Ekonomika
Bizness

Publicēts uzņēmumu “top 101”. Kurš ir vērtīgākais Latvijā?0


AS “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.
AS “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.
Foto: Zane Bitere/LETA

Šodien, 10. oktobrī, preses konferencē publiskots “Prudentia” un “Nasdaq Riga” veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “top 101”, portālam “LA.lv” pastāstīja “Nasdaq Riga” pārstāvji.

Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu jau desmito gadu pēc kārtas atzīta AS “Latvenergo”. Tās vērtība šogad ir 1,705 miljardi eiro. Tāpat “Latvenergo” izdevās saglābāt arī
līderpozīcijas Baltijā, ieņemot 3. vietu Baltijas vērtīgāko uzņēmumu “top 10”.

2018. gada “top 101” sarakstā iekļauto uzņēmumu kopējā vērtība sasniedz 17,7 miljardi eiro, kas, salīdzinot ar 2017. gada “top 101”, ir pieaugusi par 0,9%.

Saraksta vērtīgākā uzņēmuma “Latvenergo” vērtībā vērojams neliels samazinājums, kas, neskatoties uz būtiski labākiem finanšu rādītājiem, saistīts ar noskaņojumu Eiropas finanšu un kapitāla tirgos.

“Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs norādīja, ka pasaules un Eiropas mērogā industrija virzās uz globālu dekarbonizāciju un elektrifikāciju, kas nozīmē
jaunas biznesa izrāviena iespējas arī Baltijā.

Pēc Žīgura teiktā, ir zināms, ka tie, kas pirmie uztver un rīkojas inovatīvi, pirmie gūst panākumus, rāda piemēru citiem.

“Saņemot apbalvojumu, es vēlos uzsvērt, ka tas nebūtu iespējams, ja “Latvenergo” nepiemistu spēja mainīties. Mēs ejam pa pārmaiņu ceļu, kas ir izmērāms ne tikai apbalvojumos, bet praktiskos lielumos – jauni produkti un digitāli pakalpojumi, augstāka darbības efektivitāte. Šo apbalvojumu saņemam jaunā kvalitātē – ar apņēmību būt efektīvākajam uzņēmumam,” pauda Žīgurs.

Gada laikā, kopš saņemts augstais Baltijas mēroga novērtējums, arvien ir augusi koncerna ietekme reģionālajā – Baltijas un Ziemeļvalstu – elektroenerģijas tirgū. Īpaša loma ir Rīgas termoelektrocentrālēm, gada laikā vairākkārt nodrošinot elektroenerģijas pieprasījumu reģionālā deficīta situācijā.

To nav spējusi neviena cita ražotne Baltijas valstīs laikā, kad tirgu ietekmēja sarežģītie klimatiskie apstākļi un globālais resursu cenu pieaugums.

Desmit vērtīgāko uzņēmumu topā

“top 101” sarakstā 2. vietu saglabā AS “Latvijas valsts meži” ar 770,5 miljonu eiro lielu uzņēmuma vērtību. Savukārt AS “Swedbank” ir pakāpusies līdz 3. vietai, sasniedzot 664,2 miljonu eiro lielu vērtību.

Tālāk seko SIA “Mikrotīkls” ar 650,5 miljonu eiro vērtību, VAS “Latvijas dzelzceļš” ar 536 miljonnu eiro vērtību, AS “Luminor Bank” ar 450 miljonu eiro vērtību, SIA “Rimi Latvia” ar 442,2 miljonu eiro vērtību, SIA “Lattelecom” ar 415,2 miljonu eiro vērtību.

Savukārt “top 10” noslēdz SIA “Latvijas mobilais telefons” ar 410,5 miljonu eiro vērtību un AS “Rietumu banka” ar 384,7 miljonu eiro vērtību.

Uzņēmumu vērtības pieaugums

Raksturojot Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “top 101” pēdējo piecu gadu griezumā, “Prudentia” valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš skaidroja, ka “top 101” vērojams būtisks privātā kapitāla uzņēmumu vērtības pieaugums, kas kopumā pēdējos piecos gados ir auguši vidēji par 6,5% gadā.

Tajā pat laikā valsts kapitāla uzņēmumu kopējā vērtība pēdējo piecu gadu laikā ir augusi tikai par vidēji 3,3% gadā, kas kopumā liecina, ka privātā sektora uzņēmumi vērtības audzēšanas ziņā ir bijuši veiksmīgāki.

