Ekonomika
Īpašums

Piespiedu nomniekiem grib uzspiest arī nodokli2

Foto: Supawat Bursuk/SHUTTERSTOCK

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Satversmes tiesa nolēmusi ierosināt lietu par pienākumu zemes īpašniekam maksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN) par zemes piespiedu nomu.

Pieteikumu par lietas ierosināšanu tai iesniedzis bēdīgi slavenais “Pilsētas zemes dienests”, kurš pirms trim gadiem nekaunīgi pieprasīja Rīgas daudzstāvu namu iedzīvotājiem dažu nedēļu laikā samaksāt zemes nomas parādus, kuri viņiem it kā radušies no 2008. līdz 2010. gadam.

Līdzīgi “Pilsētas zemes dienests” bija uzdarbojies arī Liepājā, Ventspilī un citās Latvijas pilsētās, kurās tam pieder zeme zem daudzstāvu namiem.

Par zemes nomu aprēķinātās summas “Pilsētas zemes dienests” iedzīvotājiem pastkastītēs iemestajos rēķinos piedevām bija aplicis ar 21% PVN, kaut arī par šo laikposmu iedzīvotājiem nebija likumā noteikta pienākuma to maksāt.

Arī PVN likme tad bija pavisam cita – 18%. Iedzīvotāju pastkastītēs iemestos zemes nomas rēķinus “Pilsētas zemes dienests” piedevām papildinājis ar draudiem reģistrēt nemaksātājus parādnieku reģistrā.

“Pilsētas zemes dienestu”, kura vārdā uzdarbojas rīdziniekiem labi pazīstamais zvērināts advokāts Normunds Šlitke, neuztrauca arī Komerclikumā noteiktais saistību noilguma termiņš – trīs gadi, skaitot no parāda izveidošanās dienas.

Toreiz Šlitkes un Co uzdarbošanos apturēja Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), uzlikdams “Pilsētas zemes dienestam” 50 000 eiro lielu naudas sodu un aicinot nekavējoties pārtraukt nelikumīgo naudas izspiešanu no iedzīvotājiem.

Pēc pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” datiem, “Pilsētas zemes dienesta” īstenotā komercdarbība toreiz Rīgā bija skārusi aptuveni 47 daudzstāvu dzīvojamo namu 3000 iedzīvotāju.

Bet, kā šķiet, no uzliktā naudas soda “Pilsētas zemes dienests” nekādu lielo mācību nebija guvis.

Kā lasāms Satversmes tiesas kolēģijas lēmuma paskaidrojumos, arī pēc tam “Pilsētas zemes dienests” vairākkārt bija vērsies vispārējās jurisdikcijas tiesās pret Jūrmalas gatves 95. nama dzīvokļu īpašniekiem Rīgā, Andromedas gatves 5B dzīvokļu īpašniekiem Rīgā un citu namu iedzīvotājiem, prasībai par zemes nomas parādu piedziņu pievienojot prasību par PVN piedziņu.

Tiesa gan apmierināja prasību par zemes piespiedu nomas maksas piedziņu, bet noraidīja prasību par PVN summas piedziņu.

Iesniedzot Satversmes tiesā prasību, “Pilsētas zemes dienests”, kurš gan ir Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēts PVN maksātājs, grib panākt, lai šo nodokli maksā iedzīvotāji, kuru nami atrodas uz šī uzņēmuma zemes.

Saistītie raksti

Zemes īpašnieka ieskatā PVN būtiski samazina kopējos ienākumus, ko viņš gūst no sev piederošas zemes iznomāšanas, nesamērīgi ierobežojot īpašuma tiesības.

Satversmes tiesa pieprasījusi Saeimai līdz 2020. gada 30. jūnijam iesniegt paskaidrojumus par “Pilsētas zemes dienesta” apstrīdētajām PVN likuma normām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā lielākais kritums ekonomikā starp Baltijas valstīm. Jaunākie IKP dati 1
1 diena
IB
Indulis Burka
Ekonomika
Kā ar maziem ieguldījumiem kļūt energoefektīvākam 1
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
No jūlija gāze būs lētāka
1 diena

Lasītākie

Raivis Šveicars
Ekonomika
Bioreaktora puncī audzina mikroorganismus
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Vai maija pēdējā diena būs saulaina? Laika prognoze svētdienai
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Varbūt vienreizējās lietošanas masku vietā var lietot vairākās kārtās salocītu agroplēvi?
1 stunda
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kuldīgas novadā deg kūdras purvs: stiprā vēja dēļ situācija ir neprognozējama
14 stundas