Foto – Karīna Miezāja

Mans tēvs nestrādāja čekā. Pilnā saruna ar Ingu Gaili un Dāvi Auškāpu 6

1. novembrī “Dirty Deal Teatro” pirmizrādi piedzīvos Ingas Gailes luga “Tēvs varonis ’69” Dāvja Auškāpa režijā.

LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 39
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss 2
8 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 23
9 stundas
Lasīt citas ziņas

…Izrāde “Tēvs varonis ‘69” ir stāsts par vīrieti un sievieti, kuri satiekas 1969. gadā Rīgā. Viņi ir jauni, viens otram patīk, ir maijs, un viņiem priekšā visa dzīve. Tomēr jaunajam vīrietim tūlīt jādodas dienēt armijā, un viņu var aizsūtīt uz jebkuru no pārmēru plašās savienības vietām. Ja vien viņa tēvs, kurš strādā kādā īpašā vietā, viņam nepalīdzēs… Viena lugas varoņa – čekista – prototips ir lugas autores Ingas Gailes vectēvs. Dramaturģe saka: “Visvairāk luga ir par mani pašu, par manu vēlmi mēģināt izprast vecākus un padomāt par tām izvēlēm, kuru priekšā viņi nonāca. Runājot par faktiem – mans vectēvs strādāja Valsts drošības komitejā. Mans tēvs savukārt tur nestrādāja. Visi lugas varoņi ir izdomāti.”

Inga Gaile ir latviešu dzejniece, kas veidojusi dramaturģisko materiālu arī vairākiem teātra iestudējumiem. Piešķirta Latvijas Literatūras gada balva. 2012. gadā viņa saņēmusi Prozas lasījumu galveno balvu par stāstu “Piena ceļi”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dāvis Auškāps Rīgas sabiedrībā bija pazīstams kā uzņēmējs, jo viņam piederēja radošu cilvēku iecienītais “Teātra bārs” un “Teātra bāra restorāns”. Taču, tuvojoties četrdesmitgadnieka sliek­snim, viņš pievērsies ģimenes tradīciju turpināšanai un kļuvis par režisoru. Dāvis ir inteliģents ceturtajā paaudzē, un teātrim šajā ģimenē ir dziļas saknes: viņa mamma Karina Pētersone ir tulkotāja, bijusī kultūras ministre, Latvijas Institūta direktore un politiķe, tēvs, Raimonds Auškāps, ir vispāratzīts tulkotājs, viņa tēvs, Kārlis Auškāps, ir bijis ārsts, bet Raimonda brālis, Dāvja tēvocis, arī Kārlis Auškāps, ir režisors Dailes teātrī. Karinas tēvs ir dramaturgs Pēteris Pētersons, dēvēts par Runci, bet viņa tēvs bija rakstnieks Jūlijs Pētersons.

Lugas “Tēvs varonis ’69” iestudēšana ir abu kādreizējo kursabiedru Kultūras akadēmijā Ingas Gailes un Dāvja Auškāpa pirmā radošā sadarbība.
– Kāda jums abiem ir pati spilgtākā asociācija par 1969. gadu?

Inga Gaile: – …Seksuālā revolūcija Amerikā. Bet lugas kontekstā – tas ir laiks, kad manam tētim ir astoņpadsmit gadu. Es nācu pasaulē pēc septiņiem gadiem. Vecāki izšķīrās, kad es to vēl nespēju apzināties. Mani uzaudzināja mamma un patēvs. Ar tēti iepazinos, kad man bija četrpadsmit gadu, emocionāli tuvāki kļuvām tagad, kad piedzima mana vecākā meita Alise Lī.

Dāvis Auškāps: – Vieni un otri mani vecvecāki dzīvoja it kā diezgan dažādās pasaulēs, katrs savā bohēmā – vieni – teātra, otri – mākslinieku vidē. Abām pusēm radi dzīvoja viņpus okeāna. 1969. gadā mana vectēva māsa pirmoreiz atbrauca uz Latviju, nezinu, kā… Viņi ar vecotēvu nebija redzējušies kopš 1944. gada. Bet 1969. gads – brilles ar spiciem galiem un dāmas puķainās kleitās Rīgas ielās.

– Vai vecotēvu izdevās dzīvē redzēt?