Nozaru griezumā, līdzīgi kā pagājušajā gadā, finanšu pakalpojumu nozare ar 2,6 miljardu eiro vērtību ir vērtīgākā 2018. gada “top 101” nozare. 2. vietā ar 2,3 miljardu eiro vērtību ierindojusies tranzīta un loģistikas nozare.

Savukārt 3. vietā ar 2,2 miljardu eiro vērtību ir ierindojusies komunālo pakalpojumu nozare, uzrādot 18% pieaugumu.

Bizness turpinās attīstīties

Vēsturiskajos “top 101” ir bijis redzams, ka Latvijas uzņēmējdarbības vide kopumā spēj pielāgoties gan sarežģītām finanšu, gan ģeopolitiskām situācijām.

Kopumā šā gada “top 101” pārstāvēto uzņēmumu kopējāvērtība liecina, ka, neskatoties uz uzņēmumu finanšu rādītāju uzlabošanos, vērojama uzņēmumu vērtību stabilitāte saistībā ar noskaņojumu Eiropas finanšu tirgos.

“Nākotnē lūkojamies ar domu, ka Latvijas uzņēmējdarbības vide turpinās attīstīties, kas pozitīvi ietekmēs gan uzņēmumu finanšu rādītājus, gan uzņēmumu vērtību, un attiecīgi – ekonomisko situāciju Latvijā,” pauda K. Krastiņš.

Caurspīdīgs = konkurētspējīgs

Biržas “Nasdaq Riga” valdes locekle Liene Dubava sacīja, ka laba pārvaldība un veiksmīgs uzņēmuma padomes darbs ir tas, kas ceļ arī uzņēmuma vērtību, jo īpaši
investoru acīs.

Caurspīdīgs, labi pārvaldīts uzņēmums ir konkurētspējīgāks, jo spēj piesaistīt finansējumu ar mazākām izmaksām un plašākām finansējuma veidu izvēles iespējām, uzsvēra L. Dubava.

“Tam spožs piemērs ir Latvenergo. Veicot obligāciju emisiju biržā, uzņēmums ir arī uzlabojis savu pārvaldību, kļuvis caurspīdīgāks un spējis nodrošināt biznesa vērtības pieaugumu vairāku gadu garumā,” atzina L. Dubava.

Saspīlēts investoru noskaņojums Eiropā

Šogad “top 101” ieejas slieksnis audzis no 46,8 miljoniem eiro iepriekšējā gadā par 0,5 % uz 47,1 miljoniem eiro šogad.

Neskatoties uz “top 101” pārstāvēto uzņēmumu vērtības kāpumu par 0,9%, Latvijas IKP ir audzis straujāk – par 4,6% (faktiskajās cenās – par 8%).

Tas norāda gan uz saspīlētāku investoru noskaņojumu Eiropas finanšu tirgos, gan arī mazo un vidējo uzņēmumu vērtības potenciāli straujāku pieaugumu kā “top 101” sarakstā esošajiem uzņēmumiem.

Saistītie raksti

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “top 101” sarakstu kopš 2005. gada veido “Prudentia” un “Nasdaq Riga”. “top 101” sniedz iespēju uzņēmējiem, nozares ekspertiem un sabiedrībai kopumā gūt vispusīgu ieskatu par Latvijas uzņēmumu izaugsmi, korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu, attīstību un konkurētspēju.

“top 101” veidošanu informatīvi atbalsta “Firmas.lv”. Pilnais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “top 101” saraksts ir pieejams mājaslapā, kā arī “Firmas.lv” platformas uzņēmumu profilā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Dombrovskis: Ekonomikas atkopšanos ietekmēs tas, cik lielā mērā izdosies saglabāt uzņēmumus un darbavietas
4 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ekonomika
Kā mainās bremzēšanas ceļš atkarībā no ātruma un riepu stāvokļa? Skaties “Tavs Auto TV”
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Portāls vietējiem ražotājiem
5 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Diennaktī rekordliels ar Covid-19 saslimušo skaits – 48 cilvēki
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
No ārvalstīm iebraukušajiem aizliedz pārvietoties ar sabiedrisko transportu 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Dīkstāves pabalstu varētu saņemt 20 000 pašnodarbināto un 13 000 mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju
49 minūtes
LE
LETA
Latvijā
VIDEO. Premjers skaidro, kam tiks piemēroti bargākie sodi 3
3 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Ķīna draugs, bet patiesība dārgāka
3 stundas