Latvijā
Novados

Piešķir 5000 eiro Nacionālās pretošanās kustības muzejam Rendā0


Ilustratīvs attēls. Armijas veterāns vienā no ziedu nolikšanas pasākumiem pie Brīvības pieminekļa, godinot latviešu leģionāru piemiņu.
Ilustratīvs attēls. Armijas veterāns vienā no ziedu nolikšanas pasākumiem pie Brīvības pieminekļa, godinot latviešu leģionāru piemiņu.
Foto: LETA

Kuldīgas novada domes deputāti nolēmuši finansiāli atbalstīt Nacionālās pretošanās kustības muzeju Rendā, piešķirot tam 5000 eiro no pašvaldības budžeta līdzekļiem, informēja Kuldīgas novada pašvaldības Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Duļbinska.

Muzeju izveidojis nodibinājums “Rubeņa fonds”. Piešķirtais finansējums tiks izmantots Nacionālās pretošanās kustības muzeja darbības nodrošināšanai šogad, tostarp muzeja akreditācijas procesam, nacionālo partizānu Āpuznieku kaujas piemiņas pasākuma organizēšanai, ekspozīcijas papildināšanai, skolēnu mācību ekskursiju uzņemšanai, dažādu pasākumu rīkošanai sadarbībā ar Zemessardzi, Jaunsardzi, Latvijas Okupācijas muzeju, Kuldīgas novada muzeju, biedrību “Daugavas vanagi” un citām institūcijām aktivitāšu, kas sekmē vēsturiskās atmiņas par Nacionālās pretošanās kustības saglabāšanu un nostiprināšanu Latvijas sabiedrībā, īstenošanai.

Nodibinājuma “Rubeņa fonds” darbības galvenie mērķi ir leitnanta Roberta Rubeņa atsevišķā bataljona cīņu ceļa izpēte, vēsturisko materiālu vākšana un saglabāšana, vispusēja sabiedrības informēšana par Rubeņa bataljona cīņām pret svešajām varām okupētajā Latvijā, Rubeņa bataljona kauju vietu iezīmēšana dabā un nozīmīgāko piemiņas vietu izbūve un apsaimniekošana.

Vispirms nodibinājums izveidojis Rubeņa bataljona piemiņas muzeju Ventspils novada Ugāles pagasta “Silmačos”, bet 2014.gada 1.novembrī Kuldīgas novada Rendas pagasta “Viesturos” atklāts Nacionālās pretošanās kustības muzejs.

Muzeja ekspozīcija stāsta par laika periodu no 1940.gada līdz 1990.gadam latviešu tautas vēsturē, kad svešzemju bruņotu akciju un agresijas rezultātā bija zaudēta valsts brīvība un neatkarība. Tautas aktīvākā un drosmīgākā daļa, apliecinot augstu morāli un uzticību nacionālajām vērtībām, nešaubīgi iesaistījās cīņā par Latvijas neatkarības atjaunošanu.

Ekspozīcija vēstī par pretošanos abām okupāciju varām, taču centrālā uzmanība veltīta nacionālo partizānu karam, kas risinājās no 1944.gada līdz 1956.gadam. Muzeja veidošanā Rubeņa fonds sadarbojies ar tuvējām pašvaldībām, Latvijas Okupācijas muzeja speciālistiem, novadpētniekiem un vēstures pētīšanas entuziastiem.

Nacionālās pretošanās kustības muzejs laika gaitā ir attīstījies un paplašinājies. Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) 2016.gada projektu pieteikumu konkursā nodibinājums ir saņēmis un ieguldījis muzeja paplašināšanā publisko finansējumu 50 000 eiro, tostarp Kuldīgas novada pašvaldības piešķirto līdzfinansējumu.

Nodibinājuma “Rubeņa fonds” vadītājs vēsturnieks Andrejs Ķeizars vairāk nekā desmit gadus veltījis leitnanta Rubeņa bataljona gaitu izpētei. Viņš uzsver, ka Nacionālās pretošanās kustības muzejs izveidots, lai sabiedrībai atgādinātu par tiem, kuri ziedoja savu veselību vai pat dzīvību cīņā ar šo jūgu, lai nodotu vēstures stāstus nākamajām paaudzēm.

Kuldīgas novada pašvaldība šomēnes saņēmusi Valsts prezidenta kancelejas vēstuli, ar kuru Latvijas pašvaldības tiek informētas, ka Valsts prezidents Egils Levits ir rosinājis Latvijas valstiskuma vēstures izpratnē lielāku nozīmi piešķirt nacionālās pretošanās kustības izpētei un atcerei.

Šā gada 17.martā Rīgas pilī notiks Nacionālās pretošanās kustības forums, uz kuru iecerēts aicināt Latvijas ļaudis, kuri ir veltījuši savu darbu, lai koptu nacionālās pretošanās kustības piemiņu. Levits vēlas viņiem apliecināt pateicību par ieguldīto darbu un kopīgi apspriest turpmākos darba virzienus nacionālās pretošanās kustības piemiņai.

Rendas pagasta “Viesturos” izveidotais Nacionālās pretošanās kustības muzejs ir labs piemērs, kā valstiskuma vēstures izpratnē lielāku nozīmi piešķirt nacionālās pretošanās kustības atcerei.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Diena vēsturē. 1880. gada 29. februārī. Eiropas kalnu inženierijas brīnums
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Vidzemes ziemeļos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -10 grādiem
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Valstsvīrs ar statistiķa aicinājumu 1
5 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Latvijā
GKR sola pārbūvēt visus lielākos Rīgas tiltus un paaugstināt izglītības darbinieku algas
19 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Arī sabiedrība ir atbildīga par cilvēka izvēlēm. Saruna ar Rēziju Kalniņu
Intervija 2 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
VIDEO. Komiski par traģisko! Mediķi aizsargtērpos dejo “Gulbja ezeru”
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Porziņģa 24 punkti neglābj “Mavericks” no zaudējuma
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Grieķija izrāda apņēmību neielaist valstī nelegālos imigrantus
1 stunda