Kultūra
Māksla

Raidījums: Ogrē atklāts līdz šim nezināms Anša Cīruļa gleznojums0

Foto: Visitogre.lv

Retu un sajūsmas pilnu brīdi piedzīvojuši restauratori bijušajā Ogres sanatorijā, kur ēdamzālē atrodas vieni no nedaudzajiem izcilā mākslinieka Anša Cīruļa sienu gleznojumiem, ziņo Latvijas Radio.

Pirms pieciem gadiem te slēdza Bērnu slimnīcas rehabilitācijas nodaļu, un ēku pārņēma vietvara. Būvnieku uzdevums ir atjaunot arī iespaidīgo ēdamzāli ēkas centrā, kuras sienas rotā bērniem domāti Anša Cīruļa gleznojumi.

Nacionālā romantisma meistara darbus 50. gados aizkrāsoja.

Sienas 80. gadu beigās atsedza un restaurēja. Bet to, ka apgleznoti bijuši arī griesti, tolaik neviens nezināja.

“Mums visiem par pārsteigumu šeit atklājās arī griestu gleznojumi, kas nebija figurējuši nekādās atskaitēs, nekādā vēsturē. Tas ir viens no tiem retajiem, foršajiem gadījumiem, kad mēs kaut ko atrodam vēl arī šajos laikos,” saka “ReRe Meistaru” restaurācijas darbu vadītāja Elga Zariņa.

Foto: Ogre.lv

Viņa apraksta – četros stūros bijušas lustru vietas, vienkāršs rombiņš ar maliņu, bet vidū, lielajai lustrai apkārt, Cīrulim raksturīgs augu motīvs – vārpas un saules stari.

Ogres sanatorijas ēdamzāles sienas Ansis Cīrulis apgleznoja 1927. gadā, un šis ir viens no tikai trim interjeriem, kur šodien apskatāmi viņa darbi. Pārējie ir Rīgas pils Sūtņu zālē un Dzintaru koncertzālē.

Šī ir viena no retajām autentiskajām ēkām, kas joprojām nes sevī pirmskara Jaunogres garu –
Saistītie raksti

tā bijušo sanatoriju raksturoja Iveta Ruskule, tobrīd Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore, 2014. gadā, kad ēkā varēja aplūkot ne tikai mākslinieka veidotās freskas uz sienām, bet arī apmeklēt muzeja darbinieku sagatavoto izstādi “Cīrulis piestāj Ogrē”.

Plašāk klausieties raidījumā (LR1 raidījums “Labrīt” plkst. 08.44, sižets sākas 1:45 minūtēs)

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.