Kokteilis
Mīli

Pirmais vērtējums par cilvēku atkarīgs tikai no divām lietām. Kuras tās ir?0

Foto – Fotolia

Cilvēki, pirmoreiz tevi satiekot, vērtē tevi, balstoties uz tikai diviem kritērijiem, uzskata Hārvarda universitātes psihologi.

Hārvardas Biznesa skolas profesore Eimija Kadija pētījusi pirmos iespaidus kopā ar psihologiem Sūzanu Fisku un Pēteri Gliku vairāk nekā 15 gadus, un viņi ir atklājuši zināmus kopsaucējus šajās mijiedarbībās.

Savā jaunajā grāmatā “Presence” (ang. “Klātbūtne”) Kadija saka, ka cilvēki, pirmoreiz tevi satiekot, ātri atbild uz šiem jautājumiem:

– Vai es šim cilvēkam varu uzticēties?
– Vai es šo cilvēku varu cienīt?

Psihologi uz šīm vērtībām atsaucas kā uz siltumu un kompetenci, un ideālā gadījumā tu vēlies, lai tevi uztver kā abu šo īpašību pārstāvi.

Interesantā kārtā Kadija apgalvo, ka lielākā daļa cilvēku, it īpaši profesionālā kontekstā, uzskata, ka kompetence ir vissvarīgākais faktors. Galu galā, viņi vēlas pierādīt, ka ir gudri un gana talantīgi, lai spētu tikt galā ar pienākumiem.

Bet patiesībā tieši siltums jeb uzticamība ir svarīgāks faktors tam, kā cilvēki tevi vērtē.

“No evolucionārās perspektīvas,” stāsta Kadija, “mūsu izdzīvošanai būtiskāk ir zināt, vai cilvēks ir pelnījis mūsu uzticību.”

Tas liekas pašsaprotami, ja ņem vērā, ka alu cilvēku laikā svarīgāk bija saprast, vai tavs līdzcilvēks tevi nogalinās un nozags visu, kas tev pieder, nekā to, vai viņš ir gana kompetents, lai iekurtu labu ugunskuru.

Bet kaut arī kompetenci vērtē augstu, Kadija saka, ka tas notiek pēc tam, kad ir nodibināta uzticība. Pārāk liela koncentrēšanās uz sava spēka izrādīšanu var patiesībā nāk par sliktu.

Viņa stāsta, ka praktikanti ļoti bieži ir pārāk uztraukušies, lai radītu par sevi iespaidu kā par gudru un kompetentu cilvēku, ka tas var novest viņus pie sabiedrisku pasākumu izlaišanas, palīdzības neprasīšanas un vispārēji radīt iespaidu kā par nepieejamiem cilvēkiem.

Saistītie raksti

Tāpēc augstu sasniegumu alcējiem var gadīties izjust aukstu dušu, kad nesaņem darba piedāvājumus, jo neviens viņus neiepazīst un neuzticas kā cilvēkiem.

Kadija saka: “Ja kāds, uz kuru tu centies atstāt iespaidu, tev neuzticas, tu netiksi pārāk tālu, bet patiesībā vari pat radīt aizdomas, jo radīsi manipulatīva cilvēka iespaidu. Silts, uzticams cilvēks, kurš ir arī spēcīgs, viesīs apbrīnu, bet tikai pēc tam, kad esi nodibinājis uzticību, tavs spēks kļūst par dāvanu nevis par draudu.”

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 22
9 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Čakarē, “lien pakaļā” un azartiski izlec pretējā joslā – kā “vidējais latvietis” brauc pa Rīgas apvedceļu 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. “Nozaga pusmiljonu eiro, bet Balandinu atstāja dzīvu kā brīdinājumu,” Krieķis atklāj patiesību 3
1 stunda
TA
Tavs Auto TV
Ekonomika
Lietuvā lietoti automobiļi ir lētāki. Kādēļ?
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Daudzi vienā pilsētā un “Dinamo” sportisti: lielajam Covid-19 inficēto skaitam “pa pēdām”
3 stundas