurā cilvēka dzīves jomā, neatkarīgi no tā vai atrodaties mājās, birojā vai ceļā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 50
16 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tavi resursi šodien būs visai ierobežoti! Horoskopi 22.septembrim
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 58
18 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai ir novēloti 106
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kura publiskā jaunbūve atzīta par “Gada labāko būvi Latvijā 2020” 12
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 91
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tas ir “ilgs un garš maratons.” Navaļnijs no cietuma komentē Krievijas Valsts domes vēlēšanas 2
22:42
LE
LETA
Ziņas
Rīgas “Dinamo” zaudē spēli pret Maskavas “Dinamo” 3
22:10
LE
LETA
Ziņas
Latvija saņēmusi vēl 19 200 “Johnson&Johnson” vakcīnas pret Covid-19 devu 9
21:56
LE
LETA
Ziņas
Atrasts Rīgā iepriekš pazudušais astoņus gadus vecais zēns 3
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 15
10 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
14 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Tāda vārga tā “akcija”…” Kāpēc Atis Jansons Ceļu policijas veikumu vērtē ar vienu balli no 10? 7
9 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Mežā ejam tuvāk cilvēkiem.” Saruna ar “Rīgas mežu” valdes priekšsēdētāju Anitu Skudru 5
14 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 3
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Liels Covid-19 gadījumu skaits ne tikai Rīgā, bet arī Valmierā un Rēzeknes apkaimē 17
12 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā no puķupodiem aizdzīt sliekas? 1
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Valmieras novadā autovadītājs 2,54 promiļu reibumā bēg no policijas un avarē 3
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar 1.novembri varētu stāties spēkā prasība obligāti vakcinēties veselības, izglītības un sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem 105
14 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Kremļa “kabatas partijas”, “Google” un “Apple” piekāpjas. Kā Krievijā uzvarēja valdošā partija 5
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Situācija enerģētikas tirgū ir satraucoša: brīdina, ka tuvākajā laikā atkal būtiski pieaugs maksa par siltumu 31
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 50
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Kāja ar galošu no bremzes nokrīt un uzkrīt uz gāzes, aiznesos pa to ceļu… Man bija ok”: Magone mācās braukt ar auto, draudzenei jāmeklē pēc sirdszālēm 27
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Kā gan tas nācās, ka Benjamiņai pietuvinātie cilvēki kļuva par viņas nodevējiem un Latvijas kapračiem? Saruna ar Gintu Grūbi 15
21 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Klēts pārbūvei dod naudu, tilta remontam – ne 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Modris, Matīss un Mariss 1
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 14
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 7
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 21. līdz 26.septembrim
18 stundas