I. Gaile: – Nē, Ziedoni satikusi neesmu. Arī lugā viņam nav mainīts vārds. Vienīgais prototips, kuram nav izdomāts cits. Bet luga nav noraksts no dzīves, tās notikumi tikai devuši impulsu. Lugā ir absurdas lietas, kuras nav un nemaz nevarētu būt notikušas. Tā, piemēram, Ziedonis ceļas augšā no mirušajiem un atgriežas šajā dzīvē tieši 2016. gadā. Nezinu, kā Dāvis to būs risinājis, bet lugā ir varone, kura sākotnēji ir Ērika (Ingas Gailes tēva prototipa – V.K.) meitene, bet vēlāk pārtop čekistā un čekists pārtop Ērika mātē… Nuja, šis darbs nemaz nav reālistisks. Reāls ir tikai fakts, ka mans vectēvs strādāja Valsts drošības komitejā. Nevis kā aģents, bet algots darbinieks. Pensijā aizgāja kā pulkvedis. Kā sapratu no tēta, pulkveža pakāpi toreiz piešķīra visiem, kas no čekas gāja pensijā.

– Kāda ir sajūta, apzinoties, ka vectēvs maizi pelnīja tajā pusē, kas Latvijas sabiedrībā cieņu nekad nav baudījusi?

– Arī mammas tēti šajā dzīvē neesmu satikusi. 18 gadu vecumā vectēvu iesauca leģionā, viņš tur pabija pāris mēnešu, pēc tam šā iemesla dēļ tika izsūtīts uz Magadanu un tur acīmredzot dabūja asins vēzi. Nomira ļoti jauns. Par viņu zināju vairāk nekā par vectēvu čekistu, taču mazāk, nekā man būtu gribējies. Man ir laba sajūta, ka vispār varu iepazīties ar saviem senčiem, ka dzīvs ir mans tēvs, ka esmu paspējusi ar viņu daudz ko izrunāt, ko diemžēl dažādu apstākļu dēļ nepaspēju ar vectēviem.

– Ja vecotēvu satiktu tagad, ar pieauguša cilvēka prātu ko jūs viņam vaicātu?

– Arī tas izrādē zināmā mērā parādās. Droši vien vispirms es pavaicātu, vai mēs varam kopā iedzert kādu zāļu tēju… Un tad… es gribētu zināt, kas notika ar viņa kaislību basketbolu? Kāpēc viņš neaizgāja pretī vecaimammai uz dzemdību namu, kad viņa laida pasaulē otro meitiņu? Kāpēc viņš tik nenormāli daudz vakaros devās spēlēt kārtis? Arī tagad redzu, ka baiļu un vēl kaut kādu citu iemeslu dēļ cilvēki izdara vājprātīgas, stulbas izvēles. Starp citu, mans tētis kādreiz izmeta, ka vecaistēvs bijis kā svētais… Sabiedrība publiski no viņa novērsās, bet gauži labprāt izmantoja viņam pieejamos labumus.

D. Auškāps: – Strādājot pie šīs lugas, es arī diezgan daudz parakājos savas ģimenes vēsturē, mēģinot atklāt, kāda ietekme bija karam, okupācijām un padomju varai uz mūsu vecākiem un vecvecākiem un līdz ar to caur viņiem arī uz mūsu paaudzi. Patiesībā ir diezgan baigi tajā visā iedziļināties.

– Inga, kā jums tagad šķiet, vecaistēvs bija pārliecināts komunists vai konformists, kas pielāgojās ap­stākļiem?

I. Gaile: – Tos īstos komunistus laikam izšāva 1937. gadā vai vēl agrāk. Septiņdesmitajos un turklāt Padomju Savienībā jel kādai idejai uzticīgi cilvēki nebija vajadzīgi.

– Vai mūsdienās konformisms nav tikpat izplatīts kā kādreiz?

– Citi noteikumi, citas bailes, bet, jā, protams. Es pati, piemēram, neciešu reklāmu, man tā nepatīk, taču strādāju reklāmas aģentūrā, jā, par labu atlīdzību, līdz mani no turienes atlaida…

D. Auškāps: – Toreiz situācijas noteicēja bija ideoloģija, šodien – nauda. Nemaz nav tik liela atšķirība. Esi spiests piedalīties tajā spēlītē, patīk tas vai ne. Tādā ziņā un veidā izpaužas konformisms. Nonkonformisti iet mežā un būvē zaru būdiņas. Tādi arī ir, ļoti drosmīgi cilvēki, es par viņiem turu īkšķi, pats gan tādam solim neesmu saņēmies. Bet tas jau arī būtu galējs risinājums…

I. Gaile: – Protams, situācijas atšķiras no 1941. un 1949. gada, kad izveda, nogalināja… Toreiz bailes iedzina šo neģēlību radītais šoks, bet 1969. gadā jau vairāk runa bija par naudu, karjeru. Patiesībā mani vairāk interesē nevis tas, kādēļ vectēvs strādāja čekā, bet kādēļ tēvs 1969. gadā, kad viņu aicināja uz čeku, uz pārrunām aizgāja un no darba šajā organizācijā atteicās. Tā arī tiku jautājusi: kādēļ tu noraidīji piedāvājumu? Nepārprotiet, man nav nekādu ilūziju par to organizāciju, bet mani interesē, kāpēc situācijā, kad visi visapkārt runā – tā būtu laba karjera –, cilvēks atsakās. Runāsim atklāti, tas bija laiks, kad neviens vairs nebija jāizsūta, ne arī jāsit vai jāspīdzina, tā it kā rādījās laba karjera, kas droši vien nodrošinātu naudu, stāvokli… Tagad sev apkārt redzu daudz cilvēku, kuri tolaik izvēlējās aiziet strādāt čekā un kuriem šobrīd ir varbūt ne tik laba karjera, bet daudz naudas, viņi ir lieliski iekārtojušies…

– Ko, jūsuprāt, darīt ar čekas maisiem?

D. Auškāps: – Sen bija jāatver! Kāpēc lai mūsdienās tādi dokumenti būtu slepeni? Tas nozīmē tikai vienu – čekisti joprojām ir pie varas. Ārprāts! Maisu satura slēpšana tam ir vislabākais pierādījums. Dzirdēti n-tie stāsti, ka galvenie dokumenti paklīduši, un, ja patiesi tā, zudība taču notika mūsu laikos, un tur nebija vainīgi ne krievi, ne padomju vai Krievijas armija…

I. Gaile: – Protams, cilvēkiem ir bail no čekas maisu atvēršanas. Kad rakstīju lugu, lasīju Okupācijas muzeja žurnālu “VDK. Post scrip­tum”, kur bija izteikumi ar bažām no izrēķināšanās un tamlīdzīgi. Man šķiet, tās gan ir tikai atrunas. Nekādas linča tiesas nebūtu. Galu galā dzīvojam demokrātiskā sabiedrībā, kur iespējamās huligāniskās blaknes varētu kontrolēt. 1991. gadā visiem bija prieks – brīvība!… Bet par nepieciešamību runāt atklāti, godīgi un drosmīgi kaut kā, acīmredzot tomēr savtīgu iemeslu dēļ, aizmirsās. Arī Sinodē nobalsoja par to, ka nav jāatklājas mācītājiem, kuri sadarbojušies ar čeku. Bēdīgi. Cilvēkiem, kuriem piedēvē dvēseļu ganu lomu, pienāktos būt drosmīgiem pateikt patiesību. Taču viņi neatrada sevī spēku to izdarīt. Kaut cilvēciski var jau saprast. Viņi visi dzīvojuši Padomju Savienībā, kura bija būvēta uz upuru upuriem.

D. Auškāps: – Un neviens taču negrib zaudēt savas pozīcijas (ironiski pasmaida). Tās ir ļoti interesantas cēloņsakarības – ko karš, okupācijas un padomju vara izdarīja ar mūsu vecvecākiem, vecākiem un kā caur viņiem tas atsaucies uz mums…

I. Gaile: – Ir vārda brīvība, bet kāpēc to neizmantojam? Runā, ko vēlies, bet – vari zaudēt vai neiegūt darbu…

D. Auškāps: – Varam jau čiepstēt, ko vēlamies, bet, tikko sāk runāt tie, kuriem ir ko teikt… Jūlijs Krūmiņš sāka runāt par lielajiem vīriem, par trim A, un par viņu pašu tūlīt ieinteresējās KNAB…

I. Gaile: – Pilsoņi nesūdzas, ka valstī pie varas ir zagļi…

D. Auškāps: – Tikko sāks, tā izrādīsies, ka paši vien viņus ievēlējuši (pasmīn).

– Vai teātris var ietekmēt dzīvi?

I. Gaile: – Šekspīrs uzskatīja, ka var. Es arī tā domāju.

Radošās vizītkartes

INGA GAILE

Dzimusi 1976. gadā Rīgā. Studējusi Latvijas Kultūras akadēmijā literatūras teorijas, vēstures un kritikas kursā, beigusi teātra un TV dramaturģijas kursu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Dzejas publikācijas kopš 1996. gada. Dzejoļi atdzejoti angļu, lietuviešu, zviedru un bengāļu valodā. Iestudētās lugas: “LV” Jaunajā Rīgas teātrī, “Neuzticīgie” (Nacionālajā teātrī), “Āda”, “Četras naktis”, “Mūsu Silvija debesīs” (Ģertrūdes ielas teātrī), “Trauki” (“Dirty Deal Teatro”).

 

DĀVIS AUŠKĀPS

Dzimis 1975. g. 2014. gadā Latvijas Kultūras akadēmijā iegūts teātra režijas maģistra grāds. Iestudētās lugas: J. Griškovecs, “Satisfakcija” (Nacionālais teātris, 2013), V. Majakovskis “Blakts” (Nacionālais teātris, 2014), B. Heizs “Ceļā uz mājām (Nacionālais teātris, 2015), H. Ibsens “Celtnieks Sūlness” (Valmieras teātris, 2016, nominācija “Spēlmaņu nakts balvai” kā gada jaunajam skatuves māksliniekam).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 39
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss 2
8 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 23
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 173
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Kariņš ar Levitu mēģina iebiedēt, bet latvieši ir “spuraini”!” Krauze atklāj, kā ierobežojumi tieši veicina inficēšanos ar Covid-19 36
5 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Kariņš: Nākamās četras nedēļas būs ļoti liels izaicinājums
34 minūtes
ML
Māra Libeka
Ziņas
Latvijā ir vismaz divi pansionāti, kuros ar Covid-19 nav slimojis neviens! Kuri tie ir un kā tas izdevies? 21
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Jūs iegādājaties aizliegto preci – pagarinātāju.” Policija sākusi kriminālprocesu 43
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Amatpersona: Covid-19 situācija Igaunijā ir kritiska; Veselības departamenta vakcīnu krājumi izsmelti
17:04
LE
LETA
Veselam
Kariņš: Nākamās četras nedēļas būs ļoti liels izaicinājums
16:55
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šobrīd mazie veikali esot nostādīti ķīlnieku lomā. Gaidīšanas režīmā ap 16 000 strādājošo
16:42
LA
LA.LV
Veselam
“Kariņš ar Levitu mēģina iebiedēt, bet latvieši ir “spuraini”!” Krauze atklāj, kā ierobežojumi tieši veicina inficēšanos ar Covid-19 36
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ar nelielu stresu un nesaprašanu gaidām pārbaudi.” Frizieriem vēl nav pilnībā skaidri nosacījumi darba atsākšanai
1 stunda
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 23
9 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šobrīd mazie veikali esot nostādīti ķīlnieku lomā. Gaidīšanas režīmā ap 16 000 strādājošo
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs slepus aizvests uz koloniju – pat advokātam nav zināma viņa atrašanās vieta
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Piešķir 182 miljonus eiro 500 eiro pabalsta izmaksai par katru bērnu
53 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Valdība nodarbojas ar “solīt sola, bet nedeva”! Kossovičs par luksoforu principu, kurā deg tikai dzeltenā gaisma 4
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Izdarīt savu izvēli, ja tas vēl nav noticis!” VK paziņojums pensionāriem par obligātu izvēli, kas jāpaspēj izdarīt 8
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Ceturtdien Latvijā reģistrēti 725 jauni Covid-19 gadījumi. Astoņi sasirgušie miruši
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Allažu pagastā šorīt apgāzies pasažieru autobuss, kurā atradās astoņi pasažieri
5 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Dāņu jaunietim piespriež cietumsodu par klepošanu
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Veide: Vakcīnu trūkuma dēļ ģimenes ārsti var piedāvāt pierakstu tikai vairākas nedēļas uz priekšu 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Piemērs, kā nevajadzētu izskatīt šādas krimināllietas.” Strupišs par Lemberga lietu un to, cik ilgi tā būtu jāizskata otrajā instancē 5
8 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Cilvēce ir uz katastrofas sliekšņa, bet mēs strīdamies, kura izpratne par dzimumu un ģimeni ir pareizāka 76
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 173
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 39
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Evelīna, Mētra un Aurēlija
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Pieneņu pušķis un pirmā deja gumijas zābakos”: horeogrāfs Agris Daņiļēvičs pastāsta, kādas bijušas viņa kāzas
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Ja grib sauļoties, guļot uz vēdera, krūtīm ir jāizrok “bedrītes”: mākslīgā skaistuma dieviete, latviešu modele Viktorija Vailda stāsta par savu ikdienu 9
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi gatavs tam, ka šodien tev ne viss izdosies no pirmās reizes! Horoskopi 26.februārim
1 diena